Ana Sayfa » Kıbrıs » "Elektrik Özelleştirilme(Me)li Mi" Paneli yapıldı

"Elektrik Özelleştirilme(Me)li Mi" Paneli yapıldı

atun: "Kıb-tek'i Özelleştirme Politikamız Yok... Hazırlanan Yasa Kurumu Sürdürülebilir Hale Getirmeyi Amaçlıyor"

 
 
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Elektrik Mühendisleri Odası'nın düzenlediği "KKTC'de Elektrik Özelleştirilme(me)li mi?" konulu panel Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılıyor.  

Konuyla ilgili 6 uzmanın konuşmacı olarak katıldığı panelin açılışına, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez ve KIB-TEK çalışanları ile diğer konuklar katıldı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, panelin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)'i özelleştirme politikaları olmadığını, kurumun sürdürülebilir hale gelmesi için birçok adımlar attıklarını ve atacaklarını söyledi. Atun, kurumla ilgili hazırlanan tasarının, kurum emeklilerini intibaklarının sağlanmasını ve tahsilatların da özel kuruluşlarca yapılmasını amaçladığını kaydetti.

AKSOY: "SONUÇ BİLDİRGESİYLE HÜKÜMETİN ATACAĞI ADIMLARA IŞIK TUTMAK İSTİYORUZ"

Rıfat Yalınç'ın moderatörlüğündeki panelin açılışında konuşan EMO Başkanı Mustafa Aksoy da, son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden özelleştirmeyi teknik, idari ve hukuksal yönleriyle tartışmak için paneli düzenlediklerini söyledi.

Aksoy, özelleştirmenin ülkeye getireceği yararları, zararları, tehditleri ve diğer ülkelerdeki uygulamaların nasıl yapıldığını panelistlerden dinleyip öğrenme ve değerlendirme fırsatı bulacaklarını kaydetti.

Elektriğin ülke için lüks değil elzem bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Aksoy, bu konuda atılacak adımların kamuoyu tarafından kabul görmesinin mutlaka sağlanması gerektiğini ifade etti.

Aksoy, panelin sonuç bildirgesiyle hükümetin atacağı adımlara ışık tutmayı amaçladıklarını belirterek, panele katkıda bulunanlara teşekkür etti.

GÖLTAŞ: "ÖZELLEŞTİRME REÇETE DEĞİL"

Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz Göltaş, açılıştaki konuşmasında, Türkiye'de yıllardır enerji politikalarını tartıştıklarını belirterek, stratejik bir altyapı hizmeti olan enerjide kaynakların doğru kullanılmasının önemini vurguladı.

Göltaş, enerjinin yaşamsal yanı, yani kullanımında adil, kesintisiz, kaliteli, ucuz ve çevreye uyumlu sağlanmasına da dikkat çektiklerini anlattı.

Ülkelerin enerji politikasının çok önemli olduğunu kaydeden Türkiye EMO Başkanı Cengiz Göltaş, enerji meselesini ulusal güvenlik, kalkınma, sanayileşme, ulaşım, dışişleri meselesi olarak da kavramak gerektiğini ifade etti.

Son günlerde Kıbrıs çevresinde doğalgaz ve petrol aramalarıyla ilgili kopan fırtınayı örnek gösteren Göltaş, enerjinin yaşamsal önemini vurguladı.

Enerjideki özelleştirme konusunun son 25 yıldır Türkiye'de çok yoğun tartışıldığını ve özelleştirme-serbestleştirme yaşandığını belirten Göltaş, Türkiye'nin 1980 darbesinin ardından yeniden yapılandırma sürecinde yaşamın bütün alanlarının tek tek serbest piyasa ekonomisinin, yani kapitalizmin kurallarıyla şekillendirildiğini, özelleştirmelerin yaşandığını anlattı.

Türkiye EMO Başkanı Cengiz Göltaş, Türkiye yaşananları özetleyerek, "Türkiye'de elektrik dünya ve Avrupa ölçeğinde en pahalı hale geldi. Türkiye'de kaynaklar doğru planlanmadığı için elektriğin yüzde 50'sini doğalgazla üretir hale geldi. Enerjide dışa bağımlılık yüzde 70'lere ulaşmıştır. 2000'lerden bu yana 70 milyon Dolar, doğalgazdan 900 milyon Dolar açık meydana gelmiştir. Türkiye enerji sektöründe bütünsel yapısını kaybetmiştir" dedi.

Göltaş, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamada doğru politikalardan vazgeçilerek özel sektörün denetimine verildiğini kaydederek, dünyadaki bütün özelleştirme örneklerinin kapitalizmin işsizlik, kaynakların doğru kullanılmaması gibi sonuçlar ortaya çıktığını söyledi.

"Özelleştirme ihtiyaçların reçetesi değildir" diyen Göltaş, kamu eliyle elektrik üreten Avrupa ülkelerinden örnekler verdi.

TC EMO Başkanı Cengiz Göltaş, dünyada artık yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verildiğine işaret ederek, Kıbrıs'ta da güneş ve rüzgardan daha fazla yararlanılmasını önerdi.

ATUN: "DÜNYADA İŞLETMECİ DEVLET MODELİ KALMADI"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da konuşmasında, son derece önemli ve gerekli bir konuda panel düzenlendiğini belirterek, dünyada işletmeci model devleti kalmadığı dönemde KKTC'de özelleştirmenin tartışıldığını söyledi.

Atun, enerji konusunda devletin sürdürülebilir, kalıcı, tutarlı bir politikaya sahip olmasına göreve geldikleri günden beri çok büyük önem verdiklerini kaydederek; kesintisiz, kaliteli ve ucuz enerjinin de öncelikleri olduğunu belirtti.

YAKINDA FİYATLAR ARTACAK

Denizlerde petrol ve gaz arama söz konusu olsa da tam bir akaryakıt ithalatçısı devlet olduklarını ifade eden Atun, maliyetin tüketiciye yansıdığını, KIB-TEK'in vatandaşın ödediğinin üzerinde bir rakamla üretim yaptığını, yakında elektrik ücretlerinin yükselmesi gerekeceğini dile getirdi.

AMAÇ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KIB-TEK

KIB-TEK'in mali yönden sürdürülebilir hale gelmesi için birçok adımlar attıklarını ve atılması gerekeceğini anlatan Atun, özetle şöyle devam etti:

"KIB-TEK'i devraldığımızda 150 milyon TL banka borcu vardı. Kamu bankalarından yüksek faizli borçlardı. Biz ilk yıl kurum için 50 milyon TL'ye yakın faizler ödeyerek geçirdik. Kamu bankalarından özel bankalara geçirdik. Bugün KIB-TEK'in borçlanmalarının önemli kısmı özel bankalardandır ve faiz önemli oranda düşmüştür.

KIB-TEK'in mali bünyesinin güçlenmesi gerekir. Belediyelerin de ciddi bir borcu var. Borçları silmek, inkar etmekle bu sorunu çözemeyiz. Sorunla yüzleşerek, kalıcı çözüm bulabiliriz. O yüzden biz silinmiş borçları Bakanlar Kurulu kararıyla tescil ettik. Bugünlerde umarım buna bir çözüm bulacağız ve kurumun mali bünyesini güçlendireceğiz.

Devletten, kamu kurum ve kuruluşlarından da artık tahsilata başlanmıştır.

Devletin sübvansiye etme inancındaki sektörlere çok daha düşük tarife uygulanıyordu. Bu çapraz tarife, KIB-TEK'in mali sorunlarını daha da artırmıştır. Biz 2010 bitiminde, çapraz tarifeyi, KIB-TEK'e görev zararı veren bu uygulamayı ortadan kaldırdık. Devlet bir sektörü sübvansiye etmek istiyorsa, bunu yapacak KIB-TEK değildir, devlettir. KIB-TEK'in bundan sağladığı yıllık tasarruf en az 20 milyon TL olmuştur."

"EMEKLİLERİ BÜTÇEDEN ÖDEMEK SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, kurumun kendi emeklilerini kendi bütçesinden ödediğini, bunun sürdürülebilir olmadığını, devam edilirse kurumun 2018-19'da hiçbir şekilde maaş ödeyemez duruma geleceğini, buna bugünden yasal tedbir almak gerektiğini de söyledi.

Bu amaçla elinden gelen her şeyi yaptığını kaydeden Atun, emekli intibakı sağlanarak büyük bir mali yükten kurtulmak gerektiğini belirtti.

Atun, ülkesel menfaatlerin zümresel, bireysel ve siyasi menfaatlerin üzerinde olduğunu, bu gerçekten hareket etmek gerektiğini vurgulayarak; KIB-TEK'in özelleştirilmesi gündeme geldiğinde bunu incelediklerini; AB direktiflerinin özelleştirme için 3 milyon kilowatt gerektirdiğini; KIB-TEK'in 2010 üretiminin 1 milyon 250 bin kilowatt olduğunu, yani özelleştirme kriterlerine uymadığını kaydetti.

"ÖZELLEŞTİRME POLİTİKAMIZ YOK"

Atun, elektrikte zaten özel üretim de bulunduğunu hatırlatarak, daha önce El-Sen Genel Kurulu'nda söylediğini tekrarlamak istediğini belirtti ve "Devletin KIB-TEK'i özelleştirmek gibi bir politikası yoktur" dedi. Atun, KIB-TEK'i daha da sağlamlaştırmak için neler yapılacağı üzerinde durduklarını vurguladı.

2015'e kadar sisteme yeni 7 santralın (jeneratör ünitesinin) eklenmesini planladıklarını açıklayan Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, bunun önemli kısmını KIB-TEK çatısı altında yapacaklarını, geri kalanın mevcut işletmeciyle (AKSA) görüşüleceğini ifade etti.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI YASASI PAZARTESİ

İş sağlığı ve yönetimi ile toplam kalite için önemli adımlar atılmasını hedeflediklerini dile getiren Sunat Atun, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili meclise sundukları tasarının komiteden geçtiğini ve önümüzdeki pazartesi günü genel kurulda görüşüleceğini; 2011 sonlarında rüzgar enerjisi ihalesi açacaklarını söyledi.

Sunat Atun, tüm çabalarının KIB-TEK'i daha sağlıklı pozisyona getirmek olduğunu ifade ederek, panelin başarılı geçmesini diledi.

Panel moderatörü Rifat Yalınç'ın sorusu üzerine Atun, hazırlanan yasa tasarısının, devletin işletmeci olduğu alanların özelleştirilmesi, liberalize edilmesi, rekabetin artarak yeni iş sahaları doğması ve sektörlerin genişlemesini öngördüğünü söyledi.

KIB-TEK'le ilgili hazırladıkları yasanın, kurumdaki emekli intibakını sağlamayı amaçladığını ifade eden Atun, kimsenin haklarına halel getirmeden bunu yapmak istediklerini kaydetti.

Kurumda, hangi bölümün ne kadar verimli olduğunu görmeleri gerektiğini belirten Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, tahsilatın özel sektörden hizmet alınarak yapılmasını düşündüklerini açıkladı.

Şu anda üretimin önemli kısmının özelde yapıldığını kaydeden Atun, halen var olan 123 bin mükelleften KIB-TEK'in yine belirleyici olduğu bir model içinde üretilen enerjinin karşılığını 1, 2 veya 5 tahsilatçının otomatik, her ay tahsil etmesini istediklerini anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi.

(GÜL/GÜR) EK VERİLECEK-FOTOĞRAFLI


TAK
 
23 Eylül 2011 Cuma 14:01
Okunma: 640
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu