Ana Sayfa » Kıbrıs » Ercan Havaalanı İçin İhale Yarın Açılıyor (2-son)

Ercan Havaalanı İçin İhale Yarın Açılıyor (2-son)

Ercan'ın İşletme Haklarının Devredilmesine İlişkin İhaleyi Kazanacak Firma Bir Dizi Yatırım Yaparak 25 Yıl Boyunca İşletme Hakkına Sahip Olacak.

 
 
Ercan Havaalanı İçin İhale Yarın Açılıyor (2-son)
PROJEYE GÖRE ERCAN'DA YILLIK EN AZ 5 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERİLEBİLECEK


YATIRIMLARIN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN 4 YIL SÜRE OLACAK


YENİ ERCAN'DA BRÜT ALAN 152 BİN METREKARE... YENİ APRON, 62 CHECK-IN BANKOSU, 24 PASAPORT KONTROL NOKTASI, 8 KÖRÜK YAPILACAK


ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN TERMİNAL BİNASI, YOL VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ, TÜNEL, PAT SAHALARI VE YENİ OTOPARKLAR DA İNŞA EDİLECEK... MEVCUT TERMİNAL BİNASI KARGO TERMİNALİNE DÖNÜŞECEK


BAŞBAKAN KÜÇÜK: "ÖZELLEŞTİRME YASASI'NDAN SONRA ÇIKILAN İLK İHALE... HEDEF MAĞUSA LİMANI İÇİN DE BENZER İHALE"


SANER: "HİZMET ÜRETEN VE İŞLETEN DEVLET ANLAYIŞINDAN, POLİTİKA BELİRLEYEN VE REGÜLE EDEN DEVLET ANLAYIŞINA GEÇMEYİ AMAÇLIYORUZ"


Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K.): Kuzey Kıbrıs'ın hava ulaşımının merkezi Ercan Havaalanı, köklü bir değişikliğe uğramaya hazırlanıyor.


1977'de inşa edildiğinde yılda 150 bin yolcu kapasitesiyle hizmet vermeye başlayan Ercan için artan ihtiyaçlar dikkate alınarak yeni bir proje hazırlandı. Bu bağlamda, Ercan Havaalanı'nın işletme haklarının devredilmesi için, yarın uluslararası ihaleye çıkılıyor. İhaleyi kazanacak firma, Ercan'da yılda en az 5 milyon yolcuya hizmet verilebilecek kapasiteye ulaşılması için yatırımlar yapacak ve 25 yıl boyunca kâr payı ödemek koşuluyla işletme haklarını üstlenecek.


Şartnameye göre, ihaleye uluslararası havaalanı işletme deneyimi bulunan firmalar katılabilecek. Ancak ihaleyi kazanacak firmanın, en az yüzde 10'luk payla KKTC'den ortak bulması koşulu da var. Ercan ihalesini kazanacak firmanın, öngörülen yatırımları gerçekleştirmesi için 4 yıllık süresi olacak.


Ercan Havaalanı'ndaki yeni yatırımlar sürerken, havaalanının hizmetleri de devam edecek. Hava ulaşımının Geçitkale Havaalanı'na taşınması gerekmeyecek.


SANER, YENİ ERCAN'I ANLATTI


Merkezi İhale Komisyonu'nca yürütülecek 90 gün süreli ihalenin başlaması öncesinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Başbakan İrsen Küçük'ün de katıldığı basın toplantısıyla "yeni Ercan"ı anlattı. Lefkoşa Merit Otel'deki basın toplantısında Başbakanlık ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratları da hazır bulundu.


Hazırlanan projeyi tanıtan, ihaleye çıkma nedenlerini anlatan ve katılımcılara Ercan'da sanal tur yaptıran Saner, Ercan'da yılda en az 5 milyon yolcuya hizmet verebilecek bir kapasiteye ulaşmanın hedeflendiğini açıkladı.


Yarın başlayacak ihaleyi kazanacak firma, projede öngörülen yatırımları gerçekleştirecek ve 25 yıllığına Ercan'ın işletmesini üstlenecek. İhaleyi kazanacak firma, kâr payından devlete yüzdelik ödeyecek. İhalede, bu yüzdeliğin ne olacağıyla ilgili tekliflere göre değerlendirme yapılacak.


Başbakan İrsen Küçük, Özelleştirme Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından ilk ihalenin Ercan olacağını belirterek, şeffaf bir ihale süreci yaşanacağını söyledi. Küçük, "Beklentim o ki, Mağusa Limanı için de kısa süre sonra benzer ihaleyi gerçekleştirelim" dedi.


SANER: "ERCAN GEÇEN YIL 2 MİLYON 443 BİN YOLCUYA HİZMET VERDİ"


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ercan'ın ülkenin iki havaalanından biri olduğuna ve Kıbrıs Türk halkının yurt dışıyla bağlantısını sağladığına işaret ederek, en son 2003 yılında yapılan tadilat projesiyle 2005'ten itibaren yıllık yolcu kapasitesinin 1 milyon 200 bine yükseltildiğini ama artık bunun da yetersiz kaldığını söyledi.


Geçen yıl 2 milyon 443 bin yolcuya hizmet veren Ercan'da bazı aksaklıklar da yaşandığını ve adına yaraşır bir havaalanı olması için bir yıldır ciddi bir çalışma yapılarak proje hazırlandığını anlatan Bakan Saner, günümüzde artık havayolu ulaştırması sektöründe devletin rolünün değiştiğini; "hizmet üreten ve işleten" devlet anlayışından "politika üreten ve regüle eden" (düzenleyen) anlayışa geçildiğini ifade etti.


Saner, dünyada havaalanlarının özelleştirilmesine neden olan gelişmelere değindi ve Türkiye'de yap-işlet-devret veya işlet-devret modeliyle özelleştirilen bazı havaalanlarıyla ilgili bilgiler aktardı.


İŞLETME HAKLARI DEVREDİLECEK


Ersan Saner, Güney Kıbrıs'taki Larnaka ve Baf havaalanlarının da "yap-işlet-devret" modeliyle 2006'da 25 yıllığına özelleştirildiğini belirterek, Ercan Havaalanı'nda Özelleştirme Yasası'nın 18. maddesi gereği "Ercan Havaalanı'nın İşletme Haklarının Devredilmesine İlişkin Özelleştirme Modeli"nin uygulanacağını bildirdi.


KKTC, Güney Kıbrıs, Malta ve İzlanda'nın havaalanlarına göre yolcu trafiği hakkında istatistik bilgiler de aktaran Saner, Ercan Havaalanı'yla ilgili şu bilgileri de verdi:


RAKAMLARLA ERCAN


"1977 yılında 150 bin yolcu kapasiteli inşa edilen Ercan Havaalanı'na değişik tarihlerde ilaveler yapılarak yolcu kapasitesi artırıldı. 2003 yılında 1 milyon 200 bin yolcu kapasitesine ulaşabilecek şekilde tadil edilmiştir. Ancak yıllar bazında yolcu sayısında büyük artışlar olmuş ve mevcut Ercan Havaalanı'nın kapasitesi yetersiz kalmıştır.


Ercan Havaalanı'nda 2010 yılında toplam 2 milyon 151 bin 226 yolcuya hizmet verilirken, 2011 yılında yolcu sayısı yüzde 13,6'lık bir artışla toplam 2 milyon 443 bin 211'e ulaşmıştır.


Ercan Havaalanı'nın tadil edildiği 2003 yılında 847 bin 654 olan yolcu sayısındaki yükseliş trendi yıllar bazında devam etmiş ve yolcu sayısı 2003 yılına göre 2011 yılında yüzde 188 oranında artmıştır. 2010 ve 2011 yılları baz alındığında, uçak sayılarında yüzde 10.8 gibi büyük bir artış olduğu görülmektedir."


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, yıllar itibarıyla Ercan'ın hizmet verdiği uçak ve yolcu sayısının yükseldiğine dikkat çekerek, 2003'te 6 bin 718 olan uçak sayısının geçen yıl 19 bin 546'ya ulaştığını bildirdi.


Ercan'ın gelir ve giderleriyle ilgili de bilgiler aktaran Saner, 2010 yılında işletme ve personel giderleri 37 milyon TL iken gelirlerin 36 milyon TL olduğunu ve 1 milyon TL zarar edildiğini; 2011'de ise 39 milyon TL'lik gidere karşılık 51.3 milyon TL'lik gelir elde edildiğini ve 12.3 milyon TL de kâr elde edildiğini anlattı.


Ersan Saner, halen günde 70 uçağa hizmet veren Ercan'da altyapı eksiklikleri giderilerek dünya standartlarında bir havaalanı yaratılmasının şart olduğunu, Türkiye'deki ilgili kurumların raporlarının da bunu söylediğini bildirdi.


BUGÜNKÜ DURUM... YETERSİZLİKLER...


Saner, Ercan'ın bugünkü durumuyla ilgili gözlemleri de şöyle sıraladı:


"2003 yılında günlük ortalama 19 sefere hizmet veren pistin yükü bugün yaklaşık 4 kat artmış durumdadır. Gerek terminal binası, gerekse apron ve pist günlük ortalama 70 uçuşu aşan trafik neticesinde yetersiz kalmış ve ayrıca PAT sahaları ekonomik ömrünü tamamlama noktasına yaklaşmıştır.


Terminal binası yapısal yetersizliği nedeni ile yolcu trafiğine tam anlamıyla cevap verememektedir. Terminal sistemleri, bagaj taşıma sistemleri, güvenlik sistemleri ve bunlara bağlı diğer uygulamalarda yetersizlik anlamında sıkıntılar yaşanmaktadır.


Ercan Havaalanı'nda tüm problemlerin aşılabilmesi için kapasitesi artırılmış ve dünya standartlarına daha uygun modern ve yeni bir terminal binası yapımına ihtiyaç duyulmaktadır.


DLH Genel Müdürlüğü ile DHMİ Genel Müdürlüğü'nün 8 Nisan 2011 tarihli 'Kıbrıs Ercan Havalimanı'nın Yeniden Yapılandırılması Kapsamında Yapılan İnceleme Raporu'nda' da belirtildiği üzere mevcut PAT sahalarının onarımının yeni bir paralel pist yapılmaksızın mümkün olmadığı ve yeni PAT sahlarının yapımına ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir."


EN AZ 5 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ercan'da yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, "ICAO ve uluslararası standartlara uygun en az 5 milyon yolcu kapasiteli modern bir terminal binası; yeni terminal binasına uygun çevre ve yol düzenlemeleri; kanal deplasesi ve alt geçit (tünel), yeni PAT sahaları ve yeni otopark binalarının yapımı ile mevcut terminal binasının kargo terminaline dönüştürülmesi" gerektiğini açıkladı.


ERCAN İÇİN YENİ YATIRIMLAR


Ercan için ihtiyaç duyulan yeni yatırımlarla toplam brüt alanın 152 bin 500 metrekareye çıkacağını; bunun 89 bin 911 metrekaresinin terminal binası ve otel; 69 bin 589 metrekaresinin bodrum otoparkı ve 13 bin 428 metrekaresinin de ticari alanlardan oluşacağını bildiren Saner, halen 12 olan check-in banko sayısının 62'ye; 12 olan pasaport kontrol noktasının 24'e yükseleceğini söyledi.


8 KÖRÜK


756 araçlık oto park ve 76 otobüs için park yeri hazırlanacağını; 8 körük ve hydrant sistemi kurulacağını; ikinci pistin yapılacağını ve üç gidiş, 3 de geliş şeritli tünel inşa edileceğini ifade eden Saner, yeni apronun 140 metreye 1 kilometre çapında olacağını; hedeflerinin yılda 8 milyon yolcuya hizmet verebilecek bir havaalanı olduğunu anlattı.


Saner, bu yatırımlarla Ercan'a kazandırılacak tünelle Ercan'ın üstten uçak, alttan karayolu geçen Avrupa'daki üçüncü havaalanı niteliğini de kazanacağını bildirdi.


Saner, Ercan'da sisli havalarda inişe imkan verecek aletli iniş sisteminin (ILS) de haziran ayı içinde hizmete konulacağını bildirdi.


Saner, bir soru üzerine Güney Kıbrıs'la havacılık konusunda bir sıkıntıları olmadığını; onların sıkıntısı varsa Ercan'da kullanılan SMART sistemini insanlık namına Güney için de kullanabileceklerini söyledi. Ersan Saner, kendilerine güvendiklerini belirterek, elektrikte olduğu gibi hava ulaşımı güvenliği için de Güney Kıbrıs'a yardımcı olabileceklerini söyledi.


"ŞEFFAF İHALE OLACAK"... ŞARTANME 50 BİN TL


Yarın Merkezi İhale Komisyonu'nun başlatacağı ihalede 90 gün içinde tekliflerin sunulabileceğini, basın mensuplarının şartnameyi bir bakanlık personeli gözetiminde inceleyebileceğini, ihaleye katılacakların da 50 bin TL karşılığı alabileceğini bildiren Bakan Saner, sorular üzerine "Herkesin gözü önünde, şeffaf bir ihale olacak. KTHY'deki gibi zarfların kaybolması diye bir şey söz konusu olmayacak, ihale Merkezi İhale Komisyonu'nca yürütülecek" dedi.


Saner, ihaleye en yüksek teklifi veren üç firmayla açık pazarlık yapılarak kazananın belirleneceğini ifade etti.


Saner, bir başka soru üzerine Ercan'daki yatırımlar sırasında havaalanının hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı.


BAŞBAKAN KÜÇÜK: "BİR İLK"


Başbakan İrsen Küçük de Bakan Saner'in sunumundan sonra bir yıldır üzerinde çalışılan projeyle ülkede bir ilkin gerçekleşeceğini ifade ederek, katkıda bulunanlara teşekkür etti.


Küçük, "Beklentim o ki kısa zaman sonra benzerini Mağusa Limanı için de gerçekleştirelim" dedi.


Hükümete gelmelerinden sonra bu gibi büyük projeler üzerinde çalıştıklarını kaydeden Başbakan Küçük, 2010'dan 2011'e yolcu miktarı yüzde 183 artan Ercan'ın turizm için en sıkıntılı aylar olarak bilinen ocak, şubat ve martta bile yüzde 30 artış yaşadığını kaydetti.


Başbakan Küçük, turizmdeki artışın ulaşım ve taşımacılıkta da artışı beraberinde getirdiğini ifade ederek, modern hava ve deniz limanlarına ihtiyacın ortaya çıktığını vurguladı.


1974 sonrası şartlarda inşa edilen Ercan'ın büyük uçakların inişine uygun olmadığını belirten Başbakan İrsen Küçük, tek pist bulunmasının da sıkıntısının yaşandığını söyledi.


Başbakan Küçük, Özelleştirme Yasası'nın yürürlüğe girmesinden sonra Ercan ihalesinin ilk olacağını belirterek, ihalenin şeffaf olacağını ve Kıbrıs Türk Petrolleri'nde olduğu gibi televizyondan da takip edilebileceğini kaydetti.


8 körüklü, modern bir havaalanının ülkeye gelecek misafirler için de önemli imaj ve tanıtım olacağına dikkat çeken Başbakan Küçük, projenin hayırlı olmasını ve Mağusa Limanı için de gerçekleşmesini diledi.


"HASPOLAT'TAKİ KÖTÜ KOKULAR KASIMDA BİTECEK"


Başbakan Küçük, Haspolat arıtma tesisinin yaydığı kötü kokuların Ercan'a gelen turistler üzerindeki olumsuz etkisiyle ilgili soruya karşılık, bu konuda bir AB projesinin sürdüğünü hatırlattı ve kasım ayında bu kötü kokuların biteceğini söyledi.


Küçük, Ercan'daki yeni yatırımlar için gerekli geniş olmayan bir alan için kamulaştırma yapıldığını da belirtti.


(GÜL/GÜR)  


 
24 Mayıs 2012 Perşembe 13:13
Okunma: 638
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu