Ana Sayfa » Türkiye » Erdoğan: "korkunun Olduğu Yerde Özgürlük Konuşulmaz"

Erdoğan: "korkunun Olduğu Yerde Özgürlük Konuşulmaz"

''eğer Demokrasiye İnanıyorsanız O Zaman Demokratik Mücadeleden De Korkmayın. İki Tercih Var; Ya Parlamento Ya Kandil. Kandil'e Gitmek İstiyorsanız Yolunuz Açık Olsun. Ama 'parlamento' Diyorsanız Gelin Parlamento'da Mücadeleyi Demokratik Olarak Verin''.

 
 
Erdoğan:

''YAŞLANMAYA DOĞRU GİDİYORUZ. EĞER MİLLET OLARAK NÜFUSUMUZU GENÇ TUTAMAZSAK Kİ ŞU ANDA YÜZDE 60 İTİBARIYLA 30 YAŞ ALTIYIZ, BUNU BU ŞEKİLDE KORUYAMAZSAK GELECEĞİMİZ 2037 İTİBARIYLA TEHLİKEDEDİR''

Ankara, 3 Kasım 12 (T.A.K.): Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, korkunun olduğu yerde özgürlüğün konuşulamayacağını, inancına güvenenin inanç, düşüncesine güvenenin düşünce hürriyetinden korkmayacağını belirterek, ''Eğer demokrasiye inanıyorsanız o zaman demokratik mücadeleden de korkmayın. İki tercih var; ya Parlamento ya Kandil. Kandil'e gitmek istiyorsanız yolunuz açık olsun. Ama 'Parlamento' diyorsanız gelin Parlamento'da mücadeleyi demokratik olarak verin'' dedi.

Voleybol Federasyonu Başkent Spor Salonu'ndaki törende, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı 53 yurdun toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, yurtlarda 60 kişinin kaldığı koşullardan geldiklerini, bunun sıkıntılarını yaşadıklarını söyledi. Erdoğan, artık gençlerin ilkel şartlarda yaşamayacağını, 1 veya 3 kişilik, içinde banyosu, tuvaleti, buzdolabı, televizyonu olan yurtlar yapıldığını, daha da modern koşulların sağlanacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan, ''Bu yurtlarda kalan çocuklarımızın çoğu muhtemelen kendi evlerinde dahi sahip olamadıkları bir konforla eğitimlerini sürdürme ikanı buluyorlar'' dedi.

Türkiye genelinde ve Kıbrıs'ta toplam 308 bin yatak kapasiteli 344 yurtla öğrencilere hizmet verildiğini ifade eden Erdoğan, bunun 128 bin 500 yatak kapasitesini oluşturan 286 yurt veya blokun son 10 yılda hizmete açtıklarını bildirdi.

Bu yurtları, 2003 yılı öncesindeki gibi ranza sistemiyle açmış olsalardı 386 bin yatak daha ilave edebileceklerini, ancak buna karşı olduklarını dile getiren Erdoğan, önceliklerinin her zaman kalite olduğunu söyledi.

''GÖREVİMİZ ÇOK AĞIR''

Başbakan Erdoğan, seçilme yaşını 25'e indirmelerinin önemli bir adım olduğunu, şimdi seçilme yaşını 18'e indirilmesi yönünde yeni bir adım daha attıklarını ifade ederek, bazılarının bundan çok rahatsız olduğunu söyledi.

Almanya'da seçme yaşının 16, seçilme yaşının 18, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin 12'sinde seçme ve seçilme yaşının 18, 10'unda seçme yaşının 18, seçilme yaşının 21 olduğu örneklerini veren Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bazıları da bir tarafına 18 yaşında genç, bir tarafına da 18 yaşında bir genç alıyor ve o gençlerle dalgasını geçiyor. Bu çok büyük talihsizliktir. Bu gençliğimize inanmamaktır. Biz, İstanbul'u fetheden ve bir çağı kapayıp, bir çağı açan Fatih'in yakaladığı dinamizm neyse hangi yaşta bunu yakaladıysa gençliğimizi o makamda, o mevkide görüyoruz. Kendimize inanacağız.''

Batı ülkelerinin, nüfus itibarıyla yaşlandıkları için sıkıntıda olduğunu, Türkiye'nin ise genç nüfusuyla övündüğünü ancak gidişatın iyi olmadığını vurgulayan Erdoğan, ''Yaşlanmaya doğru gidiyoruz. Eğer millet olarak nüfusumuzu genç tutamazsak ki şu anda yüzde 60 itibarıyla 30 yaş altıyız, bunu bu şekilde koruyamazsak geleceğimiz 2037 itibarıyla tehlikededir. Onun için şu salonu dolduran gençlerden özellikle bir şey istiyorum o da şudur'' dedi.

Erdoğan, bu sözleri alkışlanınca, ''Ne demek istediğimi anladınız biliyorum ve bu bilimseldir. Bilimsel olduğu için de Türk milletinin neslini kurutmak isteyenlere karşı sizler çok farklı bir cevabı vermelisiniz. Belki de içimizde 5, 6, 7 kardeş olanlar var. Onun için görevimiz çok ağır'' diye konuştu

"YA PARLAMENTO YA KANDİL"

Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

''Bu insanların demokrasiyle eğitim-öğretim özgürlüğüyle alakası olabilir mi? Nusaybin'de bir öğretmeni ve hizmetliyi kaçırıyorlar. Bunların üniversitelerdeki taşeronları önceki gün ODTÜ'de ortalığı savaş alanına çeviriyor, diğer öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın hayatlarını tehlikeye atacak şekilde etrafı ateşe veriyorlar. Bu, bilime, eğitim-öğretime, özgürlük arayışına terstir. Demokrasiye terstir. Biz demokratik parlamenter sistem içinde, eğitim-öğretim özgürlüğünü dört dörtlük temin edebilmenin mücadelesini veriyoruz. Bu ülkede özgürlük dendiği zaman, bütün insanımız, 7'den 70'e bunun hazzına varabilmelidir. Korkunun olduğu yerde, özgürlük konuşulamaz. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz. Düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkmaz. Eğer demokrasiye inanıyorsanız o zaman demokratik mücadeleden de korkmayın. İki tercih var. Ya Parlamento ya Kandil. Kandil'e gitmek istiyorsanız yolunuz açık olsun. Ama 'Parlamento' diyorsanız gelin Parlamento'da mücadeleyi demokratik olarak verin.

Bütünleşme, birleşme günü olan bayramda yaşadıklarımız... Bunlar görmeyi arzu etmediğimiz tablolardır. Temenni ederim ki Türkiye bir olmanın, beraber olmanın, diri olmanın, iri olmanın bahtiyarlığını 2023'te dünyada ilk 10 ekonomiye girmek suretiyle yakalayacaktır.''

Ekonomide, siyasette, sosyal hayatta bütün kanalların Türkiye lehine geliştiğini, bölme gayreti içinde olanların bunu yakalayamadığını vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gençlere, ''Bunlar kendi geleceklerini sağlama almak için sizlerin geleceğini çalmak isteyenlerdir ve bölgesel, küresel bir güç olma yolunda ilerleyen Türkiye'ye çelme takma gayreti içerisine girenler boşuna çabalıyorlar, artık biz bir kartopu değiliz. Artık çığ haline geldik ve şimdi bu çığ büyüyerek yoluna devam ediyor'' diye seslendi.

"VURGUN DÜZENİNE DUR DEDİK"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz bir vurgun düzenine, gençlerimizle birlikte, milletimizle birlikte 'dur' dedik, böyle başardık'' dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin büyüme oranında yakaladığı ivmenin dünyada her yerde takdir edildiğini anlatarak, ''OECD'nin raporlarında da öyle, aynı şekilde G20'de de öyle'' diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin komşularının durumunun da ortada olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''Şu anda Almanya'da işsizlik yüzde 8, Türkiye'de işsizlik yüzde 8.5. Komşularımız, Yunanistan'ın hali ortada, Avrupa'ya bakıyorsunuz İspanya'nın hali ortada, her ikisinde de işsizlik yüzde 25'e çıktı. İtalya'nın hali ortada, Portekiz'in hali ortada. Fakat Türkiye... Hatırlarsanız 2-3 yıl kadar önce bu kriz Türkiye'yi teğet geçecek dediğim zaman birileri dalgasını geçiyordu ama şimdi dalga onları çarpıyor. Ve bizi teğet geçti. Şu anda, 10 yıl önce Merkez Bankası'nın döviz rezervi 27,5 milyar dolarken, bugün Merkez Bankası'nın döviz rezervi 115 milyar dolara ulaşmıştır. Gençler, 10 yıl önce IMF'den borç alan bir Türkiye vardı ve borcumuz 23,5 milyar dolardı, 10 yıl önce. Şu anda bizim borcumuz IMF'ye 1,3 milyar dolar. Nisan ayında sıfırlıyoruz. Stand-by anlaşmalarını yapmıyoruz ve şimdi IMF'ye biz borç vereceğiz. Şu anda teknik görüşmeler yapılıyor ve 5 milyar dolar biz IMF'ye borç vereceğiz. Türkiye buraya geldi.''

''Biz bir vurgun düzenine, gençlerimizle birlikte, milletimizle birlikte 'dur' dedik, böyle başardık'' diyen Erdoğan, 10 yıldır bu ülkenin değerlerinden, birikiminden artan her kuruşu, millet için, vatanın evlatları için kullandıklarını, bundan sonra da aynı şekilde kullanmaya devam edeceklerini kaydetti.

Erdoğan, ''Cumhuriyetimizin 79. yılında, yani bundan 10 yıl öncesine kadar milletimiz onca çalışmasına, çabalamasına, fedakarlığına rağmen kişi başına milli gelirimiz neydi biliyor musunuz? Sadece 3 bin 500 dolar. Peki bugün kişi başına milli gelirimiz ne oldu, 10 bin 500 dolar'' dedi.

(AA-GÜL/GUR)

 
3 Kasım 2012 Cumartesi 09:10
Okunma: 798
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu