Ana Sayfa » Spor » Efj 2011 Olağan Genel Kurulu Bugün Tamamlanacak

Efj 2011 Olağan Genel Kurulu Bugün Tamamlanacak

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (European Federation of Journalists - EFJ)'nin  Sırbistan'ın başkendi Belgrat'ta çarşamba günü başlayan 2011 Olağan Genel Kurulu bugün tamamlanacak.

 
 
Efj 2011 Olağan Genel Kurulu Bugün Tamamlanacak
29 ülkeden 74 delege ve gözlemcinin katıldığı Genel Kurul'da, Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) de üç kişilik delegasyonla temsil ediliyor.

Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz, son dönemde Kuzey Kıbrıs'ta gazetecilere yönelik saldırıyı EFJ 2011 Olağan Genel Kurul gündemine taşıdı.

Darbaz, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, Basın-Sen'in basın özgürlüğü adına Avrupa Birliği (AB) düzeyinde yapılan çalışmaları desteklediğine işaret ederek, "Yine de ulusal düzeyde yapılacakların çok daha  önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Darbaz, gazetecilerin, halk adına haber alma özgürlüğünü kullanan insanlar olduğunu belirterek, basın özgürlüğünün tek başına basın emekçileri tarafından talep edilmesinin tek başına yeterli olmadığını da söyledi.

Basın emekçileri basın özgürlüğü talep ederken, bunun halkın bilgi edinme ve haber alma hakkını istemesiyle güçlendirilmesi gerektiğini anlatan Darbaz, "Biziler kendi ülkemizde bunu büyük oranda başardığımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

Darbaz, bir süre önce Kuzey Kıbrıs'ta gazetecilere yönelik saldırılara karşı tepki gösterdiklerini, bu konuda SEEMA, EFJ ile IFJ desteğini aldıklarını belirterek, Kıbrıs Türk halkının da basına yönelik saldırılar konusunda Basın-Sen'e destek verdiğini söyledi.

Saldırılarla ilgili geçtiğimiz aylarda kınama yazısı yayımlayan EFJ'nin tüm dünyada basına yönelik saldırıları ve baskıları bir kez daha kınayarak gereken tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladığını hatırlatan Darbaz, basın özgürlüğü ve özgür gazetecilerin böyle bir mücadele süreci sonunda ete kemiğe bürünerek somutlaşacağını ifade etti.

GENEL KURUL'DA ANA BAŞLIK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

EFJ 2011 Olağan Genel Kurulu  Sırbistan Cumhuriyeti Başbakanı Boris Tadic'in konuşmasıyla başladı.

Genel Kurulun bu yılki ana başlığı "Basın özgürlüğü- Toplum yararı için gazetecilik" olarak belirlendi.

Genel Kurulun ilk gününde, sosyal diyalog konusu incelendi ve iki atölye çalışması yapıldı.  İlk atölye çalışmasında Alman medya kurumu WAZ'ın dünyanın değişik bölgelerinde satın aldığı medya kurumlarındaki durum tartışıldı. İkinci atölye çalışmasında ise Uluslararası Medya Kuruluşları'nın tutumları karşısında EFJ'nin atması gereken adımlar tartışıldı.

EFJ 2011 Olağan Genel Kurulu'nun ikinci gününde  Avrupa'da basın özgürlüğünü güçlendirmenin yolları tartışıldı.

Bu amaçla düzenlenen Sosyal Diyalog ve Uluslararası Kuruluşların Durumu  paneline konuşmacı olarak Alman DJA Dışilişkiler Yetkilisi Michael Klehm, Hırvat IFJ Executive Comitee üyesi Jasmine Popoviç, Sırbistan Gazeteciler Birliği yöneticisi Dubravka Lakiç katıldı.

Alman Michael Klehm konuşmasında, sosyal diyalogun basın için önemine işaret ederek, balkanlarda bu konuda belirli eksiklikler olduğunu söyledi.

Hırvat Jasmine Popovic ise, Hırvatistan basınında sosyal diyalogun gelişmesi konusunda önemli eksiklikler olduğunu belirtti.

Sırbistan Gazeteciler Birliği yöneticisi Dubravka Lakic de konuşmasında, ülkesinde yaşanın grevlerle ilgili bilgi verdi.

Basın Sen Başkanı Kemal Darbaz burada söz alarak AB'nin doğuşunun sermayenin birlikteliği fikrinden hareketle oluştuğunu, bu nedenle AB içinde emeğin birliğinin  sağlanmasının her geçen gün daha iyi anlaşılmakta olduğunu söyledi.

Darbaz, basın sendikaları olarak emek tarafında yer aldıklarını belirterek, "Güçlü olmak zorundayız. Çünkü sermaye her geçen gün kendi arasındaki ilişkileri geliştirmektedir ve medyadaki sahiplilik yapısı aleyhimize gelişmektedir. Güçlü olmamızın en birinci adımı ise kendi aramızdaki ilişkileri geliştirmek, dayanışmayı güçlendirmek ve tüm medyada örgütlenmektir" dedi.

Darbaz, medyada örgütlenmenin ise sadece klasik  gazeteci tanımı içerisine giren kesimi örgütlemek anlamına gelmemesi gerektiğini ifade ederek, yapılması gerekenin medya olarak tanımlanan alan içerisine giren tüm kesimleri örgütlemek olduğunu belirtti.

EFJ 2011 Olağan Genel Kurulu'nun ikinci günü olan Perşembe ise, "Avrupa'da basın özgürlüğü, bu temel hak nasıl güçlendirilebilir" başlıklı panel yapıldı.

Panele konuşmacı olarak Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Komisyonu üyesi Thomas Hammarberg, Avrupa Parlementosu Üyesi Tanja Fajon, Güney Doğu Avrupa Medya Organizasyonu yöneticisi Oliver Vujovic katıldı.

Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Komisyonu üyesi Thomas Hammarberg konuşmasına, bugün Avrupa'da güvenlik tehdidi altında olan, hatta öldürülen gazeteciler olduğunu söyledi.

Avrupa Parlementosu Üyesi Tanja Fajon ise, medyayla ilgili yasal düzenleme ve uygulamaların yaşama geçmesi için sistemlerin kurulmasının önemli olduğunu ifade ederek, "Benim önemli bulduğum konulardan biri de medya kuruluşlarının sahipliği konusu" dedi.

Fejon, bir yandan basın kuruluşlarının finansal olarak nasıl ayakta kalacağını, diğer yandan yardım yapan ya da finans sağlayan kişilerden bağımsız haber yapıp yapamayacağı sorunsalını çözmeye çalıştıklarını anlattı.

Güney Doğu Avrupa Medya Organizasyonu yöneticisi Oliver Vujovic da konuşmasında, geçen yıl basına ciddi saldırı olmayan yer bulunmadığını belirterek, gazeteciler üzerinde ciddi bir baskının bulunduğunu kaydetti.

Vujovic, geçen yıl kendilerini ulaşan dava sayısının 2 bin olduğunu anlatarak, bu durumda yapılması gereken çok iş olduğunu açık ve net ortada durduğunu söyledi.  Vujovic, gazetecilere yönelik davalar konusunda Türkiye'nin önemli problemleri olduğunu da kaydetti.

Genel Kurulun ikinci gününde EFJ'nin Mali Raporu da görüşülerek değerlendirildi.

COSTA

Genel Kurul'un ikinci gününde International Federation of Journalists (IFJ)'nin yeni gelen Sekreteri Beth Costa da bir konuşma yaptı.

Costa,  konuşmasında gazetecilerin birbirini desteklemesinin önemine işaret ederek, bu amaçla IFJ içinde yeni bir iletişim sistemi kurmak istediklerini söyledi.

Costa, bunun dışında, üye sendikaların birbiriyle yakınlaşma ve dayanışma içinde olması, daha etkin çalışmak ve cinsiyet konuları gibi alanlarda daha yoğun çalışma yapmayı planladıklarını anlattı.

Beth Costa, gazetecilerin dayanışması konusunda kendisine yöneltilen bir soruyu Türkiye'yi örnek göstererek yanıtladı.

 

 
17 Haziran 2011 Cuma 18:01
Okunma: 765
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu