Ana Sayfa » Kıbrıs » DÜRÜST: “ÜÇÜNCÜ BİR OPERATÖRLE REKABETİN ARTIRILMASI ÜZERİNDE DURUYORUZ”

DÜRÜST: “ÜÇÜNCÜ BİR OPERATÖRLE REKABETİN ARTIRILMASI ÜZERİNDE DURUYORUZ”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda bugün ulaşım, toplu taşımacılık, habercilik, Ercan Havalimanı ve Kooperatif Merkez Bankası konularının ele alındığı gündem dışı konuşmalar yapıldı.

 
 
DÜRÜST: “ÜÇÜNCÜ BİR OPERATÖRLE REKABETİN ARTIRILMASI ÜZERİNDE DURUYORUZ”

 (T.A.K.):  Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda bugün ulaşım, toplu taşımacılık, habercilik, Ercan Havalimanı ve Kooperatif Merkez Bankası konularının ele alındığı gündem dışı konuşmalar yapıldı.

HAMZAOĞULLARI: "KIRMIZI PLAKA KULLANANLARA CEZA KESİLİYOR"

İlk konuşmayı yapan CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, "Toplu Taşımacılıkta Nereye Gidiliyor" konusunu işledi.

Plaka konusunun çözümlenemediğini söyleyen Hamzaoğulları, kayıtsız ve seyrüsefersiz araçların trafikte dolaştığını ve bunun çözümünün kolay olduğunu kaydetti.

Hamzaoğulları, beyaz plakaya geçiş sürecinin uzun süreceği ve ceza uygulanmayacağının söylenmesine rağmen kırmızı plaka kullananlara ceza kesildiğini savundu. Hamzaoğulları, dört ayda 860 kiralık taksi, 74 T izni verildiğine işaret etti.

Toplu taşımacılığa verilen yüzde 30 zammın uygulanıp, uygulanmayacağını soran Hamzaoğulları, yapılan çalıştayda sonuç maddelerinden birinin üniversitelerin toplu taşımacılıktan hizmet almasının teşvik edilmesini içerdiğini ancak bunun yapılmadığını savundu.

Hamzaoğulları, öğrenci taşımacılığının Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'ndan alınıp Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na devredilmesi gerektiğini söyledi.

Bilbay Hamzaoğulları, korsan taşımacılığın önüne geçilmesi için sigorta sisteminde değişikliğe gidilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

SOYER: "MOBİL TELEFON ZAMMI UYGULAMADA"

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de "Ulaştırma, Haberleşme ve Ekonomideki Gelişmeler" konusunda konuştu.

Mobil telefonlarla konuşma ücretlerine yüzde 10 zam yapıldığını, daha sonra bu zammın bir ay ertelendiğini söyleyen Soyer, zammın bir ay sonrasında yüzde 9.8 olarak uygulamaya girdiğini belirtti.

Soyer, sorumluluğun hükümette olduğunu belirterek, "Hükümetin güçlü ekonomik şirketlerin belirleyiciliğinin esiri durumunda olduğunu" savundu.

Havaalanındaki gelir paylaşımı konusuna değinen Soyer, 17 Şubat'ta sürecin başladığını ve hükümetin halka ve meclise bu konuda bilgi vermesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu işletmecinin devlete 20 milyon Euro vereceğini açıkladığını dile getiren Soyer, açıklamanın şirket tarafından değil devlet tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

Soyer, siber korsanlığın arttığını ve devletler arasında da bunun yapıldığını belirterek, ülkedeki yetersizlikler nedeniyle telefon hattına kaçak şekilde girilmesi sonucu çok sayıda kişinin mağdur olduğunu belirtti.

Telefon Dairesi'nin özelleştirilmesi konusunun gündeme getirildiğini söyleyen Soyer, bu konuda ayrıntılı bilgi verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Soyer, dairenin tamamen devreden çıkmasına ilişkin bir formülün "çok ciddi olumsuz sonuçlar doğuracağını", hava ve telekomünikasyonun özelleşmesiyle yerel emeğin tamamen devre dışı kalacağını savundu.

Ferdi Saber Soyer, "Yerel emek yoksa o topraklarda yaşayan insanların geleceği de yoktur" dedi.

TATAR: "HÜKÜMETE GÖREV DÜŞÜYOR"

UBP Milletvekili Ersin Tatar, Ercan Havalimanı konusunun komitede görüşüldüğünü anımsatarak, kamu hakları açısından hükümete büyük görevler düştüğünü söyledi.

Tatar, firma sahibinin açıklamasının "kabul edilemez olduğunu", parayı talep edecek ve hesaplamayı yapacak olanın devlet olduğunu belirtti.

Yolcu sayısında ve gelirlerde artış olduğunu söyleyen Tatar, bu konuların denetlenmesi ve halkın bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

DÜRÜST: "HAVAALANI KONUSUNDA DENETİMLER YAPILIYOR"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst de eleştirileri yanıtında, havalimanı konusunda yapılan denetimleri anlattı.

Dürüst, iki türlü denetim yapıldığını, bunlardan birinci ayağında yatırımların projelere uygun olup olmadığının denetlendiğini, bu alanda herhangi bir sorun bulunmadığını kaydetti.

Kemal Dürüst, mali denetimin yapılması konusunda bir komite oluşturulacağını, bu komitede ilgili alanlardan temsilciler bulunacağını belirtti.

Havalimanındaki trafik çoğaldıkça gelirlerin arttığını, devletin hesaplamalar yapacağını, şirketin de ödemeyi gerçekleştireceğini söyleyen Dürüst, şu ana kadar resmi olarak bir rakam açıklanmadığını belirtti.

Dürüst, sürecin 17 Şubat'ta başladığını, ilk ödemenin Nisan ayında yapılacağını dile getirdi.

Telekomünikasyon ve 4.5G konusunda Bakanlar Kurulu kararları bulunduğunu kaydeden Dürüst, 4.5G ile ilgili ihaleye çıkılacağını söyledi.

"ÜÇÜNCÜ BİR OPERATÖRLE REKABETİN ARTIRILMASI ÜZERİNDE DURUYORUZ"

Telekomünikasyonun yeniden yapılandırılması ve üçüncü bir operatörle rekabetin artırılması üzerinde durduklarını söyleyen Dürüst,  telekomünikasyonla ilgili altyapı yatırımlarının devletten çıkmayacağı bir model düşünüldüğünü belirtti.

Dürüst, toplu taşımacılıkla ilgili AB normlarına uygun bazı tüzükler hazırlandığını ve Toplu Taşımacılık Master Planı ilk etabını bugün Bakanlar Kurulu'nda geçirmeyi öngördüklerini kaydetti.

ŞAHALİ: "KOOPERATİF MERKEZ BANKASI KEYFİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞTIRILIYOR"

CTP Milletvekili Erkut Şahali, "Kooperatif Merkez Bankası" konulu konuşmasında, bankanın Kıbrıs Türk halkının gurur abidelerinden biri olduğunu söyledi. Şahali, hükümetin ise bankaya duyarsızlık ve sorumsuzluk gösterdiğini iddia etti.

Şahali, Kooperatif Merkez Bankası'nın bugünkü yönetim anlayışının Kooperatif Şirketler Mukayyitliği'nin de sorgulanması gerektiğini savundu.

Bankayla ilgili bazı şaibeler bulunduğunu savunan Şahali, bankaya ve bağlı kurumlara son 10 ayda 100'ün üzerinde istihdam yapıldığını, bu istihdamların da şaibeli olduğunu iddia etti.

Şahali, banka bilançoları açıklanacağı zaman durumun ortaya çıkacağını, bu bilançoların halka açıklanması gerektiğini söyledi.

Konuşması sırasında bakanların Cumhuriyet Meclisi'nde bulunmamasını eleştiren Şahali, devlete bağlı kurumların açılış törenlerinin Meclis günü yapılmaması gerektiğini belirtti.

Şahali, Kooperatif Merkez Bankası'nın keyfi bir şekilde çalıştırıldığını, görevden el çektirilen çalışanlar bulunduğunu, kimin yetkisinin ne olduğunun belli olmadığını savunarak, bu şekilde bir kurumun halka nasıl sağlıklı hizmet vereceğini sordu.

Bankanın yönetim kurulunun istihbarat birimlerinin hazırladığı görüşlere göre hareket etmediğini, aykırı davrandığını savunan Şahali, yönetim kurulunun bankanın dava ettiği borçlulara tekrar kredi verdiğini iddia etti.

Şahali, bankaya bağlı iştirakler konusunda bilançoların açıklanmasını ve kurallara uygun bir yönetim uygulanmasını talep etti.

Erkut Şahali, çalışanlara kurumlarına sahip çıkma çağrısında bulundu.

 

Haber: Gözde Süreç Sarı

 
21 Mart 2017 Salı 13:16
Okunma: 178
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu