Ana Sayfa » Kıbrıs » Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı İle Tpao Arasında "Petrol Sahası Hizmetleri Ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi" İmzalandı

Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı İle Tpao Arasında "Petrol Sahası Hizmetleri Ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi" İmzalandı

yıldız: "Biz Burada Son Derece Açık, Şeffaf Ve Uluslararası Hukuka Uygun Bir Anlaşma İmzalıyoruz"

 
 
Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı İle  Tpao Arasında
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arasında "Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi" imzalandı.  

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın huzurunda imzalanan sözleşmeye Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal imza koydu.

TPAO'ya kar payı esasına göre arama, kuyu açma ve işletme yetkisi  verilmesini öngören sözleşme, Merit Lefkoşa Otel'de törenle imzalandı. İmza törenine TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakanlık yetkilileri ile Türkiye'den gelen yetkililer de katıldı.

YILDIZ

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  imza öncesinde yaptığı konuşmada, KKTC'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "uzun süredir hem arkadaşlık hem de işbirliğimiz var" dediği Atun'a misafirperverlikleri için teşekkür etti.

"Bugün burada hayırlı ve güzel bir işe imza atılacak" diyen Yıldız, iki ülke arasında Master Planla başlayan, elektrik dağılımıyla alakalı adanın bütününe çözüm bulan yapılandırmanın birlikte yürütüldüğünü, petrol ürünleriyle alakalı anlaşmanın da yapıldığını anımsattı.

"GEREK KARADA GEREKSE DENİZLERDEKİ  YER ALTI ZENGİNLİKLERİ..."

Bu  sözleşmeyle, çok daha kalıcı ve üretim paylaşım modeline dayanan bir yapının sağlanmış olunacağına işaret eden Konuk Bakan, "KKTC'nin yer altı zenginlikleriyle alakalı, gerek karada, gerekse denizlerdeki yer altı zenginliklerinin tespitiyle alakalı, son derce güzel bir anlaşma yapacağız" dedi.

Yıldız, bu anlaşmanın, gerek araştırma, arama faaliyetleri, gerekse de keşifleriyle beraber bir bütün olarak gelecek nesillere  güzellikler ve hayırlar  getireceğine olan inancını da dile getirdi.

Rum Yönetimin son aylarda yaptığı uluslararası hukuka aykırı faaliyetlerine taraf olmayacaklarını daha önce de vurguladıklarını ifade eden Yıldız, devam eden müzakere sürecinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun çözüme yönelik adımlarının sonuç bulması yönündeki beklentilerini dile getirdi.

"AÇIK, ŞEFFAF VE ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN BİR ANLAŞMA..."

Rum Yönetimi ile Nobel şirketinin Kıbrıs halklarına ne vereceğinin henüz açıklanmadığına dikkat çeken Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

"Biz burada son derece açık ve şeffaf bir anlaşma yapacağız. KKTC ile TC ve TPAO arasında yapılacak anlaşmanın gelir paylaşımları ve üretim paylaşım modeline dayalı uluslararası hukuka ve uluslararası modele de son derece uygun olan bir anlaşma imzalayacağız.

Ama şu ana kadar  kapalı yürütülen ve Nobel Enerji Şirketi ile Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Kıbrıs halklarına ne vereceği henüz açıklanmadı. Bu aslında bir tartışma konusudur. Tabii ki Kıbrıs halkının, ister Kuzey'in ister Güney'in alacağı bütün değerlerin anlaşmayla beraber şeffaf olarak ortaya konması lazım. Sondaj faaliyeti yürütülen bu çalışmada, bu bilgilerin mutlaka kamuoyuyla paylaşılması gerekir."

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjiyle ilgili olarak hazırladıkları ve Güney Kıbrıs'ı da kapsayan master planın, Güney Kıbrıs'ta yaşanan enerji problemiyle bir kat daha önem kazandığını vurgularken Güney'deki enerji sıkıntısının ardından KKTC'den elektrik verilmesi yönündeki kararı doğru  bulduğunu da vurguladı.

Taraflar arasında oluşacak herhangi her arızanın süratle giderilmesi  ve benzer konularda doğabilecek sıkıntıların aşılmasının önemi üzerinde duran Yıldız sözlerini şöyle tamamladı:

"Kalıcı ve sürdürülebilir bir enerji politikasının kendi ayakları üzerine yürüyebilen hatta koşan bir yapıyı sağlamamız gerekiyor. Liberalleşme bunun bir parsçıdır. Biz bu manada her türlü teknik yardımı yapabileceğimizi ve bu konuda her bilgiyi paylaşabileceğimizi bu vesileyle belirtiyorum."

"SİSMİK ARAMA SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLECEK..."

Basının sorularını da yanıtlayan Konuk Bakan, 2012 yılında Akdeniz'de petrol sondajına başlanıp başlanmayacağı yönündeki soruya karşılık, bunun teknik bir çalışma olduğunu, araştırma, arama  ruhsatlarını  takiben burada sismik aramaların yapılmaya başlandığını anımsatarak, iki ve üç boyutlu sismik aramaların değerlendirileceğini ve kıymete değer bulan sismik arama sonuçlarının sondaj faaliyetine çevrileceğini söyledi.

"TPAO  yaptığı bu anlaşmayla Akdeniz'in en büyük -petrol arama faaliyetleriyle alakalı- aktörü haline gelmiştir" diyen Yıldız, 2012'de sondaj faaliyetine dönüşebilecek bir yapıyı kurgulayarak kurma  yönündeki temennilerini dile getirdi.

KKTC'nin kara parçasında da sondaj faaliyeti yürütüleceğinin unutulmaması gerektiğini, bunun da anlaşmanın önemli bir parçası olduğunu belirten Yıldız, elde edilecek sonuçlarda sondaj faaliyetleri bitmeden herhangi bir öngörüde bulunmanın doğru olmadığını ancak iyi neticelerle sonuçlanmasını umut ettiklerini ifade etti.

"PİRİ REİS GÖREVİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI...TARTIŞILACAK YANI YOK"

Piri Reis Gemisi'nin bundan sonraki faaliyetlerinin sorulmasına karşılık ise Bakan Yıldız, kendisine verilen hedefler ve koordinatlar çerçevesinde sismik aramalarını yapan Piri Reis'in şu ana kadar görevini başarıyla tamamladığını söyledi.

Piri Reis'in sismik arama gemisi olduğuna ve tartışılacak bir yanının olmadığına işaret eden Yıldız,  bir sondaj gemisiyle, sismik arama gemisini karşılaştırmanın doğru olmadığını;  her ikisinin faaliyetleri, fonksiyonları, hedeflerinin farklı olduğunu vurguladı ve "Bir değer olarak durmaktadır ve ona devam edecektir" dedi.

ATUN

Sözleşmenin imzalanması öncesinde konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, öncelikle konuk bakanın gelişinden duyduğu mutluluğu ifade ederek kendisiyle yakın işbirliği ve temas içinde olduklarını, adanın enerji politikalarının belirlenmesinde, enerjiye yönelik altyapı yatırımlarının organize edilmesinde ve Kıb-Tek'in akaryakıt alımları sürecinde de katkıları ve yardımları olduğunu anımsattı.

Atun, ileriki dönemlerde KKTC ile TC  elektrik sistemlerinin kabloyla  birbirine bağlanmasını da birlikte gerçekleştirme temennisini dile getirdi.

Güney Kıbrıs'ta sondaj faaliyetlerinin başlaması durumunda TC ve KKTC arasında Kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşmasının yapılması konusunda sağlanan mutabakat neticesinde bu yönde ortak irade ortaya konulduğunu ve gerekli adımların atıldığını anımsatan Atun,  buna bağlı olarak deniz alanlarında TPAO'ya sahalar tahsis edilmesi ve bu alanlarda petrol ile doğalgaz aranması konusunda TPAO'ya yetki verilmesine ilişkin olarak bugün "Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesini" imzalayacaklarını kaydetti.

Bakanlar Kurulu'nun 27 Ekim tarihli yetki kararıyla, bakanlığı ve TPAO arasında imzalanacak olan sözleşmede, yüklenici operatör olarak TPAO'ya kar payı esasına göre, arama, kuyu açma ve işletme yetkileri verileceğine işaret eden Bakan Atun, sözleşmede ayrıca, belirlenecek olan bir mesafe üzerinde sismik araştırma yapılması ve en az bir kuyu açılmasının da karara bağlanmış olacağını söyledi.

Bakan Atun, tüm bu araştırmaların  2003 yılında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adada petrol ve gaz yataklarının aranması ve işletilmesi yönündeki girişimleriyle başladığını anımsatarak Rum Yönetiminin bu yönde ortaya koyduğu iradenin,  Kıbrıs Türk halkının adada ve adanın etrafında bulunan kaynaklarda var olan haklarını hiçe saymak anlamına geldiğini ifade etti.

"KIBRISLI TÜRKLERİN İRADE VE VARLIĞININ İNKARI KABUL EDİLEMEZ"

"Kıbrıslı Türklerin ve KKTC'nin iradesi ve varlığının inkar edilmesi tarafımızca kabul edilecek bir durum değildir" diyen Atun, yürütülen müzakerelerin olumlu sonuçlanması temennisini de vurguladı.

Atun, "Bu konjonktür içinde bizim de Türk tarafı olarak kendi haklarımıza halel getirmeyecek bir pozisyonu almak en doğal hakkımızdır" dedi ve bu anlaşmanın gerek KKTC, gerekse Türkiye'ye hayırlı olması dileğinde bulundu.

 
2 Kasım 2011 Çarşamba 16:29
Okunma: 564
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu