Ana Sayfa » Türkiye » Ekmek Pazarı 220 Milyar Doları Aştı

Ekmek Pazarı 220 Milyar Doları Aştı

2010'da 196 Milyar Dolar Civarında Olan Küresel Ekmek Perakende Satışlarının Geçen Yıl 220 Milyar Doları Geçtiği Bildirildi.

 
 
Ekmek Pazarı 220 Milyar Doları Aştı
Bursa, 18 Mart 12 (T.A.K.): Geçen yıl küresel perakende ekmek satışlarının önceki yıla göre 196 milyar dolardan 220 milyar doların üzerine çıktığı bildirildi.


Okan Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı,  Doruk Grup Hububat ve Ürünleri Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle ABD ve Avrupa'da olmak üzere süregelen küresel ekonomik belirsizliğe karşın, ambalajlı gıda pazarının 2011'de, 2,1 trilyon doları geçmesi beklenen perakende satış değeriyle büyümeye devam ettiğini söyledi.


Bu değerin gerçek anlamda 2010 yılından yıllık yüzde 2'lik bir artışı temsil ettiğini vurgulayan Boyacıoğlu, unlu mamuller ve süt ürünlerinin, küresel ambalajlı gıdalar perakende satış değerinin yüzde 40'ından fazlasını oluşturduğunu bildirdi.


Küresel ambalajlı gıdaların perakende satış hacminin geçen yıl için 560 milyon tonu aşmasının beklendiğini ifade eden Boyacıoğlu, küresel perakende ekmek satışının ise 125 milyon tonun üzerine çıkacağını anlattı.


Ekmek pazarının boyutunun ise 2011'de 220 milyar doları geçtiğini dile getiren Boyacıoğlu, şöyle devam etti:


''Pazar 2010 yılında 196 milyar dolar civarındaydı. 2011'de, küresel perakende ekmek satışları değer olarak yüzde 70 ambalajsız, yüzde 30 ambalajlı gerçekleşti. 2006-2011 arasında, ambalajlı ekmeklerin küresel perakende satış değeri yüzde 5 oranında büyürken, ambalajsız ekmek için büyüme oranı yüzde 2'den az oldu. Geçen yıl, ambalajlı ekmek Kuzey Amerika ve Avustralya'da, aynı zamanda Güney Amerika ve Doğu Avrupa'nın gelişmekte olan bölgelerinde, ambalajsız ekmeği geride bırakmaya devam etti. Kolaylık, raf ömrü, gıda hijyeni ve güvenliği, sağlık beyanları başlıca büyüme dinamikleri olmaya devam ettiler.''


Boyacıoğlu, ekmek tüketiminde sağlığın belirleyici olduğunu belirterek, niteliksel olarak ekmek üreticilerinin, sundukları ürünlerin çekiciliğini artırmak için ekmek çeşitlerine ilave fonksiyonellik ekleyerek sağlık eğilimlerine odaklandığını bildirdi.


Kalp ve beyin sağlığı, şeker hastalıkları, sindirim ve bağışıklık gibi etkenlerin, yeni ürün geliştirmede ekmek sektörünün üzerinde duracağı aktif alanlar olacağına dikkati çeken Boyacıoğlu, sağlığı olumlu yönde etk