Ana Sayfa » Dünya » Dünyada Yasa Dışı Göç Sorunu

Dünyada Yasa Dışı Göç Sorunu

Yasa Dışı Göçmenler, Daha İyi Bir Yaşam İçin En Zor Ve Tehlikeli Yolları Seçiyor.

 
 
Dünyada Yasa Dışı Göç Sorunu

DÜNYADAKİ YAKLAŞIK 215 MİLYON ULUSLARARASI GÖÇMENİN YÜZDE 15'İ YASA DIŞI GÖÇMEN STATÜSÜNDE

YASA DIŞI GÖÇ, DOĞU, KUZEY VE BATI AFRİKA'DAN AVRUPA'YA; GÜNEY VE ORTA AMERİKA'DAN KUZEY AMERİKA'YA OLMAK ÜZERE İKİ HAT ÜZERİNDE YOĞUNLAŞIYOR

ABD'YE HER YIL 3 MİLYON YASA DIŞI GİRİŞ OLUYOR, AVRUPA'YA İSE HER YIL YAKLAŞIK 55 BİN GÖÇMEN YASA DIŞI YOLLARLA GİRİYOR

Ankara/Londra, 8 Eylül 12 (T.A.K.): Bir ülkenin göç yasalarının ve bağımsızlığının ihlali anlamına gelen yasadışı göç, günümüzde pek çok ülkenin karşı karşıya olduğu sorunların başında geliyor. Daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak adına en zor ve tehlikeli yolları seçen yasadışı göçmenler için, çoğu zaman bu yolculuk hüsranla noktalanıyor.

Uluslararası Göç Kuruluşu'ndan (IOM) edinilen bilgiye göre, dünyada 25 milyon ila 32 milyon insan yasadışı göçmen durumunda bulunuyor. Bu rakam, dünyadaki yaklaşık 215 milyon uluslararası göçmenin yüzde 15'inin yasadışı göçmen olduğunu ortaya koyuyor.

IOM Sözcüsü Jean Philippe Chauzy, AA'ya yaptığı açıklamada, yasadışı göç konusunda ülkeler bazında bir karşılaştırmanın yapılamayacağına, yasadışı göçmen sayısının tespitinin zorluğuna ve rakamların tahmini olduğuna dikkati çekiyor.

Ülkelerindeki savaş, açlık, doğal afet, şiddet, işsizlik, olumsuz ekonomik koşullar gibi çeşitli nedenlerle başka ülkelere gitmeyi tercih eden insanların, yasadışı yöntemleri seçmesinin nedenin de büyük ölçüde ekonomik olduğu belirtiliyor.

Her yıl özellikle havaların ısınması ve yaz aylarıyla birlikte yüzlerce göçmen, yasadışı yollarla başka ülkelere gitme yolunu arıyor. Zor ve kötü koşullarda yapılan yasadışı göç sırasında hayatını kaybeden insan sayısı da çok oluyor.

YASADIŞI GÖÇMENLERİN TERCİHİ KUZEY AMERİKA VE AVRUPA

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), küresel bir sorun haline gelen yasadışı göçün, Doğu, Kuzey ve Batı Afrika'dan Avrupa'ya; ve Güney ve Orta Amerika'dan Kuzey Amerika'ya olmak üzere iki hat üzerinde yoğunlaştığına dikkati çekiyor.

Bu hatlarda gerçekleşen yasadışı göçmen kaçakçılığı faaliyetlerinin, göçmenlerin kaçışına aracı olan suç örgütlerine yılda yaklaşık 6,75 milyar dolar gelir sağladığı tahmin ediliyor.

UNODC verilerine göre, ABD'ye her yıl 3 milyon yasadışı giriş oluyor. Bu göçmenler, sınırı çoğu zaman kamyonetlerin içine saklanarak, bazen de yürüyerek, demiryoluyla ya da tünelleri aşarak geçiyor.

Doğu, Kuzey ve Batı Afrika'dan ise her yıl yaklaşık 55 bin yasadışı göçmenin suç örgütleri aracılığıyla Avrupa'ya giriş yaptıkları, bu örgütlerin göçmenler üzerinden 150 milyon dolar kazandıkları bildiriliyor.

Yolculuklarını söz konusu örgütler yardımıyla gerçekleştiren yasadışı göçmenler, her türlü suistimal ve istismara da açık oluyor. Göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atarak çıktıkları bu yolculukta, onları kötü muameleye maruz kalmak, konteynerler içinde boğulmak, çöllerde kaybolmak ya da seyahat ettikleri teknenin batması gibi bir dizi tehlike bekliyor. Bu süreçte en büyük bedeli ise daha savunmasız olan çocuklar ve kadınlar ödüyor. Göçmenler, hedefledikleri ülkelere yasadışı yollarla girebilseler dahi, bu kez de sınırdışı edilme korkusuyla yaşıyor, insan kaçakçılarının kurbanı olabiliyor.

KUZEY AMERİKA'YA YASADIŞI GÖÇ

UNODC'ye göre, ABD'deki göçmenlerin neredeyse üçte birinin ülkede yasadışı olarak bulunduğu, yasadışı göçmenlerin yaklaşık yüzde 80'inin ise Güney Amerika'dan ve Meksika'dan geldiği tahmin ediliyor.

ABD'deki yasadışı göçmenlerin yüzde 25 ila 40'ının ülkeye yasal bir vizeyle girdikleri ancak resmi kalış sürelerini aştıkları, geri kalanların ise ülkeye gizlice girdikleri belirtiliyor. Gizlice giriş yapanların yüzde 97'sinin ülkeye Meksika sınırından girdiği, güvenlik güçlerince kıyı bölgelerinde yakalananların ise yüzde 1 civarında olduğu bildiriliyor.

Bu bölgedeki yasadışı sınır geçişlerinin çoğunlukla kamyonetlerle yapıldığı, yasadışı göçmenlerin bazen de sınırı yürüyerek ya da demiryoluyla geçtikleri, kimi zaman gizli tünelleri kullandıkları belirtiliyor. Göçmenlerin kaçışının, Meksika ve Orta Amerika'da yerleşik kaçakçılar tarafından planlandığı ve gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

ABD'ye her yıl yasadışı yollarla giren 3 milyon göçmenin çoğunun Latin Amerika kökenli olduğu vurgulanırken, 2008 yılı verileri en fazla yasadışı göçmenin Meksika'dan geldiğini, bu ülkeyi Honduras, Guatemala ve El Salvador'un izlediğini ortaya koyuyor.

Son dönemde yapılan çalışmalar, yasadışı göçmenlerin diğer kıtalardan dolaylı güzergahları izleyerek Amerika'ya ulaştığını da gösteriyor. Buna göre, Doğu Afrikalı göçmenler önce karayoluyla Güney Afrika'ya geliyor ve buradan havayoluyla Brezilya'ya ulaşıyor. Göçmenler daha sonra Brezilya'dan havayoluyla Meksika'ya, ya da deniz veya karayoluyla Kosta Rika ya da Panama'ya geçiyor. Özellikle Hint ve Çinli göçmenlerin önce Guatemala'ya götürüldükleri, buradan Meksika'ya geçtikleri belirtiliyor.

AFRİKA'DAN AVRUPA'YA YASADIŞI GÖÇ

Doğu, Kuzey ve Batı Afrika'dan Avrupa'ya yasadışı göç rakamları, Amerika kıtasına oranla daha düşük olsa da zorlu koşullar farklılık göstermiyor. UNODC verileri, 1996-2011 yılları arasında bin 691 göçmenin Sahra Çölü'nü geçmeye çalışırken, yalnızca 2008 yılında ise yaklaşık bin göçmenin denizyoluyla Avrupa ülkelerine giderken öldüğünü ortaya koyuyor.

Afrikalıları göç etmeye, ülkelerindeki olumsuz ekonomik koşullar ve siyasi istikrarsızlığın ittiği belirtiliyor. Afrika'dan Avrupa'ya göç edenlerin çoğunun sahte evraklar yardımıyla havayoluyla kaçırıldıkları ya da kıtaya ilk girişlerini yasal yollarla yaptıkları, ancak vize sürelerini aşmalarına rağmen bulundukları ülkelerden çıkış yapmadıkları ifade ediliyor. Geriye kalanların ise hem kara hem denizyolunu kullanarak uzun ve tehlikeli bir yolculuk sonunda Avrupa'ya ulaştıkları bildiriliyor.

Afrika, Avrupa'ya gitmek isteyen Asyalı göçmenler için de ilk durak olurken, yasadışı göçmenler için Doğu Afrika'daki en önemli duraklar Gao, Mali, Agadez, Addis Ababa ve Kahire olarak sıralanıyor. Bu merkezlere ulaşan göçmenler, buradan Cezayir, Mısır, Libya, Fas ve Türkiye yoluyla Avrupa'ya gitmeye çalışıyor.

İNGİLTERE'DE DURUM

İngiltere'de ise 400 bin ile 800 bin arası yasadışı göçmen olduğu tahmin ediliyor. Ülkede yasa dışı yollarla bulunan birçok göçmenin, öğrenci vizesiyle Birleşik Krallık'a geldiği tespit edilse de Polonya gibi eski Sovyet bloku ülkelerinin Avrupa Birliği'ne katılmasıyla ülkedeki yabancı sayısının arttığına dikkat çekiliyor.

Ülkedeki Ulusal İstatistik Kurumu (ONS) tarafından yapılan son araştırma, 2011 yılında Birleşik Krallık'ta doğmayan ancak bu ülkede doğum yapan annelerin oranının yüzde 25,5 olduğunu ortaya koydu. Bu oran, 1990 yılında yüzde 12'ydi.

İngiltere'de tüm yasadışı göçmenlerin sınır dışı edilmesini isteyen grup ve kişiler de bulunuyor. Aşırıcı İngiliz Ulusal Parti (BNP), tüm yasadışı göçmenlerin ülkeden çıkarılması gerektiğini savunuyor.

Göçmenlikle ilgili çalışmalar yürüten bağımsız düşünce kuruluşu "MigrationWatchUK" ise İngiltere'deki yasadışı göçmenlerle ilgili genel af çıkarılmasının, ülkeye maliyetinin yıllık 5 buçuk milyar sterlin olacağını bildiriyor.

Ülkede yasadışı göçmen çalıştıranlar da cezalandırılıyor. 2008 yılında dönemin İşçi Partisi hükümeti, yasadışı göçmen çalıştıran işverenlere 10 bin sterlin para cezası ile hapis cezası verilmesi kararı almıştı.

İnsan Hakları Politikası Uluslararası Konseyi'ne (ICHRP) göre, dünyada ekonomik eşitsizlikler ve güvenlik sorunları olduğu sürece yasa dışı göç sorunu sona ermeyecek. İnsan hakları konusunda araştırmalar yapan ve uygulayan ICHRP, hükümetlerin yasadışı göçü durdurmanın mümkün olmadığını kabul ederek, buna göre politikalar üretmesi ve uygulaması gerektiğini bildiriyor.

(AA/ID/GÜR)

 
8 Eylül 2012 Cumartesi 12:51
Okunma: 1018
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu