Ana Sayfa » Kıbrıs » Dünya İnsan Hakları Günü...

Dünya İnsan Hakları Günü...

Lefkoşa Mahalli Barosu, "yaptırım Gücünü Kanunlarla Düzenlenmiş Devlet Erkinden Alan Tüm Görevlileri" İnsan Haklarına Saygılı Olmaya Çağırdı.

 
 
Dünya İnsan Hakları Günü...

Lefkoşa, 9 Aralık 12 (T.A.K.): Lefkoşa Mahalli Barosu, "yaptırım gücünü kanunlarla düzenlenmiş devlet erkinden alan tüm görevlileri" insan haklarına saygılı olmaya davet etti.

Lefkoşa Mahalli Barosu Başkanı Av. Gökan Asafoğulları, 10 Aralık 1948'de BM Genel Kurulu'nun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni kabul ve ilan ettiğine dikkat çekerek her yıl 10 Aralık'ın   insan haklarının korunup güvence altına alınması, insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla "Dünya İnsan Hakları" günü olarak kutlandığını anımsattı.

İnsan haklarına saygılı bir toplumda yaşamanın her bireyin hakkı olduğuna, insan hakları konusunda toplumu bilinçlendirmenin ise birçok meslek örgütü gibi baroların da görevleri arasında olması gerektiğine işaret eden Asafoğulları, "Avrupa Birliği  ülkelerinde dahi insan hakları ihlalleri mevcutken ülkemizde insan hakları ihlallerinin yapılmadığını söylemek gerçekçi değildir" diyerek şunları hatırlattı:

"Herkesin yasalar önünde eşit olduğunu; herkesin adil yargılanma hakkının olduğunu; herkesin düşünce, inanç ve din özgürlüğü olduğunu; herkesin ırk, cinsiyet, renk,  siyasal ya da başka herhangi bir ayrılık gözetmeksizin İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde yazılı bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanma hakkına sahip olduğunu  kısaca hatırlatır, tüm insanların insan haklarına saygılı davranması gerektiğini bildiririz.

İnsan Hakları İzleme Örgütü raporlarında dünyada insan hakları ihlallerinin devlet eliyle de gerçekleşebildiğini görmekteyiz. Bu doğrultuda yaptırım gücü kanunlarla düzenlenmiş devlet erkinden alan tüm görevlileri insan haklarına saygılı olmaya davet eder,  görevlerini ifa ederken insan haklarını birincil kıstas olarak almaları gerektiğini belirtiriz."

(ÖK/GUR)

 
9 Aralık 2012 Pazar 14:41
Okunma: 904
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler