Ana Sayfa » Kıbrıs » "en Sert Tedbirleri Almaktan Kaçınmayacağız"

"en Sert Tedbirleri Almaktan Kaçınmayacağız"

Başbakan Küçük, Hükümetin Grev Yasaklama Kararıyla İlgili Ayrıntılı Bir Açıklama Yaptı. Küçük, Hiç Kimsenin, Halkın Sağlığıyla Pervasızca Oynayamayacağını Belirtti. .

 
 

 

İrsen Küçük, "Çatışma kültürünün ısrarla benimsenmesine ve siyasi rant amaçlı girişimlerle ülkenin kaosa sürüklenmesine izin vermeyiz, halkımızın yüce menfaati için en sert tedbirleri almaktan kaçınmayız" dedi.

Başbakan, sorunların çözülmesi için, başta Belediye Başkanı Meclis üyeleri ve sendika olmak üzere herkesi, ortak akla davet etti.

Başbakan'ın açıklaması şöyle:

"Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan mali krizin çalışanlara maaş ödenemez noktasına taşınması ve arkasından  ilgili sendikanın ısrarlı tavrı  ile krizin boyutları, gelirlerin toplanamamasının yanısıra Lefkoşa halkının genel sağlığını tehdit aşamasına varmıştır. Hükümetimiz, ilk günden beri tarafları uzlaşıya çağırırken, sorunun aşılması yönünde görüş ve önerilerde bulunmuş ancak krizden çıkar elde etme amacı taşıyan çok yönlü müdahaleler, olayları kaos noktasına taşımıştır. Dahası, hoş olmayan gelişmeler, kişiselleştirilerek yasalara karşın,  aklın yolu, yerini hepden  inatlaşmaya bırakmıştır. Lefkoşa halkı yanısıra çevre sakinleri de çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır.  Hiç kimse insanımızın sağlığıyla bu denli pervasızca oynamamalı, gerekcesine bakılmaksızın bu hakkı kendinde görmemelidir. Hükümetimiz böylesi olağanüstü hal boyutuna varan vahim durumda sorumsuz kalamazdı.

Kaldı ki anayasamızın 40ncı maddesi insan sağlığını koruma ve çevre kirletilmesinin önlenmesi görevini devlete yüklemektedir.
Bakanlar  Kurulumuzun konuya ilişkin acil tedbir çağrısı ile yapılan   bugünkü olağanüstü toplantısına Cumhurbaşkanı Sayın Dr. Derviş Eroğlu da katılarak başkanlık etmiştir. Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, Lefkoşa Türk Belediyesin`de gelinen son durum ve başkent Lefkoşa`nın genel sağlık sorunu bir kez daha ele alınmış, taraflara sağduyu çağrısı tekrarlanarak LTB'nin sürdürülebilir mali yapıya kavuşmasına yardımcı olacak çözüm şeklinin ortak aklın ürünü  ve yasaların çerçevesinde olabileceğinini hatırlatılması gereği duyulmuştur. Bugün çalışanlarımızın Mart ayı maaşları tüm yasal imkanlar zorlanarak Belediye veznesine aktarılmıştır.

Başından beri demokrasiye ve sendikal yaşama son derece sabırlı davranan, sorunun giderilmesinde üzerine düşenin tümünü yapmasına rağmen  sendikal hareketten aynı anlayışı göremeyen Bakanlar Kurulumuz, LTB'de sürdürülmekte olan grevin  "Toplu iş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası" ilgili maddesi gereği 60 gün süreyle ertelenmesi karar vermiştir. Belediyenin krizden kurtarılmasına ekmek kapıları olduğundan, en fazla çalışanların ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle, Belediye Emekçileri sendikasının, Lefkoşa halkının hak ettiği  Beledi  hizmetleri vermesini bekler, belediye gelirlerinin toplanmasına imkan sağlanması çağrısında bulunuruz. Bu noktada herkesi yasalara saygılı olmaya davet ederiz.

Belediyemizin bu duruma düşürülmesine taraf olan kusur ihmal ve suç sahibi olanların kovuşturulması süreçleri , yasal olarak sürdürülmektedir. Hiçbir organ yada makam bu yöntem dışında hareket etme imkanına sahip değildir. Ülkemizde belediyeler bağımsız kurumlardır ve devlet katkıları dışında başka mali imkan sağlamasına yasal olanak bulunmamaktadır. Belediyeler diğer harcamaları yanısıra çalışanlarınıda ödemekle yükümlüdürler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin neresinde, hangi kurumunda olursa olsun vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi sorumluluğundan kaçmayan hükümetimiz, Lefkoşa Türk Belediyesinde de kayıtsız kalmamıştır. Ancak gelinen bu aşamada başta LTB Başkan, Meclis üyeleri, çalışanları temsil eden sendikayı sorumlulukları gereği bir an önce göreve, herkesi, herkesimi  sorunun giderilmesinde kişisellikten uzak ortak akla davet ederiz.

Hükümetimiz, sorunların çözümünde diyalog yerine çatışma kültürünü ısrarla benimsenmesine ve siyasi rant amaçlı girişim ve beklentilerle ülkemizin kaosa sürüklenmesine asla izin vermeyecek, her beklentinin üzerinde olan halkımızın yüce menfaati temelinde gerekli en sert tedbirleri almaktan kaçınmayacaktır.


 

 
15 Mayıs 2012 Salı 18:14
Okunma: 643
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu