Ana Sayfa » Kıbrıs » Ekonomi Ve Enerji Bakanı Atun Tak'a Konuştu... "güney Kıbrıs'a Elektrik Sağlama Süreci Sorunsuz Devam Ediyor"

Ekonomi Ve Enerji Bakanı Atun Tak'a Konuştu... "güney Kıbrıs'a Elektrik Sağlama Süreci Sorunsuz Devam Ediyor"

 .

 
 
Ekonomi Ve Enerji Bakanı Atun Tak'a Konuştu...

"SEVKİYAT HASPOLAT ÜZERİNDEN SÜRDÜRÜLÜRKEN, GÜZELYURT TARAFINDAN DA BİR BAĞLANTI NOKTASI TESİS EDİLDİ"

"ELEKTRİK KONUSUNDAKİ GİBİ  AYNI İYİNİYETİN RUM YÖNETİMİ TARAFINDAN PETROL ARAMA KONUSUNDA GÖSTERİLMESİ GEREKİR"

"GELECEK AYLARDA ÇIKILACAK YENİ SANTRAL İHALELERİYLE KURULU GÜÇ ARTIRILACAK"

"AB PROJELERİ KAPSAMINDA ORTAK İLETİM MERKEZİ OLUŞTURULMALI"

"SANTRALA FİLTRENİN BEDELİ 20 MİLYON EURO"

Lefkoşa, 21 Ağustos 11 (T.A.K. Özlem Kaya YALGIN ): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Güney Kıbrıs'a elektrik sağlama sürecinin sorunsuz şekilde devam ettiğini vurguladı.

Askeri deniz üssündeki patlama ile Vasiliko elektrik santralinin devre dışı kalmasının ardından ortaya çıkan  enerji açığını kapatmak için 16 Temmuz'da KKTC'den elektrik satın almaya başlayan Rum Yönetimi ile elektrik alımı sözleşmesinin 6 ay daha uzatıldığını anımsatan Atun, "Rum Yönetimine elektrik sağlama süreci sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Bir pürüzümüz yok" dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, elektrik konusundaki son gelimleler ve projeleriyle ilgili olarak TAK'ın sorularını yanıtlarken; son günlerde gündemde ağırlıklı yer tutan Akdeniz'deki petrol ve doğal gaz kaynakları konularına da değindi. Atun, elektrikteki işbirliği ve iyi niyetin bu konuda da gösterilmesi yönünde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne mesajlar verdi.

Güney Kıbrıs'ın bu enerji ihtiyacının karşılanması yönünde KKTC devleti olarak "son derece önemli" diye nitelediği bir işbirliği tavrı içinde bulunduklarını vurgulayan  Atun, elektrik konusunda olduğu gibi aynı iyi niyetin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından petrol arama konusunda gösterilmesini beklediklerini ifade etti. Atun,  bunun bölgedeki istikrarın korunması adına gerekli olduğunun  altını çizdi.

Atun, eylül veya ekim ayında çıkılacak yeni santral ihaleleriyle elektrik konusunda kurulu gücün artırılacağını da açıkladı.

GÜNEY KIBRIS'A ELEKTRİK VERİLMESİ

Güney'e elektrik verilmesine ilişkin sözleşmenin "hala askıda olduğu" yönünde  Rum basınında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, Güney Kıbrıs'ın deniz üssündeki patlama ve Vasiliko elektrik santralinin devre dışı kalmasının ardından ortaya çıkan enerji açığını kapatmak için 16 Temmuz'da KKTC'den elektrik almaya başladığını hatırlatan Atun, "Geçen hafta Rum yetkililerle yapılan görüşmede, elektrik enerji tedarikinin 6 ay daha devam etmesi yönünde mutabakat sağladık. Elektrik sağlama süreci sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Bir pürüzümüz yok" dedi.

Güzelyurt tarafından da bir bağlantı noktası tesis ettiklerini açıklayan Atun, 16 Temmuz'dan itibaren Güney Kıbrıs'a elektrik sevkiyatının Haspolat üzerinden yapıldığını hatırlattı.

Atun, Güney Kıbrıs'a verilen elektrik fiyatının toptan olduğunu, sadece üretim maliyetini ihtiva ettiğini, dağıtım ve personel maliyetini ihtiva etmediğini de ifade ederek; gelecek 6 aylık süre için ise, mevcut fiyatın dolara ve petrol fiyatlarına endekslenerek uygulanması konusunda uzlaşıldığını kaydetti.

Elektriğin orta gerilim hattı üzerinden değil yüksek gerilimden verildiğini de belirten Atun, Avrupa Birliği ortak projeleri kapsamında, ortak iletim merkezinin oluşturulmasının önemine işaret etti.

AB'YLE YAPILAN ORTAK PROJELER

Avrupa Birliği'yle yapılan ortak projelere de değinen Atun, bunlardan birinin  "orta gerilim hatlarında Güney Kıbrıs'a 9 noktadan bağlantı yapılması ve bunların sayaçlandırılması" olduğunu; bunu  Güney Kıbrıs'tan önce gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu projenin  uygulandığı günlerde Avrupa Birliği'ne ve onların aracılığıyla Güney Kıbrıs'a bir önerisinin daha olduğunu belirten Atun,  bunun da müştereken işletilecek ve her iki kesimin de günlük enerji talebinin ve günlük enerji kullanımını izleyecek bir ortak iletim merkezinin kurulması olduğunu kaydetti.

"ORTAK İLETİM MERKEZİ KARARLILIKLA OLUŞTURULMALI"

Atun şöyle devam etti:

"Bunu biz daha sonra yine Avrupa Birliği'yle daha farklı projeleri görüştüğümüz platformlarda da dile getirdik. Bu iki yıl içerisinde birkaç kez de yazılı olarak ilettik. Bu ortak iletim merkezinin önemi, Güney Kıbrıs'ta hayatı son derece hissedilir şekilde etkileyen bu enerji faciasını yaşadıkları dönemde, gözle görünür şekilde meydana çıkmıştır.

Bence Güney Kıbrıs'taki bu elektrik açığının oluşmasıyla ortaya çıkan Güney'e elektrik tedarik edilmesi konusunda her iki devletin de çıkarması gereken sonuç, bu tür olası enerji kaosu durumlarında tarafların süreci en asgari etkiyle atlatabilmelerinin sağlanması adına ortak iletim merkezinin kararlılıkla oluşturulmasıdır."

KURULU GÜÇ ARTIRILACAK...RÜZGAR GÜCÜNDEN DE FAYDALANILACAK

Atun, eylül veya ekim ayında çıkılacak yeni santral ihaleleriyle elektrik konusunda kurulu gücün artırılacağını da açıkladı.

Bakan Atun, şunları kaydetti.

"Bizde şu anda, enerji talebinin en yüksek olduğu saatlerde, enerji tüketimi 270 megavata yükseliyor. Kurulu gücümüz 310 megavat civarındadır. Bu yaklaşan aylarda yapılacak ihalelerle hem iki yeni santralin konuşlanması, hem de rüzgar gücünden de 20 mgW civarında faydalanılması planlanmıştır. Eylül ve en geç ekim aylarıyla birlikte her iki alanda da ihaleye gideceğiz. Dolayısıyla kurulu gücümüzü de artıracağız."

Atun, bu yatırımın hem ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak talep artışını karşılaması, hem de olası bir arızaya karşı yedekleme ihtiyacının karşılanması açısından önemine işaret etti.

Atun, bir soruya karşılık, rüzgar enerjisinden elektrik elde edilmesi konusunda ülkede uygun birkaç nokta bulunduğunu, ancak bunların yerlerine ihaleye katılacak  yatırımcının karar vereceğini kaydetti.

Meclis komitesinde son görüşmesi  yapılan Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısı'nın da Meclisin açılmasıyla Genel Kurul'da onaylanmasını beklediklerini ifade eden Atun, bu yasayla birlikte artık, evde üretilen yenilenebilir enerji kaynaklarının (rüzgar ve güneş) şebekeye de satılabilir hale geleceğini anlattı.

"DENİZDE PETROL ARAMA KONUSUNDA DA AYNI İYİ NİYETİ BEKLİYORUZ"

Denizlerde petrol ve doğal gaz arama konusuna da değinen Atun, elektrik konusunda ortaya konulan işbirliğinde olduğu gibi, aynı iyi niyetin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından petrol arama konusunda gösterilmesini beklediklerini ifade ederek, bunun bölgedeki istikrarın korunması adına gerekli olduğunun altını çizdi.

Atun, şöyle konuştu:

"Denizlerde de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, bölge coğrafyasındaki diğer ülkelerle anlaşmalar yaparak onları bu doğal gaz ile petrol yataklarına ve dolayısıyla ondan elde edilecek olan ticari menfaatlere ortak ederek bu ülkeleri dolaylı yönden Kıbrıs konusunda da  kendi lehlerine pozisyon alacak şekilde taraf haline getirme yönünde bir gayret içinde olduğuna inanıyorum.

Kıbrıs adası çevresinde bulunan bütün  doğal kaynaklarda, bizim de en az Rum Yönetimi kadar eşit haklarımız vardır. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da belirtildiği gibi, bir taraftan eşit haklar temelinde Kıbrıs konusuna bir çözüm bulma hayretleri sürerken; diğer taraftan da bizim bu yöndeki tüm haklarımızı tamamıyla hiçe sayıp görmezlikten gelerek  kendi başına bunu sahiplenmeye çalışması da müzakere sürecine gölge düşürmektedir.

Öncelikle, bu gayretlerinin hiçbir uluslararası meşruiyeti yoktur. Bu gayretler ancak bölgedeki siyasi istikrarsızlığı da daha fazla tırmandıracaktır diye düşünüyorum. Güney Kıbrıs'ın bu enerji ihtiyacının karşılanması yönünde biz KKTC devleti olarak son derece önemli bir işbirliği tavrı içinde bulunduk. Güney Kıbrıs'ın ihtiyaçlı durumu, onların bu işbirliğine itmiştir. Yani kendi menfaatlerinin söz konusu olduğu bir noktada bizimle işbirliği yapmak durumunda kalmışlardır. Biz de herhangi bir maddi veya siyasi menfaatimizin olmadığı o noktada Rum halkının insani bir ihtiyaç unsurunu kendilerine sağlamış bulunmaktayız.

Bizim elektrik konusunda ortaya koyduğumuz bu işbirliğinde olduğu gibi, aynı iyi niyetin Güney Kıbrıs Yönetimi tarafından petrol arama konusunda gösterilmesinin, bölgedeki istikrarın korunması adına gerekli olduğunu  düşünüyorum."

TEKNECİKTEKİ ÇEVRE SORUNU ...

Teknecik Elektrik Santrali'nin çevre kirliliği yarattığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılarak bu konuda nasıl bir önlem alınmasının düşünüldüğünün sorulması üzerine ise Bakan Atun, bunun için gerekli filtrenin 20 milyon Euro olduğunu belirterek bu konuda "teknik bir değerlendirme çalışması" içine olduklarını söyledi.

Atun, "Bununla ilgili düşüncemiz uzun vadeli bir finansman modelinin sağlanması halinde ihale yoluyla bu filtreyi tedarik etmektir. Çünkü 20 milyon Euro'yu temin edebilecek finansal kaynak, ne Kıb-Tek'te ne de maliyemizde şu an itibarıyla yok" şeklinde konuştu.

(ÖK/GÜR)

 
21 Ağustos 2011 Pazar 12:57
Okunma: 603
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu