Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ekonomik Durumun Sorumlusu Olarak Rum Hükümeti Görülüyor

Ekonomik Durumun Sorumlusu Olarak Rum Hükümeti Görülüyor

Halkın Yüzde 90'ı Ekonominin Kötüleştiğini Düşünüyor.

 
 
Ekonomik Durumun Sorumlusu Olarak Rum Hükümeti Görülüyor

RUMLAR AİLE GİDERLERİNİ KARŞILAYAMAMAKTAN ENDİŞELENİYORLAR

Lefkoşa, 17 Haziran 12 (T.A.K): Ekonomik meselelerle ilgili yapılan bir ankette, halkın yarısından çoğunun ekonomik krizden Rum hükümetini sorumlu tuttuğu, neredeyse tümünün ekonominin kötüleştiğini düşündüğü, her iki kişiden birinin, ailesinin giderlerini karşılayamamaktan korktuğu belirtildi.

Politis gazetesi "Lefkoşa Üniversitesi"nin 13-14 Haziran tarihlerinde, 18 yaş ve üstü 500 kişiyle, gazete adına yaptığı, ekonomiyle ilgili görüşlerin alındığı anketin sonuçlarını paylaştı.

EKONOMİDEN HÜKÜMET SORUMLU TUTULUYOR

Gazete, hükümet ile muhalefetin, ekonomik durumlarla ilgili birbirlerine sorumluluk attığı bir dönemde, vatandaşların yüzde 53'ünün, en büyük sorumluluğu, vaktinde önlemler almayan Hristofyas hükümetine yüklediğini belirtti.

Habere göre ankete katılanların yüzde 26'sı ise Güney Kıbrıs'taki ekonomik durumdan "küresel ve Avrupai ekonomik krizi", yüzde 12'si "hatalı yatırımlarıyla bankaları", yüzde 7'si "hükümete yeterince baskı yapmayan partileri" sorumlu tutarken, yüzde 3'ü ise bilmediğini/yanıt vermek istemediğini belirtti.

EKONOMİ KÖTÜLEŞTİ

Güney Kıbrıs ekonomisinin nasıl değerlendirildiği yönündeki görüşler sorgulandığından ankete katılanların yüze 90'ının ekonominin son yıllarda kötüleştiğini düşündüğünü, öte yanda yüzde 9'unun aynı kaldığı ve sadece yüzde 1'inin iyileştiği yönündeki düşüncesini dile getirdiğini yazan gazete, yaş oranlarına bakıldığında ise olumsuz görüşe sahip olanların çoğunun, 30-44 yaş grubu arasındaki kişilerden oluştuğunu kaydetti.

EKONOMİ KÖTÜLEŞECEK

Habere göre ekonomiyle ilgili beklentiler sorgulandığında ise vatandaşların çoğunluğu, önümüzdeki süreçte ekonomilerinin iyileşmesi konusunda karamsarlıklarını dile getirildi. Buna göre vatandaşların yüzde 57'sinin ekonominin daha çok kötüleşmesi, yüzde 30 aynı kalması, yüzde 13'ü de iyileşmesini beklediğini söyledi.

BİR YILA KADAR EKONOMİ NE OLACAK

Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesinde" hidrokarbon yataklarının bulunmasıyla oluşan olumlu göstergelere ve yabancıların yatırım yapacağı yönündeki vaatlerine karşın, üç vatandaştan ikisinin (yüzde 66) bir yıla kadar Güney Kıbrıs'ın ekonomisinin daha kötü bir durumda olacağı öngörüsünde bulunduğunu yazan gazete, vatandaşların yüzde 14'ünün de iyi günlerin geleceği, yüzde 19'unun da aynı kalacağını umduğunu yazdı.

EKONOMİYLE İLGİLİ KORKULAR

Halkın ekonomide her gün görülen değişikliklerden oldukça endişeli göründüğüne dikkat çeken gazete, "en çok neyden korkuyorsunuz?" sorusuna ankete katılanların yarısının ailenin giderlerini karşılayamamaktan bahsettiğini belirtti. Geriye kalanlar ise şu yanıtları verdi: Yüzde 18 "işimi kaybetmek", yüzde 16 "gelirlerimin azalması", yüzde 15 "fiyatların artması", yüzde 2 "bilmiyorum/yanıt vermiyorum".

AİLENİN EKONOMİSİ DAHA KÖTÜ DURUMDA

Hane halkının bütçesinin düşüşe geçtiğini, önceden yaptıkları harcamaları şimdi yapacak durumda olmadıklarını kaydeden gazete, vatandaşların yüzde 71'inin son zamanlarda ailenin ekonomik durumunun geçtiğimiz yılki döneme göre daha kötü durumda bulunduğunu, yüzde 29'unun ise aynı kaldığını dile getirdiğini yazdı.

KRİZ EN ÇOK AİLE GELİRLERİNİ ETKİLEDİ

"Ekonomik kriz sizi ne derece etkiledi?" sorusu karşısında da şu yanıtlar verildi: Yüzde 52 "ailemin gelirleri azaldı", yüzde 23 "maaşım düştü", yüzde 21 "krizden etkilenmedim", yüzde 13 "ailemin üyesi işini kaybetti", yüzde 11 "işimi kaybettim".

EN BÜYÜK EKONOMİK SORUN ARTAN İŞSİZLİK

Gazeteye göre vatandaşların yüzde 50'si bugün esas ekonomik sorunun, artan işsizlik olduğunu düşünüyorken, yüzde 28'i bankalardaki durumun, yüzde 21'inin de mali açığının olduğunu belirtti.

BANKALARLA İLGİLİ ÖNGÖRÜLER

Bankaların ekonomik krize dayanıp dayanamayacağı sorusuna verilen yanıtlar şu şekilde; yüzde 15 "kesinlikle evet", yüzde 51 "belki evet", yüzde 26 "belki hayır", yüzde 6 "kesinlikle hayır", yüzde 1 "bilmiyorum/yanıt vermiyorum".

BANKALARIN DURUMUNUN SORUMLUSU

Bankaların durumuyla ilgili sorumluluklar ise şu şekilde dağıtıldı:

Merkez Bankası eski Başkanı: yüzde 14 "hiç", yüzde 45 "az", yüzde 33 "çok" yüzde 8 "bilmiyorum/yanıt vermiyorum"

Hükümet: yüzde 9 "hiç", yüzde 33 "az", yüzde 55 "çok" yüzde 4 "bilmiyorum/yanıt vermiyorum"

Muhalefet: yüzde 19 "hiç", yüzde 49 "az", yüzde 28 "çok" yüzde 4 "bilmiyorum/yanıt vermiyorum"

Ticari banka yönetimleri yüzde 5 "hiç", yüzde 25 "az", yüzde 67 "çok" yüzde 3 "bilmiyorum/yanıt vermiyorum"

(HC/HÖ)

 
17 Haziran 2012 Pazar 13:15
Okunma: 800
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu