Ana Sayfa » Kıbrıs » Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı Onaylandı

Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı Onaylandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu "Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nı onayladı.

 
 
Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı Onaylandı


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu "Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nı onayladı.

Yasa tasarısının oylaması öncesinde hükümeti temsil eden milletvekillerinin toplamının 25'te kalması ve toplantı yeter sayısı olmamasından dolayı Meclis Başkanı Sibel Siber Genel Kurul toplantısına 10 dakika ara verdi.


Aranın ardından tekrar toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yasa tasarısını oybirliği ile onayladı ve toplantı tamamlandı. Bir sonraki birleşim 14 Şubat Perşembe yapılacak.


CANDAN


Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın görüşülmesi sırasında CTP/BG Milletvekili Armağan Candan söz alarak, komitenin yaptığı çalışmalar ve görüşmeler hakkında detaylı bilgiler verdi. Candan, tasarının komiteden oybirliği ile geçtiğini kaydetti.


SANER


Tasarının görüşülmesi sırasında söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner, yasa tasarısına olumlu oy kullanacaklarını;  yasanın, sektörün önünü açacağını ve sektörün yasaya gerçekten ihtiyaç duyduğuna işaret etti.


Saner, bakanlığı döneminde yasa tasarısının hazırlanması sırasında yaptıkları çalışmaları ve şimdi yapılan tasarının kıyasını yaparak, Telefon Dairesinin pazar payının yüzde 15'lerin altına düştüğünü; her eve fiber optik kablo projesinin tamamlanmaması halinde bu pazar payının da gideceğini savundu.


Fiber optik kablo konusunda ikinci bir şirkete hak verildiğini, bunun yanlış olduğunu ifade eden Saner, bu konuda bilgi istedi. Saner, yasanın ülkeye hayırlı olmasını temenni etti ve emek harcayanlara teşekkür etti.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, ara bağlanma ücretlerinin azaltılmasını değil, eşitlenmesini isteyerek, bu konuda devletin kaybı olduğunu; beklentilerinin devlet kaybının giderilmesi, ortadan kaldırılması olduğunu kaydetti.


Çakıcı, devletin olanaklarının halk için kullanılması getrektiğini de ifade ederek, ara bağlantı ücretlerinde devletin büyük kaybının olduğunu belirtti.


Mehmet Çakıcı, Kıbrıs konusunda "özel temsilci" değişikliği olduğuna da işaret ederek, yeni bir belgenin iki lider tarafından onay gördüğünü, Türk tarafının bunu ılımlı bir bakış tarzıyla olumlu baktığını ifade ederek, "Bana göre yeni bir şey yoktur, eski şeylerin kabulüdür" dedi.


Çakıcı, Bakan Kaşif'in  bu yasa konusunda da Meclisi yeteri kadar bilgilendirmediğini ifade ederek, bu konuda yapılacak düzenlemelerin milyon dolarlık işler olduğunu kaydetti.


SOYER


CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı'nın AB ile yapılan uyum çalışmaları kapsamında hazırlandığını ifade ederek, haberleşmenin ada ülkesi olan KKTC için çok önemli olduğu ve hayati bir yer tuttuğuna işaret etti.


Soyer, ara ağlantılar konusunun da azaltılması ve haberleşmede ucuzluğun sağlanmasının hayati önem taşıdığını ifade ederek, Türkiye'deki normların ele alınabileceğini kaydetti.KAŞİF


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif de, Haberleşme Yasasının yenilenmesinde ve eksikliklerin giderilmesinde destek verenlere teşekkür ederek, yasanın yasallaşmasının ardından sektördeki sıkıntıların giderileceğini, ara ücretlerle ilgili bilgininin de yakında verileceğini söyledi. Kaşif, Telefon Dairesi ve ülkede faaliyet gösteren mobil telefon şirketlerine yönelik çalışmaların halka kaliteli ve sağlıklı hizmet vermek amacıyla yapıldığını belirterek, her eve fiber optik projesinin yolunda gitmediğini kaydetti.


Telefon Dairesinin halka kaliteli hizmet verecek aşamada olmadığını, altyapısını geliştirmesi gerektiğini ifade eden Kaşif, dairenin güçlenmesi için 4G ön lisansını verdiklerini, dairenin çok önemli olduğunu, ülkeye kaliteli sağlıklı ve ucuz hizmeti vermesi için çok çalıştıklarını belirtti ve birçok konuda yetersiz oldukları öz eleştirisinde bulundu.


Kaşif, ülkeye tüm dış yatırımların, kendileri yapamadığından dolayı yapıldığını ifade ederek, telefon ile ilgili çalışmaları anlattı; tüm çalışmaların halk için yapıldığını vurguladı. Kaşif, eleştiri ve önerilere her zaman açık olduğunu söyledi.


Ahmet Kaşif, yapılması düşünülenin, GSM şirketlerinin kendi üyelerine daha kaliteli hizmet vermesi olduğunu belirterek, burada devletin ve bakanlığın yapacağı bir iş olmadığını, devlet yapacak olsa kesinlikle ihaleye çıkılacağını vurguladı.


(EMR/ÖK)  


 
10 Şubat 2014 Pazartesi 14:07
Okunma: 1544
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu