Ana Sayfa » Kıbrıs » Elektrik Zammı...

Elektrik Zammı...

Elektrik zammına tepkiler çığ gibi büyüyor...

 
 
Elektrik Zammı...
OTELCİLER 16 KASIM’DA EYLEMLERİ GÖRÜŞMEK ÜZERE TOPLANIYOR


Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), elektrik zammına karşı eyleme gideceğini açıkladı. Birlik, yapılacak eylemleri görüşmek üzere üyelerini 16 Kasım’da toplantıya çağırdı.

Otelciler Birliği’nden yapılan açıklamada, otellerin ülkenin zor şartları altında ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, ulaşımdaki sıkıntılar ve yüksek ulaşım maliyetlerinin olumsuzluklarını yıllardır yaşadıklarını kaydetti. “Bu yıl belirgin bir şekilde görülmeye başlanan doluluklardaki yükseklik düşük yatak fiyatlarına karşın otelcilerimizin yüzünü 6 aydır güldürmektedir” denilen açıklamada, enflasyonun çok üzerinde, yüzde 20 oranında yapılan elektrik zammının, iyiye gidiş trendini tamamen olumsuza dönüştürdüğünü; bu zammın ekonomi ve istihdam üzerine yansımalarının daha fazla olacağı ifade edildi. Açıklamada 16 Kasım’da, yeri ve saati daha sonra duyurulacak toplantıda eylem kararlarının görüşüleceği belirtilerek tüm üyeler davet edildi.
“HALKIMIZ KURBAN EDİLDİ” “DİĞER ÜRÜNLERİN FİYATLARININ ARTMASINI DA TETİKLEYECEK… UBP’NİN HALKA YAŞATTIĞI BU KABUS, DAHA NELER YAPABİLECEĞİNİN GÖSTERGESİ”


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, elektriğe yapılan zammı “halkın kurban edilmesi” diye niteledi ve bu zammın, diğer ürünlerin fiyatlarını da tetikleyecek bir karar olduğunu belirtti. Yorgancıoğlu, elektriğe dün yapılan zammı eleştirdiği açıklamasında, UBP’nin zorunlu tüketim mallarının fiyatlarını artırarak hayatı yaşanmaz kıldığını söyledi. Bakanlar Kurulu toplantılarının halkın korkulu kabusu haline geldiğini savunan Yorgancıoğlu, “Bakanlar kurulunun toplanacağı günler, hangi temel tüketim maddesine zam geleceği, hazırlanan yasa tasarıları ile çalışanların hangi haklarının budanacağı, hangi toplumsal varlığın veya kurumun peşkeş çekileceğini halkımız endişe ile beklemektedir” dedi.

Elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 20 zamla Kurban Bayramı öncesinde halkın elektrik fiyatlarına kurban edildiği görüşünü ifade eden CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, elektriğe gelen zammın diğer ürünlerin fiyatlarının artmasını da tetikleyeceğini; bugün bile UBP’nin yanlış politikaları nedeni ile geçim sıkıntısına düşmüş insanların bu karardan sonra çok daha kötü koşullarda bir bayram ve yaşam geçireceklerini savundu. “Ulusal Birlik Partisinin Kurban Bayramı öncesinde halkımıza yaşatmış olduğu bu kara kâbus, gelecekte daha neler yapabileceğinin göstergesidir” diyen Yorgancıoğlu, halkın geleceğini karartacak bu gelişmelere karşı hep birlikte mücadele etmek için hazırlıklı olunmasını ve halkın gelişmeleri yakından izlemesini istedi.

FİKRİN VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ:

“YOK OLUŞA SÜRÜKLENİŞİ GÖSTEREN EN CİDDİ EMARE” Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, elektriğe yapılan zammın, “Kıbrıs Türk halkının yok oluşa sürüklendiğini gösteren en ciddi emare” olduğunu savundu. Hareket Başkanı Avukat Barış Mamalı, yazılı açıklamasında, sosyal devlet ilkesinin gereklerine işaret ederek, “sosyal devlet, ferdin huzur ve refahını gerçekleştirerek bunu teminat altına alan, kişi ve toplum arasında denge kuran, emek ve sermaye ilişkilerini dengeli olarak düzenleyen, ekonomik ve mali tedbirler alarak çalışanlarını koruyan ve ayrıca işsizliği önleyici tedbirler alan devlettir” dedi.

“HÜKÜMET SOSYAL ADALETİ YIKTI
İNSANLARIN BOYNUNA İLMİK GEÇİRDİ”


Mamalı, hükümetin ekonomik önlem adı altına yeni yasalar yaparak veya yapmaya çalışarak sosyal adaleti yıktığını, dünkü elektrik zammıyla da yıllardır gelir artışı olmayan “insanların boynuna ilmik geçirdiğini” öne sürdü. Barış Mamalı, insanların huzur ve refahının ortadan kalktığını kaydederek, yeni yasalar ve zamların tüm toplum kesimlerini ciddi bir belirsizliğe sürüklediği görüşünü ifade etti. Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) elektrik zammına tepki gösterdi. Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu yaptığı yazılı açıklamada, hayat pahalılığının yüzde 12’ye ulaştığı ve dövizde yaşanan yüzde 27’lik değer artışının yarattığı alım gücündeki kayıbın insanları büyük bir geçim sıkıntısı içine soktuğuna dikkat çekerek, “Bunları yetersiz gören hükümet şimdi de elektriğe % 20’lik okkalı bir zamma imza atmıştır” dedi.

“Kıb-Tek’e olan borçlarını ödemeyen hükümet, geçimini zor sağlayan halkın 50 veya 100 liralık elektrik borcu için elektrik akımının kesilmesine göz yumarken on binlerce lira borcu olanlara kol kanat germekte ve kurumun borç yükü altında zarar etmesine sebep olmaktadır” diyen Latifoğlu şöyle devam etti: “Devletin ve kol kanat gerdiklerinin borçlarının ödememeleri sonucu bankalardan alınan kredilerin  faizlerini karşılamak için yapıldığına inandığımız bu zammın Hür-İş olarak yaşanan tüm  sıkıntılar içinde petrol zammında olduğu gibi zincirleme zamlara sebep olacak elektriğe yapılan zammı şiddetle kınar hükümetten geri alınmasını talep ederiz.”

KAPTAN


KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise, hükümetin bayram arifesinde yine elektrikte işyerlerine yüzde 20, konutlara  yüzde 25’e varan zam yaptığına ve bunu da dövizde meydana gelen artış ile maliyetlerin yükselmesine bağladığına dikkat çekerek, “DPÖ verilerine göre  sadece 2011 yılında çalışanın ve halkın alım gücü yüzde 12 oranında gerilemiştir” dedi. Kamu görevlileri ve asgari ücretlinin bu koşullarda zar zor geçinmekte iken bir de bu elektrik zammı ile daha da fakirleşeceğini kaydeden Kaptan, “UBP Hükümeti çalışanların alım gücünü koruyan eşel mobili kaldırarak asgari ücreti de sabit tutarak uyguladığı bu göç politikaları ile toplumunun  yok oluşa sürüklenmesine sebep olmaktadır” ifadesini kullandı. Kaptan, KTAMS’ın Kıbrıs Türk toplumunun hükümet tarafından yok edilmesine seyirci kalmayacağını dile getirdi.


KUTALMIŞ;'ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINMALI'

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin elektriğe zam kararını, halkın yanı sıra tüm ekonomiyi olumsuz etkileyecek olması nedeniyle, yeniden gözden geçirmesini ve geri almasını istedi. Sürekli küçülen ve daralan ülke ekonomisinin yapılacak astronomik zamlarla daha da daralacağını belirten Kutalmış, elektrik zammının tetikleyeceği zamların ise 3 yıldır maaş artışı alamayan tüm çalışanlarla emeklilerin gelirlerinde daha da düşüşe neden olacağına dikkat çekti.

Yüzde 30 oranında elektrik kaçağı olduğu söylenen KKTC’de 5 yıldızlı kumarhaneli otellerin borçları affedilip silinirken, sabit ücretlilerin elektrik zammı ile yeniden ceplerine el atılmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Kutalmış, bu elektrik zammı ile dar ve sabit gelirlilerin daha da fakirleştirileceğini kaydetti. Ülkede halen dünyanın en pahalı elektriğini kullanan ve ulaşım gibi sorunları olan KKTC’li sanayici ve üreticilerin rekabet edebilirliklerinin olmadığını belirten Özgün Kutalmış, yeni elektrik zammı ile tüm üretici kesimlerin kapılarına kilit vurmak zorunda kalacaklarını kaydetti. Ayakta kalabilecek üreticilerin ise ürettikleri mal ve hizmetlere zam yapmak zorunda kalacaklarını, yapılan zamların da zincirleme zamlara yol açacağını belirten Kutalmış, ticaretin Güney’e kayması yanında, ithal ürünlerin fiyatlarının da artacağı uyarısında bulundu. TDP Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, zamlarla birlikte ülkenin daha da pahalılaşacağını ve sosyal patlamalara neden olabileceğini belirterek, “Hükümet bu kararı mutlaka geri almalıdır” dedi. Dövizdeki yükselişi bahane ederek zam yapılması yerine, trilyonlarca elektrik borcu olanları affetmekten vazgeçilmesi, kaçak elektrik kullanımının önüne geçilmesi gerekliliği üzerinde duran Kutalmış, hükümetin ayrıca elini Kıb Tek’in üzerinden çekmesi ve Kıb Tek Yönetimini özerkleştirmesi gerektiğini de ifade etti.
TAK
 
4 Kasım 2011 Cuma 14:17
Okunma: 1454
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu