Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Elam (Ulusal Halk Cephesi) Mensuplarından, 2'inci Cumhurbaşkanı Talat'a, Limasol'da Konuşmacı Olarak Katıldığı Etkinlikte Saldırı

Elam (Ulusal Halk Cephesi) Mensuplarından, 2'inci Cumhurbaşkanı Talat'a, Limasol'da Konuşmacı Olarak Katıldığı Etkinlikte Saldırı

Rum Adalet Bakanı, Polisin Kendisini Bilgilendirmediğinden ŞikÂyetçi.

 
 
Elam (Ulusal Halk Cephesi) Mensuplarından, 2'inci Cumhurbaşkanı Talat'a, Limasol'da Konuşmacı Olarak Katıldığı Etkinlikte Saldırı

OLAYLA İLGİLİ OLARAK 3 KİŞİ TUTUKLANDI... POLİTİS: "AKILLARINI GÖSTERDİLER"

RUM POLİSİNİN, OLAY ÇIKABİLECEĞİ KONUSUNDA BİLGİSİ OLMASINA RAĞMEN, YETERLİ ÖNLEM ALMADIĞI BELİRTİLDİ

RUM İSTİHBARATI, POLİSİ, OLAY ÇIKABİLECEĞİ KONUSUNDA İKİ DEFA UYARMIŞ

Lefkoşa, 27 Mart 14 (T.A.K): Rum kesiminde, "Ulusal Halk Cephesi" (ELAM) üyesi 100 civarında kişinin, II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın konuşmacı olarak katıldığı Limasol'daki "Panos Solomonidis" salonundaki bir etkinliği basmaya kalkışması ve ardından etkinliğin gerçekleştirildiği salonda arbede yaşanması, bugünkü Rum gazetelerine de haber oldu.

Fileleftheros gazetesi, "Elamlılar Limasol'daki Etkinlikte Talat'a Hakaret Ettiler" başlıklı haberinde, ELAM üyelerinin, II. Cumhurbaşkanı Talat'ın konuşmacı olarak katıldığı Limasol'daki etkinlik sırasında, olaylara neden olduklarını yazdı.

Rum Polisi'nin olaylara müdahalesinin, daha kötü şeyler yaşanmasına mani olduğunu kaydeden gazete,  buna karşılık, meydana gelen olayların Rum Adalet Bakanı'nın, polis yönetimiyle olan anlaşmazlığının bir kez daha ortaya çıkmasına sebep olduğunu belirtti.

Haberde, Rum Adalet Bakanı İonas Nikolau'nun, yazılı bir açıklamada bulunarak, polisin birçok kez ciddi olaylar konusunda kendisini bilgilendirmediğinden şikâyetçi olduğu ifade edildi.

Etkinlikte ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi John Koenig'in de yer aldığını ileten gazete, olayların, etkinliğin başlamasından birkaç dakika sonra çıktığını ve 100 civarında ELAM mensubunun, etkinliğin yapılmakta olduğu "Panos Solomonidis" isimli Kültür Merkezi dışında toplandıklarını kaydetti.

Ellerinde Yunan bayrakları tutan ELAMlıların, federasyon çözümü aleyhinde sloganlar attıklarını, katılımcılar aleyhinde hakaretlerde bulunduklarını ve ellerindeki bazı nesneleri fırlattıklarını kaydeden gazete, daha sonra polis kordonunu aşmaya çalışan bazı ELAM mensuplarının, etkinlik salonuna girmeyi başararak, Talat'a hakaret ettiklerini, ellerindeki çatapatları ve meşaleleri fırlattıklarını aynı zamanda bir Kıbrıslı Türk gazeteciye de saldırdıklarını ve hafif şekilde yaralanmasına neden olduklarını anlattı.

Fırlatılan meşalelerden birinin, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi John Koenig'in oturmakta olduğu yerin yakınına düştüğünü yazan gazete, Polislerin müdahale etmesiyle ELAM mensuplarının binanın dışına alındıklarını ve daha sonra "barışçı" bir şekilde bölgeyi terk ettiklerini ifade etti.

Rum Polisi'nin ise olaylara katılımlarından dolayı 3 kişiyi tutukladığını yazan gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in gece geç saatlerde Talat'ı aradığını ve olayları kınadığını aktardı.

Gazeteye göre, Rum Hükümeti Sözcüsü Hristos Stilyanidis ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önümüzdeki günler içerisinde, demokrasinin bu memlekette tam anlamıyla işlediğini gösteren önlemler alacağını dile getirdi.

Rum Adalet Bakanı İonas Nikolau'nun ise etkinlikte meydana gelen olayları "sert bir şekilde" kınadığını kaydeden gazete, Nikolau'nun, konu hakkında bilgilendirilmemesi hususunda ise; bir vatandaş tarafından bilgilendirildiğini söylediğini ve sözlerine şöyle devam ettiğini aktardı;

"Bu, polis yönetiminin, özellikle de Polis Genel Müdürü'nün, gerek etkinlikler, gerek de çıkan olaylar konusunda beni bilgilendirmediği ilk sefer değildir, aynı şey defalarca kez olmuştur."

Alithia gazetesi ise "Hükümet Sözcüsü: ELAM'ın Terörizmi Bastırılacak" başlığıyla ilk sayfadan yayımladığı haberinde, aşırı sağ ELAM (Ulusal Halk Cephesi) mensuplarının, II. Cumhurbaşkanı Talat'ın, Limasol'da katıldığı etkinliğin gerçekleştirildiği salonun dışında ve içinde "kabadayılık" yaptıklarını yazdı.

Gazeteye göre, Hükümeti Sözcüsü Hristos Stilyanidis, "hükümetin bu terör olaylarını ve yasadışı faaliyetleri, yasanın kendisine izin verdiği en sert şekilde göğüsleyeceğini" söyledi.

Gazete iç sayfalardan "ELAMlılardan Yersiz Davranışlar" başlığıyla yayımlamaya devam ettiği haberinde ise, Talat'ın konuşmacı olarak katıldığı Limasol'daki etkinlikte olaylar ve yaralanmalar meydana geldiğini yazdı.

Elindeki bilgilere dayanarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Talat'ı arayarak olayla ilgili üzüntüsünü dile getirdiğini yazan gazete, bugün ise, bu gibi olayların önlenmesi ve dünkü olaylarla ilgili sorumluların bulunmasıyla için bazı önlemler ilan edilmesinin beklendiğini belirtti.

Öte yandan, polisin olaylarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunup bulunmadığının araştırılacağını da yazan gazete, birkaç hafta önce Baf'ta, yine Talat'ın konuşmacı olarak katıldığı bir etkinlikte ELAM mensuplarının yine olay çıkarmaya yeltendiklerini anımsattı

Gazeteye göre, Rum Radyo Televizyon Kurumu RİK'e konuşan Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis ise, "hükümetin bu terör olaylarını ve yasadışı faaliyetleri, yasanın kendisine izin verdiği en sert şekilde göğüsleyeceğini" söyledi.

Habere göre Stilyanidis, hükümetin ve Rum Yönetimi Başkanı'nın, hiç kimsenin ülkenin prestijini ve demokrasiyi yaralamasına müsaade etmemeye kararlı olduklarını, buna paralel olarak, var olduğu ortaya çıktığı müddetçe, olayla ilgili sorumluluğun bölüştürüleceğini de sözlerine ekledi.

Gazete, "İonas'tan Polis Genel Müdürüne Atışlar" başlıklı haberinde ise, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau'nun, Rum Polis Genel Müdürü'nü, ne etkinlikler ne de olaylar hakkında kendisini bilgilendirmediği konusunda eleştirdiğini yazdı.

Gazeteye göre Nikolau, birçok olayla ilgili olarak, çoğu kez sonradan bilgilendirildiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu da söyledi.

Gerek dün akşamki etkinlik ve polisin alacağı önlemler, gerek etkinlik sırasında kültür merkezinde yaşanan olaylar konusunda, polis liderliğinden herhangi bir malumat almadığını dile getiren Nikolau, meydana gelen olaylarla ilgili bilgiye, olaylar çıktıktan sonra ve şahsi olarak polisle irtibata geçtiğinde ulaştığını ifade etti.

Etkinlik sırasında kültür merkezinde yaşananlar, polisin planlaması ve alınan önlemler konusunda, Polis Genel Müdürü'nden bunların tam anlamıyla araştırılmasını ve ilgili raporun ofisine gönderilmesi istediğini de dile getiren Nikolau, tutuklanan insanların sayısıyla ilgili bilgi istediğini de ekledi.

Politis gazetesi ise ilk sayfadan yayımladığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, dün akşam meydana gelen olaylarla ilgili olarak çok kızgın olduğunu yazdı.

ELAM mensuplarının, Talat'ın konuşmacı olarak katıldığı Limasol'daki etkinlikte dün akşam sebep oldukları olayların, ciddi gelişmeler yaşanmasına neden olduğunu kaydeden gazete, elindeki bilgilere dayanarak, olayların Anastasiadis'in çok şiddetli tepkisine neden olduğunu ve Anastasiadis'in dün akşamdan itibaren, "Rum İstihbarat Teşkilatı (KİP) tarafından, polise, etkinlikte aşırı unsurların faaliyette bulunacakları bilgisi verilmesine rağmen, alınan yetersiz önlemler konusunda", sorumluların bulunmasını istediğini yazdı.

İç sayfadan yayımladığı haberinde ise "Akıllarını Gösterdiler" başlığını kullanan gazete, dün sabahtan itibaren olaylar çıkabileceği konusunda bilgisi olmasına rağmen, polisin önlemlerinin yine yetersiz olduğunu yazdı.

Anastasiadis'in olaylara tepkisinin, şiddetli ve öfkeli olduğunu yineleyen gazete, devamla elindeki bilgilere dayanarak, bu tepkinin bugün somut bir hal almasının beklendiğini, çünkü hükümetin, özellikle Kıbrıs müzakerelerinin sürdüğü bir dönemde, siyasi uzantılara sahip olabilecek bu tür olaylara müsamaha göstermeyeceğini vurgulamak istediğini ifade etti.

Gazete, Anastasiadis'in Talat'ı arayarak, olayla ilgili özür dilemesinin, bunun göstergesi olduğuna da dikkati çekti.

Çeşitli aşamalarda sorumlular aranacağını da kaydeden gazete, yine aynı kaynaklara dayanarak, Rum Polisi'nin, olaylar çıkabileceği konusunda, dün sabahtan itibaren Rum İstihbarat Teşkilatı tarafından iki kez bilgilendirildiğini belirtti.

Gazeteye göre, olayların ardından açıklamada bulunan ve Kıbrıslı Türklere de mesaj gönderen Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, hükümetin, küçük, zayıf ve yaygaracı azınlıkların, Kıbrıs'ın siyasi yaşamında hüküm süren demokrasi görüntüsünü bozmasına izin vermeyeceğini dile getirdi.

Stilyanidis, ortada bazı kişilerin yasadışı faaliyetlerde bulunduklarına dair dokümanlar olması durumunda, devletin bu olayları ele almak için koordinasyon içinde olan kurumları bulunduğunu sözlerine ekledi.

Çıkan olaylara rağmen, etkinliğin normal şekilde tamamlandığını da yazan gazete, saldırganların Politis gazetesinin foto muhabiri Pavlos Brionidis'e saldırdıklarını da belirtti.

Başka bir grup eylemcinin de Rum Elektrik İdaresi AİK'in trafosuna müdahale ederek şalteri indirdiğini ve binayı karanlığa gömdüğünü yazan gazete, binanın jeneratörle aydınlatılmaya devam ettiğini belirtti.

Polisin olaylara geç müdahale ettiğini ve elindeki bilgilere rağmen, ELAM mensuplarının binanın dışında kamp kurmalarına ve binayı kuşatma çemberi altına almalarına izin verdiğini yazan gazete, polis güçlerinin, gerilimin artması korkusuyla, niyetlerini anladığı ve binaya girdikleri zaman dahi, göstericileri uzaklaştırmaya çalışmadığını ifade etti.

Bölgeye takviye kuvvet istendiğini de yazan gazete, ELAM Başkanı'nın da etkinlikte bulunduğunu ekledi.

Simerini gazetesi ise "ELAM Talat'a, İonas da Polis Genel Müdürü'ne Karşı... ELAM İçin Talat İstenmeyen Kişi" başlıklarıyla manşetten yayımladığı haberinde, bazı ELAM mensuplarının binaya girmeye çalıştıklarını, fakat kültür merkezinin girişinde bulunan polislerin güçlü direnciyle karşılaştıklarını yazdı.

Bunun sonucunda ise olaylar çıktığını yazan gazete, ELAM mensuplarının cam girişleri ihlal ettiklerini ve kültür merkezinin holüne kadar girdiklerini belirtti.

Daha sonra arbede yaşandığını ve olay yerine takviye kuvvet çâğırıldığını belirten gazete, salonun içerisine fırlatılan bir meşalenin ise ABD elçisinin yanı başına düştüğünü yineledi.

ELAM'IN AÇIKLAMASI

Haberinin devamında ELAM Basın Sözcüsü Geadis Geadi'nin açıklamalarına da yer veren gazete, Geadi'nin, bunun sembolik bir protesto gösterisi olduğunu söylediğini iletti.

Politis gazetesinde yer alan haberde ise, AP milletvekili adayı olan ve akşamki etkinlikte de yer alan Geadis'in, ELAM'ın Talat ziyaretine karşı olduğunu ifade ettiği de iletildi.

Simerini'nin haberine göre ise ELAM açıklamasında, "vermek istediği mesajın, Kıbrıs'ta işgal, kayıplar ve göçmenler olduğu sürece, bizi karşılarında bulacaklar" şeklinde olduğunu belirtti.

Protestocuların, Mehmet Ali Talat'ın orada bulunmasıyla ilgili kızgınlıklarını demokratik bir şekilde ifade etmek için salona girmeye çabaladıkları bir sırada, (Talat'ın) silahlı eskortları tarafından engellendiklerini ileri süren ELAM, Güney Kıbrıs'ta kontrolsüz bir şekilde dolaşan silahlı Türk korumalar olmasının gerçekten kabul edilemez olduğunu iddialarına ekledi.

Haravgi ise "ELAM'ın Faşist Saldırısı" başlıklı haberinde, dün akşam Limasol'da, EOKA B'nin 1974 yılından önceki faşist ve terörist eylemlerini anımsatan manzaralar yaşandığını yazdı.

Polisin olaylar çıkabileceğini bildiğini, ancak ihmalde bulunduğunu ve Polisin ELAM mensuplarının Talat'ın konuşmacı olduğu etkinlik aleyhinde hareket etmelerine izin verdiğini yazan gazete, polisin önlemlerinin yetersiz olduğunu ekledi.

(İY/HÖ)

 
27 Mart 2014 Perşembe 12:51
Okunma: 916
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu