Ana Sayfa » Kıbrıs » Ekonomik Programın Detayları

Ekonomik Programın Detayları

2013-2014 Ve 2015 Yıllarını Kapsayan 3 Yıllık Ekonomik Protokol Ankara'da İmzalandı. Kktc Hükümeti, Protokol Çerçevesinde "sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı"nda Yer Alan  Reformları Hayata Geçirmeyi Ve Mali Disiplinle Faiz Hariç Cari Açığı 315 Milyon Tl'ye İndirmeyi Taahhüt Etti..

 
 
Ekonomik Programın Detayları
Türkiye Hükümeti ise, Kamu Maliyesi ve Reel Sektörün Desteklenmesi, Altyapı Yatırımları, Savunma, Teşvik Kredileri ve Reformlar için 3 milyar TL hibe ve kamu bankalarının reformu için de 300 milyon TL ilave kredi verecek.


Protokole göre; Türkiye'nin taahhüt ettiği kredi ve hibe tutarlarının yıllık dilimi ve tertipler arasındaki dağılımı her yıl Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Yönetim Bütçe Kanunları ile belirlenecek.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Teknik Heyeti ise, her ay Aylık Program İzleme Raporu, her üç ayda bir kapsamlı Uygulama Sonuç Raporu hazırlayacak.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin gidişatı ve Programın uygulamaları Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Teknik Heyetlerinin altı ayda bir yapacakları gözden geçirme toplantılarında değerlendirilecek.


Protokol çerçevesinde; Türkiye hükümeti ayrıca öncelikle turizm olmak üzere belirlenecek alanlardaki yatırımlara Türkiye Kalkınma Bankası ve diğer bankalar aracılığıyla uygun koşullarda kredi kullandırılmasını sağlayacak.


Reel Sektörün Desteklenmesi Ödeneğinin projelendirilmesinde ise KKTC'de oluşturulacak Reel Sektör Danışma Kurulunun değerlendirmeleri de dikkate alınacak.


Reformları desteklemek için ayrılan kaynak ise, reformların finansmanında veya reformların tamamlanması şartına bağlı olarak bütçe açığı için kullanılacak.Protokole ek olarak imzalanan 3 yıllık Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı ise, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının refah seviyesinin artırılması doğrultusunda sürdürülebilir ve rekabet edebilir bir ekonomik yapının istikrarlı büyümesini sağlamak, istihdamı artırmak, sağlanan mali disiplini sürdürülebilir kılmak ve dışa bağımlılığı azaltmak, yurt içi tasarrufları artırmak, tasarrufların yatırıma dönüşmesini sağlamak ve böylece makroekonomik istikrarı güçlendirme" amacını taşıyor.


Toplam 32 sayfadan oluşan programda, kamu hizmetinin kalitesinin artırılması, insan kaynaklarının etkin kullanılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve katma değeri yüksek ihracat odaklı mal ve hizmet üretimin geliştirilmesi, AR-GE ve yenilikçiliğin geliştirilmesine yönelik programların hazırlanarak etkin bir biçimde uygulanması, enerjide arz güvenliğinin sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi hedefleniyor.


Programda, Kamu sektörü ile özel sektörün rekabet eder değil, birlikte çalışması esasına vurgu yapılıyor.
Özellikle kamu altyapı yatırımlarında özel sektörün katılımını sağlayan yap işlet devret, kamu özel işbirliği, süreli işletme lisansı devri gibi modellerin geliştirilmesi öngörülüyor.
Reel Sektöre aktarılacak kaynak ise yüzde 80 artacak.


Program döneminde büyümenin; 2013 yılında %3.6, 2014 yılında %4.2, 2015 yılında %4.6 olmak üzere, ortalama büyümenin %4.2 düzeyine ulaşması hedefleniyor.


Program dönemi sonunda işsizlik oranının %9.5 düzeyinde gerçekleşmesi hedefi de ortaya kondu.


Program döneminde Tüketici Fiyatları Endeksi'nin yıllık artış hızının tek haneli düzeylerde kalarak ortalama %4.9 seviyesinde gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu.


Program sonunda ithalatın cari fiyatlarla yıllık ortalama 1,993.6 milyon dolar, ihracatın ise cari fiyatlarla yıllık ortalama 127 milyon dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. İhracatın ithalatı karşılama oranının ise dönem sonunda %6.4 olarak gerçekleşmesi hedefleniyor.


3 yıllık program sonunda cari işlemler açığının Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranının ise %7.5 olarak gerçekleşmesi hedefleniyor.Bütçe açıkları için program döneminde Türkiye'den 2013 yılında 355 milyon TL, 2014 yılında 350 milyon TL, 2015 yılında 295 milyon TL yardım alınması öngörülüyor.
Geriye kalan açık ise yapılacak gelir artırıcı önlemler ve tasarruf tedbirleriyle kapatılacak.


Program çerçevesinde ekonomik faaliyette bulunan ve zarar eden kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinde kamu payı olan şirketler Özelleştirme Yasası kapsamında değerlendirilecek.
Programda, turizm, tarım, yükseköğrenim, bilim ve teknoloji, ulaştırma ve haberleşme, enerji, imalat sanayi ve ticaret için yeni politikalar belirlendi.


Program çerçevesinde, fonların gelirleri bütçe geliri yapılarak, vermekte oldukları hizmetlerin bütçe ödenekleriyle gerçekleştirilmesi sağlanmak suretiyle fonlar tasfiye edilecek.Turizmde net yatak kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlara, turizmin çeşitlendirilmesine ve hizmet kalitesini yükseltecek politikalar uygulanacak ve böylece net turizm gelirlerinin 2015 yılı sonunda 680 milyon dolara ulaşması bekleniyor.


Programda Elektrik enerjisini daha ucuza mal edebilmek için KIB-TEK'in yeniden yapılandırılarak özelleştirilmeye hazırlanması öngörülüyor. Bu çerçevede Elektrik üretim, iletim ve dağıtım faaliyetleri ayrıştırılacak.


 
5 Aralık 2012 Çarşamba 12:52
Okunma: 925
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu