Ana Sayfa » Kıbrıs » Elektrik Zammına tepkiler sürüyor

Elektrik Zammına tepkiler sürüyor

Çeşitli Üretim Alanlarında Faaliyet Gösteren 37 Sivil Toplum Örgütünden Oluşan Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu, Elektriğe Yapılan Zammın Geri Alınması Ve Elektrik Üretiminde Yeniden Yapılanma Talebini Ekonomi Ve Enerji Bakanı Sunat Atun'a İletti.

 
 
Elektrik Zammına tepkiler sürüyor
bakan Atun İse, Fuel Oil Fiyatlarındaki Yükseklik Nedeniyle Üretilen Elektriğin Maliyetin Altında Satıldığını Ve Kıb-tek'in Görev Zararı Yazdığını Açıkladı. Atun, Elektrik Üretiminin Sadece Fuel Oille Yapılmasının Ve Fuel Oile Bağımlılığın Yanlış Olduğunu Söyledi. Atun, Yakında Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi İçin İhaleye Çıkılacağını Da Belirtti.
ekonomi Ve Enerji Bakanı Atun, Bugün Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu'ndan Bir Heyeti Kabul Etti.
dönmezer: "Zam, Rekabet Gücümüzü Düşürdü"
platform Sözcüsü, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Koordinatörü Ayşe Dönmezer, Platformun Oluşumu Ve Amaçlarını Özetleyerek, 2011'in Son Aylarında Elektriğe Yapılan Yüzde 30'lara Varan Elektrik Zammının Üretici Sektörlerde Yarattığı Sorunlara İşaret Etti.
dönmezer, Elektriğin Hayati Önem Taşıdığını Vurgulayarak "Yapılan Zam, Bütün Kesimleri Direkt Ve Endirekt Etkileyen Bir Unsurdur. Elektrik Normal Ürün Gibi Değerlendirilmemeli. Tüm Üretim Sektörlerini, Turizmi, Öğrencileri Etkileyecek Ve Zaten Düşük Olan Rekabet Gücümüzü İyice Kaybedeceğiz. Diğer Girdilerimiz De Pahalı. Elektrik De Ana Girdi Olarak Önemli Yer Tutuyor" Diye Konuştu.
"Sizden Işık Alana Dek Eylemler Sürecek"
eylemler, Sosyal Paylaşım Siteleri Ve 10 Dakika Karanlık Eylemi Gibi Çalışmalarla Durumlarını Halka Anlatmaya Çalıştıklarını İfade Eden Ayşe Dönmezer, "Sizlerden Bir Işık Alana Kadar Bu Eylemleri Sürdürmek İstiyoruz" Dedi.
ayşe Dönmezer, Hükümetin Elektriğe Zam Yapmasının Kolaycılığa Kaçmak Olduğunu Belirterek, Sürdürülebilir, Uygun Fiyatta, Kaliteli Elektrik Beklediklerini Ancak Bugün Hem Kalitesiz Hem Pahalı Hem De Sürdürülebilirliğinden Emin Olmadıkları Elektrik Kullandıklarını Söyledi.
"Elimizi Taşın Altına Koyarız"
elektriğe Zammın Makul Düzeyde Olmasını Beklediklerini Ama Yapılan Zammın Kendilerini Üzdüğünü Dile Getiren Dönmezer, Tüm Kesimlerin Hemfikir Olacağı Bir Yapılandırmaya Gitmek Gerektiğini; Yapılandırma Kurulu Ve Planlama İçin Çalışabileceklerini, Bu Yapılırsa Hem Kendilerinin, Hem Halkın, Hem Hükümetin, Hem De Kıbtek Çalışanları Ve Nemalananlarının Ellerini Taşın Altına Koyabileceğini Anlattı.
dönmezer, "Bizim Görmek İstediğimiz (Kıbtek'te) Ciddi Bir Yapılandırmadır Ve Bu Zammın Geri Alınmasıdır. Yapılandırma Planı İçinde Hep Birlikte Ne Yapacağımıza Karar Vererek Hepimizin Eşit Şekilde Bu Yüke Katlanmasının Sağlanmasıdır" İfadelerini Kullandı.
elektrik Zammının Her Sektörü Olumsuz Etkilediğine Dikkat Çekerek, Bunun Da Akrep Gibi Tüm Sektörleri Sokacağını Ve Bütçe Gelirlerini Düşüreceğini, İstihdamı Düşüreceğini Anlattı.
atun: "Fuel Oıl Fiyatları Mayıs 2009'dan Bugüne Yüzde 87 Arttı"
ekonomi Ve Enerji Bakanı Sunat Atun Da, Ekonomik Konuları Derinlemesine Tartışmak Gerektiğini; Yüzeysel Tartışmanın Günübirlik Önlemler Üzerine Olabileceğini Söyledi.
üretimin Meta İçeren Bir Konu Ve Hizmetin De Bir Üretim Unsuru Olduğunu İfade Eden Atun, Tarım, Sanayi, Hizmet Üretiminin Bir Çatı Altında Ortak Görüşler Üretmesinin Ekonomiye Ve Politika Yapanlara Işık Tutacağını Kaydetti.
atun, Tüm Üretim Sektörlerinin En Önemli Girdisinin Enerji Olduğuna İşaret Ederek, Son İki Yılda Elektrik Fiyatlarının Maliyetler Nedeniyle Nispeten Pahalandığını; Kktc'de Elektrik Üretiminde Sadece Fuel Oil Kullanıldığını Hatırlattı Ve Hükümete Geldikleri Mayıs 2009'dan Bugüne Yüzde 87 Artış Meydana Geldiğini İfade Etti.
kıb-tek'in Elektrik Üretiminde Akaryakıt Giderlerinin Toplam Maliyetin Yüzde 68'ini Oluşturduğunu Kaydeden Bakan Sunat Atun, Döviz Ve Fuel Oildeki Artışın Elektrik Maliyetini De Ciddi Şekilde Yukarı Taşıdığını; Şu Anda Elektrik Fiyatlarının Maliyetin Altında Olduğunu Söyledi. Atun Şöyle Konuştu:
"Sadece Fuel Oılle Üretim Hata... Kıbtek Görev Zararı Yazıyor"
"Elektrik Kurumu Gerek Vatandaşın, Gerekse Üretenlerin Maliyetlerine Mümkün Olduğunda Daha Az Yansıması İçin Şu Anda Görev Zararı Yazmaktadır. Fuel Oilin Elektrik Üretiminde Tek Araç Olarak Seçilmesi, Bana Göre O Dönem Yapılan En Büyük Hataydı. Bu Tespiti Tüm Kesimlerin Paylaştığına İnanıyorum. Ülkelerde Genelde En Az İki Çeşit Enerji Üretim Şekli Vardır. İki Farklı Kaynaktan Üretirsiniz. Ama Tek Kaynaktan Üretilmesi Ve Fuel Oil Gibi Katı Fosil Bir Yakıttan Üretilmesi, Hem De Dünya Ticaret Piyasalarında Spekülatif Kazanca Tabi Bir Ürün Olması Başka Bir Özellik De Getirmektedir. Yani Tüketimin Ve Arz-talep Dengesiyle Sağlanan Doğal Fiyatının Yanında Geleceğe Yönelik Beklentiler De Fuel Oil Fiyatlarını Dalgalandırmaktadır."
çağdaş Yapı
ekonomi Ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Üreticiler Platformu'nun "Ülkede Enerji Piyasası Oluşturulması, Kıb-tek'in Yeniden Yapılandırılması Ve Bir Regülasyon Sisteminin Oluşturulmasına İlişkin Kurulması Planlanan Kurula Katkı Koyma Niyetine Gerçekten Sevindiğini" İfade Ederek, Sivil Toplum Örgütlerinin De Sahiplenmesiyle En Çağdaş Yapının Oluşturulmasını Hedeflediklerini Ve Bunu Bakanlar Kurulu'na Götüreceğini Ve Kurulda Mutlaka Sivil Toplum Örgütlerinin De Yeri Olacağını Söyledi.
"Görev Zararı Pahasına Fiyatları Daha Az Belirlemeye Çalışıyoruz"
şu Anda Elektrik Fiyatlarındaki Artışın Tek Nedeninin Fuel Oil Fiyatlarındaki Artış Olduğunu Yineleyen Sunat Atun, "Biz Tam Bir İthalatçıyız Ve Yurt Dışına Para Ödeyerek Fuel Oil Tedariki Yapmaktayız. Fiyatları Kıb-tek'in Görev Zararı Yazması Pahasına Daha Az Belirlemeye Çalışıyoruz. Gönül İsterdi Ki Bu Yatırımların Yapıldığı Dönemlerde Fuel Oil Dışında Bir Enerji Kaynağı Tercih Edilerek De Elektrik Üretilsindi. Öyle Olsaydı Belki Maliyet Daha Düşük Olurdu Ve Tek Kaynağa Bağımlı Kalınmazdı. Ama Zamanında Bu Yapılmadığı İçin Sistem Fuel Oile Mahkum Kaldı" Dedi.
rüzgar Enerjisi İçin Yakında İhale Açılacak
atun, Elektrik Maliyetlerini Aşağıya Çekmenin Yollarını Aradıklarını; Yakın Zamanda Rüzgar Enerjisinden Üretim İçin İhaleye Çıkılacağını Belirterek, Böylece Enerji Maliyetlerinde Çeşitlilik Sağlanacağını Ancak İleride Daha Farklı Kaynaktan Enerji Üretiminin Şart Olduğunu Vurguladı.
bakan Atun, 2012'nin Kktc Ekonomisi İçin Üretim Yapan Tüm Kesimlerde Daha İyi, Daha Sağlıklı Geçmesini De Diledi.
 
3 Ocak 2012 Salı 13:42
Okunma: 646
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu