Ana Sayfa » Kıbrıs » Eğitim ve Öğretmen Münhalleri İle İlgili Basın Toplantısı

Eğitim ve Öğretmen Münhalleri İle İlgili Basın Toplantısı

Varoğlu: "ilköğretimde Belirlenen 41 Münhal 30'a Düşürüldü. Münhal Kısıtlaması Okulların Öğretmensiz Olarak Eğitime Başlayacağının Göstergesi".

 
 
Eğitim ve Öğretmen Münhalleri İle İlgili Basın Toplantısı
ELCİL: "GEREKLİ UYARILARI YAPTIK. EĞİTİM YILINA GİRMEDEN EYLEMLERE BAŞLAYACAĞIZ"


"SORUNLARIN TEMEL ADRESİ BAŞBAKAN. KENDİSİNE AÇIK SUÇLAMA GETİRİYORUZ"


Lefkoşa, 31 Ağustos 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğretmen sendikaları ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yaptığı çalışma ile tespit edilen öğretmen ihtiyacının, Başbakanlık tarafından tasarruf gerekçesiyle kısıtlandığını ve münhallerin bekletildiğini savunarak, okulların yeni eğitim yılına bu nedenle öğretmensiz başlayacağını ileri sürdü.


Okulların açılmasına yaklaşık 20 gün bulunduğunu, gerekli uyarıları yaptıklarını ve eğitim yılına girmeden eylemlere başlayacaklarını ifade eden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, "Sorunların temel adresi Başbakan İrsen Küçük. Kendisine açık suçlama getiriyoruz" dedi.


KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, Genel Sekreter Şener Elcil ve Mali Sekreter Mustafa Baybora bu sabah KTÖS Lokali'nde eğitim ve öğretmen münhalleri konusunda basın toplantısı düzenledi.


VAROĞLU


KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, "Okullar açılıyor. Ama maalesef, hükümetin, Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlığın ihmali ve tasarruf söylemleri arasında okullarımız öğretmensiz, müdürsüz ve muavinsiz olarak eğitim yılına başlayacak" dedi.


Sendikanın Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri ile münhal yerleri belirlemek ve bu münhallerin ders yılı başlamadan doldurulmasına yönelik çalışma yaptığını kaydeden Varoğlu, bu çalışmaya sendikaların ve bakanlık yetkililerinin imza attıklarını ancak listelerin bir türlü Kamu Hizmeti Komisyonu'na ulaştırılmadığını savundu.


Sendika olarak yaptıkları uyarılar sonucunda bakanlıktan, münhalleri fazla bulan Başbakanlığın buna itirazı olduğu cevabını aldıklarını anlatan Varoğlu, ilköğretimdeki belirlenen 41 münhalin 30'a düşürüldüğünü kaydetti.


Münhal kısıtlamasının okulların öğretmensiz olarak eğitime başlayacağının göstergesi olduğunu savunan Varoğlu, öğretmenin eğitimin en önemli parçası olduğunu, öğretmensiz okul açılamayacağını söyledi."Öğretmen eğitimin olmazsa olmazıdır" diyen Varoğlu, hükümetin her konuda harcama yaparken öğretmenlerin atanması ve okulların öğretmensiz açılmasına seyirci kaldığını iddia etti.


Okulların sorunsuz açılmasını istediklerini belirten Varoğlu, 17 Eylül'de açılacak birçok okulun öğretmensiz olacağına dikkat çekerek, ailelerden sendikanın mücadelesine destek vermelerini istedi.


ELCİL


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de sendikanın basın toplantısı metnini okudu.


Hükümeti tasarruf adı altında eğitim ve sağlıktaki temel ihtiyaçları kısıtlamaya başlamakla suçlayan Elcil şöyle devam etti:


"Öğretmen sendikaları olarak 2012-2013 akademik yılını planlamakla ilgili okulların tatil olduğu dönemde yoğun bir çalışma ortaya koyduk. Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğretmen nakillerini, bakanlığın tek taraflı yaptığı 'öğretmen sürgün tüzüğünü' dikkate almadan zamanında gerçekleştirdik.


Yapılan nakiller sonrası ana ve ilkokullarla ilgili 41, orta dereceli ve mesleki teknik okullarla ilgili olarak 76 öğretmen eksiği tespit edilerek başbakanlığa ve Kamu Hizmeti Komisyonu'na bildirilmek üzere ortak mutabakat metni imzaladık. Eğitim bakanlığı 18 Temmuz tarihinde öğretmen münhalleri ile ilgili talep yazısını başbakanlığa göndermesine rağmen cevap yazısı ancak 23 Ağustos tarihinde alınabilmiştir. Verilen cevapta ana ve ilkokullara 30 orta dereceli okul ve meslek liselerine ise 35 münhal verilerek, kadro kısıntısına gidilmiştir. Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede tasarruf önlemlerinin Başbakan Sayın İrsen Küçük tarafından alındığını, öğretmen münhallerinin de kısıtlanmasının da başbakanlık tarafından yapıldığı ifade edilmiştir."Öğretmen münhallerinin kısıtlanması bir yana, öğretmen ihtiyacının karşılanması için izlenecek yasal mevzuat gereği, okullardaki öğretmen ihtiyacının ancak Ekim ayı içinde tamamlanabileceğine dikkat çeken Elcil, "Bunun yanında tasarruf adı altında okullarımızdaki 22 müdür ve müdür muavini ihtiyacını giderecek terfi sınavları da bilerek geciktirilmektedir" dedi.


17 Eylül'de okulların açılmasıyla birlikte, sorunların ortaya çıkacağının açık olduğunu belirten Elcil, "Biz kurultay uğruna çocuklarımızın ve eğitimin kirli politik oyunlara alet edilmesine seyirci kalmayacağımızı şimdiden vurgulamakta yarar görmekteyiz" ifadesini kullandı.


Elcil öğretmen, müdür ve müdür muavini eksiklikleri olan okulları da şöyle sıraladı:


"Çayırova İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Ziyamet İlkokulu, Yeni Erenköy ilkokulu, Aygün Anaokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Kaplıca İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu, Yedikonuk ilkokulu, Mehmetçik İlkokulu, Şht. Menteş Zorba İlkokulu isimli okullar öğretmensiz; Ağırdağ-Dağyolu İlkokulu, Yedidalga İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Çamlıbel İlkokulu, Balıkesir-Meriç İlkokulu, Şht. Osman Ahmet İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Fikri Karayel İlkokulu, Çayırova İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Yedikonuk İlkokulu, Ziyamet İlkokulu,  isimli okullar müdürsüz; Yeni Erenköy İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Şht. Osman Ahmet İlkokulu, Fikri Karayel İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu ve Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulu ise Müdür Muavinsiz eğitim yılına başlayacak."


Hükümetin bu icraatına sessiz kalmayacaklarını belirten Elcil, "Eğitimde ve sağlıkta tasarruf adı altında tarikatların dayatmalarına boyun eğen Sayın İrsen Küçük'ün icraatlarının karşısında durmak için her türlü eylemi ortaya koymaktan çekinmeyeceğimizi vurgularız" ifadesini kullandı.


Okulların açılmasına yaklaşık 20 günlük bir süre olduğuna dikkat çeken Elcil, "Biz uyarımızı yapıyoruz. Sorunların temel adresi Başbakan İrsen Küçük'tür. Kendisine açık suçlama getiriyoruz. Eğitim yılına başlamadan eylemlerimize başlayacağız" dedi.

 
31 Ağustos 2012 Cuma 13:01
Okunma: 1101
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu