Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Elektrik Zammı Açıklanandan Fazla Olacak

Elektrik Zammı Açıklanandan Fazla Olacak

Moddy's 4 Sebeple Rum Bankalarını Olumsuz Sınırda Tutuyor .

 
 
Elektrik Zammı Açıklanandan Fazla Olacak
ENFLASYON BASKISINDAN ENDİŞE.. SUYA DA ZAM...


Lefkoşa, 2 Eylül 11 (T.A.K.): Rum tarafında elektrik enerjisine yapılan zammın, tüketiciye, Hristofyas hükümetinin önceki gün açıkladığı, KDV hariç  yüzde 6,96'dan çok daha fazla yansıyacağı çünkü şu anda elektrik üretimi için kullanılmakta olan jeneratörlerin Vasiliko Elektrik Santrali'nin tükettiğinden çok daha fazla yakıt (mazot) yakıt tükettiği bildirildi.


Simerini "Hükümeti Yüksek Volt Çarpıyor... Partiler ve Sivil Toplum Örgütleri Elektrik Enerjisi Zammına Tepkili" başlıklı haberinde, Hristofyas hükümetinin, elektrik enerjisine önceki gün yaptığı zam dolayısıyla siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri tarafından "yüksek voltta" eleştirildiğini yazdı.


Haberde Vasiliko Elektrik Santrali modern ve daha az yakıtla çalışan bir santralken şu anda Rum tarafında elektrik üretimi için kullanılan eski tesislerin çok daha fazla yakıt harcadığından, tüketiciye yansıyacak gerçek zammın yüzde 6,96'dan çok daha fazla olacağına işaret edildi.


Habere göre Rum Elektrik İdaresi (AİK) Basın Sözcüsü Kostas Gavriilidis bu olguyu reddetmedi; AİK'in zammı hesaplaması için RAEK'e (Elektrik Düzenleme Kurulu) gönderdiği unsurlar arasında bunun da yer aldığını söyledi. RAEK Başkanı Yorgos  Şammas da, söylenenleri yorumlarken, nihai elektrik zammının yüzde 8'e yükseleceğini, tüketicinin faturasına yansıyacak zammın KDV eklenmeden önce yüzde 6,96 olacağını belirtti.


Gazete AKEL dışındaki bütün siyasi partilerin elektrik zammının kaçınılmaz olarak bütün fiyatları etkileyeceğine işaret ederek bunun Rum ekonomisine getireceği tehlikelere dikkat çektiğini, Hristofyas hükümetini de durumu yönetmekte acizlik göstermekle suçladıklarını aktardı. Bedelin tüketiciye ödettirilmemesi gerektiği görüşünü de ortaya koyan siyasi partiler AB içerisinde elektriği en pahalı kullananların Rumlar olacağını vurguladılar.


Partilerin eleştirilerini yorumlayan Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu, Güney Kıbrıs'ın AB Destek Fonu'ndan işleyiş giderleri için değil ancak altyapı için yardım isteyebileceğini  belirterek AİK'in toplam işleyiş maliyeti halka aktarılsa, zammın yüzde 16 olacağını vurguladı.


Fileleftheros "Bütün Sektörler Darbe Alacak... Yatırımcılar Zamma Hazırlanıyor... Rekabet Gücünde Erozyon" başlıklı haberinde, elektrik enerjisine yapılan yüzde 8'lik zammın, Rum tarafında hakim olan ekonomik krizde rekabet güçlerini korumaya çalışan yerli girişimciyi daha da zor duruma soktuğunu, tamamının, ürün fiyatlarını artırmaya yöneldiğini yazdı.


Gazete Rum Fırıncılar Birliği yetkilisi Lakis Savvidis'in; elektriğe yapılan zammın, hammadelere gelecek fiyat artışlarıyla birlikte hesaplandığında sektöre yansımasının yüzde 10'dan fazla olacağının hesaplandığını söyledi.


MODDY'S 4 SEBEPLE RUM BANKALARINI OLUMSUZ SINIRDA TUTUYOR


Gazete "Kıbrıs Bankaları Olumsuz Sınırda... Moody's 4 Olumsuz Sebep Saptıyor" başlıklı haberinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys'in Rum tarafındaki bankacılık sistemini önümüzdeki 12-18 ay için olumsuz sınırda tutmaya devam ettiğini yazdı.


Habere göre Moody's tarafından dün yapılan açıklamada bu karar şu 4 sebebe bağlandı:


1- Rum bankalarının ana piyasalardaki faaliyetlerinin zor bir faaliyet ortamında olması,2- Yunan özel sektörünün  yeterli geri ödeme yapamaması nedeniyle portföylerinin kalitesinin sürekli kötüleşmesi,3- Bankaların mali zararlarını ve sermaye düzeylerindeki düşüşü ortaya koyacak olan Yunan tahvilleriyle ilgili rapor,4- Bölgedeki yüksek düzeydeki güvensizlik dikkate alındığında bankaların finansmanlarındaki mevcut istikrarlı profili korumakta zorlanacakları tehlikesi.


Moody's, Güney Kıbrıs'taki düşük kalkınma hızı (2011-2012 için yüzde 0  ve yüzde 1 olarak öngörülüyor) nedeniyle önümüzdeki 12 ile 18 ay boyunca ana faaliyet piyasalarındaki faaliyet ortamının zor olmaya devam edeceği, bankaların kredi portföylerinin yüzde 38'de bulunduğu Yunanistan'daki işleyiş şartlarının kötüleşmeye devam edeceği  tahmininde bulundu.


Yunan ve yerel (Rum) özel sektörünün kredi geri ödemelerinin tatmin edici düzeyde olmayacağından Rum bankalarının likidite kalitelerinin de azalmasının beklendiğini kaydeden Moody's 2008'de yüzde 5,9; 2010'da yüzde 12,1 olan sorunlu kredilerin 2011 sonuna kadar yüzde 15'e ulaşacağını bunun da (bankaların) karlılık durumuna olumsuz etki edeceği tahminine yer verdi.


Rum bankalarının elinde 5 milyar Euro'luk Yunan tahvili bulunuyor olmasına da işaret eden Moody's 3 Rum bankası, Marfin ve Yunan Bankası'nın ilave zarara uğrayabileceğini, zararın da sermayeyi daha düşük seviyeye çekeceğini ve  bankaların; işleyiş şartlarının daha da kötüleşmesi durumunda bunu göğüslemekte zorlanacakları saptamasında bulundu.


ENFLASYON BASKISINDAN ENDİŞE


Politis Güney Kıbrıs'ta enflasyonun son beş ayda düşük bir seviyede gerçekleştiğini, Ağustos ayında yüzde 2,9  olduğunu ancak elektrik enerjisine yapılan zam nedeniyle enflasyon baskısının artacağı yönündeki kaygıların yoğunlaşmakta olduğunu belirtti.


Aynı gazeteye göre Rum Havayolları Şirketi, bu yılın ilk altı ayında 29,3 milyon Euro zarar ettiğini, geçen yılın aynı dönemindeki zararının 25,5 milyon Euro olduğunu açıkladı.


Şirket gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine oranla bu yıl yüzde 8,0 oranında düştüğü kaydedilen açıklamada işleyiş masraflarının da, 2010'a oranla 124,6 milyon Euro arttığı kaydedildi.


SUYA DA ZAM...


Fileleftheros Ocak 2012 itibarıyla Rum tarafındaki içme suyuna da yüzde 8 oranında zam yapılacağını, suya yapılacak zammın; deniz suyu arıtma tesisleri tarafından üretilen su piyasasında gözlemlenen artıştan kaynaklanacağını yazdı.


Habere göre önümüzdeki yıl itibarıyla içme suyuna yapılacak zam her bir aboneye 6-7 Euro civarında yansıyacak.


İŞSİZLİK ÜÇ YILDA YÜZDE 100 ARTTI


Simerini "Üç Yılda İşsizlik Yüzde 100 Arttı" başlıklı haberinde Güney Kıbrıs'ta işsizlik oranının son üç yılda; Eurostat tarafından önceki gün açıklanan verilere dayanarak AB'nin geri kalanından tam üç kat fazla arttığını yazdı.


Güney Kıbrıs'taki işsizlik oranının AB'nin geriye kalanına oranla yüzde 17,62 arttığını  belirten gazete Rum tarafında işsizlik 2008'de yüzde 3,8 iken 2011 Temmuzu'nda yüzde 7,5'e fırlayarak 3  yılda yüzde 100 arttığına işaret etti.


(ŞA/HA)


 
2 Eylül 2011 Cuma 14:48
Okunma: 518
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu