Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Enı-kogas Konsorsiyumuna İki Parsel Daha

Enı-kogas Konsorsiyumuna İki Parsel Daha

Lefkoşa, 26 Mayıs 13 (T.a.k): Rum Yönetimi'nin, Münhasır Ekonomik Bölge İçerisinde Bulunan 2, 3 Ve 9. Parsellerin Araştırma Ve Faydalanma Hakkını Daha Önce Verdiği Enı-kogas (İtalyan-kore) Konsorsiyumuna, İki Parsel (5 Ve 6.parsel) Daha Verme İhtimalinin Bulunduğu Belirtildi..

 
 
Enı-kogas Konsorsiyumuna İki Parsel Daha
Fileleftheros gazetesi, ENI-Kogas konsorsiyumuna verilmesi düşünülen sözde MEB içerisindeki iki parsel için  yatakların olduğuna dair göstergeler bulunduğunu yazdı.


Gazete; Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis'in önerisi üzerine Bakanlar Kurulu'nun bugün sona eren 2. tur izin haklarına başvurma süresini altı ay daha uzattığını belirtti.


2. tur izinlerin altı ay daha uzatılmasının, başvuruda bulunan ve kendilerine parsel verilmeyen şirketlerin güvencelerini yenilemeleri ve önerilerini yeniden teyit etmeleri anlamına geldiğini belirten gazete, Enerji Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis'in İtalyan-Kore konsorsiyumuna mektup göndererek hükümetin konsorsiyumu ilgilendiren kararı hakkında bilgi verdiğini belirtti.


Gazete, mektubun ayrıntılarının bilinmediğine de dikkat çekti.


Politis gazetesi aynı haberi "Batı Hazinesi İçin ENI'ye Pencere" başlığıyla aktardı.


Gazete, İtalyan-Kore konsorsiyumu ENI-Kogas'ın, MEB'in batı sınırlarındaki 5 ve 6.parsellerde hidrokarbondan faydalanma ve araştırma izni almayı talep etme olanağına sahip olduğunu da yazdı.


Bakanlar Kurulu'nun 2.tur izinlere yönelik başvuru süresini altı ay daha uzattığını belirten gazete, bunun da İtalyan-Kore şirketinin MEB'deki izin hakkını dört veya beş yapabilmesi imkanını doğurduğunu yazdı.


Bakanlar Kurulunun kararının, özlü olarak sadece ENI-Kogas konsorsiyumunu ilgilendirdiğini yazan gazete, bunun   Güney Kıbrıs'ın batı sınırında olan ve Türkiye'nin kendi parsellerine dahil ettiği ENI-Kogas'ın 5 ve 6. parsellere yönelik önerisini kapsadığını belirtti.


Gazete söz konusu parseller için müzakerelerin başlaması veya başlamamasına ilişkin tasarrufun da Rum Yönetimi'nde olduğunu yazdı.


"İSRAİL ARA ÇÖZÜM İÇİN YARDIM ETMEY HAZIR"


Kathimerini gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde ise, Güney Kıbrıs'ın kendi doğal gazını ilk başta elektrik üretimi amaçlı olarak 2019 yılı içerisinde kullanmaya başlayabileceğine ilişkin iyimser hesaplar bulunduğunu yazdı.


Rum Yönetimi'nin 2019 yılına kadar bu konuda "ara çözüm" yöntemlerini bulması gerektiğine dikkat çeken gazete, İsrail'in Güney Kıbrıs ile ara çözüm konusunda işbirliği yapılmasına da olumlu baktığını belirtti.


Ara çözüme ilişkin Devlet Doğal Gaz İşletmesi'ne(DEFA) sunulan ihalelerin henüz incelenmekte olduğunu yazan gazete, ihale dosyalarının ileriki günlerde açılacağını belirtti.


Enerji Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, ihale dosyalarının 24 saat içerisinde açılması için yeşil ışık yakmasının beklendiğini de yazdı.


Habere göre DEFA'nın önünde, Güney Kıbrıs'a sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) getirilmesi şeklinde üç şirketin teklifi bulunuyor.


İsrail'in Güney Kıbrıs'a tüm konularda yardım etmeye olumlu gözle baktığını belirten gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak İsrail'in, Güney Kıbrıs tarafından sunulan Rum Elektrik Kurumu'nun işlevine yönelik gerekli doğal gaz miktarını temin edilmesine yönelik öneriyi ret etmediğini yazdı.


Gazete doğal gazın, İsrail'in "Tamar" parselinden taşınmasının da mümkün olacağını belirtti.


İsrail'in kendi rezervleri konusunda stratejik bir planlamayı henüz sonuçlandırmadığına, bir diğer deyişle bu rezervlerin ihraç edilip edilmeyeceğine ihraç edilmesi takdirde hangi miktarlarda edileceği konusunda bir sonuca varmadığına dikkati çeken gazete, ancak Netanyahu Hükümeti'nin tüm konuya iki ülke arasında geliştirilmekte olan işbirliği çerçevesinde farklı bir açıdan  bakmasının da mümkün olduğunu yazdı.


Gazete ancak bu konunun, ne iki ülkenin ilgili bakanlarının görüşmesinde ne de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in İsrail ziyareti sırasında gündemde yer almadığı için ele alınmadığını da belirtti.


ENERJİ BAKANI LAKKOTRİPİS


Alithia gazetesine özel açıklamalarda bulunan Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis, Noble Energy Şirketi ile doğal gaz sıvılaştırma terminaline ilişkin karşılıklı anlayış memorandumunun en kısa zamanda imzalanacağını söyledi.


Lakkotripis, imzalanacak olan memorandumun, iyi niyet memorandumu olacağını ifade etti.


Doğal gaz sürecinde gecikmeler yaşandığına ilişkin spekülasyonları reddeden Lakkotripis, teyit sondajını (2.sondaj) yapacak platformun 1 Haziran tarihinde yerinde, bir diğer deyişle 12.parselde olacağını ve teyit sondaj çalışmalarının derhal başlayacağını söyledi.


Gazete aynı haber içerisinde bazı kaynaklara dayanarak Ticaret Bakanlığı'nda, 12.parselde teyit sondajı sonuçları elde edilmeden Noble ile terminal konusunda nihai anlaşma imzalanmasının zor olduğu görüşünün bulunduğunu yazdı.


Habere gör konuya müdahil teknokratlara göre, bu durum doğal gaza ilişkin planların gecikmesi anlamına gelecek ve bu da Avrupa'nın 2020-2025 gereksinimlerini karşılama trenini kaybetme ihtimaline sürükleyecek.


Gazete, acele ettiğini ifade eden Noble şirketinin, sabrının taşması ve sıvılaştırılmış doğal gaza ilişkin(yüzer tesis veya İsrail'de terminal) başka yöntemler düşünme olasılığının da ihtimal dışı olmadığını yazdı.


Gazete haberi "To LNG Or Not To LNG" başlığıyla yansıtırken, İngiliz şair ve oyun yazarı  William Shakespeare'in ünlü sözüne (to be or not to be) atıfta bulunarak, doğal gaz konusunda  "To LNG or not to LNG" sorusunun; bir diğer deyişle "sıvılaştırılmış doğal gaz satılacak mı yoksa bu, Türk boru hattı aracılığıyla başka pazarlara mı satılacak" sorularının yanıt bulması gerektiğini belirtti.


Doğal gaz konusunda iki eğilimin bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin "Türkiye ile işbirliği yolunu açacak olan Kıbrıs sorunu çerçevesinde Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'indeki doğal gazdan faydalanılması, diğerinin ise  Avrupa karşıtı dinamiklerinin Türkiye'de zemin kazanması durumunda çok tehlikeli olacak olan  Güney Kıbrıs'ın tüm yumurtalarını (doğal gazı) Türk boru hattına aktarması"  şeklinde olduğunu yazdı.


Habere göre Netanyahu çevresiyle konuşan bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, İsrail'in pazara çıkaracağı doğal gazın tümünü, Türkiye üzerinden ihraç edilmesi için verme ve terminal inşa etme  durumunun bulunmadığını ifade etti.


Güney Kıbrıs ve İsrail'in Türkiye'yi enerji planının dışında tutması durumunda Türkiye'nin eli bağlı kalmasının söz konusu olmadığını yazan gazete, Ankara'nın bunun ötesinde MEB bölgesinde "siyasi istikrarsızlık" yaratacağını  savundu.


KRETİK BAŞKANI HARALAMBOS ELLİNAS


Fileleftheros gazetesine göre Devlet Doğal Gaz Şirketi (KRETİK) Başkanı Haralambos Ellinas ise, enerji konulu  AB zirvesinin Güney Kıbrıs için önemli olduğunu söyledi ve Güney Kıbrıs'ın ilk kez Avrupa'nın enerji planlamalarına girdiğine dikkat çekti.


Ellinas, bunun ilk adım olduğunu ve ülke için yapılması gereken daha çok şeyin bulunduğunu söyledi.


Güney Kıbrıs'ın Türk planlamasıyla ilgili olan güney boru hattının bir parçası olmayı arzulamadığını net bir şekilde ifade etmesi gerektiğini söyleyen Ellinas, hedefin Doğu Akdeniz planlamaları içerisinde bulunması olduğunu ifade etti.


Ellinas, Güney Kıbrıs'ın şu anda AB'yi doğal gaz sıvılaştırma terminalinin inşası konusunda ikna etmesi ve Rum doğal gazının Türk boru hattıyla taşınmasın yönelik her fikri önlemesi gerektiğini de söyledi.


(FK/GUR)


 
26 Mayıs 2013 Pazar 12:58
Okunma: 944
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu