Ana Sayfa » Kıbrıs » Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı (2)

Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı (2)

Sağlık Bakanlığı Bütçesi Görüşmelerinde Sağlıktaki Sorunlar Konuşuluyor.

 
 
Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı (2)

TATAR: "SİGORTALAR HASTANELERE TEK KURUŞ ÖDEMİYOR"

DİNÇYÜREK: "SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ. TASARRUF ADIYLA YOLA ÇIKILDIĞINDA DEVLET ZARARA UĞRAR"

SERDAROĞLU: "MECLİSTE BU KADAR ÇOK DOKTOR MİLLETVEKİLİ VARKEN SAĞLIK YASASI ÇIKARILMAMIŞSA, SUÇLU BİZİZ"

HAVUTÇU: "YDÜ HASTANESİ'YLE ANLAŞMADAN BİLGİMİZ YOK... GEÇEN YIL BİR MİLYON TL ÖDENDİ"

Lefkoşa, 20 Kasım 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin Sağlık Bakanlığı'nın 2014 bütçesiyle ilgili görüşmelerinde, ülkedeki sağlık sistemi ve sorunlar konuşuluyor.

Komite toplantısında ilk sözü alan Komite Başkan Yardımcısı ve UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, sağlık bütçesinin tatmin edici olmadığını ancak kaynak sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Kaynak yaratılırsa yapılacak artışlara olumlu baktıklarını, insanlara daha iyi hizmet için kaynak bulunmasından memnun olacaklarını belirten Tatar, koalisyon ortaklarının dün komitedeki tartışmasına değindi.

Tatar, sağlığa ayrılan 250 milyon TL'nin KKTC nüfusuna hizmet için yeterli olmayacağını kaydederek, son zamlarla enflasyonun daha da artacağına işaret etti.

"GÜNÜN SONUNDA MALİYE'YE YÜK OLUYORLAR"

Ersin Tatar, devletteki yapısal bozukluklar yüzünden sorumluluklarını yerine getirmeyen kurumların günün sonunda Maliye'ye yük olduğunu belirterek, sağlık hizmetlerinden dolayı Sosyal Sigortalar'ın hastanelere tek kuruş ödemediğini, bunun da sistemde sıkıntılar yarattığını anlattı.

Hastanelerin bazı hastaları YDÜ Hastanesi'ne sevk ettiğini belirten Tatar, bu hizmetlerin karşılığının ödenmediğini ve bu amaçla bütçeye para konulmadığını savundu.

Tatar, YDÜ Hastanesi'nin Türkiye'deki sigortalılara hizmet vermesiyle ilgili yasal düzenleme nedeniyle TC Büyükelçiliği'nin girişimlerine teşekkür etti.

EK MESAİ SORUNU

Ersin Tatar, ek mesailerle ilgili kendi dönemlerinde yaptıkları düzenlemelere değindi ve buna rağmen ek mesai giderlerinin azalmadığını kaydederek, ek mesailerde en büyük payı da sağlığın tuttuğunu; on-call uygulamasının başlatıldığını anlattı. Tatar, bu konunun iyi irdelenmesini istedi.

DİNÇYÜREK: "SAĞLIKTA TASARRUF OLAMAZ"

Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, sağlıkta tasarruf olamayacağını, devletin tasarrufla yola çıktığında aslında zarara uğradığını söyledi.

Dinçyürek, Maliye Bakanlığı'nın tasarruf konusundaki tutumundan vazgeçmesini istedi.

Hakan Dinçyürek, sağlığın bir bütün olarak ele alınması ve düzenlemelerin buna göre yapılması gerektiğini söyledi, "Sağlıktaki hizmet ötelenemez" dedi.

Ülkedeki adli tıp uzman eksikliğine, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ndeki endoskopi cihazının arızalı olduğuna dikkat çeken Dinçyürek, "Tasarruf adı altında ülkedeki sağlık kuruluşları güçlendirilmiyor ama aslında bu paralar yine devletin bütçesinden hem de kat kat fazla çıkıyor" dedi.

Sağlıkta ek mesai konusuna değinen Dinçyürek, ek mesai konusundaki iradenin Sağlık Bakanlığı'nda olduğunu söyledi, "Hekim haklarının bu kadar aşağıya çekilmemesi gerekiyor. Ek mesailerin gerekli olduğu durumlarda ücretler gündeme getirilmesin" dedi.

Konuşmasında barem sisteminin yarattığı maaş farkına değinen Dinçyürek, bu uygulamaya karşı olduğunu söyledi, göreve yeni başlayan hekimlerin maaş düşüklüğüne dikkat çekti.

Devlet hastanesindeki MR cihazının bozulması durumunda yaşanan sıkıntılara  da değinen Hakan Dinçyürek, döner sermayenin uygulamaya koymanın pratikte mümkün olmadığını çünkü kaynağın nerden bulunacağının konusunun konuşulmadığını söyledi.

Devlet hastanelerinde tetkikler yapılamadığı durumlarda hastaları tetkik yapılabilecek diğer hastanelere sevk edildiğini anımsatan Dinçyürek, kurula konulan hastalara ve bunun için harcanan paralara dikkat çekti.

Hizmet bedelinin belli olmadığı durumlarda hasta sevki yapılmasını "karanlığa kurşun sıkma" olarak niteleyen Dinçyürek, "Ben Sağlık Bakanı olsam mahsuplaşma tamamlanana kadar Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesine tek bir hasta sevk etmem" dedi.

Genel Sağlık Sigortası'nın uygulanmasında olası sıkıntılara değinen Hakan Dinçyürek, tüm tarafların ve uygulayıcıların aynı yerden olacağı bir uygulamaya geçilirse, Sigortalar'ın normalin üzerinde faturalarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

"Küçük bir ülkeyiz, insan sayımız azdır ve ilişkiler yakındır" diyen Dinçyürek, dikkat edilmezse, suiistimale açık bir sistem tehlikesi olabileceğini belirtti; verimlilik ve şeffaflık için elbirliğiyle çaba gösterilmesini istedi.

"Testiyi boş getirenle dolu getiren" arasında fark olduğunun da mutlaka gösterilmesi gerektiğini ifade eden Dinçyürek, yıllardır geçici olarak çalışan hemşirelerin yasal kadrolara kavuşturulmasının da şart olduğunu kaydetti.

YDÜ Hastanesi'nden 6.5 milyon TL fatura geldiğini ve bunların tek tek incelendiğini belirten Dinçyürek, faturalarda bazı anomalilere rastlandığını; bunun üzerine fatura gönderiminin kesildiğini; 2 yıldır fatura da gönderilmediğini; ne zaman geleceğinin belli olmadığını; eski Başbakan'ın YDÜ ile 30 milyon liralık mahsuplaşmadan söz ettiğini ancak devlete borçların ödenmediğini anlattı.

Dinçyürek, Sağlık Bakanlığı'nın devleti korumak için artık bir çizgi çekmesi gerektiğini vurguladı ve bir yandan tasarruf tedbirleri uygulanırken bir yandan böylesi olayların doğru olmadığını söyledi.

HAVUTÇU: "YDÜ HASTANESİ'YLE ANLAŞMADAN BİLGİMİZ YOK... GEÇEN YIL BİR MİLYON TL ÖDENDİ"

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu, Bakanlığının YDÜ Hastanesi'yle hiçbir bağlantısı olmadığını; sağlık alanındaki işbirliği anlaşmasından bakanlığının bilgisi ve imzası da bulunmadığını söyledi.

Havutçu, sadece Sağlık Bakanlığı'ndan gelen ödeme emri çerçevesine ödeme yaptıklarını, geçen yıl da 1 milyon TL'ye yakın ödeme yaptıklarını söyledi.

YDÜ Hastanesi'ne var olduğu söylenen borçlarla ilgili de rakam bilmediklerini kaydeden Ahmet Havutçu, faturaların ortaya çıkması ve borç-alacak durumunun netleşmesi gerektiğini söylediklerini anlattı.

SERDAROĞLU: "BU KADAR ÇOK DOKTORUN OLDUĞU MECLİS'TEN SAĞLIK YASASI ÇIKMALI"

Daha sonra söz alan DP-UG Girne Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, mecliste çok sayıda doktor milletvekili bulunduğu halde Sağlık Yasası'nın çıkarılmadığını söyledi.

"Eğer bu yasaları çıkaramazsak biz suçluyuz" diyen Serdaroğlu, Genel Sağlık Sigortası, Döner Sermaye ve Özel Sağlık konularında yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini anlattı.

Serdaroğlu, halkın doktor milletvekillerinden iyi bir sağlık sistemi kurulması için büyük beklentisi olduğunu ifade ederek, kendisinin de ümitli olduğunu kaydetti.

Çevrenin kirliliğine de değinen Ergün Serdaroğlu, kanser vakalarına karşı gıda güvenliği birimi oluşturulmasının şart olduğunu söyledi. Tarladan markete tüm ürünlerin bilimsel şekilde korunması için Sağlık Bakanlığı'nın düzenlemeler yapması gerektiğini ifade eden Serdaroğlu, Gıda Yasası'nın da bir an önce çıkarılmasını istedi.

Serdaroğlu, elektrik santralarının çıkardığı dumanlarla halkı zehirlediğini; Türkiye'den gelen bir uzmanın santral için "bir saat bile çalışmamalı" dediğini bildirdi.

DP-UG Milletvekili Serdaroğlu, Meclis'teki 17 doktor milletvekilinin halka "işte sizin için bu yasayı çıkardık" diyebilmesi için sağlıkla ilgili yasaları yürürlüğe koymasının şart olduğunu söyledi.

(GÜL-RÇ/GUR)  EK VERİLECEK

 
20 Kasım 2013 Çarşamba 12:28
Okunma: 735
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu