Ana Sayfa » Kıbrıs » Emo, Enerji Politikalarına Yön Verecek Bilimsel Sonuçlar Üretebilme Hedefiyle "enerji Çalıştayı" Düzenledi

Emo, Enerji Politikalarına Yön Verecek Bilimsel Sonuçlar Üretebilme Hedefiyle "enerji Çalıştayı" Düzenledi

Eminel: "KKTC'deki Enerji Devlet Değil, Hükümet Politikasıdır. Dolayısıyla Kısa Vadeli Ve Değişkendir...".

 
 
Emo, Enerji Politikalarına Yön Verecek Bilimsel Sonuçlar Üretebilme Hedefiyle

TURKAN: "BU ÇALIŞTAYIN DEVLET POLİTİKASI OLUŞTURMAK ADINA HÜKÜMET İÇİN İYİ BİR VERİ OLUŞTURACAĞINA İNANIYORUM"

YALINÇ: "AMACIMIZ ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMAK, SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETMEK, ÇÖZÜM ÜRETMEYİ BAŞKALARINA BIRAKMAMAKTIR"

Lefkoşa, 6 Mart 14 (T.A.K):Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (KTMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO), enerji politikalarına yön verecek bilimsel sonuçlar üretebilme hedefiyle düzenlediği "Enerji Çalıştayı" yapıldı.

İlgili bakanlık, bazı siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendika temsilcileriyle, mühendislerin,  akademisyenlerin, ekonomistlerin ve hukukçuların katıldığı çalıştayda, EMO ve Çalıştay Yürütme Kurulu yetkilileri de hazır bulundu. Lefkoşa Merit Otel'de düzenlenen çalıştay, açılış konuşmalarıyla başladı.

Çalıştayda, konulara ve katılımcıların uzmanlık alanlarına göre "Enerjide Arz Güvenliği; Enerji Maliyetleri; Enerji Yönetimi; İletim ve Dağıtım; Enerji Kaynakları ve Enerji Sektörü" başlıklı 6 çalışma masası oluşturuldu. Tartışılmak üzere her konu başlığı için yaklaşık 8 soru hazırlandı.

Tek günlük çalıştayın sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Enerji Çalıştayı'nın açılışında ilk sözü EMO Başkanı Osman Eminel aldı.

EMİNEL: "KKTC'DEKİ ENERJİ DEVLET DEĞİL, HÜKÜMET POLİTİKASIDIR"

Eminel, ülkenin enerji politikalarının şekillenmesine katkı koymak hedefiyle yola çıkıldığını vurgulayarak, enerjinin devlet politikası olması gerektiğine dikkat çekti.

KKTC'deki enerjinin devlet değil, hükümet politikası olduğunu ifade eden Osman Eminel, "Hükümet krizlerinin ve seçimlerin yoğun şekilde yaşandığı bir ülkemiz var. Dolayısıyla enerji politikaları kısa vadeli ve değişken oluyor. Oysa enerji zaman dilimine yayılan bir devlet politikası olmalıdır" dedi.

TURKAN: "BU ÇALIŞTAYIN DEVLET POLİTİKASI OLUŞTURMAK ADINA HÜKÜMET İÇİN İYİ BİR VERİ OLUŞTURACAĞINA İNANIYORUM"

Osman Eminel'den sonra söz alan KTMMOB Başkanı Dr. Zihni Turkan, enerjinin hem çağdaş yaşamın önemli bir parçası olduğunu, hem de devletler için stratejik önem taşıdığını vurguladı.

Konuşmasında birliğin enerji alanındaki çalışmalarına işaret eden Turkan, ilgili 2 odanın bu konudaki çabalarına dikkat çekti.

Zihni Turkan, çalıştayda, üretimden tüketime, maliyetten programlamaya kadar enerjinin her yönüyle ele alınacağını ifade ederek, "Bu çalıştayın devlet politikası oluşturmak adına hükümet için iyi bir veri oluşturacağına inanıyorum" dedi.

Ülkedeki siyasi gelişmelere de dikkat çeken ve bu gelişmeleri "sıcak" diye niteleyen Turkan, "Kıbrıs sorunun çözüm sürecinde, güçlü ve eşit federal bir çatı altına girmek yolunda toplumumuz için sorun teşkil eden konuları çözmemiz gerekiyor" ifadesine yer verdi.

YALINÇ: "AMACIMIZ ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMAK, SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETMEK, ÇÖZÜMLERİ BAŞKALARINA BIRAKMAMAKTIR"

Enerji Çalıştayı Yürütme Kurulu Başkanı Rifat Yalınç da, çalıştayın açılışında söz aldı.

Çalıştayda, inisiyatifi ellerine alarak, enerji alanında neler yapılabileceğini tartışacaklarını ifade eden Yalınç, "karar verici" pozisyonunda olan yöneticilere ışık tutacak sonuçlar üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Rifat Yalınç, "Amacımız ülkemize sahip çıkmak, sorunlara çözüm üretmek, çözümleri başkalarına bırakmamaktır" dedi.

(RÇ/ÖK) FOTOĞRAFLI

 
6 Mart 2014 Perşembe 11:52
Okunma: 882
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu