Ana Sayfa » Türkiye » Dünyada 2012 Böyle Geçti

Dünyada 2012 Böyle Geçti

Ankara, 21 Aralık 12 (T.a.k.): Anadolu Ajansı, 2012'de Dünyada Meydana Gelen Olayları Derleyip, Yayınladı..

 
 
Dünyada 2012 Böyle Geçti

Ocak ayında bir tarih göçtü. Ömrünü Kıbrıs davasına adayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, tedavi gördüğü Yakındoğu Üniversitesi Hastanesi'nde çoklu organ yetmezliği nedeniyle 87 yaşında vefat etti.

BM'nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan, şiddetin durdurulması ve diyalog yoluyla soruna çözüm bulunması amacıyla ilgili tüm taraflarla geniş istişarelerde bulunmak üzere BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi olarak atandı.

Somalili korsanlar tarafından 8 Eylül 2010 tarihinde kaçırılan Malta bandıralı ticari gemide bulunan 3 Türk ve 15 Gürcü denizci serbest bırakıldı.

Fransa Senatosu, Ocak ayında 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini kabul etti. Fransa Anayasa Konseyi, Şubat ayında yasanın iptali konusundaki itirazı kabul etti.

Mısır'ın ünlü takımı El Ehli ile Port Said'in El Masri takımları arasındaki maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişi öldü, 200'ü ağır binden fazla kişi yaralandı.

Amerikalı ünlü pop şarkıcısı Whitney Houston, 48 yaşında hayatını kaybetti. Houston, Los Angeles'ta Beverly Hilton Oteli'ndeki odasında ölü bulundu.

Şubat ayında Suriye, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ülkedeki kanlı çatışmaları sona erdirmek amacıyla hazırladığı 6 maddelik planı kabul ettiğini duyurdu.

Afganistan'da NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde Kabil Bölge Komutanlığı'nda görevli Türk askerlerini taşıyan helikopterin düşmesi sonucu 12 asker şehit oldu.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Mart ayında Suriye Devlet Başkanı Esed ile yaptığı görüşmenin ve Katar temaslarının ardından Türkiye'ye geldi. Annan, Nisan ayında da temaslarda bulunmak üzere Hatay'a geldi ve Suriyelilerin bulunduğu kamplarda inceleme yaptı. Annan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Suriye yönetimine en geç 12 Nisan saat 06.00'ya kadar şiddeti ön koşulsuz durdurma çağrısı yaptı.

Belçika'dan İsviçre'ye okul gezisine giden çocukların bulunduğu otobüsün Valais kantonunda kaza yapması sonucu 12 yaşındaki 22 öğrenci ve 6 yetişkin hayatını kaybetti.

Norveç'te geçen Temmuz'da düzenlediği saldırılarla 77 kişiyi öldüren, 40 kişiyi yaralayan Norveçli terörist Anders Behring Breivik yargılanmaya başladı. Avukatları ile kurşun geçirmez bir cam bölmede 2 polis eşliğinde oturan Breivik, gerçekleştirdiği eylemleri kabul etti ancak suçlamaları reddetti.

Hollanda'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Kraliçe Beatrix tarafından Hollanda'nın en yüksek nişanı olan ''Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı'', eşi Hayrünnisa Gül'e ''Hollanda Kraliyet Büyük Nişanı'' verildi.

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin yakalanması için kırmızı bülten yayımladı.

Suriye'deki olayları takip etmek ve belgesel çekmek için gittikleri İdlib kentinde alıkonulan Gerçek Hayat dergisi Orta Doğu Temsilcisi Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun, iki ay sonra özgürlüklerine kavuştu.

Chicago'da NATO İttifakı'nın en geniş kapsamlı zirvesi düzenlendi. Zirvenin ana gündem maddelerini Afganistan, Füze Savunma Sistemi ve Suriye oluşturdu.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in desteğiyle düzenlediği ''Somali'nin Geleceğinin Hazırlanması: 2015 Hedefleri'' temasıyla düzenlediği ''2. İstanbul Somali Konferansı'' İstanbul Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yargılandığı davanın karar duruşmasında, protesto gösterilerindeki ölümlere suç ortaklığı etmek suçundan  ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. İsrail devlet kurumunun Mavi Marmara saldırısına ilişkin hazırladığı raporda, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu şiddetle eleştirildi.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ve Arap Birliği'nden 3 ülke ile Türkiye'nin dışişleri bakanları İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye konusunu ele almak üzere bir araya geldi.

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN), Higss bosonu olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığı bulunduğu açıklandı.

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu'na yönelik düzenlenen intihar saldırısında Devlet Başkanı Beşşar Esed'in özel temsilcisi Hasan Türkmani, Savunma Bakanı Davud Racha ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket öldü. Saldırıyı, Özgür Suriye Ordusu üstlendi.

ABD'nin Colorado eyaletinde ''Batman'' filminin galasında silahlı bir saldırganın seyircilerin üzerine ateş açması sonucu 12 kişi öldü, 58 kişi yaralandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 75 yıl aradan sonra Kerkük'e giden ilk Türk Dışişleri Bakanı oldu.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan görevinden istifa etti. Cezayir asıllı El-Ahdar El -İbrahimi, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi oldu.

NASA tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robot olan Curiosity (Merak), Mars'a indi. NASA, Curiosity'den gelen Mars görüntülerini ertesi gün yayınladı.

Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi, görevi seçimle belirlenen Milli Genel Kongre'ye devretti. Milli Genel Kongre (MGK), öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi'nin eski rakibi Muhammed El Mugaryef'i başkan seçti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Arakan bölgesinde Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarına dikkati çekmek üzere Myanmar'a gitti.

Irak'ın El-Hurra televizyonu adına görev yapan Türk kameraman Cüneyt Ünal, Suriye'de kaçırıldı. Ünal'ın görüntüsü, Suriye'nin resmi televizyon kanalı El Ahbariye'de yayımlandı. Ünal'ın ne zaman çekildiği belli olmayan görüntülerinde, yüzünde darp izleri olduğu ve ezberletilmiş metni kameraya okuduğu tespit edildi.

Ay'a ilk ayak basan kişi olarak tüm dünyada tanınan astronot Neil Armstrong, 82 yaşında hayata veda etti.

Libya'nın Bingazi kentinde düzenlenen saldırıda ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve 3 Amerikalı çalışanı öldü.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin bulunduğu kampları ziyaret etmek amacıyla Gaziantep'e geldi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi ve korumalarından Ahmed Kahtan hakkında, gıyablarında idam kararı verildi.

ABD'de yaşayan bir grup radikal Kıpti tarafından çekilen ve Hz. Peygamber'e hakaret içeren ''Müslümanların Masumiyeti'' filmi İslam dünyasında büyük tepkilere yol açtı.

NASA'nın Mars'taki uzay aracı Curiosity, iniş yaptığı bölgede, bir zamanlar yüzey boyunca akan nehrin izlerini buldu.

2012 Nobel Barış Ödülü'ne Avrupa Birliği layık görüldü. ''Korkusuz Felix'' tarihi denemesini yaptı. Serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olarak tarihe geçmeyi hedefleyen 43 yaşındaki Avusturyalı ekstrem sporcu Felix Baumgartner, helyum balonla çıktığı stratosfer tabakasında kendini boşluğa bıraktı ve yere inmeyi başardı.

Suriye'de keskin nişancılar tarafından ayağından vurulan AA Fotomuhabiri Sinan Gül'ü kurtaran Ömer Bin Abdulaziz Tugayı Komutanı Muhammed Ali Süleyman Ebu Ali, Halep'te girdiği çatışmada yaşamını yitirdi.

İsrail donanması, İsveç'ten Gazze'deki ambargoyu kırmak ve bölgeye insani yardım taşımak için yola çıkan Finlandiya bandıralı Estelle isimli gemiye müdahale etti.

ABD'yi Sandy kasırgası vurdu.

İsrail Ordusu, Gazze'ye yönelik büyük bir askeri saldırı düzenledi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ve Özel Kalem Müdürü Ahmed Kahtan, 2. ve 3. kez gıyablarında idam cezasına çarptırıldı.

Çin'in siyasi değişimi açısından tarihi öneme sahip olan ve Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) yeni yöneticilerinin belirleneceği ÇKP 18. Ulusal Kongresi yapıldı. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping'in, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri olduğu açıklandı.

ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Direktörü David Petraeus, görevinden istifa etti.

Katar'ın başkenti Doha'da toplanan Suriye muhalefeti, ''Suriye Ulusal Koalisyonu'' adlı yeni bir çatı örgüt kurulması üzerinde anlaşmaya vardı. Suriye Ulusal Koalisyonu başkanlığına Muaz el-Hatib seçildi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye-Suriye sınırına yerleştirilmek amacıyla Türk hükümetinden patriot talebi aldıklarını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yeni anayasal düzenlemeler çerçevesinde aldığı kararları protesto amacıyla ülke genelinde düzenlenen gösterilerde şiddet olayları meydana geldi.

Filistin BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet''statüsü kazandı.

ABD'nin Connecticut eyaletindeki Newtown kentinde 20 yaşındaki Adam Lanza, birlikte yaşadığı annesini öldürdükten sonra Sandy Hook İlkokulu'nu bastı. Öğrencilerin ve okul personelinin üzerine ateş açan Lanza, 20'si çocuk 26 kişiyi katletti.

(AA/FEZ/HA)

 
21 Aralık 2012 Cuma 14:06
Okunma: 960
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu