Ana Sayfa » Kıbrıs » "engage: Barışa Sen De Katıl" Projesinin İkinci Aşaması Başladı

"engage: Barışa Sen De Katıl" Projesinin İkinci Aşaması Başladı

Tanıtım Etkinliğine Özersay, Yakovu Ve Buttenheım Da Katıldı.

 
 

Lefkoşa, 22 Şubat 12 (T.A.K): Adada çözüme ulaşmak için sivil toplumun daha etkin rol almasını amaçlayan "Engage:- Barışa Sen De Katıl" projesinin Eylül 2013'e kadar sürecek ikinci aşaması ara bölgedeki Dayanışma Evi'nde düzenlenen etkinlikle basına tanıtıldı.

Yeni aşamada halkı bilgilendirme çalışmaları ve lobi faaliyetlerinin arttırılacağı belirtildi.

KKTC'den The Management Centre (Yönetici Merkezi) ile Güney Kıbrıs'tan NGO Support Centre (Sivil Toplum Örgütü Destek Merkezi) tarafından yürütülen projenin tanıtım etkinliğine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum Yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve bazı büyükelçiler de katıldı.

Gecede, özel temsilciler Özersay, Yakovu ve Buttenheim'ın Engage ekibiyle sivil toplumun müzakere sürecine etkisi konusunda yaptıkları mülakatların video görüntüleri de ilk kez yayımlandı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Güven ve İşbirliği için Hareket (UNDP - ACT) programı altında Amerika Uluslararası Yardım Ajansı'nın (USAID) mali katkıları ile yer alan projenin ikinci aşamasında yapacağı etkinlikler için 471 bin Euro gerekeceği belirlendi.

KANOL

Engage projesinin eşbaşkanı ve The Management Centre Direktörü Bülent Kanol yaptığı açılış konuşmasında, liderlerin devam eden müzakere sürecinin başarısı ile ilgili olumlu mesajlar veremediğini söyledi.

Çözüm konusunda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ayni görüşü paylaşmadığını, iki toplum arasında derin güvensizlik bulunduğunu ve büyük oranda insanların federal bir çözümün ne anlama geldiğini bilmediğini kaydeden Kanol, "Engage gibi projelere ve toplumun genelini barış sürecine dahil etmek için sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini yoğunlaştırmasına ihtiyaç vardır" dedi.

Toplumun genelini sürece dahil etmenin yolunun, genelde sürece dahil olmayan kesimlere ulaşarak mümkün olduğunu ifade eden Kanol, bunun için daha aktif diyalog ve farkındalık yaratmaya yönelik aktiviteler ve politika belirleyicilere etkili lobi faaliyetleri sürdürmek gerektiğini kaydetti.

AVRAAM

Engage projesinin eşbaşkanı ve NGO Support Centre Direktörü Michalis Avraam ise, az bir ilerleme kaydedilen müzakerelere, sivil toplumun da dahil edilmesi yönünde liderler tarafından belirlenmiş ortak bir strateji bulunmadığını kaydetti.

Adadaki mevcut durumun kabul edilemez olduğunu ve sosyo - ekonomik durumda geri dönüşü mümkün olmayacak değişikliklere yol açabilecek, beklemede olan bir çatışma olduğunu savunan Avraam,  "Siyasi sorunu kalmamış bir Kıbrıs'ın AB'de elde edeceği avantajların farkındayız. Hedefimiz; özel, kamu, sivil toplum örgütlerini ve halkın tüm kesimlerini sürece dahil etmektir" dedi

ÖZERSAY, YAKOVU VE BUTTENHEIM İLE MÜLAKATLAR

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Engage ekibiyle sivil toplumun müzakere sürecine etkisi konusunda yaptığı ve etkinlikte izletilen mülakatında, kamuoyu görüşünün şekillenmesinde etkili olan temel aktörlerin sınırlı olduğunu, genel olarak faaliyetlerde yer alan kesimlerin genellikle benzer siyasi görüşlere sahip olduğunu belirterek, faaliyetlere, çözüm yanlısı olmadığı düşünülen kesimlerin de dahil edilerek onların da çözüme katkılarının değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Müzakerelerde kullanılan bazı terimlerin her iki tarafta da daha iyi anlaşılabilmesi için sivil toplum örgütlerinin önemli rol oynayabileceğini ifade eden Özersay, iki taraf halklarının federasyon, iki bölgelilik, iki toplumluluk kavramlarının ne demek olduğunu, pratikte hayatlarını nasıl etkileyeceğini bildiğinden emin olmadığını ifade etti. Özersay, sivil toplumun, iki taraf arasında farklı farklı anlayışların bulunduğu prensip ve konseptlerin anlamı noktasında fikir birliğine varılmasında rol oynayabileceğini de vurguladı.

Özersay; sivil toplumun; tarafların beklentilerini, endişe ve korkularını anlamasına, hangi konuların gerçek bir endişe, hangi konuların suni bir endişe içerdiğinin anlaşılmasında rol alabileceğini kaydetti.

Kudret Özersay, tarafların bir çözüme varmaları durumunda, sivil toplum örgütlerinin varılan anlaşmaya toplumları hazırlama ve halkı bilgilendirmede rol oynayabileceğini de ifade etti.

Sorunun halen çözülememesindeki nedeni; her iki taraftan müzakere masasında bulunan kişilerde ve toplumlarda birbirini yanlış anlama ve önyargı olmasına, ayrıca güven eksikliği olmasına bağlayan Özersay, bu unsurların, iki toplumun birbirini doğru anlamasına engel olduğunu söyledi.

Özersay, "Karşı taraftan bir şey talep ettiğinizde güven azlığı ve yanlış anlaşılmalardan dolayı yanlış yorumlanabiliyor" dedi.

Kudret Özersay, müzakerelerin kopması durumunda hayatın devam edeceğini, Güney Kıbrıs'taki durumla KKTC'deki durumun farklı olmasına rağmen, tarafların birbirine ihtiyacı olan alanlar bulunduğunu, bu nedenle işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Özersay mülakatında, taraflar arasında devam eden müzakerelere paralel olarak iki toplumun günlük sorunlarının aşılması üzerinde çalışan teknik komitelerin çalışmalarına da işaret etti.

YAKOVU

Rum Yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu da mülakatında, sivil toplum örgütlerinden daha çok faaliyet görmek istediklerini, federal yapıyı halka tanıtmanın çok önemi bir faaliyet olduğunu belirtti.

Yakovu, sivil toplum örgütlerinin rolünün küçümsenmemesi gerektiğini de kaydetti.

Müzakere sürecini zora sokan konularla ilgili olarak mülkiyet, toprak, vatandaşlık ile garanti ve güvenlik konularına işaret eden Yakovu, müzakerelerin başlamasının ardından 4 yıl geçtiğini, mülkiyet konusunu açtıklarını, ancak başarılı olamadıklarını, vatandaşlık konusunu açtıklarını ancak sorunun büyüklüğünü gösterecek rakamların bile masaya konulmadığını savundu.

Rum yönetiminin AB dönem başkanlığını devralacağı zamana kadar tüm sorunların çözülmesi talebinin erişilemeyecek bir hedef olduğunu öne süren Yakovu, 4 yıldan itibaren tartışılamayan konuların 4 ayda tamamlanması beklentisinin endişe verici olduğunu ileri sürdü.

Bir kriz yaşanmamasını ve zaman kaybı olacaksa dahi tarafların müzakere pozisyonlarını korumasını temenni ettiğini belirten Yakovu, çözümden başka hedeflerinin bulunmadığını iddia etti.

Müzakere sürecinde başarı elde edilememesi durumunda Kıbrıs Rum tarafının B planı bulunmadığını, tek planının çözüme giden plan olduğunu savunan Yakovu, tarafların çözüm için çabalarını sürdürmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Anlaşmaya varılamayan konularda tekrar denemeden vazgeçilmemesi ve sabırlı olunması gerektiğini ifade eden Yakovu, müzakerelerin sonlandırılmasının felaket sonuçlar doğurabileceğini kaydetti.

BUTTENHEIM

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ise mülakatında, Engage'in iki toplum arasında güveni artırma ve çözüm sürecini destekleme çabalarında önemi rol oynadığını belirtti.

BMGS'nin liderlerden sürece sivil toplumu da dahil etmesini talep ettiğini, çözüm konusunda sivil toplumdan önemli mesajlar çıkarılabileceğini belirttiğini kaydeden Buttenheim, sivil toplum aracılığı ile tarafların birbirini daha iyi anlamaya çalışması gerektiğini kaydetti.

Tarafların bir anlaşmaya varmaları durumunda, anlaşmanın referanduma götürülmeden önceki süreçte sivil topluma önemli görevler düşeceğini belirten Buttenheim, çözümün tüm Kıbrıslıların yararına ve bölgeye iyi bir örnek olacağını, BM ve uluslararası toplumun Kıbrıs'taki taraflara desteğinin tam olduğunu söyledi.

(ID/SEL) FOTOĞRAFLI

 
22 Şubat 2012 Çarşamba 09:22
Okunma: 552
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu