Ana Sayfa » Kıbrıs » Elektrik Zammının Geri Alınması İçin Destek Verin

Elektrik Zammının Geri Alınması İçin Destek Verin

Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu Elektriğe Yapılan Zammın Geri Alınması Konusunda Verecekleri Mücadele İçin Destek Arayışları Çerçevesinde Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni (Ctp) Ziyaret Etti. Ctp, Platforma Destek Vereceğini Açıkladı.

 
 
Elektrik Zammının Geri Alınması İçin Destek Verin
Ali Çıralı ile Ayşe Dönmezer başkanlığındaki Üreticiler Platformu bugün bu çerçevede siyasi partilere ziyaretler başlatarak, zammın geri alınması için yapacakları çalışmalara destek talep etti.
İlk olarak Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret eden heyet, genel başkan Mehmet Çakıcı ile görüştü ve elektrik zammı hakkında hazırlanan mektubu sundu.

Üreticiler Platformu sözcülerinden Ali Çıralı yaptığı konuşmada, başlattıkları ziyaretin amacının; elektrik zammının doğru olmadığına, zammın üreticiyi zor duruma ve rekabet gücünü düşüreceğine, fiyatların artacağına ve halkın alım gücünün düşeceğine dikkat çekmek ve zamların geri alınmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Çıralı, elektrikte sorunların; zamlarla değil, devlet alacaklarının tahsil edilmesi, Elektrik Kurumu’nun yeniden yapılandırılması ve benzeri çözümlerle çözülmesi gerektiğini belirterek, elektrik zammının geri çekilmesi için yapacakları çalışmalara destek istedi.

Platformun diğer sözcüsü Ayşe Dönmezer de, üretici sektörünün zaten zor durumda olduğunu, elektrik zammıyla daha zor duruma düştüğünü, maliyetlerin yükseldiğini, bunun da halka yansıyacağını belirterek, 2012’nin zor geçeceğini söyledi.

Dönmezer, bu çerçevede zammın geri alınmasını ve elektrikte sürdürülebilir, uluslararası standartlara uygun bir elektrik hizmetinin sağlanması gerektiğini belirterek, elektrik batarsa yerine hiçbir şeyin konamayacağını vurguladı.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, TDP’nin her alanda halkın, üreticilerin, çalışanların, işçilerin yanında olduğunu ve hakları için mücadele ettiğini, görevlerinin bu olduğunu belirterek, ülkede kayıt dışılığın, kaçakçının peşine düşülmesi gerektiğini kaydetti.

Çakıcı, “hükümetin tüm bu önüne geçemediği kayıt dışılığı halka ve çalışanlara yüklediğini, kendilerinin de bunun için mücadele verdiğini” belirterek, “ancak karşılarında bunu anlamayan bir hükümet olduğunu, Meclis’in de artık saygınlığını yitirdiğini, muhalefete de “muhalefet” demeye  şahit gerektiğini” savundu.

Çakıcı, Meclis’te çalışma hayatıyla ilgili geçirilen yasalar sırasında hiçbir üreticinin yanlarında olmadığını ve TDP’nin Meclis’te yalnız mücadele ettiğini ifade ederek, artık hükümetin bittiğini, isteyenin gidip oy verebileceğini, ancak hükümetin artık halkına zarar verdiğini öne sürdü.

Ülkede kurulacak birlik ve bütünlükle hükümetin önüne geçilmemesi durumunda ülkeye daha çok zarar verileceğini savunan Çakıcı, 2012’nin halk için çok zor geçeceğini ifade etti.
Çakıcı, elektrik zammının geri alınması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi için başlatılan mücadelenin yanında olduklarını da belirtti.

Konuşmaların ardından Ali Çıralı, ziyaret edecekleri tüm siyasi partilere vereceklerini kaydettiği elektrik konusu ile ilgili hazırlanan yazıyı Çakıcı’ya sundu.

YAZI

Basına da dağıtılan yazıda; “Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu olarak 2012 yılına girmeye yaklaştığımız bu günlerde elektriğe yapılan insafsız zammın geri alınması için toplumun tüm paydaşlarıyla diyalog kanallarını kullanma konusunda fikir birliği içerisinde bulunmaktayız” denildi.

Üreticiler Platformu, günümüzde elektriğin, toplumların en temel ihtiyaçlarından biri olarak kabul edildiğini ve “stratejik bir ürün” olarak tanımlandığını belirterek, devletlerin elektriği, ülke gerçeklerine ve kaynaklarına uygun, sürdürülebilir bir şekilde ve dünya fiyatlarında halkına, üreticisine ve esnafına iletmesinin birincil anayasal vazifesi olduğunu kaydetti.

Hayat pahalılığının yaklaşık yüzde 14 olarak açıklandığı KKTC’de elektriğe yüzde 20 - 35 arası bir zam yapılmasının birçok boyuttan ele alınması gerektiğini, ekonominin dinamikleri ele alındığında bu zamla beraber mal ve hizmet üreten üreticilerin rekabet gücünün büyük oranda azalması, üreticilerin fiyatlarını artırması, ticarethanelerin ve süpermarketlerin fiyatlarını artırmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilen yazıda şu görüşlerle yer verildi:

“Toplumun zammı direkt olarak elektrik faturalarında yüzde 35 ve alışveriş yaptıkları yerlerde dolaylı olarak yüzde 10 - 20 arası hissetmesiyle beraber halkın alım gücünün daha da düşeceği acı bir gerçektir.

Ülke içerisinde azalan satışların ekonomi için doğuracağı olumsuz sonuçlara turizm sektörünün artan girdi maliyetlerinden dolayı rekabet gücünün azalması ve dolayısıyla ülkeye gelecek turist sayısının azalması da eklenince, 2012 yılı olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Elektrik Kurumu’nun yapısal sorunları çözülmeden alınan her türlü günü kurtarmaya yönelik karar, ülke ekonomisini daha da geri götürecek, sorunların kartopu olmasına yol açacak, sorunların çözüm maliyetini artıracaktır.”

Platform, kurlar ve petrol fiyatlarındaki artışlar bahane edilerek yapıldığını savunduğu zammın “günü kurtarmak” adına yapıldığını iddia ederek, Elektrik Kurumu’nun yapısal sorunlarının ele alınması ve yapılacak yeniden yapılandırma operasyonunun kalıcı sonuçlar üretecek şekilde yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

Hükümetin, Kasım ayında oluşturduğu “Yeniden Yapılandırma Kurulu”nun bu önemli yapılandırmayı yapma ve hayata geçirme konusunda yeterli olmayacağını savunan platform, şöyle devam etti:

“Bu itibarla, Yeniden Yapılandırma Kurulu’nun ekonomik ve sosyal tarafların da içinde olacağı tüm tarafların katılımı, işbirliği ile oluşturulması yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Nasıl bir yeniden yapılandırma sorusunun cevabını uzmanlarla birlikte ekonomik ve sosyal tarafların da katılımı ile ortaya koymak ve uygulanmasının sağlanması kaçınılmazdır. Bu itibarla, elektrik zammının geri alınmasıyla birlikte Elektrik Kurumu’nun ivedi olarak yapısal sorunlarının çözümüne yönelik yeniden yapılandırılması hususunda, Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu’na tam desteğinizi bekler, bu mücadelemizde yanımızda olmanızı saygılarımızla talep ederiz.”
 
27 Aralık 2011 Salı 13:20
Okunma: 484
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu