Ana Sayfa » Kıbrıs » Ekonomi Maliye Bütçe Ve Plan Komitesi "bilonçoların Güncellenmesi Ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasa Tasarısını Oy Çokluğuyla Onayladı

Ekonomi Maliye Bütçe Ve Plan Komitesi "bilonçoların Güncellenmesi Ve Tahsilatın Hızlandırılması Yasa Tasarısını Oy Çokluğuyla Onayladı

Lefkoşa, 9 Nisan 14 (T.a.k.): Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi "bilançoların Güncellenmesi Ve Tahsilatın Hızlandırılması" Yasa Tasarısını Oy Çokluğuyla Onayladı..

 
 
Ekonomi Maliye Bütçe Ve Plan Komitesi

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyetçi Türk Partisi Ulusal Güçler (CTP-BG) Milletvekili Birikim Özgür başkanlığında bugün toplanan komitenin, "Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısını (İvedi) görüşerek oy çokluğu ile onayladığını bildirdi.

Yasa Tasarısının genel gerekçesi şöyle:

"Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle yükümlülere açılım sağlanması,Devlete olan borçlarının ödemelerinde kolaylık sağlanması, vergi yükümlüsü gerçek kişi ve kurumların sermaye artırımı yoluyla, başka bir deyişle kayıt dışı kalmış ekonomik varlıklarını beyan ederek bilançolarını düzeltme imkânı tanınması ihtiyacı doğmuştur. Ayrıca, 2007-2011 vergilendirme dönemlerine ait beyanlarında düzeltme yani matrahlarını artırma imkânı verilerek bu yıllara ait resen ve ikmalen tarama ihtimalinin ortadan kaldırılması, bu yolla vergi barışının sağlanması ve yükümlülerin Gelir ve Vergi Dairesi ile yaşadıkları problemlerini ortadan kaldırarak önünün açılması ihtiyacı doğmuştur. Bu Yasa, 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla kısmen veya tamamen beyan dışı kalmış servetlerinin beyan edilmesini, işletmelere ait kayıt dışı kalmış veya gerçek değerlerin altında veya üstünde beyan edilmiş emtia stoklarının ve beyan dışı kalmış ekonomik varlıklara ilişkin envanter kayıtlarının düzenlenmesini hedeflemektedir. Bu yöntemle işletmelerin bilançoları güncellenecek, stokları gerçek hale gelecek, gizli stoklar ortaya çıkacak, geçmiş yıllarda herhangi bir nedenle bilanço dışı kalmış varlıklar (binalar dâhil) bilançoya dâhil edilecektir.

Bu yolla işletmeler ekonomik açıdan daha güçlü hale gelecek, kayıt dışılık önlenecek ve işletmelerin bilançolarının doğruluğuna bakarak işletmelere kredi veren bankaların kredi vermeleri kolaylaşacak, işletmelerin kredi alma gücü artacaktır. 2007 yılına kadar uygulanan enflasyon muhasebesi uygulamalarının işletmelerin stoklarında meydana getirdiği bozulmalar ortadan kalkacak, bu uygulama ile oluşan gerçek olmayan kayıtların gerçek hale gelmesi sağlanacaktır. Örneğin stok devir hızı aynı olmayan işletmelerde enflasyon muhasebesi uygulaması sebebiyle sabit olarak belirlenen kat sayı kayıtların bozulmasına sebebiyet verdiğinden bu tasarı kayıtların düzeltilmesine imkân sağlayacaktır. Bu yolla beyan edilen servetler ve ekonomik varlıkların doğuracağı vergilerin ödenmesiyle de devlet gelir elde edecektir.

Ayrıca, Bu Yasanın amacı yükümlülerin beyan etmiş oldukları kazanç ve zararları ile vergilendirilmesi gereken ancak beyan edilmediğinden kayıt dışı kalan gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve banka sigorta işlemleri vergisi hâsılat ve kazançlarının daha düşük oranlarda vergilendirilerek ilgili yılların vergilerinin ödenmesini sağlamaktır. Gelir ve Vergi Dairesi geçmişe yönelik ikmalen veya resen vergi taramaları yaparak geçmişe yönelik tarh tahakkuk işlemlerini büyük oranda tamamlamış olduğundan geçmişte beyan edilen kazançların yeniden gözden geçirilmesinde güçlükler yaşanmaktadır. Bu nedenle kayıt dışı kalmış matrahların yeniden beyan edilerek avantajlı vergilendirme ile yükümlülerin matrahlarını güncellemeleri ve matrahlarının geçmişe dönük incelenme ihtimalini ortadan kaldırmaları sağlanacaktır.

Bu yöntemle kayıt dışı kalan matrahlar kayıt altına alınmış olacak ve bunlardan vergilerle devlet gelir elde edecektir. Yine bu Yasa ile Aralık 2012 tarihine kadar uygulaması devam eden beyan türü dışında herhangi bir tarhiyat türüne bağlı olarak yapılan tarhiyatların itirazlı. tahakkuk etmemiş veya inceleme safhasındaki matrahı ile Dairenin tek taraflı olarak kesinleştirdiği tarhiyatlara ilişkin matrahların düzenlenmesine devam edilmesi hedeflenmiştir.Bu yolla ceza indirimi uygulanarak vergilerin ödemesini kolaylaştırılması ve ekonomik sıkıntı içindeki yükümlülere rahatlama getirilmesi amaçlanmıştır."

(UG/KAR) 

 
9 Nisan 2014 Çarşamba 17:26
Okunma: 795
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu