Ana Sayfa » Türkiye » Egemen Bağış: "fransa'dan Gelen İşaret Adeta İlaç Gibi"

Egemen Bağış: "fransa'dan Gelen İşaret Adeta İlaç Gibi"

''ama Şu Da Bilinmeli Ki Böyle Bir İşaret Geldi Diye Zil Takıp Oynamıyoruz''.

 
 
Egemen Bağış:

''BİZİM İÇİN BU SADECE YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR, BU BAŞLANGICIN DEVAMI GELMELİDİR. HER 2-3 YILDA BİR FASIL AÇARAK, SÜRECİN AMACINA HİZMET EDEMEYECEĞİMİZ AÇIKTIR''

''AB, TÜRKİYE'YE VERDİĞİ SÖZLERİ, ALTINA İMZA ATTIĞI BELGELERİ UNUTMAKTAN VE UNUTTURMAYA ÇALIŞMAKTAN ARTIK VAZGEÇMELİDİR. BİRLİK, KENDİ GELECEĞİNİ BURNUNUN UCUNU DAHİ GÖREMEYEN ÇARPIK ZİHNİYETLERE TESLİM ETMEMELİDİR''

TBMM, 14 Şubat 13 (T.A.K.): Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa'nın 22. faslın açılmasına ilişkin açıklamasının AB'den olumlu haberlerin unutulduğu dönemde ''ilaç gibi geldiğini'' belirterek, ''Ama şu da bilinmeli ki böyle bir işaret geldi diye zil takıp oynamıyoruz'' dedi.

Bağış, TBMM'de düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun 71. toplantısında konuştu.

Konuşmasına ''Sevgililer gününü bir sevgi ülkesinde geçirmeye karar vermiş bütün yabancı konuklarımıza tercihlerinden dolayı teşekkür ediyorum'' diye başlayan Bağış, hükümetin işbaşına geldiği 2002 yılından bugüne kadar 2 bin mevzuat çıkardığını, meclisin 31 karar aldığını, tüm bunlar için 142 birleşim, 597 oturum yapılarak 43 bin 594 sayfa tutanak tutulduğunu söyledi. Bağış, ''Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkelerin parlamentolarında dahi bu performansı yakalayabilecek başka bir yasama organı mevcut değildir. Açık söylüyorum, Türkiye 14 Şubat 2013 tarihi itibarıyla Avrupa Birliği standartlarına tarihinde en yakın olduğu dönemdedir'' dedi.

''Biz Avrupa Birliği sürecimize reform perspektifinden bakıyor ve süreci asla karşımıza çıkarılan siyasi engellere endekslemiyoruz'' diyen Bağış, Türkiye'nin kendi ilerleme raporunu hazırladığını hatırlattı ve şöyle devam etti:

''Bu rapor, hem Avrupa Birliği değerlerini, hem de üyelik sürecimizi istismar eden çarpık zihniyetlere de Türkiye'nin meydan okumasıdır. Bu reformların resmi müzakere sürecine yansımasını istemek en tabii hakkımızdır. Bir yılda yaptıklarımızı 270 sayfaya sığdırmaya çalıştık, ancak 2,5 yılda bir fasıl bile açamadık. Başbakanımızın süreçteki tıkanıklıklar nedeniyle uzun zamandır ara verdiği AB Büyükelçileriyle yemekli toplantıyı Pazartesi günü düzenlemesi Türkiye'nin bir kararlılık mesajıydı. Kararlılığımızın yanı sıra İrlanda Dönem Başkanlığı sırasında müzakerelerde ilerleme olacağı yönündeki beklentimizin mesajını da vermiş olduk.

Sayın Başbakanımız, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine Türkiye olarak süreci yeniden hızlandırmak noktasında son derece kararlı olduğumuzu, ancak asıl önemli olanın Avrupa Birliği tarafının bu iradeyi göstermesi olduğuna işaret ettiler. Biz artık AB'den somut adımlar, somut kararlar bekliyoruz. Yemekte de söyledim. Fasıl açılırsa AB büyükelçilerimiz yemeği yemeye devam eder. Şüphe olmayan bir şey daha var ki Türkiye'nin ne müzakere sürecindeki siyasi engellerin daha fazla sürmesine, ne de 5 dönem başkanlığından sonra bir 6'ıncısının da fasıl açılmadan kapanmasına tahammülü yoktur.''

''MÜZAKERE SÜRECİNE BU HABER CAN SUYU VERDİ''

Bağış, Fransa'nın 22. faslın açılmasına ilişkin dün yaptığı açıklamayla uzun bir aranın ardından AB kanadından olumlu ve somut bir haber aldıklarını ifade ederek, ''Hollande yönetiminin Sarkozy yönetiminin gölgesinde kalmayı tercih etmeyeceğini düşünüyorduk, Salı günü bu yönde ilk mesajı aldık. Başbakanımızın uyarıları etkisini gösterdi. Nihayet uzun bir aradan sonra AB kanadından aklıselim yönünde bir hareket eğilimi baş gösterdi'' dedi.

Bağış, şunları kaydetti:

''Fransa'nın 22'nci faslı açma yönündeki iradesini elbette memnuniyetle karşılıyoruz. Artık AB'den olumlu bir haber duymayı unuttuğumuz bir dönemde, Fransa'dan gelen işaret adeta ilaç gibi geldi. İlerleme kelimesiyle yan yana gelmeyi unutan müzakere sürecine bu haber can suyu verdi. Ama şu da bilinmeli ki böyle bir işaret geldi diye zil takıp oynamıyoruz. Memnuniyetimizin, beklentilerimizi ve AB'nin yükümlülüklerini gölgeleyemeyeceğinin anlaşılmasını istiyoruz. Ölümü gösterip sıtmaya razı eden yaklaşımlar Türkiye'nin kapısından olduğu gibi geri dönecektir. Türkiye'nin bu mesajdan duyduğu memnuniyet ülkemize karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gibi bir rehavete sebep olmasın. Eğer tek bir fasıl üzerinden böyle bir rehavet havası oluşursa bunun sonu hem rezalet, hem felaket olur. Bizim için bu sadece yeni bir başlangıçtır, bu başlangıcın devamı gelmelidir. Her 2-3 yılda bir fasıl açarak, sürecin amacına hizmet edemeyeceğimiz açıktır. Her işin tamamlanması gereken makul bir süresi vardır. Müzakereler de aynı şekilde, makul süresi, kuralları ve ilkeleri olan bir süreçtir.''

''TÜRKİYE 18 AYDA 15 FASLI AÇABİLECEK DURUMDA''

Bağış, Türkiye'nin İrlanda'nın dönem başkanlığında birçok faslı hemen açabilecek durumda olduğunu ifade ederek, ''Esasen, siyasi blokajların kalkması halinde Türkiye, 12 ayda 10 faslı, 18 ayda ise 15 faslı açabilecek durumdadır. Özellikle, Enerji Faslının bir üyenin tek taraflı vetosu nedeniyle açılamıyor olması, AB'nin kendi ayağına kurşun sıkması, bindiği dalı kesmesi gibi bir şeydir'' dedi.

''Siyasi blokajlara artık bir son verilmelidir'' çağrısı yapan Bağış, şöyle devam etti:

''AB şunu bilmelidir ki AB'nin Türkiye'nin önüne koyduğu siyasi blokaj, kendi geleceğini bloke etmesi demektir. Türkiye'yi sabır ve tahammül testine maruz bırakan Avrupa Birliği, şunu bilmelidir ki kendisi de Türkiye'nin üyeliği konusunda bir samimiyet testiyle karşı karşıyadır. Avrupa Birliği Türkiye'ye verdiği sözleri, altına imza attığı belgeleri unutmaktan ve unutturmaya çalışmaktan artık vazgeçmelidir. Birlik, kendi geleceğini burnunun ucunu dahi göremeyen çarpık zihniyetlere teslim etmemelidir.

Bugün Türkiye'nin AB'ye olan ihtiyacı olduğu kadar AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız. Türkiye elbette ki kendi stratejik tercihleri ve tepkileri gereği her zaman değerlendirmesini yapacaktır. Fakat daha da önemlisi Avrupa için de karar vakti gelmiş çatmıştır. Türkiye bu açıdan, hiçbir aday ülkenin maruz bırakılmadığı süreçlere tabi tutulmasına rağmen, sabır ve sebat göstererek iyi niyetini her daim göstermiştir. Avrupa eğer Türkiye'nin dinamizminden ve genç nüfusundan faydalanmak niyetinde ise 'bedava öğle yemeği' hayalinden biran önce vazgeçmelidir. Türkiye her daim oyalanacak, kapıda bekletilecek kadar önemsiz ve kabiliyetsiz bir ülke değildir. Türkiye-AB ilişkileri de sürekli ertelenecek, engellenecek, ötelenecek kadar değersiz değildir."

(AA/TUĞ/GÜL)

 
14 Şubat 2013 Perşembe 13:25
Okunma: 638
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)