Ana Sayfa » Kıbrıs » El-sen: "kıb-tek'in Özelleştirilmeyeceği Açıklamalarına Rağmen Tersi Uygulamalar Yapılıyor..."

El-sen: "kıb-tek'in Özelleştirilmeyeceği Açıklamalarına Rağmen Tersi Uygulamalar Yapılıyor..."

"halk Yüksek Tarifelerle Karşı Karşıya Kalacak".

 
 
El-sen:

Lefkoşa, 5 Ekim 11 (T.A.K.): El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, UBP'nin halka verdiği sözlerin tam tersini yaptığını iddia ederek, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun (KIB-TEK) özelleştirilmeyeceğini belirten enerjiden sorumlu bakana rağmen, bunun tam tersi uygulamalara devam edildiğini ileri sürdü.

Kalyoncu, AKSA A.Ş isimli özel firmanın 2003'ten beri ülkede yürüttüğü faaliyetlere yönelik eleştirilerde bulunarak,  şimdi de bu özel firmaya, mevcut sözleşme ile verilene ek olarak üreteceği elektrik için yeni alım garantisi verilmeye çalışıldığını savundu.

Kalyoncu, KKTC elektrik santrallerinin kurulu gücünün yüzde 32'sine sahip olan ve mevcut alım garantili sözleşme nedeniyle 2010 yılı itibarı ile tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 43'ünü karşılayan özel sektöre ait santrallerde üretilerek KIB-TEK tarafından satın alınan elektrik fiyatlarının, KIB-TEK'e ait aynı tip santrallerde üretilen elektrik fiyatlarından daha pahalı olmasına rağmen mevcut sözleşmedekine ek alım garantisi verilmeye çalışılmasının anlaşılır olmadığını ifade etti.

Kalyoncu, son zamanlarda, başka alanlarda yapılmaya çalışılan ve emekçilerin kazanımlarını geriye götürecek değişiklikler için Avrupa Birliği ülkelerindeki yasaları örnek gösteren ve çağdaşlığın gereği olarak topluma sunmaya çalışan hükümetin, AB'nin dahi arz güvenliğini olumsuz etkileyeceği ve fiyatları yükseltecek olması nedeniyle küçük ülkelerde uygulanmasında sakınca gördüğü yöntemleri  sürdürmekte ısrar ettiğini öne sürdü. Kalyoncu şöyle dedi:

"AKSA A.Ş. ile KIB-TEK arasında yapılmak istenen ve bu konuda KIB-TEK Yönetim Kurulu'nca 3 Ekim 2011 tarihinde üretilen karara göre; halen yıllık 650 milyon kWh olan ve 2012 yılı Haziran ayında mevcut sözleşmeye göre 700 milyon kWh olacak olan elektrik alım garantisi, 2012 yılı için ek 50 milyon kWh, 2013 yılı için ek 75 milyon kWh ve 2014 yılı için ek 75 milyon kWh olmak üzere ve sözleşme hitam tarihi olan 2024 yılı Mart ayı sonuna kadar toplam 200 milyon kWh olmak üzere ek alım garantisi verilecektir. Buna göre söz konusu özel firmaya 2014 yılından itibaren verilen alım garanti miktarı 900 milyon kWh olacaktır.

KIB-Tek'in 2010 yılında faturalandırdığı enerji miktarı yaklaşık 900 milyon kWh'tir. Son iki yıl içerisinde bu oran yaşanan ekonomik kriz nedeniyle neredeyse değişmemiştir. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle de tüketimde ciddi bir talep artışı beklenmemektedir. Bu durumda 2014 yılında faturalanabilecek elektrik enerjisi kadar üretim miktarının neredeyse tamamı yabancı bir özel firmaya verilmiş olacaktır. Bu uygulama üretimin neredeyse tamamının özelleştirilmesi anlamını taşımaktadır."

Kalyoncu, AKSA A.Ş.'nin ek üretim amaçları için ülkede kurmayı taahhüt ettiği santrallerin, Türkiye'nin Mardin şehrinden sökülüp getirilecek üç adet 11,25 MW (toplam 33 MW) 2001 model kullanılmış santraller olduğunu ifade ederek, mevcut sözleşmeye göre üretilen enerjinin bedeli söz konusu firmaya ödenirken, diğer yandan ayrıca bu santraller için de kira bedeli ödendiğini öne sürdü.

Kalyoncu, halen yürürlükte olan sözleşmeye göre, 2003-2024 yılları arasında, söz konusu firmaya yalnızca kira bedeli olarak ödenecek rakam 500 milyon TL iken, yapılmak istenen ek sözleşme ile buna ilave 124 milyon TL'nin daha halktan toplanan elektrik tarife ücretleriyle kira bedeli adı altında söz konusu firmaya sermaye olarak aktarılmış olacağını savundu.

Yapılmak istenen ek sözleşmeye göre kullanıldığı için eskimiş ve yıpranmış olan toplam büyüklüğü 33 MW olan bu santraller için ödenecek kira bedelinin 124 milyon TL iken ve bu santraller hiçbir zaman halkın malı olamazken, 2007 yılında KIB-TEK'in yine tarifeler yolu ile halktan topladığı paralar ile toplumun malı olacak şekilde Teknecikte kurduğu 35 MW gücündeki yeni santraller için ödediği meblağın ise 46 milyon TL olduğunu ifade eden Kalyoncu şöyle devam etti:

"Sonuç olarak AKSA A.Ş. isimli yabancı bir şirket,  KKTC elektrik ihtiyacının tümüne yakınını karşılayacak ve ürettiği de KIB-TEK tarafından satın alınmak zorunda kalınacağından KIB-TEK tesisleri üretim dışı kalacak ve kendi öz varlıklarımız çürümeye terk edilecek, üretimde özelleştirme bu yolla gerçekleştirilmiş olacağından, çalışanlar da kapının önüne konmuş olacaktır. Halkımız ise, ödediği paralar ile sermaye sahibi yaptığı yabancı bir tekelin dayatacağı yüksek elektrik tarifeleri ile karşı karşıya kalacaktır."

Kalyoncu, Kıbrıs Türk halkının, kendi öz varlıklarının bir bir elden çıkarıldığını savunarak, KTHY'de yaşananların, bugün KIB-TEK'te yaşatılmaya çalışıldığını savundu. Kalyoncu bu gidişe herkesin dur demesi gerektiğini kaydetti.

(HÖ/HA)

 
5 Ekim 2011 Çarşamba 16:19
Okunma: 456
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu