Ana Sayfa » Kıbrıs » Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı (5)

Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı (5)

Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi Görüşülüyor.

 
 
Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi Toplandı (5)

Lefkoşa, 20 Kasım 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, Sağlık Bakanlığı bütçesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşmesi sırasında Komite başkan ve üyeleri yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, bazı milletvekilleri ve bürokratlar da yer aldı.

TATAR

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülürken ilk sözü alan  Komite Başkan Yardımcısı UBP Milletvekili Ersin Tatar, ülkede sıkıntının devam ettiğini çünkü bütçe açığının devam etmekte olduğunu kaydetti.

Tatar, kıt kaynakların daha etkin ve verimli bir şekilde tartışılması gerektiğini dile getirirken Eğitim Bakanlığı'nda personel giderlerinin bütçede büyük yer tuttuğunu  söyledi.

Tatar, KKTC üniversitelerindeki öğrenci sayısının 60 binleri geçtiğini, üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının ilk kez  KKTC öğrencileri sayısını geçtiğini ifade ederek, "Bir şeylerin de iyi gittiğini ifade etmek istiyorum" dedi.

Tatar, UBP olarak hükümete geldiklerinde Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin açılmasıyla rekabet anlamında panik yaşandığını ancak uyguladıkları doğru politikaların şimdi meyvelerini vermeye başlamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Tatar, DAÜ ve LAÜ yatırım bütçelerinin artmasının da sevindirici olduğunu kaydetti.

Tatar, İTÜ'nün kampus açmasıyla ilgili olarak da "Bu ülkede önemli kalıcı yatırımlara imza atacaklarını ifade ediyorlar. Böyle bir üniversitenin marka olarak KKTC'de yer alması KKTC'nin eğitim adası olmasında önemli" dedi.

Tatar, UBP  hükümeti döneminde eğitimde atılan tohumlar ve adımların şimdi meyve vermeye başladığını kaydetti.

Burslar konusuna da değinen Tatar, bursların doğru yere gidip gitmediğini sordu. 

Tatar, yolcu taşıma ücretleri konusuna da ise,   bütçede 18.5 milyon TL ayrılan öğrenci taşıma ücretlerinin karşılığında  yeterince yararlanılıp yararlanılmadığını sorguladı.

Tatar, Gençlik ve Spor'un Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ayrılmasını anlayamadığını ifade ederek, "Başbakan Yardımcılığı bünyesinde yapay duracak keşke Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden ayrılmasaydı" dedi.

İlahiyat Koleji'yle ilgili tartışmalara dikkat çeken Tatar,  konuyla ilgili hassasiyet olmasının normal olduğunu ancak toplumda bu okuldan mezun olanlara da ihtiyaç olduğunu konuya böyle bakmak gerektiğini söyledi.

Tatar, tam gün eğitime geçilmesi konusunda hassasiyetin devam etmesinde fayda gördüğünü belirtti.

ÖZGÜR

Komite Başkanı, CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür,  eğitimde kalite,  verimlilik ve performansa değindi.

Özgür,  Eğitim Bilimleri alanının son 10 yılda çok hızlı geliştiğini, dünyada her öğrenciyle bire bir ilgilenme gibi bir anlayışın geliştiğini kaydetti.

Özgür, süreç odaklı öğrenme-öğretme süreçlerinde öğrencilerin kendi  bilgilerini oluşturabilecekleri sınıf ortamının gündeme gelmesi gerektiğini bunun da teknolojiyle olacağını kaydetti.

Özgür bunları yapabilmek için ciddi kaynağa ihtiyaç olduğunu, öğretmenlerin sürece katılımı olmadan eğitimde kaliteyi artırmanın mümkün olmayacağını, bu konuda KKTC eğitim sisteminin kilitlendiğini belirtti.

Özgür,  öğretmen sendikalarının kaliteyi artırma yönünde sisteme katkı yapmak niyetinde olmadığını belirterek, sendikaların topu taca atarak mevcut yapıyı korumayı tercih ettiğini belirtti.

Özgür,  eğitimde kalitenin artmaması nedeniyle son 10 yılda özel okullara yönelmenin büyük oranda arttığını  söyledi.

Eğitim Bakanlığı bütçesinin yüzde 90'ını personel giderlerinin oluşturduğunu belirten Özgür, "Yapısal sorun var. Bunu aşmadan ne kadar bütçe ayırırsak ayıralım, yapısal sorun orda durdukça kaliteyi artırma çabalarında başarılı olamayacağız" dedi.

Birikim Özgür bütçeye olumlu oy kullanacaklarını ifade etti.

DİNÇYÜREK

Birikim Özgür'den sonra söz alan  DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek  eğitimde sorunları çözen bir metotla yaklaşmak gerektiğini belirtti.

Dinçyürek, ülkede din eğitimine bir talep varsa, bunun Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılmasından daha doğal ve sağlıklı bir şey olamayacağını söyledi.

Dinçyürek de bütçeye olumlu oy vereceklerini kaydetti.

DÜRÜST

UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst ise ülkenin gelecek nesillerini yaratmada Milli Eğitim Bakanlığı'nın önemine vurgu yaptı.

Dürüst, eğitimde doğru kararların alınması halinde, toplumun temellerinin sağlam oluşturulacağını belirtti.

Dürüst iktidarda hangi parti olursa olsun, eğitimde doğruların konuşulması ve yakalanması gerektiğini söyledi.

Dürüst,  Bakan Arabacıoğlu'nun çok başarılı bir siyaset adamı olduğunu, yapacağı eleştirilen Arabacıoğlu'nun kişiliğiyle  ilgili olmadığını kaydetti.

Dürüst, hükümete eleştirilerde bulunarak, Gençlik ve Spor'un Milli Eğitim'den ayrılmasını  anlayamadığını çünkü eğitim, gençlik ve sporun malzemesinin gençler olduğunu ifade etti.

Dürüst, 2014 yılı Eğitim Bakanlığı bütçesinin bu yılki bütçeye  oranla bir miktar geriye çekildiğini belirterek,  personel giderleri, üniversitelere ayrılan katkılar  ve diğer  ödenekler ayrıldığında geriye 22,5 milyon TL'lik bir bütçe kaldığını kaydetti.

Dürüst, "Gelecek nesilleri yaratmayı hedeflediğimiz bütçe aslında küçük bir bütçe" dedi.

Eğitimde tasarruf yapılamayacağını söyleyen Dürüst, eğitimde yapılacak her tasarrufun gelecek nesillerin yaratılmasından çalınmış olacağını ifade etti.

Dürüst, Eğitim Bakanlığı'nın bazı kalemlerinde tasarrufa gidildiğini örneklerle anlatarak, eğitimden tasarruf edilerek gelecek nesilleri yaratma konusunda bir yere varılamayacağını söyledi.

Kemal Dürüst  bir hedefe ulaşmak için söylem yerine hedef doğrultusunda çalışmak gerektiğini belirterek DP-UG'nin 2014 yılında 100 bin öğrenci hedefinin hayal olduğunu söyledi.

Yüksek öğretimde çok büyük rekabet olduğunu söyleyen Dürüst, üniversite öğrenci sayısında yakalanan sayının kalıcı olabilmesi için doğru ve kalıcı politikalar uygulamak gerektiğini kaydetti.

Dürüst, UBP olarak yükseköğretimle ilgili konularda hükümete destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Dürüst, "Personel  giderleri altında neredeyse kaybolan Eğitim Bakanlığı bütçesi beni üzmektedir" dedi.

Dürüst, okullarda öğretmen eksikliği sürerken, ilköğretimi 6 yıla çıkarma hedefinin gerçekçi bir yaklaşım olmadığını ileri sürdü. Dürüst, "Bugün 6.sınıfı başlattığınızda 184 öğretmene ihtiyaç olacak. Bunu nasıl yapacaksınız?" diye sordu.

Dürüst, 6'ncı sınıf uygulamasına geçilmesi için bütün müfredatların değişmesinin gerekeceğini ayrıca bugünkü  rakamlarla 17 milyon 400 bin TL ek bütçeye gerek olduğunu söyledi.

Dürüst,  Mili Eğitim Bakanlığı'nın hükümetin müşavir ordusu yaratmama anlayışına uyan tek bakanlık olduğunu kaydetti ve bunun devam etmesi dileğinde bulundu.

Dürüst, tam gün eğitime geçilmesinin zorunluluk olduğunu hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda atacağı her adıma UBP olarak tam destek vereceklerini bildirdi.

(YIL/HA)

 
20 Kasım 2013 Çarşamba 18:07
Okunma: 809
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu