Ana Sayfa » Kıbrıs » Engelleri kaldırın hizmet edelim

Engelleri kaldırın hizmet edelim

KIBRIS’a konuşan Taş Yapı Terminal (T&T) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, 300 milyon Euro’ya yeni Ercan’ı inşa edebilmek için bir yıldır kendilerine yer tesliminin yapılmasını beklediklerini söyledi:

 
 
Engelleri kaldırın hizmet edelim

KIBRIS’a konuşan Taş Yapı Terminal (T&T) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, 300 milyon Euro’ya yeni Ercan’ı inşa edebilmek için bir yıldır kendilerine yer tesliminin yapılmasını beklediklerini söyledi

Ali CANSU

Ercan Havaalanı’nı ‘yap- işlet devret’ yöntemiyle 25 yıllığına alan Taş Yapı Terminal’in (T&T) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, yeni Ercan’ı inşa edebilmek için bir yıldır kendilerine yer tesliminin yapılmasını beklediklerini söyledi.

Turanlı, “Bize esas görevimizi verin. 50 milyon TL’miz buradaki bankada, yatırım bekliyor. Yetkimiz yok. Param bankada yatıyor, harcayamıyorum. Çünkü arsa bana teslim edilmemiş. Engelleri kaldırın size hizmet edelim” dedi.

Ercan’ın yer tesliminin kendilerine 2013’ün ocak ayında yapılması gerektiğini, ancak henüz yapılmadığını kaydeden Turanlı, “Bir yıldır bizi oyalıyorlar” diye konuştu.

Emrullah Turanlı, yeni göreve gelen bakanın kendilerine, iki ay içerisinde (mart başında) yer tesliminin gerçekleşeceğini söylediğini belirtti.“İki yılda bitireceğiz”

Kendilerine yeni Ercan’ı iki yılda tamamlama hedefi koyduklarını kaydeden Turanlı, inşaat tamamlandıktan sonra her yıl devlete 15 milyon Euro vereceklerini, yolcuların artmasıyla bu sayının da artacağını ifade etti.

KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Turanlı, bankada beklettiği 50 milyon Euro’yu Türkiye’ye geri götürmek istemediğini de belirterek, geçmiş hükümete 100 milyon Euro verdiğini söyledi.

Para bankada yattığı için bir yıldır faiz alamadığını ve dört milyon Euro zarar ettiğini de söyleyen Turanlı, “Yatırım yaparak parayı harcayacağım. Ancak, henüz bize ne arsa ne de pist verildi. ‘Teslim edin’ diyoruz ‘bekleyin’ diyorlar” dedi.“Heyecanımı kaybetmedim, kaybetmeyeceğim”

Ercan’a beş yılda iki, 10 yılda ise yedi milyon yolcu geleceğine inandığını, bu inançla yatırım yaptığını kaydeden Turanlı, “Ben bu heyecanımı kaybetmedim, kaybetmeyeceğim. Bu insanlar buraya gelecek. Burası uluslararası bir havaalanı olacak.  Üç veya beş yılda olacak” diye konuştu.

Her insanın bir hayal ile yaşadığını, kendisinin de hayalinin bu olduğunu ifade eden Turanlı, bu yatırımı bir an önce yapmak istediğini söyledi. Emrullah Turanlı, vazifelerini ve görevlerini tam yaptıklarını, ancak ana görevlerini yapmak için yetki beklediklerini belirtti.

Turanlı, görevinin Kıbrıs halkına hizmet etmek olduğunu, hatta buradaki yatırımcıların ayağa kaldırılması, dünyadan KKTC’ye yatırımcıların getirilmesine yardımcı olunması gerektiğini ifade etti. Turanlı, bunların yapılabilmesi için ülkede imtiyazların kaldırılması gerektiğini, basının burada büyük önemi olduğunu vurguladı.“Başbakana problemlerimizi anlattık”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile iki ay önce konuştuğunu ve çok ilgi gördüğünü anlatan Turanlı, “Problemlerimizi anlattık. O da çözüm bulacağını söyledi” dedi.

Emrullah Turanlı, başbakanın çok iyi niyetli olduğunu ve yatırımcılara destek olacaklarını söylediğini kaydetti.“Devlet kira fiyatlarını ihaleden önce belirledi”

Çok tartışılan Ercan’ın kira fiyatlarına da değinen Turanlı, fiyatları kendilerinin belirlemediğini, devletin ihaleden önce bunu belirlediğini ifade ederek, “İhale şartnamesine bu önceden konuldu. Bu fiyatları bizim belirleme şansımız yoktu” dedi.

Yolcu başı gelirler ile diğer kiraları devletin belirlediğini kaydeden Turanlı, “Ercan’a önemli markalar gelecek. Şimdiden çok talepler var. Çok güzel gelişmeler olacak. Yeni terminal binasına dünyanın her tarafından talep vardır. Dünyanın en güzel konfeksiyonu, mücevheratı, free- shopu burada olacak” dedi.“Ercan, Kıbrıs’ın yüz akıdır”

Kıbrıs’ta üretilen malın dünya pazarına çıkmasının şart olduğunu anlatan Turanlı, “Burası Kıbrıs’ın yüz akıdır. Ülkeye gelen insan notunu havaalanında verir” diye konuştu.

Bir havaalanının ülkenin aynası olduğunu belirten Turanlı, maddi hiçbir problemleri olmadığını, paralarının hazır olduğunu ifade etti. Turanlı, “Manevi destek istiyoruz. Bu halka hizmet etmek istiyoruz. Bürokratımızdan, basınımıza kadar herkesin işadamına yardım etmesi şarttır” dedi.“Zalimlerin zulmetmesini engellemeye çalışıyoruz”

Ülkedeki sistemin eksiklerinin ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Turanlı, zalimlerin zulmetmesini engellemeye çalıştıklarını söyledi. Turanlı, “40 yıldır Türkiye’de pişman olmadım. Burada da bir yıldır beni pişman edemezler” dedi.

Turanlı, ihaleyi aldıktan sonra geçmiş hükümete 100 milyon Euro verdiklerini ancak bir türlü havaalanının kendilerine verilmediğini de belirtti.

Taşyapı’nın 100 milyonu, arsayı almadan vermemesi gerektiğini ancak, Taşyapı İnşaat’ın ‘parayı veremeyecek ve kaçacak’ dedikodusu üzerine bu parayı verdiğini söyledi.

Binayı sadece kısmi teslim aldıklarını anlatan Turanlı, kendilerine o zaman “Hemen başlayacaksınız” dediklerini belirtti. Turanlı, ancak bir yıldır araziyi teslim almayı beklediklerini kaydetti.

“Para yok, ortak arıyor” iddialarını da yanıtlayan Turanlı, böyle bir şeyin olmadığını söyledi.KDV sorunu

KDV sorununa da değinen Turanlı, kiracının ihale şartnamesinde böyle bir şey olmadığını, zeyilnamede olduğunu ifade ederek, “Buradaki kanunlarda kirada KDV var ancak, sıfırdır. Böyle bir şey var. ‘Kirada KDV varsa vereyim?’ dedim cevap yok” dedi.

Geçmiş UBP hükümetinin bununla ilgili kanun çıkarması gerektiğini, altı aya kadar bu yasayı çıkacaklarını söylediklerini ancak ardından hükümetten gittiklerini kaydeden Turanlı, “10 veya 20 oy alacakları için yatırımcının akla mantığa sığmayan davranışlara muhatap edilmemesi gerekir. Daha, Ercan’da taksi sorununu bile çözemedik” diye konuştu.

“Devletin malını alıp yalan yere satanlar var”

Kıbrıs’ta birçok yatırım yapıldığını, bu nedenle ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan herkese teşekkür eden Turanlı, “Bir de devletin malını yalan vaatlerle alıp satanlar var. Bu rezillik buradan kalkarsa gerçek yatırımcılar buraya gelir. İmtiyazın kalkması gerekir. Bu padişahlık döneminde vardı” dedi.

Kıbrıs’ta 100- 150 tane otel yapılabilecek arazilerin plaka satışı olarak verildiğini söyleyen Turanlı, bunların Kıbrıslının malı olduğunu ve imtiyazların iptal edilerek tekrardan ihaleye çıkılması gerektiğini söyledi. Gerçek yatırımcıların Kıbrıs’a gelip ihalelere katılacağını anlatan Turanlı, “Hem Kıbrıs’a milyar dolarlar gelecek hem de gerçek yatırımcı buraya gelerek yatırım yapacak. Dünyadaki Kıbrıslı, ülkesine geri dönecek ve yapılacak tesisleri işletecek” dedi.“Kıbrıs’a büyük yatırımcı getireceğim”

Kıbrıs’a yurt dışından büyük yatırımcılar getireceğini de kaydeden Turanlı, ihalesi açılacak tüm ihalelere katılacağını söyledi.

Turanlı, her türlü yatırımcıyı Kıbrıs’a getirerek ihalelere girmesini sağlayacağını anlatarak, “Yeter ki imtiyazları kaldırın ki ihaleye çıkılsın. İhale olmayan hiçbir şeye uluslararası kredi verilmez” dedi.

Emrullah Turanlı, Kıbrıs’ın havası ve suyunun para olduğunu ifade etti.“Burası Padişahlık ülkesi değil”

Alman’ın Hans’ı, İsraillinin Davit’i, Amerikalının Muhammet’inin Kıbrıs’a getirilmesi gerektiğini işaret eden Turanlı, Ercan Havaalanı’nın yapıldığı gibi uluslararası ihale yapılarak ülkedeki vatandaşın kişi başı gelirinin artmasının şart olduğunu belirtti. Ülkenin sokaklarının ve gençlerinin pırıl pırıl, bugün ünlü yerleşim yerlerinde olduğu gibi gençlerin Ferrrari ve Jaguar’larla dolaştığı, parfüm kokusundan geçilmeyen bir yer konumuna gelmesi gerektiğini anlatan Turanlı şöyle devam etti:

“Bu imkân burada var. Peki niye yapılmıyor. Sebebi ise padişahlık sürsün. Başka bir şey yok. Halkın basın tarafından iyi bilinçlendirilmesi gerekir. Sivil toplum örgütleri, işadamları, sendikalar ve basının ayağa kalkması gerekir. Bu ülkenin kalkınmasının temeli işadamından ve basından geçer. İşadamı proje üretir, basın bunu destekler, siyasetçi bu görevi yapar. Kâinatta bir tane yatırım gösterin bana ki siyasetçi yatırım yapmıştır. Siyasetçinin görevi kanun koymaktır. Ülkeye yatırımlar yapılırsa, Türkiye’den her yıl katkı alan ülke değil, Türkiye’ye ekonomik kredi veren ülke konumuna gelir. Niye bu yapılmıyor. Basının, işadamının önünü açması gerekir. Kıbrıs’ta iş yapılmasını engelleyen, proje üretmeyen imtiyaz üreten bu siyasi ve bürokratik kafalar var olduğu müddetçe ülke kalkınmaz.”

“Benim imzam olmadan olmaz” kafalarını bırakınErcan Havalimanı’nı aldıkları günden beridir Ercan’ı iyileştirmeye çalıştıklarını anlatan Turanlı, halkın memnun olması için ellerinden geleni yaptıklarını, kendisinin sadece Kıbrıslının malında hizmet edecek kiracı olduğunu söyledi.

Ercan’da eli kolu bağlı olduğunu ifade eden Turanlı, Ercan’ın kendisine Kıbrıs halkına ve havaalanına gelip gidenlere hizmet etmek üzere ihale edildiğini kaydetti. Ercan’da bir tadilat yapacakları zaman ilgili bakanlığın “Benim imzam olmadan olmaz” dediğini hatırlatan Turanlı, kendisinin kiracı ve yatırımcı olduğunu, halka hizmet etmek için Ercan’ı aldığını belirtti.

Turanlı şöyle konuştu:

“Sokakta lamba asacağız, reklam panosu asacağız, tuvaletleri tamir edeceğiz diyoruz. Bize ‘benim imzam olmadan olmaz’ diyorlar. Senin imzanı ben ne yapacağım kardeşim? Yürüyen merdivenleri altı ayda koyabildik. Şu kafaları bırakın da artık bu ülkeye hizmet edelim. Bu milleti kandırmayı, boş lafları ve yalandan kardeşlik laflarını bırakalım ve gelin gerçek paydaşlık, gerçek kardeşlik, gerçek hizmet yapalım. Bu örnek olsun ve yatırımcılar bu ülkeye gelsinler. Biz bunları düzeltmeye çalışıyoruz.”“40 yıldır neredeydiniz?”

Ercan’ın yeni halinden herkesin memnun olduğunu söyleyen Emrullah Turanlı, “Biz 40 yıl bu havaalanına yoktuk. Siz neredeydiniz?” siye sordu.

Kıbrıslının çocuğunun Fransa’da, İngiltere’de okuyup orada kaldığına ve ülkesine gelmediğine işaret eden Turanlı, ülkeye gelen gençlerin her geçen gün azaldığını, çünkü onlara gerekli imkânlar ve iş yaratılmadığını söyledi. Asil olanın, bütün vücudunu taşın altına koyan halk ve yatırımcı olduğunu belirten Turanlı, şöyle devam etti:

“Engel çıkaran bürokrat ve siyasetçi asil değildi. Kusura bakmasınlar, koltuğa oturdular diye halka zulmetme hakkı kendilerine verilmiyor. Ne Türkiye’de ne de Kıbrıs’ta ama maalesef durum böyle. Dosyayı koltuğunun altına alıp projeyi sunuyorsun, size ‘olamaz’ diyorlar. ‘Parayı ben getiriyorum. İnşaat yapacağım’ diyorum. Bana, ‘Senin imzan var, yapamazsın’ diyorlar. Sen kimsin kardeşim? ‘Ben bürokratım’ diyor. Bana ne? ‘Bakacağım’ diyor, altı ayda bakıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bunları sizin ülkenizde bir yıldır yaşıyorum. Kendi ülkemde 40 yıldır yaşıyorum. İşadamı neden başbakana veya bakana gitsin ki? İşadamı projesini yapar onaylanır ve çalışanlarla işe başlar. Bürokrasi işadamının önünü tıkıyor…

Bunun sebebi sizin ve bizim çocuklarımızın geri kalmasını sağlamaktır. Hukuk düzeni sağlanmış toplumlarda başbakanı ve bakanı kimse tanımaz. Sıradan bir vatandaştır. Bir mimar ne kadar tanınıyorsa o bakan ve başbakan da öyle tanınır. Orada hukuk ve kurallar işler. Bu yüzden bizim el ele vermemiz gerekir. Ben, 25 yıl burada misafirim. 40 yıllık birikimimi buraya bağladım.”“Kıbrıslılar ülkede işçi değil yönetici konumunda olmalı”

Ülkenin kalkınabilmesi için insan yetiştirilmesi gerektiğine işaret eden Turanlı, bunarın tamamının dışarından geleceği ve Kıbrıs halkının tamamen yönetici olduğu bir ada görmek istediğini ifade etti.

Havaalanı’nda 300 kişi çalıştığını ve bunlardan 280’inin Kıbrıslı olduğunu söyleyen Turanlı, inşaata başladıkları zaman çalışacak kişi sayısının bin olacağını, 800’ünün Kıbrıslı olacağını söyledi. Turanlı, yeni yapılacak otellerin, işletmecilerinin Kıbrıslı olması gerektiğine işaret ederek, “Havalimanının yöneticisi de Kıbrıslı olması gerekir. Biz yetiştiriyoruz. Burada genel müdür, apron, teknik ve diğer müdürlerin tamamını Kıbrıslı yapacağız. Diğer işletmelerin de böyle yapması lazım” dedi.“Vatandaşın üzerinde ölü toprağı var”

Basının halkı uyandırması gerektiğini, “Kıbrıs’ta 40, Türkiye’de 100 yıldır milletin üzerinde ölü toprağı var” diyen Turanlı, Kıbrıs’ta kongre, sağlık turizminin geliştirilmesi ve Kıbrıs’a dünya zenginlerinin getirilmesi gerektiğini ülkeye gelecek turist sayısının 10 milyon olması gerektiğini de belirtti.

Turizmden ülkeye gelecek turist sayısının artmasıyla Kıbrıs halkının gelirinin bugünkünün beş katı sokakların pırıl pırıl olacağını ifade eden Turanlı, bunları basın ile iş adamının yapacağını söyledi. Siyasetçinin ve bürokratik engellerin böyle aşılacağını kaydeden Turanlı, ülkede basının özgür olmasının şart olduğunu kaydetti.

Ülkede sistemin sistemsizlik olduğuna dikkat çeken Turanlı, “Ercan’a doktorluk hizmeti verecek yeri bize yaptırmıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? ‘Sen yapamazsın’ diyorlar. Üç ayda zorla yapabildik. Burası uluslar arası bir havalimanıdır” dedi.Yatak sayısı 100 bin olmalıEmrullah Turanlı, kendilerine “Siz zarar edeceğiniz bir havaalanını niye yüksek fiyata aldınız?” diye çok soru geldiğini belirterek, havaalanının zarar etmeyeceğini kâr edeceğini kaydetti.

Bunun bir yatırım olduğunu anlatan Turanlı, yatırımı yaptıktan sonra meyvelerini toplayıp 7 veya 10 yıl sonra kâr elde edeceğini belirterek, “Akşama yatıp sabaha kadar para kazanamazsınız ki” dedi.

Kıbrıs’ta 150 bin metrekareye yakın, iki pisti olan ve dünyanın büyük yolcu uçaklarının inip kalkabileceği bir Ercan yapacaklarını anlatan Turanlı, buradaki hayalinin Kıbrıs’a dünyadan yılda 2 milyon turist getirmek olduğunu ve bunun gerçekleşeceğine de inandıklarını söyledi. Ülkedeki yatak sayısının 20 binden 100 bine çıkması gerektiğini anlatan Turanlı, Kıbrıs’ta bu imkânın yanında talebin de olduğunu kaydetti.

Turanlı, “Biz hesaplarımızı ülkeye gelecek yolcu sayısına göre kurduk. Kıbrıs’a gelecek yolcu sayısı arttıkça biz de para kazanacağız. Ülkede yüzde 5.5 yolcu artışı var. Biz yüzde 7.5 hesapladık. Ortalama bu rakamda yolcu buraya gelecektir” dedi.“Yüzde 25 talimat verdim. Yüzde 47 ile ihaleyi aldılar”

Turanlı, Ercan Havaalanı’nın ihalesine nasıl girdiğini şöyle anlattı:

“Kıbrıs’a zaman zaman gelip gidiyorduk. Üç yıl önce akşam uçağı ile geldik. Kapıda polis pasaport kontrolünde kuyruk vardı. Kıbrıslı bir işadamını telefonda aradım ve ‘Ülkene gelip para bırakacağız zulüm görüyoruz’ dedim. Ardından Ercan’ın ihalesine çıkılmış. İhaleye son 10 gün kalaya kadar haberimiz yoktu. Ofisimizde bir arkadaşımız bana dedi ki; ‘Kıbrıs havaalanı yap- işlet- devret ihalesine çıkmış’. Ben de ‘girin’ dedim. Ancak, bizim havaalanı yapmadığımız için yeterliliğimiz yokmuş. Biz bunu yerine getirdik ve girdik. İhale günü ise kimin girip gireceğini bilmiyoruz. Genel müdüre ihaleye onun gitmesini söylemim, Çünkü benim işim çıkmıştı. Yüzde 25’e kadar teklif yapabilecek bir vekalet ile bir müdürümüz gitti. Ardından, ihalenin olacağı gün ben yurt dışındaydım. Beni biri telefonda arayarak, ‘Sizin ekibin ne yaptığını biliyor musun? İhale size kaldı. Yüzde 47 vermişsiniz’ dedi. Olacak şey değil. Yüzde 35’ten sonra hiç kimse vermedi. Ben o müdüre bir ay konuşmadım. Ancak, bir turizmciye dosyayı verip sorduğumda Ercan’ın kâr edeceğini bana söyledi.”“Araç parkını 700’den 1500’e çıkardık”

Kendilerinin projelerinde tek değişikliğin 700 araçlık otoparkın bin 500’e çıkarılması olduğunu belirten Turanlı, “Projemizin maliyeti arttı ama biz bunu yaptık” dedi.

Devletin kendilerine sunacağı projeyi beklediğini de anlatan Turanlı, Ercan’da birçok sorun yaşadıklarını ifade etti.
 
26 Ocak 2014 Pazar 19:33
Okunma: 1418
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu