Ana Sayfa » Kıbrıs » Elektriğe Zam

Elektriğe Zam

Hükümet, Elektrik Enerjisi Alanında Hükümet Programında Da Öngörüldüğü Gibi Enerji Maliyetlerinin Düşürülmesi, Arz Güvenliği Ve Enerji Verimliliğinin Sağlanması Hedefiyle Çalışmalarını Sürdürüyor. bu Kapsamda Elektrik Enerjisi Alanında Yürütülecek Bütünlüklü Proje Hayata Geçiyor. Gıda Tarım Ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Proje Hakkında Bakanlıkta Basın Toplantısı Düzenledi..

 
 
Elektriğe Zam
Proje, KIB-TEK'in sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasını ve bu çerçevede enerji maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.
Buna göre elektrik fiyatlarına tarifeye göre değişen oranlarda zam yapıldı.
Elektrik fiyatları kullanıma göre yüzde 13.63 ile yüzde 29.23 arasında değişen oranlarda arttı.
250 KWS ve altı elektrik kullanıldığı tespiti doğrultusunda bu dilime yüzde 18.42 fiyat artışı yapıldı.
Ancak yapılan düzenleme KWS'e yönelik olduğu için ve maktu ücret ile sokak aydınlatmalarına herhangi bir artış getirilmediği için bunun faturaya yansıması yüzde 13.63 olacak.
Böylelikle 250 KWS'e gelen fiyat artışı yüzde 13.63 artışla 19.2 TL olacak.
Endüstri, turizm, ticaret ve tarım sektörlerine yapılan fiyat düzenlemesi yüzde 15 ile yüzde 18.42 seviyesinde tutuldu. Konut tarifelerinin 250 KWS ve üzeri dilimlerine sırasıyla yüzde 25, yüzde 28.85 ve yüzde 29.23 fiyat artışı öngörülüyor.Yeni tarife düzenlemesi maliyetlerin yüzde 100'ünü karşılamıyor.

KIB-TEK bünyesinde yapılacak teknik, mali ve idari düzenlemelerle maliyetlerin düşürülüp orta vadede dengenin sağlanması hedefleniyor. Yeni tarifeler 18 Kasım itibarıyla yürürlüğe geçecek.

Proje çerçevesinde elektrik kurumunun yeniden yapılandırılması öngörülüyor. Bakan Önder Sennaroğlu bu çerçevede elektrik kurumunun tüm birimlerinin yeniden yapılandırılacağını ifade etti:

"KIB-TEK, özerkleştirilerek; kendi içinde üretim, iletim ve dağıtımın her birinin verimli, sürdürülebilir ve arz güvenliğini geliştirecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır"
Proje, elektrik arzının çeşitlendirilerek arz güvenliğini artıracak bazı hedefler de ortaya koyuyor:
Sennaroğlu, "Konutlarda ve teknik imkânlar ölçüsünde; sanayide, turizm ve diğerlerinde çift yönlü sayaç uygulamasına geçilerek yenilenebilir enerji kullanımının özendirilmesi sağlanacaktır. Konutlarda ve teknik imkânlar ölçüsünde; sanayide, turizm ve diğerlerinde yenilenebilir enerji kullanımını teşvik edecek bir program hayata geçirilecektir. Ülkemizdeki enerji arz güvenliğinin ve devamlılığının sağlanması için sistemimizin enterkonnekte sisteme bağlanabilmesi için gerekli çalışmalar hızlandırılacaktır. Elektrik arzının %20'sini karşılayacak şekilde yenilenebilir enerji yatırımları hayata geçirilecektir. Elektrik santrallerinin daha verimli üretim yapması sağlanacaktır" dedi.
Proje kapsamında, KIB-TEK'in mevcut alacakları yeniden yapılandırılacak, akılı sayaç uygulamasına geçilecek, günün farklı saatlerinde farklı tarifeler uygulanacak.
Sennaroğlu, "Kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin borçları 0-120 ay vadeyle yeniden yapılandırılacaktır. Gerçek-tüzel kişilere ait borçlar 0-36 ay vadeyle yeniden yapılandırılacaktır.
Etkin bir biçimde tahsilât yapabilmesi için tüm abonelerin akıllı sayaç kullanacağı bir yapı oluşturulacaktır. Tarifelerin otomatik olarak güncelleneceği bir düzenleme hayata geçirilecektir. Günün farklı saatlerinde farklı tarifelerin uygulanacağı bir düzenleme hayata geçirilecektir" şeklinde konuştu. Bakan Sennaroğlu, KIB-Tek'in sürdürülebilir bir yapıya kavuşturabilmesi için tüm kesimlerin özveri göstermesini de istedi. Sennaroğlu, tarafsız bir sivil toplum örgütü tarafından yürütülecek bir çalıştay düzenlemeyi de hedeflediklerini belirterek, çalıştayda ortaya konulacak tüm görüş ve önerilerin bakanlığın ve hükümet programında öngörülen hedefler çerçevesinde değerlendirileceğini söyledi.

Proje hakkında verdiği bilgilerden sonra Bakan Sennaroğlu soruları da yanıtladı. Sennaroğlu bir soru üzerine "Öncelikli hedefimiz KIB-Tek'in sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasıdır. Özerkleştirilmesi sonra gündeme gelecektir" dedi. Bakan Sennaroğlu, "Bu yapıyla KIB-TEK'in özerkleştirilmesi söz konusu değil. Sürdürülebilir bir yapıya kavuşması gerekir. KIB-TEK şuan santrallerine yakıt alamaz ve borçlanamaz durumdadır" şeklinde konuştu.


 
12 Kasım 2013 Salı 16:34
Okunma: 909
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu