Ana Sayfa » Kıbrıs » EKONOMİK SORUNLARI AŞMAK İÇİN TEDBİR ŞART

EKONOMİK SORUNLARI AŞMAK İÇİN TEDBİR ŞART

KKTC’de yatırımların artırılabilmesi, ekonomik kalkınma için gerekli çalışmaların yapılması, mevcut ortamın değerlendirilmesi, yatırımcıların sıkıntılarının tespit edilmesi, alınması gereken yasal tedbirlerin belirlenmesi ve Türkiye’yle işbirliği konularını ele almak amacıyla oluşturulan Yatırım Danışma Konseyi’nin ikinci toplantısı bugün Girne Cratos Hotel’de gerçekleştirildi.

 
 
EKONOMİK SORUNLARI AŞMAK İÇİN TEDBİR ŞART
EROĞLU: “YENİDEN YAPILANMA ŞART… ORTAYA ÇIKAN EKONOMİK SORUNLARI AŞMAK İÇİN TEDBİR ŞART”

KÜÇÜK “YENİDEN YAPILANMA VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEF”

Girne, 26 Kasım 11 (T.A.K): KKTC’de yatırımların artırılabilmesi, ekonomik kalkınma için gerekli çalışmaların yapılması, mevcut ortamın değerlendirilmesi, yatırımcıların sıkıntılarının tespit edilmesi, alınması gereken yasal tedbirlerin belirlenmesi ve Türkiye’yle işbirliği konularını ele almak amacıyla oluşturulan Yatırım Danışma Konseyi’nin ikinci toplantısı bugün Girne Cratos Hotel’de gerçekleştirildi.

Açılışta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez birer konuşma yaptı.

Toplantıya TC Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Maliye Bakanı Ersin Tatar, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, ilgili bürokratlar, KKTC ve Türkiye’deki oda ve dernek başkanları ile temsilcileri katıldı.

Konuşmaların ardından Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “II. Yatırım Danışma Konseyi İlerleme Raporu”nun sunumunu gerçekleştirdi. Sunum basına kapalı yapıldı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın ev sahipliği yaptığı toplantı, TOBB, DEİK, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın katkılarıyla düzenlendi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılışta yaptığı konuşmada, enerji ve yatırımlarla ilgili iki önemli olayın gerçekleştiği bugünün KKTC için önemli bir gün olduğunu söyledi.

Eroğlu, dünyanın gündeminde önemli yer eden enerjinin KKTC’nin de gündeminde olduğunu kaydetti.

Uzun yıllar süren mücadelenin ardından kendi devletini kuran Kıbrıs Türkü’nün bugün ekonomik kalkınma seferberliği içinde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, fert başına düşen gelirin 14 bin dolara yükseldiği bugünlerde KKTC’nin başladığı noktadan çok ileride olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türkü’nün devletine sahip çıkması gerektiğini kaydeden Eroğlu, müzakere masasında bugün var olan Kıbrıs gerçeklerine sahip çıkılmaması halinde başarı elde etmenin mümkün olmayacağını söyledi.

Eroğlu, çok yol alınmasına rağmen yeniden yapılanmanın ve bu amaçla hazırlanan programın uygulanmasının şart olduğunu belirterek, bunu yaparken bazı tepkilerle karşılaşılmasının da normal olduğunu kaydetti. Eroğlu, ortaya çıkan ekonomik sorunları aşmak için tedbirin de şart olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’nin ambargo ve izolasyonlar altında olduğuna işaret ederek, tüm olumsuzluklara rağmen ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesi ve Anavatan’ın deneyiminden yararlanmak gerektiğini söyledi.

Eroğlu, “Ekonomik programı uygulamak şarttır. Muhalefete rağmen ülkenin iyiliği için şart olan program, diyalog yöntemi tükendikten sonra uygulanmalı” dedi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de konuşmasına başlarken, ikincisi yapılan yıllık toplantının başarılı geçmesi ve iş çevrelerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bu toplantının ülkeyi daha güzel günlere taşıyacağına inanç belirten Küçük, tanınmamışlık ve izolasyonlardan dolayı ülkenin istenilen düzeye ulaşmadığını, ancak bölgede yaşanan ekonomik krizlere bakıldığında çok iyi bir noktada olunduğunu belirtti.

Küçük, devletin yeniden yapılandırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın hedefler arasında olduğuna işaret ederek, bu toplantının bu amaç doğrultusunda atılan önemli bir adım olduğunu söyledi.

Başbakan, ekonomideki gerilemenin, 2010’da kararlılıkla alınan tedbirler sonucunda ilerlemeye dönüştürüldüğünü ve bütçe açıklarının da kontrol altına alındığını belirtti.

2011’de yüzde 4 oranında büyüme beklediklerini kaydeden Küçük, 2012 - 2013 döneminde de denk bütçe yakalamayı hedeflediklerini söyledi.

Küçük, kamuda reform çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, mevzuatın iyileştirilmesine dönük AB uyum yasalarının ise büyük oranda hazırlandığını belirtti.

Yatırımların teşvik edilmesi amacıyla kurulan YAGA’nın çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Küçük, bugün imzalanacak yatırımların geliştirilmesine dönük anlaşmanın da önemli bir adım olacağını söyledi.

Küçük, maliyetin yükselmesine neden olan enerji ve su gibi girdilerin ucuzlatılması ve süreklilik arz etmesi yönündeki çalışmaların da sürdürüldüğünü belirtti.

Başbakan Küçük, tüm dünyada ekonomik kriz yaşanırken ekonomik atılımlar içinde olan Anavatan Türkiye’nin elde ettiği başarıyı KKTC’ye aktarmak istemesinin en büyük şans olduğunu kaydederek, Türkiye’ye şükranlarını sundu.

 
26 Kasım 2011 Cumartesi 15:49
Okunma: 642
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu