Ana Sayfa » Kıbrıs » EL-SEN: Zam gerekirse elbette yapılır ancak...

EL-SEN: Zam gerekirse elbette yapılır ancak...

EL-SEN: Zam gerekirse elbette yapılır. Ancak once devlet kendi borcunu öder. Zam yapmayı ve garantili alım sözleşmelerini sürdürme anlayışı ile herhangi bir kalıcı çözüme ulaşmak olası değildir.

 
 
EL-SEN: Zam gerekirse elbette yapılır ancak...

EL-SEN: Zam gerekirse elbette yapılır. Ancak once devlet kendi borcunu öder. Zam yapmayı ve garantili alım sözleşmelerini sürdürme anlayışı ile herhangi bir kalıcı çözüme ulaşmak olası değildir.

Enerjiden de sorumlu Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu bu sabah Elektrik Kurumu  ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Basına yansıyan metin ele alındığında ilk bakışta bazı konuları yeniden hatırlatmak gereği ortaya çıkmıştır. Bu uyarılar ışığında hükümeti uyarma zorunluluğu olduğunu tesbit etmiş bulunuyoruz.

Diğer şeyler yanında Sayın Bakan, “KIB-TEK, özerkleştirilerek; kendi içinde üretim, iletim ve dağıtımın her birinin verimli, sürdürülebilir ve arz güvenliğini geliştirecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır.” demektedir. KIB-TEK’in mevcut yasa değiştirilerek nasıl özerkleştirilebileceğine ilişkin yasa taslağı CTP ve DP’nin de imzaları ile geçmiş hükümet döneminde imzalanmış ve öneri olarak KKTC Meclisi’ne sunulmuştu. Dolayısı ile kendi imzaları ile Meclis’te görüşülmeye hazır taslak beklemektedir.

Eğer “dün dündür, bugün de bugündür” anlayışı ile farklı anlayışlara sahip değillerse Meclis’te bulunan metni hükümetin yasa taslağı olarak yeniden sunmaları ile bu meselenin yasal zemini çözümlenmiş olacaktır. Hatırlatır ve UBP döneminde TC ile imzalanan protokolu hayata geçirme niyetinde değillerse gereğini yapmaya davet ediyoruz.

Öte yandan KIB-TEK’in kendi içerisindeki yapılanmasına yapılan atıfta “tahsilat” konusundan bahis yoktur. Eğer tahsilatı dağıtımın bir parçası olarak görüyorlarsa bu bakımdan tutarlı olurlar. Ancak eğer “tahsilatı” kurumdan ayırıp özelleştirme niyetinde iseler bu konuyu halkımıza açık ve net olarak ifade etmeleri gerekmektedir.

KIB-TEK’in yakıt ihtiyacını dahi karşılamada zorlandığı bir gerçektir. Bu gerçekliğin ortaya çıkmasının sorumlusu ise hükümetlerin kendileri olmuştu. Kamusal alan kendi borcunu dahi ödemez ve özel kişi ve kuruluşların borçlarının ödenmesi için farklı takvimler ortaya koyarsa bir hatırlatma yapmakta yarar vardır.

Kamusal alan borçlarını özel kişi ve kuruluşlar gibi makul bir takvim çerçevesinde ödemelidir. Böyle bir takvimin nasıl olabileceğine ilişkin öneri de EL-SEN tarafından hazırlanmış ve geçmiş hükümet, CTP ve DP dahil tüm partilere finansal sorunun çözüm şekli iletilmişti. CTP-DP Hükümeti görüşlerinde bu amaçla 2014 bütçesine ödenek koyarak samimiyetlerini kanıtlayabilirler. Oysa mevcut şekli ile 2014 Mali Yılı Bütçesi’ne bu amaçlar için tek kuruşluk ödenek konmamıştır. Devlet kendi borcunu 10 yıla yayarak ödeyecek demek ve ilk yıl için bütçesine tek kuruş ödenek bile koymamakla işe başlanırsa biz hiçbir yol katedilemeyeceğini hatırlatmak ve uyarmak zorundayız.

Zam gerekirse elbette yapılır. Ancak once devlet kendi borcunu öder. Zam yapmayı ve garantili alım sözleşmelerini sürdürme anlayışı ile herhangi bir kalıcı çözüme ulaşmak olası değildir.

Enerji işlerini yönetecek bir oluşum UBP-TC Protokolunun bir öngörüsüdür. Oysa mevcut Elektrik İnkişaf Yasası’nda yapılacak basit değişikliklerle referans yapılan tüm işler KIB-TEK tarafından rahatlıkla yapılabilir. Böylece ne yeni bir daire kurulur ne de yeni dairenin personel ve diğer masrafların yeni yükler oluşturmasına zemin hazırlanır.

EL-SEN dün olduğu gibi bugün de hatırlatıyor ve uyarıyoruz. Ülkemizde enerji sorununa çözüm mümkündür. Kısa, orta ve uzun vadeli herhangi bir çözümde öncelik zam değil, borcunu ödemeyenlerin borçlarını ödemesi ve garantili alım sözleşmeleri ile AKSA’ya sağlanan imtiyazlardan derhal vaz geçilmesidir.

Çağlayan CESURER

EL-SEN GEN. BAŞ

 
12 Kasım 2013 Salı 17:02
Okunma: 1515
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu