Ana Sayfa » Kıbrıs » El-sen Tarafından Hazırlanan "elektrik Kurumu İnkişaf (Değişiklik) Yasa Taslağı" Dört Siyasi Parti Tarafından Yasa Önerisi Haline Getirildi

El-sen Tarafından Hazırlanan "elektrik Kurumu İnkişaf (Değişiklik) Yasa Taslağı" Dört Siyasi Parti Tarafından Yasa Önerisi Haline Getirildi

Tuluy Kalyoncu: "tarihi Bir Olaya Şahit Oluyoruz...hazırladığımız Taslağı Yasa Önerisi Haline Getiren 4 Muhalefet Partisine Teşekkür Ederiz".

 
 
El-sen Tarafından Hazırlanan

YASA ÖNERİSİYLE İLGİLİ OLARAK EL-SEN, YASA ÖNERİSİNE İMZA KOYAN 4 SİYASİ PARTİYLE MECLİSTE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

ÖZYİĞİT: "TDP TÜM ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞIDIR...ÖZELLİKLE ELEKTRİK GİBİ HAYATİ VE STRATEJİK KONUDA ÖZELLEŞTİRMEYİ KABUL ETMİYORUZ. KURUMUN ÇALIŞANLARA DEVREDİLMESİ GEREKİR"

YORGANCIOĞLU: "TOPLUMSAL VARLIKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ...YASA ÖNERİSİ HÜKÜMETE, KONUYLA İLGİLİ BAKANLAR KURULU KARARINA KATKI YAPIYOR.,.."

DENKTAŞ: "ÖNEMLİ OLAN SİYASETÇİLERİN BU GİBİ KURUMLARDAN ELLERİNİN ÇEKİLMESİ..."

AVCI: "ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM"

Lefkoşa, 11 Haziran 12 (T.AK.): Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen)'in hukuk, ekonomi, çalışma hayatı konusundaki akademisyenler ile uzmanlara hazırlattığı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)'i  özek hale getirecek "Elektrik Kurumu İnkişaf (Değişiklik) Yasa Taslağı", Meclis'teki 4 muhalefet partisi tarafından yasa önerisi haline getirildi.

Bu konudaki açıklama, tasarıya imza atarak yasa önerisi haline getiren Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG), Demokrat Parti (DP), Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Başkan ve Genel Sekreterinin  katılımıyla bugün Meclis Mavi Salon'da düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu basın toplantısında yaptığı konuşmada, tarihi bir olaya şahit olunduğuna işaret ederek, yapılmak istenen ortak çalışmanın  çok boyutu olduğuna işaret ederek, "Kıbrıs Türk halkının stratejik önemi olan toplumsal varlıklarının kendi elinde kalması kararlılığının" bunlardan biri olduğuna işaret etti.

Kalyoncu, El-Sen'in elektrik üretiminin Kıbrıs Türk halkının elinde kalması için uğraş verdiğini, bununun doğal sonucu olarak bir süre önce yapılan direnişi soncu Bakanlar Kurulu'nun "Kıb-Tek'i idari ve mali özerk hale getirme" kararı olduğunu hatırlatarak, bugün 4 siyasi partinin yaptığının aslında alınan Bakanlar Kurulu kararının ardından geçen 4-5 ayda yapılmayanı yapak olduğunu söyledi.

Kalyoncu, 4 siyasi partinin El-Sen tarafından hazırlanan taslağı yasa önerisi olarak Meclis gündemine taşıma girişiminin bir başka ifadesinin "Hükümet'in aldığı Bakanlar Kurulu Kararı'nın pratik yaşama geçirilmesinin gerekli adımlarının muhalefet partileri tarafından atılması" olduğuna dikkat çekti.

"Şimdi, Hükümet ve muhalefet partilerinin hepsinin de hem fikir olduklarını ifade ettikleri Kıb-Tek'in Özerkleştirilmesi gerçekleşebilir. İşte kararları ve işte bu kararı yaşama geçirecek yasa önerisi" diyerek konuşmasına devam eten Kalyoncu, "Pek çok kesim haklı veya haksız sendikaları sadece maaş ve hak isteyen ve akıllarına geldiğinde grev yapan örgütler olarak algılamaktadır. İşte El-Sen, bunun böyle olmadığını göstermekte ve çalıştığı kuruma sahip çıkmak için gerekirse yasa taslağı çalışması da yapıldığını göstermektedir" dedi.

Kalyoncu, devlet, kamu alanı ve özel kesimdeki alacakların tahsil edilmesi halinde Kıb-Tek'in mali sorun yaşamaması yanında halkın da daha ucuz elektrik tüketebileceğine işaret ederek, El-Sen'in yasa taslağı çalışması yaparak bir yandan kendi ekmek teknesi; diğer yandan toplumsal çıkarlar ve halkın varlığına sahip çıktığını belirtti.

"Biz bu kararlılıkla yola çıktık ve bu yolda yürümek isteyen her örgüt ile yolumuzu yürümeye devam edeceğiz. Tasarıya sahip çıkıp bunu Meclis'e sunan partilerimize teşekkür ederken, tasarının yasalaşması sürecinde de aynı kararlılığın gösterileceği" ifadesini kullanan Tuluy Kalyoncu, umudunun Meclis tatile girmeden sorunun aşıldığını görmek olduğunu kaydetti.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit basın toplantısındaki konuşmasında, TDP'nin tüm özelleştirmelere karşı olduğuna işaret ederek, özellikle elektrik gibi hayati ve stratejik konularda özelleştirilmesi kabul edemeyeceklerini belirtti.

Özyiğit, önemli olanın Kurumu zarara uğratanların ortaya çıkarılarak, hesap verilmesinin sağlanması olduğunu, yapılanın ise zarar var diye kurumların elden çıkarılması anlayışı olduğunu kaydetti.

Cemal Özyiğit, "ver kurtul" anlayışının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, Kıb-Tek'in çalışanlara devredilmesi gerektiğini söyledi.

Özyiğit, yasa taslağı hazırlaması nedeniyle El-Sen Yönetimine teşekkür etti.

YORGANCIOĞLU

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu basın toplantısındaki konuşmasında, toplumsal varlıklara sahip çıkmaya yönelik yaklaşımı doğru bulduklarına işaret ederek, Elektrik Kurumu'nun özerkleştirilmesine yönelik çalışmaya bu nedenle sahip çıktıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, bugün kamuoyuna açıklanan yasa önerisinin 4 parti tarafından imzalanmasının bir başka güzel yanı oluşturduğunu anlatarak, yapılanın aslında Hükümet'e 4-5 aydır Bakanlar Kurulu kararı karşın yapılmayan çalışmayı yapması nedeniyle bir katkı olduğuna işaret etti.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yapılan çalışma nedeniyle El-Sen'e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, önemli olanın bu tür kurumlardan siyasetçinin elinin çekilmesini sağlamak gerektiğini söyledi.

Denktaş, devletin kendi borcunu üstlenmesi halinde sorunun ortadan kalkacağını, Türkiye'de bu kurumların parça parça özelleştirildi diye burada da özelleştirilmesi anlayışının yanlış olduğunu çünkü, Türkiye'nin 75 milyonluk büyük bir ülke iken KKTC'nin her anlamda farklı olduğunu hatırlattı.

Serdar Denktaş, Türkiye'den deniz altından kabloyla elektrik getirileceğini, bunu yapmak isteyenlerin KKTC'deki elektrik tahsilatını da talep ettiğini ve bu yönde baskı yaptığını anlatarak, önerinin süratle yasalaştırılarak, ilerde hiç geri dönmeyecek yanlışların yapılmasının önlenmesini istedi.

Denktaş, yasanın işleyişinde komite aşamasında farklı önerileri olacağını ancak ana hatlarıyla konuya sahip çıktıklarını belirtti.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise konuşmasında, yasa önerisini "önemli bir çalışma" olarak değerlendirdi.

Avcı, siyasilerin bu kurumlardan ellerini çekmesi gerektiğini belirterek, bunun yolunun da bu tür kurumlara özerklik verilmesi olduğunu, yasa önerisinin bunu hedeflediğini söyledi.

Avcı, borcu nedeniyle elektrik enerjisi kesilirken, birilerinin kesilmemesinin doğru ve anlaşılır  olmadığına işaret ederek, bu yolun birlikte yürüneceğini kaydetti.

Turgay Avcı, çalışma ve çalışmaya imza koyarak bunu yasa önerisi yapan herkese teşekkür etti.

(HY/ÖK) FOTOĞRAFLI

 
11 Haziran 2012 Pazartesi 15:30
Okunma: 604
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu