Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Erdoğan'ın Açıklamalarına Rum Tarafından Tepki

Erdoğan'ın Açıklamalarına Rum Tarafından Tepki

Lefkoşa, 20 Temmuz 11 (T.a.k): Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kktc Kıbrıs Ziyareti Öncesinde Kıbrıs Sorunuyla İlgili Olarak Yapmış Olduğu Bazı Açıklamalar Başta Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Olmak Üzere Rum Siyasi Partilerin Tepkisine Neden Oldu..

 
 
Erdoğan'ın Açıklamalarına Rum Tarafından Tepki
Simerini gazetesi "(Hristofyas) Tayyip'in Gayri İhtiyari Açıklamalar Yaptığını Umuyor... Hristofyas Erdoğan'ın Açıklamalarının Hangi Çizgide Olduğunu Soruyor" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın TC Başbakanı Erdoğan'ın açıklamalarını "tahrik edici ve kınanması gereken açıklama" olarak nitelediğini yazdı.


Gazeteye göre Hristofyas devamla "Başbakan Erdoğan'ın tahrik edici açıklamalarının, Türkiye'nin çizgisi değil; gayri ihtiyari söylenmiş sözler olmasını umduğunu" ifade etti.


Öte yandan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın kendisinin de; bir süreden beridir TC Başbakanının gündeminde Maraş olduğunu sızdıran Türklerin iletişim politikasının kurbanı olduğunun göründüğü yorumunda da bulundu.


Gazeteye göre Hristofyas, Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'yla dün sabah gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Başkanlık konutuna dönüşünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada TC başbakanı Erdoğan'ın açıklamalarını "tahrik edici ve kınanması gereken açıklama" olarak niteledi.


Habere göre, Maraş konusu ve şehrin açılmasına ilişkin tek taraflı bir harekete sebep olacak bir şey olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise Hristofyas, şu yanıtı verdi;


"Birleşmiş Milletler ve uluslararası arenadaki diğer birçokları; Sayın Erdoğan yasadışı bir şekilde işgal altındaki bölgeleri ziyaret ettiğinde, tahrik edici değil olumlu nitelikte açıklamalar yapmasını bekliyordu.


Bu tahrik edici bir açıklamadır ve kimse Sayın Erdoğan'ın bunu nereye vardırmaya çalıştığını öngöremiyor. Aksi takdirde, eğer bu Türkiye'nin resmi çizgisiyse, bu esaslı olarak bazı şeylerin sahte devletin tanınması çabasına sevk edildiği anlamına geliyor."


PARTİLER DE ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ


Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını tahrik edici olarak niteleyen ve bunlardan ötürü üzüntü duyduğunu ifade eden AKEL, parti merkez komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan'ın gayet açık bir şekilde Türkiye'nin; "sahte devletin tanınması ve taksimin sonsuza dek sürmesi, Kıbrıslı Türklerin sözde izolasyonunun kaldırılması ve mevcut sürecin durgunlaşmasına dair taleplerini yüceltmekte olduğunu" ileri sürdü.


AKEL açıklamasında, Avrupa Birliği'nin, fakat özellikle BM'nin; Türkiye'nin tavrını not etmesi ve uzlaşmaz tavrının ortadan kaldırılması için; çabalarını yoğunlaştırmaları gerektiği görüşünü dile getirdi.


Rum Ana Muhalefet DİSİ partisi de açıklamasında, Erdoğan'ın açıklamalarını "tahrik edici ve kabul edilemez" olarak niteledi ve bunları kınadı.


Gazeteye göre DİSİ, Başbakan Erdoğan'ın "Güzelyurt veya işgal altındaki toprakların herhangi bir bölümünün  iade edilmeyeceği; kolonizasyonun devamı, tüm Türk askeri birliklerinin adada kalması aynı zamanda iki eşit devlet çözümüne" ilişkin açıklamalarının, müzakereler sürecini dinamitlediğini ve Kıbrıs halkının duygularıyla oynadığını öne sürdü.


EVRO.KO ise yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın özellikle Güzelyurt ile Karpaz'ın iade edilmeyeceğine dair söylemlerini tahrik edici olarak niteledi.


Gazeteye göre EVRO.KO açıklamasında "Hristofyas'ın yanlış politikasının, Ankara'yı taksimle ilgili katı görüşlerinden hareket ettirmemekle kalmayıp; bunların sertleşmesine yol açtığını" öne sürdü.


Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyareti yasadışı olarak niteleyip bunu kınayan EVRO.KO, bu ziyaretin "gevşek konfederasyon çözümünün" Türkiye'nin değişmez isteği olduğunu gösterdiğini iddia etti.


Rum Ekologlar ve Çevreciler de yaptıkları açıklamada, başbakan Erdoğan'ın "Kıbrıs Cumhuriyeti'ne sanki de yokmuş gibi atıfta bulunmakla kalmayıp; Kıbrıs'la BM'de aynı masada bulunmanın Türkiye için utanç olduğunu düşündüğünü söylediğini" ekledi.


DİKO ise yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın "yaptığı açıklamalarla birlikte savurduğu tehditlerin; milli anlamda birlik olunması gereğine yön verdiğini" ifade etti.


Gazeteye göre DİKO, Erdoğan'ın; Barış Harekâtının 37'inci yıl dönümü arifesinde ve Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret etmeye hazırlandığı bir sırada; "Ankara'nın tahrik edici ve uzlaşmaz görüşlerini aynı zamanda Türklerin Kıbrıs sorunundaki hedeflerini aşikâr bir şekilde ortaya koyduğunu" savundu.


"DOWNER ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINA SİNİRLENDİ"


Politis gazetesi ise "Birçok Engelin Ardından Yoğunlaştırılmış Müzakereler... Aleksander Downer Erdoğan'ın Açıklamalarına Sinirlendi" başlıklarıyla verdiği haberinde, Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'a gelişinden hemen önce Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamaların BM tarafından da tamamen olumsuz olarak nitelendirildiklerini öne sürdü.


Hristofyas'ın, Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili olarak, "bu açıklamalarla müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasının mümkün olmadığını" vurguladığını ileten gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Hristofyas'ın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'den  görüş istediğini ileri sürdü.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bu konuda yorum yapmamayı tercih ettiğini ancak aynı şeyin Downer için söylenemeyeceğini yazan gazete, Downer'in "Erdoğan'ın açıklamalarının tamamen verimsiz olduğuyla hem fikir olduğunun göründüğünü ve şayet Kıbrıs Türk tarafının yoğunlaştırılmış müzakerelere Türkiye Başbakanının tarif ettiği çerçeveyle gelmesi halinde, ilerleme yaşanması olasılığı bulunmadığını" söylediğini öne sürdü.


Aynı bilgilere dayanarak, liderler görüşmesinin sonuna doğru Downer'in Hristofyas'a yaklaştığını ve kendisine BM'nin bu durumundan hoşnut olmadığını ilan edebileceğini söylediğini de kaydeden  gazete, Hristofyas'ın görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "BM'nin Sayın Erdoğan'ın açıklamalarından memnun olmadığını hissediyorum" dediğini aktardı.


HARAVGİ gazetesi ise "Erdoğan'ın Açıklamaları Kin Yayıyor... Başkan Hristofyas Bu Tutumla En Küçük Bir İlerleme Bile Yaşanmayacağını Söylüyor" başlıklı haberinde, TC Başbakanı Erdoğan'ın açıklamalarının Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı kızdırdığını yazdı.


Gazeteye göre Hristofyas yaptığı açıklamada "Sayın Erdoğan'ın kin yayan ve tam anlamıyla kınanması gereken açıklamalarına bakılacak olursa, bu çizginin devam ettirilmesi halinde; en küçük bir ilerleme olasılığı olmayacağını söylemem gerekir" ifadelerini kullandı.


Alithia ise habere "Erdoğan; Beklentileri Toprakladı" başlığıyla yer verdi.


Fileleftheros ise "Bir Karış Toprak Bile Yok, Sadece İki Devlet... Erdoğan Prosedürü Bir Kenara Attı" başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarla her şeyi havaya uçurduğunu yazdı.


LAMBRİNİDİS'TEN ERDOĞAN'A CEVAP


Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis ise ileri sürdükleri Türk "işgalinin" yıldönümü ve Başbakan Erdoğan'ın söylemleriyle ilgili açıklamada bulundu.


Haberi "Türkiye'yle İlişkilerin Normalleşmesi, İşgalin Sona Ermesi- Lambrinidis'in Erdoğan'ın Tahriklerine Yanıtı" başlıklarıyla yayımlayan Fileleftheros, Lambrinidis'in "Kıbrıs sorununun Yunanistan dış politikasının en üst önceliğini teşkil ettiğini ve yasadışı Türk işgalinin sona ermesinin Türk-Yunan meselelerinin tam anlamıyla normalleşmesi için ön koşul teşkil ettiğini" söylediğini haber verdi.


Hristofyas'ın Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla gerçekleştirdiği çaba ve girişimleri desteklediğini dile getiren Lambrinidis, Rum halkının, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için gösterdiği haklı mücadelede Yunanistan'ın daima yanında olacağını bilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili olarak ise Lambrinidis, "bu açıklamaların bir kez daha Kıbrıs sorununun özünün, istila ve devam eden işgal olduğunu gösterdiğini" savundu.


Lambrinidis, "Kıbrıs sorununun karşılıklı kabul edilebilir çözüm için gereken siyasi iradeyi göstermek yerine, Türkiye'nin boş yere; kendi görüşlerini AB'ye dikte ettirmeye çalıştığını" ekledi.


(İY/PHA)                              


 
20 Temmuz 2011 Çarşamba 15:51
Okunma: 647
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu