Ana Sayfa » Kıbrıs » DÜNYA KALP GÜNÜ NEDENİYLE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ (2)

DÜNYA KALP GÜNÜ NEDENİYLE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ (2)

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Şefi Dr. Gülgün Vaiz, ülkedeki kalp krizi yaşının 30'lara kadar indiğini belirterek, "Kalp ve damar hastalıkları ülkede birinci sırada ölüm sebebiyse, kalbimiz feryat ediyor, ağlıyor, ölüyorsa buna çare bulmak zorundayız" dedi.

 
 
DÜNYA KALP GÜNÜ NEDENİYLE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ (2)

VAİZ: "KALP KRİZİ YAŞI 30'LARA KADAR İNDİ. BUNA ÇARE BULMALIYIZ. AKDENİZ'DE, SARDUNYA'DA İNSANLAR 100 YAŞINA KADAR YAŞARKEN, BİZ NEDEN KIBRIS'TA 40-50 YAŞINDA KALPTEN ÖLELİM?"

"YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRİN. HAREKET EDİN. KALP VE DAMAR HASTALIKLARI ÖNLENEBİLİR...BİZİM, AKDENİZ'DE KALP KRİZİNDEN ÖLMEMİZ ASLINDA OLAĞANDIŞI"

BİRTAN: "KORONER DAMAR HASTALARININ SAYISI HER GEÇEN YIL İNANILMAZ ŞEKİLDE ARTIYOR. BU SADECE KKTC'NİN DEĞİL, DÜNYANIN PROBLEMİ"

"YILDA 300'E YAKIN AÇIK KALP YAPILIYOR. BUNLARIN YÜZDE 80'İNİ KORONER DAMAR HASTALIKLARI OLUŞTUYOR"

Lefkoşa, 26 Eylül 16 Eylül 16 (T.A.K): Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Şefi Dr. Gülgün Vaiz, ülkedeki kalp krizi yaşının 30'lara kadar indiğini belirterek, "Kalp ve damar hastalıkları ülkede birinci sırada ölüm sebebiyse, kalbimiz feryat ediyor, ağlıyor, ölüyorsa buna çare bulmak zorundayız" dedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne yılda ortalama 350 kişinin, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne 100 civarında kişinin kalp krizi şikâyetiyle başvurduğunu söyleyen Vaiz,  yılda 2 bin 500 kişinin Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nde kalp ve damar hastalıkları şikayeti nedeniyle müşahede altına alındığını aktardı.

Vaiz, yılda 2 bin kişiye anjiyo yaptıklarını belirterek, "Rakamlar büyük. Ortalama kalp krizi yaşımız Avrupa'da en genç yaş grubunu oluşturuyor. 1990'larda yılda 80 kişi kalp krizi geçirirken, 2000'li yıllarda bu sayı 150'ye, bugün ise 300'e çıktı" dedi.

Akdeniz'de, Sardunya adasında insanların 100 yaşına kadar yaşadığını belirten ve "Biz neden Kıbrıs'ta 40-50 yaşında kalpten ölelim?" diye soran Vaiz, insanlara "Yaşam tarzınızı değiştirin, hareket edin. Kalp ve damar hastalıkları önlenebilir" çağrısında bulundu.

VAİZ'İN DÜNYA KALP GÜNÜ MESAJI: "İNSANLARIN KALP HASTASI OLMASINI İSTEMİYORUZ"

"Dünya Kalp" günü nedeniyle bugün Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Vaiz, böyle günlerde kalp-damar hastalıklarının önlenebilir olduğunu vurguladıklarını kaydetti.

Akdeniz ülkelerinde kalp krizlerinin az olduğunu belirten, "Fransa'da, Yunanistan'da, İtalya'da insanlar kalp krizlerinden bizim kadar ölmüyor" ifadelerine yer veren Gülgün Vaiz, "Bizim Akdeniz'de kalp krizinden ölmemiz aslında olağandışı" şeklinde konuştu.

Sardunya'nın, dünyanın en uzun yaşayan insanlarının adası olduğunu da söyleyen Vaiz, "Neden bizde ölüm oranı bu kadar yüksek, bunu kendime sormamız gerek" şeklinde konuştu.

21'inci yüzyılın insanlara dayattığı bir yaşam tarzı olduğunu kaydeden Vaiz, "Yanlış besleniyoruz, hazır yiyoruz, kilo alıyoruz, hareket etmiyoruz, çok sigara içiyoruz, tansiyonumuz, şekerimiz var. Stresliyiz, mutsuzuz ve karamsarız. Bütün bunlar kalp hastalığı faturası olarak bize geri dönüyor" dedi.

"İnsanların kalp hastası olmasını istemiyoruz" diyen Vaiz, "Gerçekçi olup, düzeltebileceğimiz şeyler var, düzeltemeyeceğimiz şeyler var ama kalp ve damar hastalıkları ülkede birinci sırada ölüm sebebiyse, kalbimiz feryat ediyor, ağlıyor, ölüyorsa buna çare bulmak zorundayız" dedi.

"BENİM ÇAĞRIM HEPİMİZE"

Ülkedeki kalp krizi yaşının 30'lara kadar indiğini aktaran Vaiz şöyle devam etti:

"30-40 yaşında insanlar kalp krizi geçiriyor, hastanelerimize geliyor. Biz artık bu insanları kaybetmek istemiyoruz. Bunun yolu sadece doktorlardan, sağlık çalışanlarından geçmiyor. Sivil toplum, yerel örgütler, devlet ve halk birlikte hareket etmek zorunda. Yani, benim çağrım hepimize."

"ÖLÜNMEYECEK NEDENLERDEN ÖLMEMELİYİZ"

Kendisinin de, diğer hekim arkadaşlarının da halkın emrinde olduğunu ve Tabipler Birliği'nin de canla başla çalıştığını söyleyen Vaiz, kalp damar hastalıklarından korunmak için hep birlikte ayağa kalkılması gerektiğini belirtti. Vaiz, "İnsanların ölmesine izin vermemeli, ölünmeyecek nedenlerden ölmemeliyiz" dedi.

"KALP KRİZİNİ TANIMAK ÖNEMLİ"

Bu yıl dünya kalp örgütleri ile Türkiye Kardiyoloji Derneği'nin kalp krizinin belirtileri konusunda yaptığı uyarıya da dikkat çeken Vaiz, şunları aktardı:

"Kalp krizini tanımak önemli. Kişilerin kalp krizi belirtilerini bilip, en kısa sürede hastaneye ulaşması gerek. Kalp krizinden endişe ediyorsak, 30 yaşın üzerindeysek, sigara içiyorsak, şekerimiz, tansiyonumuz varsa, çok stresliysek tanıyı doktorun koymasına izin verelim. En kısa zamanda kendi aracımızla değil, 112 ile hastaneye ulaşalım. Kalp krizi geçiren hastalardan yüzde 50'sinin hastaneye ulaşamadan kalbi duruyor. Eğer hastaneye ambulansla giderseniz, bu size kalp masajı, şok cihazıyla kalbi çalıştırma gibi müdahale olanakları sağlar. Kalp krizi geçiren birinin birkaç saat içinde hastaneye ulaşması ilerleyen yıllardaki yaşam kalitesi için çok."

Kalp krizinin beklenmeyen bir durum olduğunu, nasıl seyredeceğinin belli olmadığını kaydeden Vaiz, "Kalp krizi bütün krizler gibi ani müdahaleyi ve organizasyonu gerektirir" dedi.

"YILDA 2 BİN ANJİYO...RAKAMLAR BÜYÜK"

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne yılda ortalama 350 kişinin, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne 100 civarında kişinin kalp krizi şikâyetiyle başvurduğunu söyleyen Vaiz,  yılda 2 bin 500 kişinin Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nde kalp ve damar hastalıkları şikayeti nedeniyle müşahede altına alındığını aktardı.

Vaiz, yılda 2 bin kişiye anjiyo yapıldığını da belirterek, "Rakamlar büyük, ortalama kalp krizi yaşımız Avrupa'da en genç yaş grubunu oluşturuyor. 1990'lı yıllarda yılda 80 kişi kalp krizi geçirirken, 2000'li yıllarda bu sayı 150'ye, bugünse 300'e çıktı"

Gelişmekte olan ülkelerde kalp krizi oranlarının azaldığını ve az gelişmiş ülkelerde bu oranın arttığını söyleyen Vaiz, "Biz hem kalp krizinin nedenlerini ortadan kaldırmaya yoğunlaşmalı; hem sigara, dengeli ve düzenli yaşam, sağlıklı beslenme konularında bilinçlenmeli; hem de hastaları hastaneye erken ulaşmaları konusunda aydınlatmalıyız" dedi.

YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRİN....

Dünya Kalp Günü'nde "yaşam tarzınızı değiştirin" çağrısı yineleyen Vaiz sözlerini şöyle kaydetti:

"Yaşam tarzımızı değiştirmek için toplum olarak ayağa kalkmalı, kampanyalar, hareketi sağlayacak politikalar üretmeliyiz. Benim halka söylemek istediğim şudur; Akdeniz'de, Sardunya'da insanlar 100 yaşına kadar yaşıyorsa biz neden Kıbrıs'ta 40-50 yaşında kalpten ölelim? Bunun için birçok neden olabilir ama bunun 4'te 3'ü bizim elimizde. Kalpten ölmeyelim. Kalbimizin ağlamasına kulak verelim."

BİRTAN: "KORONER DAMAR HASTALARI SADECE KKTC'NİN SORUNU DEĞİL"

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nden Dr. Hasan Birtan ise basın toplantısındaki konuşmasında, özellikle koroner damar hastalarının sayısının her geçen yıl inanılmaz şekilde arttığını kaydetti. Birtan, "Bu sadece KKTC'nin değil, dünyanın problemi" dedi.

Spora erken yaşlarda başlanması gerektiğini vurgulayan Birtan, hareketin insanın hastalıklara karşı kullanabileceği en büyük silahı olduğunu belirtti.

"METABOLİK SENDROMUN GELİŞTİRDİĞİ DİYABET, YÜKSEK TANSİYON VE KORONER DAMAR HASTALIĞI...

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde yılda 300'e yakın açık kalp amelieyatı yapıldığını söyleyen Birtan, "Bunların yüzde 80'ini koroner damar hastalıklarından oluşturuyor. Bunun da yegane sebebi metabolik sendromun geliştirdiği diyabet, yüksek tansiyon ve koroner damar hastalığıdır" dedi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndeki kardiyoloji ve kalp damar cerrahi merkezlerinde hem tecrübe, hem de donanım olarak tüm hastalıkları göğüsleyebilecek durumda olduklarını belirten Birtan, "Yaklaşık 7 yıldır kalp damar cerrahi servisimiz hizmet vermektedir. Bu hizmeti dünya ülkeleriyle eşdeğer kalitededir. Ancak tek amacımız koruyucu hekimliğin geliştirilmesi ve hasta potansiyelinin azaltılması" ifadesine yer verdi.

(RÇ/FEZ) EK VERİLECEK

Haber: Rahme Çiftçioğlu. Fotoğraf: Erol Uysal

 
26 Eylül 2016 Pazartesi 18:05
Okunma: 226
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu