Ana Sayfa » Kıbrıs » Ekonomik Örgütler Platformu: "elektrik Zammı Herkesi İflas Ettirecek"

Ekonomik Örgütler Platformu: "elektrik Zammı Herkesi İflas Ettirecek"

Lefkoşa, 14 Kasım 13 (T.a.k): Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği, İşverenler Sendikası Ve Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği'nden Oluşan Ekonomik Örgütler Platformu, Elektrik Fiyatlarına Yapılan Zammı Eleştirdi..

 
 
Ekonomik Örgütler Platformu:

Platformdan yapılan açıklamada, elektrik fiyatlarına zammın geri alınması; elektrik sektörünü rasyonelleştirip elektrik fiyatlarını ucuzlatacak adımların en hızlı şekilde atılması; kurum borçlarının ise rasyonelleştirme faaliyetlerinin sonuçlarına bağlı olarak maliyetlerin aşağı çekilmesiyle sağlanacak kaynakla ödenmesi talep edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hükümetimiz, elektrik fiyatlarına yapılan herhangi bir artışın, hayatın tüm alanlarını olumsuz etkileyeceğine; Kuzey Kıbrıs'ı topyekun pahalılaştırarak özellikle turizm ve yüksek öğrenim alanındaki rekabet gücünü büyük ölçüde zarara uğratacağına dair uyarıları dikkate almayarak elektrik fiyatlarına yüzde 30'lara varan bir zam yapmıştır. Bu zammın neden olacağı gelişmelerle birlikte alım gücü azalacak, fiyatlar yükselecek ve bu fiyat artışının etkisi dalgalar halinde ekonominin bütün sektörlerini vuracaktır. Bunun sonucunda devletin vergi gelirlerinde düşüşler yaşanması da söz konusu olabilecektir."

Zammın adalet ilkesiyle bağdaşmadığı ifade edilen açıklamada, "önlem alınmadığı ve Kıb-Tek'in alacakları zamanında tahsil edilemediği için, borcunu gününde ödeyen vatandaş cezalandırılmaktadır" denildi

Hükümetin zammı açıklarken, elektrik sorununa kalıcı çözümler getirmeye yönelik bazı adımlar atacağını da belirttiği ancak bu planın denetlenebilecek ölçüde açık olmadığı dile getirilen açıklamada, planın, zammı kamuoyuna kabul ettirmek için bir araç olarak kullanıldığından kuşkulanıldığı kaydedildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Hükümet, hazırladığı plana inanmış olsaydı, ekonomiyi durma ve hayatı çekilmez noktaya taşıyacak olan bu zammı yapmak yerine, bugünkü zararı borçlanma yoluyla finanse etmeye devam eder ve borçlarını rasyonelleşme çalışmalarının sonuçlarına bağlı olarak ödeme yolunu tutabilirdi. Anladığımız odur ki, elektrik sektörünü rasyonelleştirme ve ucuzlatma planı, bizzat hükümete de güven vermemiş, bu nedenle zam yapma yolu seçilerek Kıb-Tek'in iflası önlenmek istenmiştir. Kıb-Tek'in iflasını önlemek için yapılan zam, ne yazık ki, tüm işletmeleri ve aileleri iflas noktasına taşıyacak ve sonuçta bizzat devleti ve Kıb-Tek'i de iflas ile karşı karşıya bırakacaktır."

Açıklamada şu sorulara yanıt verilmesi de istendi:

"Verimliliği sağlamak ve maliyetleri düşürmek için sıvı gazla çalışan yeni santraller dahil olmak üzere pek çok şeye ihtiyacımız var. Eğer üretimde yap-işlet-devret modelini uygulamayacaksanız hangi parayla bu yatırımı yapacaksınız?

Türkiye ile imzalanan anlaşmada, enterkonnekte sisteme bağlanmak için 'dağıtımın özelleştirilmesi' şartı yer alıyor. Türkiye'nin net tavrına rağmen enterkonnekte kablo projesini nasıl hayata geçireceksiniz?

Hükümet devletin Kıb-Tek'e olan borçları için 2014 bütçesinde ne kadar kaynak ayırıyor? Eğer devlet borcunu ödemezse Kıb-Tek devlet kurumlarının aldığı elektriği kesebilecek mi?"

Açıklamada, platformun elektrik zammına karşı yapılabilecek çalışmaları, katılımcı örgütler ve diğer toplum kesimleri ile değerlendirmeye devam edeceği ve her türlü eylemi ortaya koymaktan kaçınmayacağı da dile getirildi.

(DOĞ/GUR)

 
14 Kasım 2013 Perşembe 20:20
Okunma: 981
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu