Ana Sayfa » Türkiye » Erdoğan-Katainen Basın Toplantısı

Erdoğan-Katainen Basın Toplantısı

Erdoğan: ''biz Güney Kıbrıs'ın Dönem Başkanlığını 6 Ay Ara Vererek Geçireceğiz. Çünkü Biz Güney Kıbrıs Diye Bir Devlet Tanımıyoruz".

 
 
Erdoğan-Katainen Basın Toplantısı
"TANIMADIĞIMIZ BİR GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ İLE KALKIP DA HİÇBİR ZAMAN BİR ARADA OLAMAYIZ, AYNI MASAYA OTURAMAYIZ''


Ankara, 19 Nisan 12 (T.A.K): Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nde Danimarka'dan sonra Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığının başlayacağını anımsatarak " Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığını 6 ay ara vererek geçireceğiz. Çünkü biz Güney Kıbrıs diye bir devlet tanımıyoruz. Tanımadığımız bir Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile kalkıp da hiçbir zaman bir arada olamayız, aynı masaya oturamayız" dedi.


Başbakan Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.


Erdoğan Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak, ''Tankların kışlalarına çekilmesi lazım. Kışlalarına çekilmediği sürece burada Sayın Annan'ın 6 maddelik planındaki söz yerine geldi diyemeyiz'' dedi.


Erdoğan, ''Suriye'deki ateşkesi nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:


''Annan Planı'nı desteklediğimizi, bunun arkasında olduğumuzu ifade etmek isterim. Fakat bu planın yürüyüp yürümeyeceği, Suriye yönetiminin buna sadık kalıp kalmayacağı noktasına gelince, henüz içeriden aldığımız istihbari bilgiler maalesef olumlu istikamette değil. Hala rejim orada kan akıtmaya, öldürmeye devam ediyor. Ve tabii Suriye'den gerek Türkiye'ye gerek Ürdün gibi sınır, komşu ülkelere gidişler kaçışlar devam ediyor. Bu kaçıp gelenlerin verdiği bilgilere dayalı olarak sorduğumuzda, söylediğimizde içeride Şam dışındaki illerde, oralarda maalesef öldürme hadiseleri devam ediyor. Ve tankları çektik ifadesi kısmen doğru. Ama bu çekilen tanklar kışlalarına dönmüyor. Kırsal kesime doğru alınıyor. Belki mahalle aralarından, caddelerden bu görüntüler kayboluyor ama kırsal kesimde yine aynı şekilde her an saldırmaya hazır vaziyette bekliyor. Bu tankların kışlalarına çekilmesi lazım. Kışlalarına çekilmediği sürece burada Sayın Annan'ın 6 maddelik planındaki söz yerine geldi diyemeyiz.


Şu anda BM Güvenlik Konseyi biliyorsunuz aldığı son kararla gözlemciler göndermeye başladı. Bu gözlemciler oraya geliyorlar. Gözlemciler de tabii yerlerinde bunu takip edecekler, görecekler. Onların da bu oradaki ziyaretleri, denetimleri çok büyük önem arz ediyor diye düşünüyorum. Temenni ederiz ki ölüm dursun, kan dursun.''


AB MÜZAKERE SÜRECİ


Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'de AB'ye üye olmak noktasında geçerli bir irade var mı? Türkiye'nin Ortadoğu'nun daha geçerli bir parçası olmasına ilişkin bir iradesi olduğuna dönük söylentiler var. Bu konuda ne diyeceksiniz?'' sorusu üzerine şunları söyledi:


''Avrupa Birliği bizim için aslında stratejik bir karardır, siyasi bir karardır. Ve biz bu siyasi, stratejik kararımızın arkasındayız. Biz buradan caymış değiliz, kararımızdan dönmüş değiliz. Ama ne yazık ki AB üyesi ülkelerin Türkiye'ye karşı ahde vefa anlayışında ne yazık ki çok büyük bir sapma var diyebilirim. Onlar sözlerini yerine getirmediler, getirmiyorlar. Biz sabırla yine çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim; şimdi Danimarka'dan sonra malum Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığı başlayacak. Tabii ki biz Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığını 6 ay ara vererek geçireceğiz. Çünkü biz Güney Kıbrıs diye bir devlet tanımıyoruz. Tanımadığımız bir Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile kalkıp da hiçbir zaman bir arada olamayız, aynı masaya oturamayız. Bu mümkün değil. Ama nedir, AB'nin kurumlarıyla görüşmeleri bizim de buradaki kurumlarımız yine yürütmeye devam ederler. Çalışmalarımızı bu şekilde sürdürürüz.''

Türkiye  Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya'nın AB dönem başkanlığı yaptığı dönemde Kıbrıs sorununun çözülmesi için çok ciddi yaklaşımların olduğunu, ancak Türkiye'nin tekliflerine bazı AB üyesi ülkelerin olumlu yaklaşımı göstermediklerini belirtti.


Erdoğan ''Uluslararası ilişkilere bizim gibi küresel bir vizyon ile yaklaşan Finlandiya ile bölgesel ve küresel barışın tesisine yönelik somut projeler gerçekleştirilmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz'' dedi.


Başbakan Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile baş başa ve heyetler arası yapılan görüşmelerin ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu.


Gerek ikili gerekse heyetler arası yaptıkları görüşmelerin verimli geçtiğini ve geleceğe yönelik adımlar attıklarını belirten Erdoğan, dostane görüşmenin iki ülke arasındaki ilişkilerin mümkün olan her alanda daha ileri bir aşamaya nasıl taşınabileceğine yönelik olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, ''Askeri, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel alanda ilişkimizin ve işbirliğimizin derinleştirilmesi yönündeki ortak iradeyi teyit ettik'' diye konuştu.


Türkiye ve Finlandiya arasındaki ticaret hacminin 2011 yılı sonu itibariyle 1,6 milyar dolar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bu rakamın iki ülkenin potansiyeline, kapasitesine ve gücüne göre çok küçük bir rakam olduğunu dile getirdi. Bu rakamın aşılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, bu iradenin olduğunu gördüğünü ifade etti.


Finlandiya ile diplomatik ilişkilerin 9 Aralık 1924 tarihindeki dostluk anlaşması ile başladığını kaydeden Başbakan Erdoğan, o tarihten bu yana ikili ilişkilerin çok daha çeşitlendiğini ve derinlikli bir boyut kazanmış bir durumda olduğunu söyledi. Türkiye ile Finlandiya bugün demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerleri benimsemiş iki ülke durumunda'' diyen Erdoğan, uluslararası sorunların çözümü ve dünya barışına katkı amacıyla sergilemekte olunan ortak çabaların iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırdığını anlattı. 


LİMANLARIN AÇILMASI


''Uluslararası ilişkilere bizim gibi küresel bir vizyon ile yaklaşan Finlandiya ile bölgesel ve küresel barışın tesisine yönelik somut projeler gerçekleştirilmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz'' diyen Erdoğan, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak Finlandiya ile görüşmelerin olduğunu hatırlattı. Finlandiya'nın AB dönem başkanlığı yaptığı dönemde Kıbrıs sorununun çözülmesi için çok ciddi yaklaşımların olduğunu kaydeden Erdoğan, ancak Türkiye'nin tekliflerine bazı AB üyesi ülkelerin olumlu yaklaşımı göstermediklerini belirtti.


Erdoğan, şöyle devam etti:


''Çünkü, limanların açılması noktasında, bizler 'karşılıklı olarak olursa bu işe evet deriz ama tek taraflı böyle bir şey istenmesin de bizler asla olumlu bakmayız, yaklaşmayız' dedik. Peki Kofi Annan ile yaptığımız çalışmalarda, Annan Planı konusundaki samimiyetimizi garantör ülke olarak ve Kuzey Kıbrıs'daki kardeşlerimiz olarak bizler ne söz verildiyse Burgenstock da aynı uyguladık. Ama Güney Kıbrıs ve garantör ülkesi bunu uygulamadıkları gibi o günden bugüne de verilen sözler yerine getirilmedi ki bu sözlerin en önemlisi, mesela serbest ticaretle ilgili dolaşım hala yerinde durmaktadır. 


Bu Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan vatandaşlarımıza gerçekten verilen sözün yerine getirilmemesi sebebiyle çok ciddi bir haksızlıktır. Şunu da özellikle ifade etmem lazım. Biz adaylık statüsünü 1999 yılında Helsinki'de elde etmiştik. Onun için Finlandiya'nın başkenti Helsinki'nin bizde önemli bir yeri var. Bunu da burada vurgulamakta fayda görüyorum. O tarihten bu yana Finlandiya gerçekten her zaman Türkiye'nin, AB üyeliğine destek sağlamıştır ve bu destek de diğer ülkelerden hep farklı olmuştur. İstisna bir yeri bu noktada vardır.''


''TÜRKİYE'YE GELEN FİNLANDİYALI TURİST SAYISI 190 BİNE ULAŞTI''


Türkiye ile Finlandiya arasındaki ekonomik ilişkilerin büyümesine yönelik adımların bu ziyaretle atıldığına inandığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bakanların yapacakları görüşmelerin bunun temel taşlarını oluşturacağını kaydetti.


Erdoğan, Türkiye'nin 2023 yılına kadar tüm hidroelektrik potansiyelini fiili olarak değerlendirilmesini ve yenilenebilir enerjinin toplam elektrik enerjisi üretimi içerisindeki payının yüzde 30'a ulaşmasını amaçladıklarını belirterek, bu hedef doğrultusunda 2023 yılına kadar rüzgar enerjisinde 20 bin megavat, jeotermal enerjide ise 600 megavat kapasiteye ulaşmayı öngördüklerini hatırlattı. Başbakan Erdoğan, Finlandiya'nın enerji alanında Türkiye ile işbirliğini geliştirmeye ve özellikle de nükleer enerji üretiminin güvenliği bağlamındaki tecrübelerini paylaşmaya istekli olamasına Türkiye açısından ayrıca memnuniyet duyduklarını söyledi.


Erdoğan, ''İnanıyorum ki enerji alanında yapacağımız iş birliği, ikili ilişkilerimizi, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizi tetiklemesi bakımından çok  ciddi katkılar sağlayacaktır. Geçen yıl Türkiye'ye gelen Finlandiyalı turist sayısı 190 bine ulaştı. Bunun daha da artarak devam edeceğine inanıyorum. Bu artış halklarımız arasındaki kaynaşmayı da sağlayacaktır'' dedi.


 
19 Nisan 2012 Perşembe 09:18
Okunma: 737
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu