Ana Sayfa » Kıbrıs » Eczacılık Günü Törenle Kutlandı

Eczacılık Günü Törenle Kutlandı

Bakan Kaşif: "yasal Düzenleme Şart... Eczacılıkta Taşları Dört Dörtlük Yerine Oturtmak İstiyorsak Birlik, Üniversiteler, Hep Biraraya Geleceğiz Ve En Güzelini Yapacağız".

 
 
Eczacılık Günü Törenle Kutlandı

Lefkoşa, 14 Mayıs 12 (T.A.K.): Eczacılık Günü, Yakın Doğu Üniversitesi'nde düzenlenen törenle kutladı.

Törene,  Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif yanında, bazı bakanlık yetkilileri, ilgili örgüt temsilcileri, üniversite ve Eczacılık Fakültesi'nden akademisyenlerle öğrenciler katıldı.

Konuşmalarla başlayan tören, daha sonra eczacılıkla ilgili sunum ve panelle devam etti. Programda, İlkokul öğrencilerine yönelik resim yarışması ödül töreni de bulunuyor.

KAŞİF

Törende konuşan Bakan Kaşif, kamusal ancak serbest bir meslek olan eczacılığın, dünyada kurulduğu günden bugüne, gerek teknolojik ilerlemeler, gerek bilime artan ilgi ve değişik eğitim alanlarıyla gelişerek değişikliklere de uğradığını anlattı.

Eczacılığın ulvi bir meslek olduğunu, insan sağlığıyla uğraşan bir dal olduğuna işaret eden Kaşif, bu alanda da daha güzel günlere ulaşmak için elbirliğiyle çalışarak en güzelini bulmak gerektiğini vurguladı.

Ülkede de nüfus ve yapılanmanın her an geliştiğini, şehir merkezleri ile diğer yerleşim yerlerinin de birbiri içine geçtiğini ve dolayısıyla eczacıların yerleşiminin de buna göre şekillendiğini ifade eden Kaşif,  bazı bölgelere yoğunlaşılırken, bazı bölgelerde eczane bulunmamasının da sıkıntı yarattığını kaydetti. Kaşif üniversitelerin veya Eczacılar Birliği'nin yeni eczacıları, yeni yerleşim alanlarına yönlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

"YASAL DÜZENLEME ŞART... YASALAR SÜREKLİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Bu alandaki sıkıntıların geniş, detaylı şekilde düşünülerek, programlanmasının gerekliliği üzerinde duran Bakan Kaşif yasal düzenlemenin de elzem olduğunu söyledi.

Kaşif, "Ülkenin, nüfusun yapısı ve yerleşkelerin durumu da dikkate alınarak elbette bir yasal çalışma yapılacak. Yasal bir çalışma yapılırken ne mevcut  olanlar üzülecek ne de bu mesleğe gönül verenlerin gönlü kırılacak. Dengeli girmek zorundayız" şeklinde konuştu. 

Bakan Kaşif, ülkede, yasaların 5 veya 10 yılda bir gözden geçirilerek günün koşullarına uyarlanması gerektiğini de vurguladı.

Özellikle sağlıkta uzmanlaşma ve servislerde düzen ve otorite sağlanmasının önemli olduğu ancak tam belli bir olgunluğa gelindiği bir dönemde emeklik yaşının gelmesiyle örneğin ilgili klinik şefinin emekli olmasıyla o serviste yeni bir yapılanmanın gerektiğini ve bunun da zaman kaybı yarattığını anlatan Kaşif,  dolayısıyla ülkede artık emeklilik yaşının da tartışılması gerektiğini, 60 yaşın erken olduğunu ifade etti.

"TEK BAŞINA OLMAZ HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ"

Sağlık Bakanı Kaşif, "Eczacılıkta taşları dört dörtlük tam yerine oturtmak istiyorsak eczacılar birliği, üniversiteler, hep bir araya geleceğiz ve en güzelini yapacağız. Sağlık Bakanı olarak 'ben yaptım' zihniyetini hiçbir zaman kabul etmedim, ettirmem de. Biz yapacağız, hep birlikte. Ya yapacağız, ya da yapmayacağız. Benden beklerseniz,  Sağlık Bakanı tek başına yapmaz. Bölüşeceğiz, paylaşacağız, en güzelini bulacağız" şeklinde konuştu.

Kamuda eczacı sıkıntısı yaşandığına da dikkat çeken Kaşif, bu işi cazip hale getirmek için kamudaki maaşlarda düzenleme yapmak gerektiğini söyledi.

Kaşif, sağlık servislerinde çalışanların maaş-barem skalasının değişiminin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

"REÇETESİZ İLAÇ SATILMAMALI"

Bakan Kaşif, konuşmasında, eczacılara reçetesiz ilaç satılmaması konusunda da çağrı yaptı. Özellikle doğal ilaçlar konusunda dikkatli olunmasını isteyen Kaşif, doğal ürünlerin de artık sıkı denetimden geçmesi gerektiği ve ilgili dairenin bu yönde çalıştığını anlattı. "İçeriği belli olmayan hiçbir ürünü kullanmayın, kullandırtmayın" dedi.

Bakan Kaşif, eczanelerden, insanları bilinçli ilaç kullanmaya teşvik etmelerini de istedi.

BEKTAŞ:"HER SOKAKTA YAN YANA ECZANELER... BUNUN ÜZERİNE GİDİLMELİ"

YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ise konuşmasında, Eczacılık Fakültesi'nin çalışmaları ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler vererek bu yıl ilk mezunların verileceğini anlattı.

Diğer üniversitelerden de ileriki yıllarda mezunlar verilmesiyle ülkedeki eczacı ihtiyacının karşılanacağına inanç belirten Bektaş, fakültelerin kuruluş aşamasında gerekli denetimlerin yapılmasının önemi üzerinde durdu.

Bektaş, "her sokakta yan yana" eczaneler bulunduğu, bazı eczanelerin de 2. veya 3. şubelerini açtığını gözlemlediğini ancak bunu şahsen doğru bulmadığını da ifade eden Bektaş, bunun üzerine gitmek gerektiğini belirterek "burada Sayın Bakana da görev düşüyor "dedi.

KUTAL: "YENİ MEZUNLARI KAMU ECZACISI OLARAK GÖRMEK İSTERİZ"

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Aydan Kutal da, eczacılığın insanlık tarihi kadar eski olduğuna ve değişen koşullara rağmen vazgeçilmezliğini sürdürdüğüne işaret ederek kendilerinin ise, bu alanda, düzenleyici, politika belirleyici ve eczacılık mesleğine yön veren kesim olarak hizmet verdiklerini anlattı.

Eczacılık Günü'nün Türkiye'de bu yılki temasının  "Bitkisel ürünler" olarak belirlendiğini anımsatan Kutal, kendilerinin de bu konuda gerekli önlemleri alarak denetimlerini artırdıklarını, bu ürünlerin sadece eczanelerde satıldığını kaydetti.

Kamudaki eczacı eksikliğine de değinen Kutal, yeni mezunları kamu eczacısı olarak aralarında görmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

AZGIN: "YASAL DÜZENLEME ŞART"

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, ülkelerde eczacılık tarihinin değişik zamanlarda başladığını; insanlık var olduğu sürece tedavi yöntemlerinin arandığına ve değişen, gelişen imkanlarla bugünlere gelindiğini anlattı.

Zaman değiştikçe mesleklere de yeni şekiller verildiği ve yalnız eğitimde değil uygulanış şekillerinde de değişiklikler yaşandığı ve bazı sıkıntılara neden olduğunu belirten Azgın, değişik yapılanmalara karşı yeni önlemler alınması ve yasal düzenlemenin gerekliliği üzerinde durdu.

Türkiye'de bu yöndeki çalışmalara da değinen Azgın, KKTC'de de akılcı, yeni mezunları da içine alacak; iş imkanları yaratacak ancak bu alandaki dağınıklıkları önleyecek bir yasal düzenlemenin şart olduğu görüşünü kaydetti.

Eczacılık gününün değişik günlerde kutlandığını; ülkede, bu günün Türkiye ile birlikte 14 Mayıs'ta kutlandığını ve dolayısıyla Türkiye'deki meslektaşlarıyla birbirlerinin etkinliklerine katılamadıklarını anlatan Azgın, Eczacılar Birliği'nin kurulduğu ay olan ekim ayında belirleyecekleri bir günü, Kıbrıs Türk Eczacılık Bayramı olarak kutlamayı planladıklarını söyledi.

DEMİRDAMAR: "ECZACILIK EĞİTİMİ ÇOK EMEK GEREKTİRİYOR"

YDÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rümeyza Demirdamar da,  Türkiye'de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nin kurulduğu gün olarak saptanan bu günün, güncel konuların, sorunların tartışıldığı bir gün olarak kutlandığını anlatarak KKTC'de bundan sonra, Eczacılar Birliği'nin kuruluşuyla ilgili saptanacak bir günde kutlamayı ümit ettiklerini söyledi.

Eczacılık eğitiminin çok emek gerektirdiğini, mesleki açıdan yetişirken belli kalitelere dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Demirdamar, fakültede verilen eğitim standardı ve yapılanmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

MERTDOĞAN'A PLAKET

Konuşmaların ardından İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü görevinde de bulunan Eczacı Mertdoğan Soyalan'a teşekkür plaketi verildi.

(ÖK/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
14 Mayıs 2012 Pazartesi 13:02
Okunma: 566
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu