Ana Sayfa » Türkiye » Erdoğan New York'ta Platform Törenine Katıldı

Erdoğan New York'ta Platform Törenine Katıldı

erdoğan, Abd Başkanı Obama Ve Brezilya Devlet Başkanı Rousef'in EşBaşkanlığındaki ''açık Yönetim Ortaklığı''nın Açılış Törenine Katıldı

 
 
Erdoğan New York'ta Platform Törenine Katıldı
66. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousef'in eşbaşkanlığında ''Açık Yönetim Ortaklığı'' adıyla kurulan yeni uluslararası platformun resmi açılış törenine katıldı.  

New York'un ünlü Waldorf Astoria Otelinde düzenlenen açılış törenine 46 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ve üst düzey yetkilileri katıldı. Törende ''Açık Yönetim Ortaklığı Bildirisi'' de kabul edilmiş oldu.

Törenin başında ''şeffaflık, hesap verebilirlik ve açık yönetimle ilgili'' kısa bir sinevizyon sunumu yapıldı.

ABD Başkanı Barack Obama törenin açılışında yaptığı konuşmada, Brezilya başta olmak üzere 46 ülkenin bugün kendilerine katılmasından dolayı son derece mutlu olduğunu belirterek, aralarında sivil toplum örgütlerinin de bulunmasından da ayrıca memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Obama konuşmasında 21. yüzyılda açık yönetime, şeffaflığa, yolsuzluğa ve hesap verebilirliğe büyük önem verdiklerini belirterek, kurucu 8 ülkenin dışında bugün toplantıya katılan 38 ülkenin de gelecek sene Açık Yönetim Ortaklığına katılma amacında olduklarını söyledi.

''Bugün Meksika'dan Türkiye'ye, Liberya'ya kadar pek çok ülke vatandaşlarına bilgi edinme hakkını tanıyan kanunlar kabul etti. Şili'den Kenya'ya, Filipinler'e kadar pek çok ülkede sivil toplum kuruluşları vatandaşlarına yolsuzluğu bildirmek için yeni araçları sunuyorlar'' diye konuşan Obama, ABD'nin de hükümeti vatandaşlarına daha açık hale getirebilmek için çalıştıklarını söyledi.

Obama bu kapsamda ABD'nin hükümetle ilgili bilgileri daha fazla açıkladığını, vatandaşların demokratik katılımları için yeni yollar geliştirdiklerini, tüm dünyada da serbest ve açık internet dahil bilgiye ulaşma özgürlüğünü desteklediklerini bildirdi.

Obama konuşmasında küresel zorlukların küresel işbirliğiyle çözülmesi gerektiğini belirterek, ''Bizim de ihtiyacımız tam da böyle bir ortaklık'' dedi.

Obama teknolojik yeniliklerin, açık toplumların daha adil ve daha refah hale gelmesine yardımcı olabileceğini de belirterek Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'daki genç kuşağın da eski bir gerçeğin, yani devletlerin halklarının yararı için var oldukları gerçeğini gösterdiğini belirtti. Obama, ''Her yerden gençler kentlerden köylere gençler interneti kullanıyorlar ve hükümetlerin de aynı şekilde hızlı ve akıllı  olmalarını istiyorlar'' diye konuştu.

Obama bugün ''Açık Yönetim Bildirisini'' kabul edeceklerini belirterek ''Her düzeyde daha şeffaf olmaya, daha çok vatandaşımızı karar verme mekanizmasına katmaya, teknolojiye erişimi artırmaya söz veriyoruz, çünkü bilgiye ulaşma evrensel bir haktır'' dedi.

Bu ilkeleri uygulamaya koymak için her ülkenin sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak eylem planı hazırlayacaklarını, ABD'nin de bu kapsamda kendi planını Beyaz Saray'ın internet sitesinde, 'OpenGovPartnership.org'' adresinde bugün açıklayacağını söyledi. Obama bu kapsamda ''Biz Halkız'' adıyla Amerikalılar'a Beyaz Saray'a direk başvurabilecekleri yeni bir internet sistemi başlatacaklarını, bu teknolojiyi diğer ülkelerle de paylaşacaklarını söyledi. Obama, ABD'nin Açık Yönetim Ortaklığı girişimi faaliyetlerinin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton başkanlığında sürdürüleceğini de açıkladı.

Obama, hükümetlerin ''insani kurumlar'' olduğunu ve hata da yapabileceklerini belirterek en önemli olanın devletlerin vatandaşlarına hizmet etmek olduğunu söyledi. Obama kurucu 8 ülke dışındaki 38 ülkenin gelecek sene Brezilya'daki toplantıda kendilerine katılacaklarını söyledi.

Toplantıda Açık Yönetim Ortaklığının yürütücü komitesinde yer alan diğer 7 ülke olan Brezilya, Endonezya, Meksika, Norveç, Filipinler, Güney Afrika, İngiltere liderleri ve üst düzey yetkilileri dekonuşma yaptılar.

Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Obama törenin sonunda ayaküstü el sıkıştılar ve sohbet ettiler. İki liderin bugün yine Waldorf Astoria otelinde ikili görüşme yapmaları bekleniyor.

AÇIK YÖNETİM ORTAKLIĞI BİLDİRİSİ

Açık Yönetim Ortaklığı girişimine üye olan devletler ''şeffaflığın teşvik edilmesi, vatandaşların güçlendirilmesi, yolsuzlukla mücadele, yönetimi güçlendirmek için yeni teknolojilere ulaşılmasını'' hedefliyorlar.

Açık Yönetim Bildirisinde de ülkeler BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Yolsuzluğa Karşı BM Sözleşmesi ile iyi yönetişim ve insan haklarıyla ilgili tüm uluslararası sözleşmelere sadık olduklarını belirterek hükümetlerin daha şeffaf, hesap verebilir, etkin olmasına, yolsuzlukla mücadeleye ve açık yönetim ilkelerine bağlı olduklarını bildiriyorlar. Bu kapsamda Bildiride, ülkeler ''hükümet faaliyetleriyle ilgili bilgi paylaşımını artırmaya, sivil toplumu desteklemeye, yolsuzluğa karşı politikalar izlemeye, yönetimde açıklık ve hesap verilebilirlik için yüksek standartlar uygulamaya'' bağlı kalacaklarını kaydediyorlar.

Törenin başında resmi açılışa katılan ülkelerin liderleri toplu aile fotoğrafı çektirdiler.

Törene TC  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

(AA/ÖZ/HA)


TAK
 
21 Eylül 2011 Çarşamba 13:15
Okunma: 582
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu