Ana Sayfa » Kıbrıs » El-sen'de Yeni Başkan Çağlayan Cesurer...

El-sen'de Yeni Başkan Çağlayan Cesurer...

Kalyoncu: "bizler Özerklik Temelini Bozmamak Kaydıyla Her Türlü Öneri Ve Görüşe Açığız".

 
 
El-sen'de Yeni Başkan Çağlayan Cesurer...

YORGANCIOĞLU HÜKÜMETİ "BAŞKASINA BAĞLILIKLA" ELEŞTİRDİ

Lefkoşa, 7 Temmuz 12 (T.A.K.): Çağlayan Cesurer, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası'nda (El-Sen) Başkanlığı, Tuluy Kalyoncu'dan devraldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphanesi'nde yer alan Olağan Genel Kurulda, başkanlık, icra ve yönetim kurulu üyelikleri için tek aday çıktığından seçim yapılmadı ve adaylar genel kurulun onayını alarak göreve başladı.

"Özelleştirmeye Hayır" pankartları asılan salonda Genel Kurul, görevleri başında hayatlarını kaybeden kurum çalışanları için saygı duruşu ile başladı daha sonra özelleştirmeye karşı verilen mücadelenin video görüntüleri gösterildi.  

BIÇAKLI

Genel kurulda divan başkanlığı yapan El-Sen'in de üyesi olduğu Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, hükümetin Özelleştirme Yasası ile Bakanlar Kurulu'na halkın varlıklarını satma yetkisi verdiğini belirterek, "İsterse karayollarını da satar isterde Meclisi de satar" dedi.

Özelleştirmeye toplumun da karşı olduğunu ifade eden Bıçaklı, katılımcıların yüzde 68'inin özelleştirmeye hayır dediği ankete işaret etti.

Kıb-Tek'in yeniden yapılandırılması için yasal çalışma yapılması kararı alınmasının ardından, özerkleştirme konusunda meclise getirilen önergeyi reddetmesinden dolayı hükümeti eleştiren Bıçaklı, El-Sen'in yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

KALYONCU

El-Sen'in Genel Kurula kadarki başkanı Tuluy Kalyoncu ise özelleştirmeye karşı verilen mücadelede El-Sen'e destek veren siyasi ve toplumsal tüm örgütlerle teşekkür etti.

Kalyoncu, "Şimdi artık KIB-TEK'in özerk bir kuruluş haline gelmesi için verdiğimiz mücadelede yalnız değiliz. Sadece isteyen değil, istediğinin ne olduğunu ortaya koyan ve bunu bilimsel çalışmalarla destekleyen bir konumdayız" dedi.

Kurumun özerkleşmesini içermeyen önerilere açık olmadıklarını kaydeden Kalyoncu, "Bizler özerklik temelini bozmamak kaydıyla her türlü öneri ve görüşe açığız. Yeter ki iyi niyetle ve işyerimizin, yani ekmek teknemizin bir diğeri ifade ile toplumsal en önemli varlığımızın yabancılara peşkeş çekilmesine karşı çıkılsın" dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un Kıb-Tek'in özelleştirilmeyeceğini söylemesine rağmen özelleştirmesi için çalışıldığını savunan Kalyoncu; "Bakanlar Kurulu'nun yazılı sözlerinin bir işe yaramadığını ancak günü birlik olduğunu hep birlikte gördük. El-Sen'in kararlılığını sınamaya kalkmasınlar. El-Sen yüzlerce üyesi ve pek çok örgütün desteklediği bir güçtür" dedi..

YORGANCIOĞLU

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise, UBP hükümetinin; "Kıb-Tek ile ilgili Bakanlar Kurulu  kararından vazgeçmesi, Petrol İşletmelerini İnkişaf Sandığı Yasası'na rağmen satmaya çalışması, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini zorunlu tatile çıkarmasından dolayı", bu güne kadarki en  "beceriksiz", "başkasına en çok bağlı" ve "kendi kararlarını üretmekte en aciz" hükümet olduğunu iddia etti.

İş adamlarının ve çalışanların hükümete karşı olduğunu savunan Yorgancı, "Peki bu hükümeti tutan kim? Bu hükümetin daha fazla sürmesini isteyen kim? Böyle bir demokrasi olabilir mi" dedi.

Sendikayı kurumun özerkleştirilmesi için hazırladığı taslaktan dolayı tebrik eden Yorgancıoğlu, sadece hayır demenin yeterli olmadığını alternatif de sunmanın muhalefet ve sendikaların görevi olduğunu söyledi.

Ülke içi sorunları çözmek ve bölgedeki imkanlardan eşit şekilde yararlanabilmek için Kıbrıs sorununa acil çözüm bulunması gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, ancak çözüme kadar halkın hayat kalitesini arttırmak adına, gerekli değişiklikler için UBP hükümetinin gitmesi gerektiğini ileri sürdü.

ÖZYİĞİT

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Kuzey Kıbrıs ile ilgili oyun oynandığını savundu ve "Kıbrıs'ın kuzeyi her tür kaçakçılığın ve Türkiye'nin tüm atıklarının merkezi haline geldi. Oradaki sermaye de geldi ve bizim sermayeyi al aşağı etmeye çalışıyorlar. İşte gelinen nokta budur. Bu sermaye yeşil sermayedir" dedi.

KANATLI

Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Kanatlı ise özelleştirmenin hem tekelleşme yönünde hem de "daha çok elektrik üretimi" anlamına geldiğinden, ekolojinin daha çok tahrip edilmesi tehlikesi taşıdığını söyledi.

KORKMAZHAN

Birleşik Kıbrıs Partisi Örgütlenme Sekreteri Abdullah Korkmazhan "Tüm kurumlarımız da olduğu gibi Elektrik Kurumu'nda da yaşanan özelleştirme adı altındaki peşkeş çekme politikası, Ankara'nın dayatma yıkım paketi ve protokollerinin sonucudur" iddiasında bulundu.

Korkmazhan AK Parti Hükümetinin,  Kıbrıslı Türklerin birikimlerine, kamu kuruluşlarına ve toplumsal varlıklarına özelleştirme adı altında el koyarak yeşil sermayeyi Kıbrıs'ın kuzeyinde egemen kılmaya çalıştığını savundu.

KAPTAN

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Başkanı Ahmet Kaptan, Kıbrıs Türkü'nün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, hükümetin icraatları ile demokrasi ve anayasanın ayaklar altına alındığını savundu.

Kaptan, ayrıca ülkede pek çok sorun yaşanırken meclisin yaz tatiline çıkmasını da eleştirdi.

GÖKÇEBEL

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Tahir Gökçebel de özelleştirmenin toplumları köleleştirme için ortaya konulduğunu ve hiçbir topluma hiçbir ayrıcalık getirmediği görüşünü belirtti.

Gökçebel, özelleştirmenin ayrıca iş, maaş ve sosyal güvenceleri de ortadan kaldırdığını savundu.

FELEK

Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Hasan Felek de, Kıbrıs Türkü'nün yok oluşa sürüklendiğini, Kıbrıs Türk varlıklarının yeşil sermayeye peşkeş çekilmeye çalışıldığını iddia etti.

Felek, toplumsal dayanışmanın genişletilmesi çağrısında da bulundu.

TAŞÇIOĞLU

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emir Taşçıoğlu da milyonlarca TL alacağı olan bir kurumun, alacakları "kasıtlı olarak" toplanmazken zarar eder gerekçesiyle yabancı sermayeye peşkeş çekilmeye çalışılmasının bir oyun olduğunu, özerkleştirme yönündeki sözlerden dönülmesinin de ülkedeki siyasi ahlakın göstergesi olduğunu iddia etti.

EMİNEL

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Osman Eminel, odanın özelleştirmeye karşı olduğunu ancak Kıb-Tek'in sürdürülebilir yapıya kavuşturulması, bunun için de eylemlerin yanında kurumun verimliliğini arttırmak için de yönetime baskı uygulanması gerektiğini savundu.

Eminel, kurumun faturalanmayan elektrik enerjisinden dolayı kaybının yüzde 26 olduğunu, faturalanan kısmının yüzde 20'sinin de tahsil edilemediğini, bunların kabul edilebilir rakamlar olmadığını ve sendika olarak bunun çözümünün zorlanması, akıllı sayaçların da uygulamaya hızla konulması gerektiğini söyledi.

ÇELİK

Üreticiler Birliği Platformu adında Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik ise, liberalizmin beşiği sayılan New York'ta elektrik üretimi ve limanlarda söz sahibinin 70 yıldan beridir özerk bir kamu kurumu olduğunu vurguladı ve KKTC'de özelleştirme için verilen mücadeleye anlam veremediğini kaydetti.

YENİ YÖNETİM

Genel kurulda, Genel Sekreterliğe M.Toprak Altay getirilirken, İcra Kurulu'na; Erkut Çakır, Ozan Alçıner, Suphi Özpaşa, Zühal Gürşan, Tarkan Ulusol, Tuluy Kalyoncu, Hasan Ballı, Sonuç Rızalar, Kamil Özinal, Yönetim Kurulu'na; Hakan Kahraman, Hüseyin Korkmaz, Hakan Ergiden, Hüseyin Serdar, Cankay Ebeler, Umut Öksüzoğlu, Mehmet Altuner, Rıdvan Koral, Çağın Sergey, Arıkan Küçük, Mustafa Uysal, Enver Enveroğlu, Hamit Çanakkaleli, Hakan İçen, Bülent Erzeybek, Sayner Seyitler, Denetleme Kuruluna ise;

Ercan Köseoğlu, Özgür Uzuner ve Serhan Kayar seçildi.

(ID/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
7 Temmuz 2012 Cumartesi 16:22
Okunma: 699
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu