Ana Sayfa » Türkiye » Erdoğan-merkel Görüşmesi

Erdoğan-merkel Görüşmesi

Tc Başbakanı Erdoğan: "geri Kabul Anlaşmasını İmzalamamızın Ardından Yürütülecek Vize Muafiyeti Müzakerelerinde Almanya'nın Yapıcı Ve Destekleyici Bir Tutumu Bundan Sonra Da Sergilemesini Arzu Ediyoruz Ve İmzalar Malum Ankara'da Atıldı. Bu Tabii Bölgeye Ve Aramızdaki İlişkilere Çok Daha Farklı Bir Güç Katacak".

 
 
Erdoğan-merkel Görüşmesi

"ALMAN MAKAMLARIYLA TÜRKİYE'DEN YÜKSEL SEÇİM KURULU'NUN ARALARINDAKİ MUTABAKATTAN SONRA 7 AYRI NOKTADA ARTIK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLK OLMAK ÜZERE BURADAKİ VATANDAŞLARIMIZIN OY KULLANMA ŞANSI OLACAK"

"TÜRKİYE VE ALMANYA, AB'NİN HEM STRATEJİK HEM DE EKONOMİK KONULARDA KÜRESEL DÜZEYDE OYNAYACAĞI ROLÜ GÜÇLENDİREBİLECEK İKİ ÜLKE"

 "SON DÖNEMDE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZDE VE ÜST DÜZEY TEMASLARIMIZDA ÇOK OLUMLU BİR İVME SAĞLANDI. BU İVMENİN SÜRDÜRÜLMESİ KONUSUNDA DA SAYIN MERKEL'LE MUTABAKATA VARDIK"

Berlin, 4 Şubat 14 (T.A.K.): TC Başbakanı Recep Tayip Erdoğan, "Geri kabul anlaşmasını imzalamamızın ardından yürütülecek vize muafiyeti müzakerelerinde Almanya'nın yapıcı ve destekleyici bir tutumu bundan sonra da sergilemesini arzu ediyoruz ve imzalar malum Ankara'da atıldı. Bu tabi bölgeye ve aramızdaki ilişkilere çok daha farklı bir güç katacak" dedi.

Berlin'deki Başbakanlık binasında bir araya gelen Başbakan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Merkel'in davetine icabet etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Erdoğan, Almanya'da aralık ayında kurulan koalisyon hükümetine başarılar diledi.

Türkiye ile Almanya arasındaki verimli işbirliğinin yeni hükümet döneminde de güçlenerek süreceğine inandığını vurgulayan Erdoğan, Merkel'le bugün kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Aramızdaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel bütün bu ilişkileri değerlendirme imkanımız oldu. Bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk" diye konuştu.

Merkel ile Suriye konusunu da enine boyuna ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, "Şu ana kadar neler yapıldı, neler yapılıyor, bundan sonra neler yapılabilir? Bunları görüşme imkanımız oldu" dedi. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Son dönemde ikili ilişkilerimizde ve üst düzey temaslarımızda çok olumlu bir ivme sağlandı. Bu ivmenin sürdürülmesi konusunda da sayın Merkel'le mutabakata vardık. Tabii bu arada ilk fırsatta, geçirdikleri bu kazanın tesiri artık yok olduktan sonra, kendilerine bu noktada da şifalar diliyorum, ülkemize bekliyoruz. Gerçi nisan ayı sonunda Sayın Cumhurbaşkanının ülkemizi ziyareti söz konusu. Bununla birlikte de yine ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanının ziyaretiyle inanıyorum ki, Türkiye-Almanya ilişkileri çok daha farklı bir noktaya ulaşacaktır."

"FEDERAL PARLAMENTODA 11 TÜRKİYE KÖKENLİ MİLLETVEKİLİNİN YER ALMASI, SEÇİMLERİN ÖNEMLİ YANIDIR"

Almanya'da yaşayan 3 milyon nüfuslu Türk toplumunun çeşitli sorunlarını teati etme fırsatı yakaladıklarına da değinen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şunu özellikle burada memnuniyetle söylüyorum, federal parlamentoda 11 Türkiye kökenli milletvekilinin yer alması, gerçekten bu seçimlerin önemli yanıdır diye düşünüyorum ve Şansölye nezdinde Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı makamına ilk kez Türkiye kökenli SPD milletvekili Sayın Aydan Özoğuz'un atanmış olması sebebiyle de tabii ülkemizde bunun meydana getirdiği bir atmosfer var ve Sayın Şansölyeye de bundan dolayı ayrıca şükranlarımı ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki, bu siyasetçilerin başarı hikayeleri genç nesillere ilham kaynağı olacaktır.

Görüşmemizde Almanya'daki vatandaşlarımız arasında tabii ki en önemli beklenti seçimlerde oylarını kullanabilme konusuydu. Bu konuda da Alman makamlarıyla Türkiye'den Yüksel Seçim Kurulu'nun aralarındaki mutabakattan sonra 7 ayrı noktada artık cumhurbaşkanlığı seçimi ilk olmak üzere buradaki vatandaşlarımızın oy kullanma şansı olacak.""30 Mart'ta Türkiye'de mahalli seçimler var ama bu seçimlerin özelliği kim nereye belediye başkanı olacak değil, acaba hangi siyasi parti bu seçimlerden ne kadar oy alacak? Türkiye'de bunun yansıması şu anda budur" diyen Erdoğan, "Buna ben bir test diyebilirim. Böyle bir test olacak. Tabii partim benim 3 Kasım 2002'den bu yana 3 genel seçim yaşadı, trendi devamlı arttı. Yerel seçimlerde yine seçim yaşadı, trendi devamlı arttı. Yine referendum yaşadık, bunları da başarıyla atlattık. Şimdi ise üçüncü yerel seçime gidiyoruz ve bu yerel seçimden de başarıyla çıkacağımıza inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Almanya'daki Türklerin entegrasyonu konusunda bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Tabii Avrupa'daki en büyük Türk topluma ev sahipliği yapan Almanya'da bunu özellikle ifade etmem gerekir ki, hakikaten entegrasyon noktasında bir sıkıntı yaşanmıyor ve başarıyla bu süreç devam ediyor. Her geçen gün bunun daha da ileriye daha da olumlu bir noktaya varacağına inanıyorum. Bunun tabii en güzel ifadesi olarak da şunu söylemem lazım. Gerek Alman milli takımında gerekse Almanya'nın birçok kulüplerinde Türk gençlerinin artık futbol oynuyor olması, hakikaten işin nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından çok çok önemli."

TERÖRLE MÜCADELE, TİCARET, TURİZM, ENERJİ VE BİLİM ALANINDA İŞBİRLİĞİ

"Terörle mücadele konusunda ortak kararlılığımızı teyit ettik" diyen Erdoğan, "Bu çerçevede ilgili bakan ve uzmanlarımızın son aylarda tesis ettikleri işbirliği kanallarının faydalı sonuçlar doğurduğunu, bu mekanizmaların ileride daha da her iki ülke için faydalı neticeler doğuracağına inancımızı teyit ettik" diye konuştu.

Almanya'nın, Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı, ihracatının bir numaralı ülkesi, ithalatta ise ikinci ülke konumunda olduğunu belirten Erdoğan, "Şu anda bu yıl itibariyle öyle zannediyorum ki 2013 sonu ticaret hacmimiz yaklaşık 36 milyar dolara ulaşacak" dedi.

Yatırımlar ve turizm konusunda iki ülke arasında bir dayanışmanın söz konusu oluğuna işaret eden Erdoğan, "Bildiğiniz gibi şu anda Almanya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısında 5 milyonu aşan turist sayısıyla Almanya bir numara. Hatta ve hatta yerleşik turist sayısında da şu anda bu yıl itibariyle Norveç, Almanya'yı geçti. Daha önce Almanya birinci sıradaydı, şimdi ise Norveç birinci sıraya yükseldi. Bu da tabii halklarımız arasındaki dayanışmayı geliştirmesi açısından büyük önem arz ediyor. Tüm bunların yanında Alman müteşebbislerin Türkiye'ye gelmesi konusunda da Alman hükümetinden de destek beklediğimizi Sayın Şansölye'ye belirttim" ifadelerini kullandı.

Enerji güvenliği noktasında dayanışmanın da çok önemli olduğuna vurgu yapan Başbakan Erdoğan, bununla ilgili olarak çalışmaların sürdüğünü ve yenilenebilir enerjinin Türkiye ve Almanya arasındaki enerji işbirliği açısından önemli bir potansiyel taşıdığına inandıklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, 2014'ün Türk-Alman bilim yılı ilan edildiğini ve resmi açılış etkinliklerinin 2 hafta önce Berlin'de gerçekleştirildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi aramızda Türk-Alman Üniversitesi var ve Beykoz Yerleşkesi'nde artık lisans ve lisansüstü öğrenci alımına başladı. Bu da aramızdaki en iddialı oluşumlardan, çıkışlardan bir tanesidir diye düşünüyorum. Sayın Şansölye ile bilim yılı çerçevesinde yapılacak etkinliklere İstanbul'daki Türk-Alman Üniversitesi'nin faaliyetlerine ve iki ülke arasında bilim alanındaki ilişkileri pekiştirecek tüm diğer projelere destek verme hususunu daha önce de zaten mutabık kalmıştık. Bunu da geliştirerek devam ettirme kararlılığımızı özellikle burada ifade etmek istiyorum."

ALMANYA'YA AB SÜRECİ İÇİN DESTEK ÇAĞRISI

Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Patriotlar konusunda dolan sürenin uzatılması hususunda Alman yönetiminin aldığı kararlardan dolayı teşekkürlerini sunan Başbakan Erdoğan, AB sürecine de değinerek, şunları kaydetti:"AB sürecinde vermiş oldukları destek sebebiyle teşekkür ediyorum ve bunun artarak devamını kendilerinden özellikle rica ettim. Tabii 22. fasıl açıldı. Şimdi önümüzde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından bloke edilen fasıllar içerisinde olan 23 ve 24. fasıllar ki gerçekten önem arz ediyor. Bu konularla ilgili olarak da özellikle yargı ve temel haklar, bunun yanında adalet, özgürlük ve güvenlik konusundaki bu 2 faslın açılmasının da çok çok önem ifade ettiğine inanıyorum ve bunu da öyle zannediyorum ki başaracağız. Zira gerek Fransa ile gerek diğer ülkelerle de bu konudaki görüşmeler yürüyor ve bu konuda özellikle Şansölye'nin desteğine ihtiyacımız var."

"Türkiye ve Almanya, AB'nin hem stratejik hem de ekonomik konularda küresel düzeyde oynayacağı rolü güçlendirebilecek iki ülke" ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konudaki kararlılık aynı şekilde devam ediyor. Sayın Şansölye'ye özellikle tabii onu da burada tekrar ifade etmek suretiyle ortaya koymam lazım. Geri kabul anlaşmasını imzalamamızın ardından yürütülecek vize muafiyeti müzakerelerinde Almanya'nın yapıcı ve destekleyici bir tutumu bundan sonra da sergilemesini arzu ediyoruz ve imzalar malum Ankara'da atıldı. Bu tabii bölgeye ve aramızdaki ilişkilere çok daha farklı bir güç katacak."

(AA/TUĞ/HA)

 
4 Şubat 2014 Salı 17:57
Okunma: 1008
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu