Ana Sayfa » Kıbrıs » "End Game"e gidiş söz konusu

"End Game"e gidiş söz konusu

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Bir An Önce Barış Anlaşması İstiyoruz. Şimdi 'End Game'e Gidiş Söz Konusu"

 
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 21 aydır sürdürdüğü Cumhurbaşkanlığı görevinde ilk günden beri yapıcı olma, bir an önce Kıbrıs konusunu bir barış antlaşması ile noktalama gayreti içinde olduğunu belirterek, "Geçen süre sonunda şimdi bir son oyuna, yani 'end game'e' gidiş söz konusu. Bizim asıl ve samimi düşüncemiz bu son oyunun başarıyla tamamlanması ve işin garantörlerin de katılımı ile çok taraflı konferansa götürülerek halledilmesidir" dedi. Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının adada bir barışı Rum tarafından fazla istediğini çünkü mağdur olan, çözümsüzlüğün bedelini ödeyenin kendileri  olduğunu vurgulayarak, "Ama çözüm olacak diye hakkımızı, hukukumuzu terk edip 1974 öncesine de gidemeyiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, DP'nin kurultayında yaptığı konuşmada, kurultayın DP'ye, ülkeye, halka ve devlete yararlı sonuçlar doğurmasını diledi, böyle olacağından da emin olduğunu söyledi.

SEÇİMDEKİ DESTEK İÇİN YENİDEN TEŞEKKÜR ETTİ

2010 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini geride bırakalı iki yıla yakın zaman geçtiğini ifade eden Eroğlu, "Bugün sizlere Demokrat Parti kurultayınız vesilesi ile bir kez daha teşekkür ediyorum. Kıbrıs meselesinde vermiş olduğunuz net destek için de ayrıca teşekkür ederim" dedi. Eroğlu, Türkiye'den gelen konukların verdikleri mesajlar için de teşekkür etti.

Eroğlu, görevini, halka söz verdiğim çerçevede yerine getirmeye çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

"Siyasal yaşamda pek çok gelişme yaşanır ve geçer gider. İnsan bir yerlere takılıp kalmamalı. Esas olan hedeflerdir, sonuçta ülkenin, halkın, Devlet'in yaşamsal menfaatlerinde birleşebilmektir.

Ben siyasilerimiz ve siyasi partilerimiz arasındaki rekabeti kurumsal ve bireysel şahsiyetleri rencide etmediği sürece ülke ve halk yararına bulan bir anlayışa sahibim.

Dolayısı ile Cumhurbaşkanlığı görevime başladığım günden bu yana tüm partilere yakın olmaya, hükümetle, parti başkanları ve milletvekillerimizle dostça, kardeşçe görüş alış-verişinde bulunmaya çalıştım.

Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı siyaset üstü bir kurum olsa da pratik anlamda siyasetin bir parçasıdır. Bu nedenle elbette muhalefetle de karışılacağız ve karşılaşmaktayız. Bu, doğal bir şeydir. Demokrasilerde iyi muhalefet çok önemlidir. Dahası muhalefet, demokratik rejimlerin ayırıcı unsurudur. Her rejimin -diktatörlüklerin bile- iktidarı vardır. Ancak muhalefet, iktidar şansına haiz örgütlü muhalefet, demokrasilerde mümkündür.

Ben de iyi muhalefet talep ettim, bunu açıkça ortaya koydum; çünkü bana göre iyi muhalefet, etkin ve doğru muhalefet, en az doğru ve etkin icraat yapan mevki sahibi kadar önemlidir. Yapıcı muhalefet erki elinde tutanı yönlendirir; işini daha iyi yapmasını sağlar. Fakat sırf muhalefet yapmak için mesaj verilmeye çalışılmasının ne kadar doğru olduğu konusunda tereddütlerim vardır. Burada temel ayrım, siyasetçi kalmak ile devlet adamı olabilmekte yatmaktadır. Eğer bir sonraki seçimi düşünerek hareket edenler siyasetçi olabilirler; ama devlet adamlığı için gelecek nesilleri, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini de düşünmek zorundayız."

Cumhurbaşkanı Eroğlu, devlet adamlığının özveri ve istikrar istediğini kaydederek, "Bu konudaki hassasiyet çok kritik bir eşikten geçtiğimiz Kıbrıs müzakere süreci ile daha da artmaktadır. Türk tarafında Rum tarafının istismar etmesine açık, üstelik hiç de doğru olmayan konularda kamuoyumuzu yanlış yönlendirecek mesajlar vermek, acaba kime, ne fayda sağlar? Bu konuda halkımızın duyarlılığı cesaret vericidir. Demokrat Parti olarak sizin de yapıcı muhalefetiniz her türlü takdire şayandır" diye konuştu.

Eroğlu, başarı ve başarısızlığın şahsının değil Türk tarafının olacağının unutulmamasını isteyerek, sürekli değişim ve gelişimin de şart olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türklerinin elini taşın altına koyduğunu, DP'nin de ülkeye büyük katkılarda bulunduğunu belirterek, DP'yle ayrıldıkları noktaların, birleştikleri noktalardan çok daha az olduğunu; devletin kuran temel parametrelerde neredeyse tamamen hemfikir ve dünya görüşlerinin de bir olduğunu söyledi. Eroğlu, "Her şeyin ötesinde, sevgili Demokrat Partililer, devletimize sahip çıkmak konusunda beraberiz" dedi.

Tüm partilere en iyi projeler üretip halka hizmet verme görevi düştüğünü; halkın kısır tartışma istemediğini vurgulayan Derviş Eroğlu, iletişim araçları sayesinde küçülen dünyada insanların bilgi ve görgüsünün arttığını, demokrasinin düzeyini daha da yukarılara çekmek gerektiğini anlattı.

"END-GAME'E GİDİŞ SÖZ KONUSU"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 21 aydır görevde olduğuna  işaret ederek Kıbrıs müzakereleri konusunda da şöyle konuştu:

"İlk günden beri yapıcı olma, bir an önce Kıbrıs konusunu bir barış antlaşması ile noktalama gayreti içinde oldum. Geçen süre sonunda şimdi bir son oyuna, yani "end game'e" gidiş söz konusu.

Bizim asıl ve samimi düşüncemiz bu son oyunun başarıyla tamamlanması ve işin garantörlerin de katılımı ile çok taraflı konferansa götürülerek halledilmesidir.

Daha önce de pek çok kez ifade etiğim üzere biz barışı, antlaşmayı Rum tarafından fazla istiyoruz çünkü mağdur olan, çözümsüzlüğün bedelini ödeyen bizleriz.

Ama çözüm olacak diye hakkımızı, hukukumuzu terk edip 1974 öncesine de gidemeyiz.

Eğer Rum tarafı samimi ise biz varız."

"Eşitlik, egemenlik, kendi kendini yönetme hakkı, iki bölgelilik, mülkiyet, toprak, vatandaşlık konularının var olan gerçekler temelinde ele alınması, Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devamı, yapılacak antlaşmanın Avrupa Birliği'nin birincil hukuku olması" temel prensiplerine sahip olduklarını ve bunların hiçbirinin Kıbrıs Rum halkına bir zarar vermeyeceği görüşünden hareketle kalıcı, yaşayabilir bir antlaşma isteniyorsa mutlaka gözetilmesini gerektiğini savunduklarını anlattı.

Çapraz oy konusundaki duruşlarının belli olduğunu belirten Derviş Eroğlu, müzakereler konusunda gerek DP, gerekse diğer siyasi partilere bilgi aktardığını; hassasiyetleri değerlendirdiklerini; talep gelen tüm partilerle görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

"Bizim temel olarak üzerinde durduğumuz Kıbrıs Türk halkının belirsizlikten kurtulması, artık çözümsüzlüğün faturasının bize çıkarılmamasıdır" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, 2012'nin barış yılı olmasını diledi ve şöyle konuştu:

"Biz bunu sadece dilemekle kalmıyor, aynı zamanda başarmak için de büyük gayret gösteriyoruz. Ancak işimiz kolay değildir. Kendini, bütün siyasi kariyerini Kıbrıs meselesinin çözülmesine adayan selefim Sayın Talat 5 yıl görevde kalmıştır. Bunun son iki senesini de geçmişte Kıbrıs meselesinin nasıl çözüleceği konusunda mutabakat içinde olduğu Sn. Hristofyas'ı muhatap alarak geçirmiştir."

"TALAT ÇÖZEMEDİ ÇÜNKÜ ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN NEDENİ RUM UZLAŞMAZLIĞIDIR"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Talat'ın Kıbrıs meselesini çözemediğini belirterek, "Kendisinin çözmek için attığı bütün adımlar, sizin büyük tepkinize yol açan çapraz oy da dâhil, sonuç getirmemiştir. Çünkü çözümsüzlüğün nedeni Rum uzlaşmazlığıdır. Çözümsüzlüğün temelinde 2004 yılında tezahür etmiş Rum demokratik iradesi bulunmaktadır; Rumlar, Rum halkı çözümü reddetmiştir. Bunu görmezden gelenleri anlamakta güçlük çektiğimi ifade etmek mecburiyetindeyim" dedi.

Rum tarafının uzlaşmazlığını elbirliğiyle anlatmaları gerektiğini kaydeden Eroğlu, halktan aldığı görevin nasıl olursa olsun bir anlaşma olmadığını; görevini bu bilinçle sürdürdüğünü belirtti ve artık herkesin birbirini suçlamaktan vazgeçmesini, gerçek uzlaşmazın Rum tarafı olduğunun görülmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafını çözüm olmadan AB üyeliğine aldığı için AB yetkililerini de eleştirdi ve bu gerçeği artık düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Eroğlu, "Dolayısıyla birbirimizi suçlayarak bir yere varmamız mümkün değildir. Aynı vücudun sol yumruğunun, sağ gözüne vurması, sol ayağının sağ ayağına bayda atması bize bir şey kazandırmaz... Düşen, Kıbrıs Türk halkı olur, insanımız olur; bundan insanımız zarar görür" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunun Türkiye, hükümet,i partiler ve meclisin birlikte ele aldığı ulusal bir mesele olduğunu kaydederek, Türkiye'yle ilişkilerin önemini vurguladı ve Türkiye sayesinde ayakta durabildiklerini belirtti.

"Tüm partilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin bu bilinçle hareket ederek karşılıklı sevgi-saygı ve kardeşlik anlayışı çerçevesinde ilişkilerin daha da iyiye gitmesi için çalışmasında büyük yarar vardır" diyen Eroğlu, KKTC vatandaşlığı ve topraklara bağlılığın ortak noktaları olduğunu; birlik beraberliğin muhakkak korunması, tüm tartışmaların ana hedefini bireysel veya zümresel çıkarlar değil toplumsal menfaatler olarak konması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Siyaseti güzellik yaratmak için, gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakmak için yapmalıyız. Fitne-fesattan uzat durmalı, aramıza fitne-fesat sokmaya çalışanlara karşı duyarlılık göstermeliyiz" diye konuştu.

Eroğlu, konuşmasının sonunda Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'a sağlıklı bir yaşam, kurultaya da başarı diledi. Eroğlu kurultayda başkanlığa tek aday olan Serdar Denktaş'ı yürekten kutladığını da belirterek, yeni dönemde de başarılı olması dileğinde bulundu.
 
8 Ocak 2012 Pazar 14:28
Okunma: 567
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu