Ana Sayfa » Kıbrıs » Elektrik konusu

Elektrik konusu

Denktaş: "Çözüm, Kendi Alternatiflerimizi Yaratarak Türkiye'nin Desteğini Almaktan Geçer"

 
 
Elektrik konusu
Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, elektrik greviyle birlikte başlayan ve devam eden tartışmaların seyrinin, tartışmaların bir kez daha yanlış bir mecraya sürüklenmekte olduğunu gösterdiğini belirterek, "Çözüm, kendi alternatiflerimizi yaratarak Türkiye'nin desteğini almaktan geçer" dedi.  

Demokrat Parti olarak samimi bir diyalog ile bu sorunların üstesinden gelineceğine inandıklarını kaydeden Denktaş, partisi adına bazı önerilerde bulundu.

Denktaş yazılı açıklamasında, tartışma sürecinin halkı üzdüğünü ve doğru ile yanlışı ayırt etmesi açısından belirsizliğe sürüklediğini, bu nedenle konuyu gerçekçi bir yaklaşımla ve manipülasyon yapmaksızın ele almakta fayda olduğunu kaydetti.

Denktaş, "KKTC, genel bir özelleştirme yapılmasına uygun bir ortama sahip değildir. Küçük olduğu kadar ekonomik yapısı zayıf olan ülkemizde, başka ülkelerde özelleştirme yolu ile elde edilebilecek faydalara ulaşmak mümkün değildir. KKTC'nin bu yapısı ile özelleştirme yönünde atılacak her adım tekelleşmeyi sağlamaktan öteye gidemez ve orta vadede bu adımlar halk aleyhine sonuçlar yartatmaktan öte bir işlev göremez" dedi.

Hükümetin, kendi programındaki hedeflere uyum sağlamayan bir protokole uyma çabasıyla hem kendine, hem de halka ters uygulamalar içerisine girerek kaosu daha da büyüttüğünü savunan Denktaş, "EL-SEN, aylardan beridir hükümete açık ikazda bulunarak, 'özelleştirme yasa tasarısı Meclise sevk edildiği anda grev yapacağı' ihbarında bulunmaktaydı. Esasen hükümet grevin 6. gününde yaptığını, tasarıyı meclise sevk etmeden yapmış olsaydı, bu grev de olmayacak ve gerek insanlarımız gerekse ekonomimiz bu denli mağdur edilmeyecekti. Harcadığı elektriğin karşılığını ödediği halde mağdur duruma düşürülmüş vatandaşımızın öfkesini anlamak elbette mümkündür" ifadelerini kullandı.

Denktaş, "Yıllardan beridir, kendilerine bağlı bir kurum ile mali hesaplaşmasını tamamlamayan ve bu nedenle kurumu zarara sokan hükümete, bağlı birimlerin elektriğini keserek bir eylem yapma imkanına sahip olmayan sendikanın da yapacak başka birşeyi olmadığı gerçeğini de yadsıyamayız" dedi.

"Grev sonunda ortaya çıkan 'özerk yapılandırma' kapsamının ne olduğunun bilinmediğini ancak TC Lefkoşa Büyükelçisi'nin bir takım yerlerin ekmeğine bal süren açıklamasından da anlaşılacağı üzere, hükümet ile sendika arasında varılan mutabakatın işletilemeyeceğini" ifade eden Denktaş, şöyle devam etti:

"Anlaşılmaktadır ki, bir süreden beridir konuşulan 30 Ocak mitingi, bu tartışmalarda kullanılarak Türkiye karşıtı söylemlerde bulunmak isteyenlerin rahatça istismar edebileceği bir eyleme dönüştürülecektir. Kıbrıs sorunu ile ilgili son zirve toplantısının ardından gerçekleştirilecek böylesi bir eylemin hedefinin bir kez daha saptırılacağı son derece açıktır."

Denktaş DP olarak önerilerini de şöyle sıraladı:

"Elektrik Kurumu özelleştirme kapsamında kurumun maliyet yapısı öne çıkartılarak, iletim ve tahsilat bölümlerinin özelleştirileceği öngörülmektedir. Hükümet adına televizyonlarda konuşan yetkililer bu özelleştirme sonrasında hükümetin de kendi üstüne düşecek ödemeleri yapacağı açıkça ifade edilmiştir. Bu noktadan hareketle önerilerimiz şunlardır.

1-Yönetim Kurulu, Mecliste temsil edilen partilerin 6 yıl süre ile atayacağı konusunda uzman birer kişi, ilgili bakanlıktan 1, sendikadan 1 temsilciden oluşmalıdır. Atanacak kişilerin uzmanlığı Kamu Hizmeti Komisyonunca onaylanmalıdır.

2-Kurum iç yapısı yeniden elden geçirilerek düzenlenmeli, risk alanları gerçekçi tespit edilerek ek mesai çalışmalarının istismar edilmesi önlenmelidir.

3-İletim hatlarının yenilenmesi için açılacak bir şeffaf ihale ile kredili yenilenme imkanları sağlanmalıdır.

4-Maliyet ve amortisman bedeli hesaplanarak kurum elektriği her belediyeye ayrı ayrı olacak şekilde teslim ederek, hane iletimi ve tahsilat sorumluluğunu kurum içinden ilgili belediyelere eleman takviyesi de yaparak devretmelidir.(Su örneğinde olduğu gibi)

5-Belediye başkan ve Meclis üyeleri tahsilat ve ödeme işlemlerinden kişisel olarak da sorumlu hale getirilmelidir.

6-Alternatif enerji kullanımı vasıtası ile ihtiyacından fazla elektrik üretiminde bulunanlardan sisteme enerji alımını sağlayacak düzenlemelere gidilmelidir.

7-Kurum ile devlet arasında var olan alacak verecek hesaplaması derhal sonuçlandırılarak hesap kapatılmalıdır."

Denktaş, sorunların çözümü için Türkiye'nin katkısına duyulan ihtiyacın gözardı edilmemesi, "Türkiye'ye ihtiyaç duymayız" diyenlerin Rum veya AB'yi sorunlara çözüm adresi olarak gösterdiklerinin farkedilmesi gerektiğini de vurgulayarak, "Çözüm, kendi alternatiflerimizi yaratarak Türkiye'nin desteğini almaktan geçer. Demokrat Parti olarak samimi bir diyalog ile bu sorunların üstesinden geleceğimize yönelik inancımız tamdır" dedi.
 
26 Ocak 2012 Perşembe 16:53
Okunma: 551
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu