Ana Sayfa » Kıbrıs » Dünya Hemşireler Günü Kutlandı

Dünya Hemşireler Günü Kutlandı

Gün Nedeniyle Hemşire Ve Ebeler Sendikası Thalassaemia Merkezi'nde Tören Düzenledi.

 
 
Dünya Hemşireler Günü Kutlandı

KÜÇÜK: "YASA TASLAĞINI İNCELEYECEĞİM VE SÜRATLE YASALAŞTIRILMASI ÇABASI İÇİNDE OLACAĞIM"

"SON 3 YILDA EN BÜYÜK İSTİHDAM SAĞLIKTA... HEMŞİRE SAYISI 700"

"LEFKOŞA'YA YENİ HASTANE İÇİN BÜTÇEDE KAYNAK AYRILDI"

KAŞİF: "SIKINTILARIN BİR KISMI SİSTEMDEN, BİR KISMI DA ÇALIŞANLARDAN KAYNAKLANIYOR"

"İŞÇİ PANTOLONU GİYER, LEFKOŞA'YI TEMİZLERİZ"

Lefkoşa, 12 Mayıs 12 (T.AK.): Başbakan İrsen Küçük, hükümetin sağlık sektörüne özel önem verdiğini ve son 3 yılda en fazla istihdamın bu sektöre yapıldığını belirtti. Hemşire sayısının 700'e ulaştığını, gerekirse artırılacağını belirten Küçük, Lefkoşa'ya yeni hastane için bütçede kaynak ayrıldığını bildirdi.

Küçük, Dünya Hemşireler Günü kutlama töreninde kendisine verilen Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği yasa taslağını ivedilikle inceleyerek süratle yasalaştırma yoluna gideceğini de söyledi.

Hemşire ve Ebeler Sendikası tarafından 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle Thalassaemia Merkezi'ne düzenlenen etkinlikte konuşan Başbakan Küçük, tüm hemşirelerin gününü kutlayarak, hemşireliğin kutsal görev olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini anlatarak, tasarıyı inceleyeceğini kaydetti.

İrsen Küçük, hükümet olarak hemşirelik mesleğine özel önem verdiklerini, bu bağlamda son yılların en büyük hemşire istihdamını yapma yönüne gittiklerine belirtti.

Halen 700 üzerinde hemşirenin görev yaptığını, gerekmesi halinde bu sayıyı artırmanın mümkün olduğunu söyleyen Küçük, hükümetin son üç yılda en fazla istihdamı hemşire ve sağlık alanında yaptığını söyledi.

Küçük, sağlık sektörünün önemli olduğunu, bu nedenle sağlık alanındaki personel alımı yanında bölgelerdeki eksik sağlık birimlerinin tamamlanması yoluna gidildiğini belirterek, Lefkoşa'ya yeni bir hastane yapılmasıyla ilgili proje ödeneğinin 2012 Mali Yılı Bütçesi'ne eklendiğini kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük, kendisinin 80'lı yılların başında 9-10 gibi kısa bir süre Sağlık Bakanlığı görevi yaptığını, o dönemde ülkede ilk kez Hemşire Okulu'nun açıldığını hatırlatarak,  hükümetin sağlığa bugün de özel önem verdiğini söyledi.

BOZER

Cumhurbaşkanı Vekili Meclis Başkanı Hasan Bozer de, Dünya Hemşireler Günü törenindeki konuşmasına, "Hepinizin gününü en işten duygularımla kutlarım" diyerek başladı.

Bozer, hemşireliğin insan sevgisi, fedakarlık ve özveriyle yapılan kutsal bir meslek olduğuna işaret ederek, hemşirenin verdiği hizmetin parasal olarak ödenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Bozer, hemşirelerin verdiği hizmetin tek karşılığının içten bir teşekkür olduğuna işaret ederek, hemşirelerin her şeyin en iyisine layık olduğunu kaydetti.

SİSTEM YANINDA ÇALIŞAN DA... Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de törendeki konuşmasında, hemşirelerin sıkıntılarını çok iyi bildiğini, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sıkıntıların aşılması amacıyla elden gelenin yapılacağını kaydetti.

Kaşif, sıkıntıların bir kısmının yönetim ve sistemden kaynaklanmakla birlikte bir kısmının da çalışanlardan kaynaklandığının kabul edilmesi halinde sorunların daha rahat çözüleceğini anlatarak, "Sıkıntıları birlikte aşabiliyorsak aşacağız" dedi.

Sorunların ortak olduğu bilinciyle hareket edildiği sürece çözümün daha kolay bulunacağı uyarısında bulunan Kaşif, bakanlık olarak belki de KKTC tarihinin en büyük terfi ve münhalini ilan ettiklerini, "sonu hüsran olsa da" çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Kaşif, sendikanın hazırladığı yasa taslağının bir hafta önce eline ulaştığını, taslağı okuduğunu, kendisine göre değiştirilmesi gereken yönleri olduğunu anlatarak, gerekli düzeltmelerin ardından hukukçuya gönderdiğini, bir hafta sonra tasarı hukukçudan gelmesine bağlı olarak sendika ile yeniden tasarıyı ele alacaklarını kaydetti.

Kaşif, ek mesailerin zamanında ödenmesi için Maliye Bakanlığı'nın çalıştığını, nakit sıkıntısı nedeniyle ek mesailerde gecikme olduğunu, ancak buna da çözüm için çalıştıklarını söyledi.

Lefkoşa'da çöpler nedeniyle sağlık sorununun gündemde olduğunu, bu nedenle bakanlık olarak Lefkoşa'yı temizleme kararı aldıklarını anlatan Kaşif, "Gerekirse işçi pantolonunu giyer, Lefkoşa'yı temizleriz" dedi.

EK MESAİLER İÇİN KAYNAK...

Maliye Bakanı Ersin Tatar da törendeki konuşmasında, imkanlarını zorlayarak, fedakarlıkla yapılan hemşirelik mesleği nedeniyle tüm hemşirelerin Dünya Hemşireler Günü'nü kutladı.

Tatar, hemşirelerin daha rahat çalışma ortamına kavuşması, ek mesailerinin zamanında ödenmesi amacıyla imkanların zorlandığını ifade etti.

MERAL EROĞLU

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhemşiresi Konce Dedeağa'ya 35'inci hizmet yılını tamamlaması nedeniyle plaket vermek üzere kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun eşi Meral Eroğlu da kısa konuşmasında, kendisinin en değer verdiği mesleklerin doktorluk, hemşirelik ve bir polis maaşıyla büyüdüğü için polis ve ev kadınlığı olduğunu söyledi.

Eroğlu, eşinin 1974 öncesi bölgelerde yokluklar içinde doktorluk yaparken hemşirelerle ve hemşirelerin yaptığı kutsal hizmetle tanıştığını anlatarak, o yokluklar içinde kendisinin de eşine yardımcı olmak amacıyla kıyısından da olsa hemşirelik mesleğini icra ettiğini belirtti.

Meral Eroğlu, o zor günlerde eşine yardımcı olmak amacıyla iğne ve küçük pansuman yaptığını, hastalarla dertleşerek psikolog, terapi nedir bilmeden kadınlar olarak birbirlerinin terapisti olduklarını söyledi.

Eroğlu, bu duygularla tüm hemşirelerin 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü'nü kutladı.

KÖSE

Kıbrıs Türk Hemşire ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse ise konuşmasında ironi yaparak, hemşirelerin ek mesailerinin 5-6 ay geç ödenmesi nedeniyle Maliye Bakanı Ersin Tatar'a "teşekkür etti".

Köse, pek çok sorunun çözüm yeri olan Teknik Komite'nin bir buçuk yılda iki kez bile toplanmamasının "bürokratların iş yoğunluğunu" bağlı olduğunu, bu bürokratların "ceza ve uyarı yazısı gibi çok daha önemli işler yaptıklarını" belirterek, kinayeli eleştirilerde bulundu.

Oğuz Köse, "kalabalık" ülkede hemşire sayısının yetersiz olduğunu, yetersiz hemşirelere Kamu Hizmeti'nde sorulan terfi ve münhal sorularının sadece yüzde 40'nın meslekleriyle ilgili olduğunu, yüzde 60 sorunun ise "Güney Kıbrıs'ta hangi takımın hangi takımla karşılaştığı" gibi  meslekle ilgisi olmadığını belirtti.

Köse, konuşmasına ara vererek sendika tarafından hazırlanan yasa önerisini Başbakan İrsen Küçük'e verdikten sonra, "Hemşirelerin sorunu dipsiz Kıbrıs sorununa döndü"  diyerek Cumhurbaşkanı Eroğlu'na sorunların çözümünde destek çağrısı yaptı.

DİĞER KONUŞMALAR

Kıbrıs Türk Hemşire ve Ebeler Sendikası tarafından "12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü" nedeniyle düzenlenen törene katılan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Harutoğlu, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Makbule İlgi Şemin ile Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Hizmetleri Uzmanı İsmet Çoban da konuşmalarında, mesleğin oluşumu, gelişimi ve günümüzde ulaştığı noktaları irdeleyerek tüm hemşirelerin günü kutladılar.

PLAKETLER

Törende, meslekte 35. yılını dolduran Başhemşire Konce  Dedeağa'ya, sendika tarafından "yılın en iyi gazetecisi" olarak belirlenen Haluk Doğandor'a, "yılın televizyonu" seçilen  Sim TV ve Ada TV'ye,  "yılın haber spikeri" olarak da Damla Özel'e plaket takdim edildi.

Törende, Nejla Egemen de keman dinletisi sundu.

(HY/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
11 Mayıs 2012 Cuma 15:46
Okunma: 915
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu