Ana Sayfa » Kıbrıs » Eczacılar Sorunlarını Cumhurbaşkanı'na Aktardı

Eczacılar Sorunlarını Cumhurbaşkanı'na Aktardı

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Eczacılar Birliği'ni Kabulünde Talepleriyle İlgilenme Sözü Verdi.

 
 
Eczacılar Sorunlarını Cumhurbaşkanı'na Aktardı

ARTAN ECZACI SAYISINA VE ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE DİKKAT ÇEKEN ECZACILAR BİRLİĞİ, YETKİLİLERİN ÖNLEM ALMASINI İSTEDİ

Lefkoşa, 26 Temmuz 11 (T.A.K.): Ülkede çok sayıda eczacı bulunmasına karşın eczacılık fakültelerinde eğitim gören çok sayıda da öğrenci bulunduğuna dikkat çeken Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, alınmasını istediği önlemleri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na aktararak, destek talep etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın başkanlığındaki heyeti kabul etti.

EROĞLU: "DPÖ İHTİYAÇ ALANLARINI BELİRLİYOR"

Eczacıların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konuyu Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'le de görüşerek, ilgileneceğini belirtti ve Devlet Planlama Örgütü'nün ülkenin ihtiyaç duyduğu meslek alanlarını belirlediğini söyledi.

Birçok meslek dalında üniversite mezunlarının işsiz veya farklı alanlarda çalışmak zorunda kaldığını anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, ancak üniversitelerin öğrenci alırken farklı düşündüğünü kaydetti.

AZGIN: "ÖN İZİN VERİRKEN..."

Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, her meslekte olduğu gibi eczacılıkta da çok sayıda eczacı olduğunu; ülkedeki iki üniversitenin de eczacılık fakültesi açıp öğrenci aldığını belirterek, ön izin veren makamların bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Üniversitelerin her istediğine olur denmesinin daha sonra ülkenin kaldırması imkansız sorunlar yarattığını belirten Azgın, KKTC'deki üniversitelerin kendi özel sınavlarıyla öğrenci aldığını ve hesap da sorulamadığını savunarak oysa eczacılık gibi bir mesleğin yüksek puanla girilebilecek bir bölüm olması gerektiğini söyledi. Azgın, bugünkü durumun "ticari" göründüğünü ifade etti.

Azgın, Türkiye ve İngiltere'deki üniversitelerin de birçok Kıbrıslı Türk eczacılık öğrencisi aldığını, üstelik Türkiye üniversitelerinin Kıbrıslı öğrencilere kontenjan da sağladığını belirterek, üçüncü ülkelerden mezun olanlarda denklik aranması gerektiğini kaydetti.

Eczacılar Birliği Başkanı Azgın, ülkede artan eczacı sayısının nasıl azaltılabileceği ve işsizliğin nasıl önlenebileceği konularındaki önerilerini bir paket halinde Sağlık Bakanı'na da sunduklarını ve olumlu yaklaşım gördüklerini, bir takım düzenlemelerin yasayla yapılacağını bildirdi.

Eczacılık fakültesinden mezun olanlar için eczane açmak dışında pek alternatif bulunmadığını, devletin yeterince istihdam etmediğini, bu nedenle ecza depolarıyla özel hastanelere eczacı istihdamını zorunlu kılınmasını istediklerini belirten Fatma Azgın, yeni mezunların bir süre eczanelerde çalıştıktan sonra kendi eczanelerini açabilmesi yönünde de düzenleme önerdiklerini söyledi.

(GÜL/GÜR)   FOTOĞRAFLI

 
26 Temmuz 2011 Salı 17:14
Okunma: 740
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar