Ana Sayfa » Kıbrıs » Elektronik Haberleşme Yasası'yla Kurulan 7 Kişilik Bilgi Teknolojileri Ve Haberleşme Kurulu'nun 4 Üyesi Açıklandı...

Elektronik Haberleşme Yasası'yla Kurulan 7 Kişilik Bilgi Teknolojileri Ve Haberleşme Kurulu'nun 4 Üyesi Açıklandı...

Kurul Başkanlığına Cüneyt Çerkez, Başkan Yardımcılığına Sait Erkmen Getirildi.

 
 
Elektronik Haberleşme Yasası'yla Kurulan 7 Kişilik Bilgi Teknolojileri Ve Haberleşme Kurulu'nun 4 Üyesi Açıklandı...

KURULUN 2 ÜYESİ MECLİS, 1'İ CUMHURBAŞKANLIĞI TARAFINDAN BELİRLENECEK

Lefkoşa, 11 Nisan 12 (T.A.K.): Elektronik Haberleşme Yasası ile kurulması öngörülen 7 üyeli Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nun 4 üyesinin isimleri bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner tarafından açıklandı.

Saner, yasaya göre, bakanlığı tarafından atanması gereken 3 ve yasanın yetkilendirdiği sivil toplum örgütlerinin seçtiği 1 kişi olmak üzere 4 üye dışında; geri kalan 2 üyenin biri muhalefetten olmak üzere Meclis tarafından, 1 üyenin de Cumhurbaşkanlığı tarafından atanacağını söyledi.

Saner, atamaya göre Kurul Başkanlığı'na Cüneyt Çerkez'in, Başkan Yardımcılığı'na Sait Erkmen'in, üyeliklere ise Alper Doğanalp ile Tayfun Nesimoğlu'nun getirildiğini belirtti.

Saner, Elektronik Haberleşme Yasası'yla kurulan Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nun 1 Mayıs itibarıyla resmen göreve başlayacağını ancak ataması yapılan üyelerin gayri resmi çalışmalarına bugünden itibaren başladığını anlattı.

Saner, kurul üyelerinin tamamlanmasından sonra bir bütün olarak basının önüne çıkılacağını belirterek, kurulun görevlerini; yetkilendirme, denetleme, uzlaştırma, son kullanıcı tüketici hakkını koruma ve bilişim hizmetlerinin rekabet ortamında yapılmasını sağlamak olarak özetledi.

Saner, bilişim sektörünün dünyada son 20 yılda en fazla gelişen sektör olduğuna işaret ederek, hedeflerinin bu alanda "yasakların yasaklanması" olduğunu söyledi.

Önemli olanın sektörde güvenin sağlanması olduğuna dikkat çeken Saner, rekabet ortamının kaliteli hizmet alımına olanak sağlayacağını, rekabetin hizmet kalitesini artırdığının herkes tarafından bilindiğini kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, sektörün şeffaf, tarafsız, bilime ve bilgiye dayalı çalışması için yapılan düzenlemenin yaşama geçirilmesiyle hizmet kalitesinin artacağını kaydetti.

Saner, ülkede 7 üniversite bulunduğunu, yüzde 76'lık bir üniversite mezuniyeti söz konusu olurken üretime/işe katılımın yüzde 46'larda, cep telefonu kullanımının ise gelişmiş ülkelerdekine yakın yüzde 95'lerde olduğunu anlattı;  bir noktada bilişim sektöründe yapılacak sağlıklı düzenlemelerin özellikle istihdamı olumlu etkileyeceğini söyledi.

İKİNCİ FİBER OPTİK

Kurulun oluşmasıyla bilişim sektöründe yapılacak düzenlemeler yanında, bakanlık olarak altyapıya da önem verdiklerini anlatan Saner,  Girne-Mersin arasındaki fiber optik kablonun İskele-Hatay arasındaki ikinci fiber optik kabloyla ring haline getirilerek bilişim otoyolları olarak kabul edilen bağlantının yedeklendiğini kaydetti.

Saner, ikinci fiber optik kablonun çekilmesi yanında, dünyada hiçbir ülkede olmayan her eve fiber optik bağlantı hedefinin projelendirildiğini belirterek, bunun gerçekleştirilmesine yönelik tüm gayretin gösterildiğini söyledi.

Saner, ülkede 4G teknolojisine geçilmesine yönelik çalışma başlatıldığını, tüm bunlar yapılırken bir yandan da mevcut sistemin iyileştirilmesinin söz konusu olduğunu anlatarak, Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesinden sonra sendikayla gerekli görüşmelerin tamamlanarak çalışmanın süratle tamamlanacağını kaydetti.

Bilişim sektörünün hızla değişmesi nedeniyle bugün ileri bir adım olarak gündeme gelen pek çok şeyin kısa bir süre sonra geri bir teknoloji olabildiğine işaret eden Saner, buna dünya genelinde SMS (kısa mesaj) gelirlerindeki düşüşü örnek gösterdi.

Saner, ülkede hizmet veren pek çok internet sağlayıcısı bulunduğunu, kurulun oluşmasıyla birlikte Elektronik haberleşme Yasası'na bağlı olarak çıkarılacak tüzüklerle bu alanın da denetim altına alınacağını söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Başkanı Ersan Saner, "yasakların yasaklanmasıyla gerçekten isteyen herkesin her yeri rahatlıkla takip edip edemeyeceği" yönündeki bir soruya karşılık ise, "olaya şu veya bu sitenin izlenmesi veya izlenmemesi olarak bakmadıklarını, güvenlik konusuna önem verdiklerini" söyledi.

ÇERKEZ

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu Başkanı Cüneyt Çerkez de kısa konuşmasında, bilişim endüstrisinin 3.7 trilyon dolar ile en az yatırımla en fazla kar elde edilebilen bir alan olduğuna işaret ederek, bunun ülke için önemli bir açılım olduğunu söyledi.

Çerkez, genç nüfusa sahip bir ülke olarak bilişime insan kaynağı aktarılmasının olumlu sonuçlar yaratacağına işaret ederek, bilişim sektörünün reel sektörün 10 katı hızla büyüğünü kaydetti.

Cüneyt Çerkez, bilişim sektöründeki başarıya Hindistan ve İrlanda'yı örnek göstererek, doğru yönlendirmeyle özellikle hizmet sektöründe ülkenin önemli başarı elde edebileceğini ekledi.

(HY/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
11 Nisan 2012 Çarşamba 17:44
Okunma: 1495
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu