Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Erdoğan'ın Kktc'deki Konuşmaları Güney'de Tepkiyle Karşılandı

Erdoğan'ın Kktc'deki Konuşmaları Güney'de Tepkiyle Karşılandı

Bm'ye Şikayette Bulunuldu .

 
 
Erdoğan'ın Kktc'deki Konuşmaları Güney'de Tepkiyle Karşılandı
BEGLİDİS: "TÜRKİYE ÇÖZÜM İSTEMİYOR, TÜRK ASKERİ  KONUSUNU YENİDEN GÜNDEME GETİRELİM"


STEFANU: "GERÇEK NİYETİNİ ORTAYA KOYDU, MECLİS BAŞKANI "MÜZAKERELERİN NE ANLAMI VAR" DİYE SORDU


Lefkoşa, 21 Temmuz 11 (T.A.K.): 20 Temmuz Barış Harekâtı'nın yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC'yi ziyaret eden Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'de yaptığı açıklamalar Rum tarafında tepkiyle karşılandı. Erdoğan'ın sözlerini Rum basını "tehdit, şantaj" olarak nitelendirirken, "gerçek niyetini gösterdi" yorumları yapıldı. Rum Yönetimi, BM'deki Daimi Temsilcisi kanalıyla BM'ye şikâyette bulundu.


Fileleftheros "Tehdit Etti, Şantaj Yaptı, Tamamladı... Erdoğan, Kıbrıs Sorununda Kendisine Yatırım Yapanlara Acil İniş Yaptırdı" başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın "tehditler savurarak ve Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorunundaki hareket çerçevesini teyit ederek çözüm perspektifleri konusunda kepenkleri indirdiği" iddiasında bulundu.


Erdoğan'ın KKTC'de yaptığı açıklamalarla; kendisine yatırım yapan ve sabırla 12 Haziran seçimlerini kazanmasını bekleyenleri yalancı çıkardığını ileri süren gazete, Erdoğan'ın sözlerine Güney Kıbrıs ve Yunanistan dışında kimseden tepki gelmediğini, Brüksel'de tam bir suskunluk ve hareketsizlik olduğunu, BM'de ise genelleme ve saçmalama fısıltıları dolaştığını yazdı.


Gazete Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'de doğalgaz konusunda Türkiyesiz herhangi bir adım atabileceğini düşünenlerin bunu unutması gerektiği ve Rum tarafının Ankara'nın itirazına rağmen doğalgaz çıkarmayı ileri götürmesi halinde Türkiye'nin müdahalesinin çok farklı olacağı sözlerini "tehdit"; "Kıbrıs diye bir ülke yoktur. KKTC ve Kıbrıs Rum Yönetimi vardır" sözlerini "tahrik"; Kıbrıs Rum Yönetiminin Kıbrıs sorunu çözülmeden AB dönem başkanlığını devralması halinde Türkiye-AB ilişkilerinin tamamen donacağı ve Kıbrıslı Rumlarla aynı masaya oturmayacağı açıklamasını "şantaj"; çözüm denildiğinde iki devletin kuracağı bir ortaklığı kastettiği sözlerini "izah" olarak niteledi.


BM'YE ŞİKAYET


Haravgi "Erdoğan'ın Tahrikleri Şikayet Edildi... Kıbrıs Cumhuriyeti'nden BM Nezdinde Girişim" başlıklı haberinde, BM'deki Rum daimi temsilci Minas Hacimihail'in BM sekreterliği üst düzeyli yetkilileri nezdinde girişimde bulunarak TC Başbakanı Erdoğan'ın KKTC'de yaptığı açıklamaları şikayet ettiğini bildirdi.


Hacimihail'in, "Erdoğan'ın sözleri ile uzlaşılmış müzakere zemininin alabora olduğunu ve BM Genel Sekreteri'nin Cenevre'deki açıklamalarına uygun olmadığını" öne sürdüğünü yazan gazete BM'den; Erdoğan'ın sözlerinin, Genel Sekreter'in, önümüzdeki hafta Güvenlik Konseyi'ne sunulacak iyi niyet misyonu raporuna alınması talebinde bulunduğunu kaydetti.


Gazete diplomatik bilgilere dayanarak BM yetkililerinin, Erdoğan'ın sözlerinin "yardımcı olmadığı" görüşüne katıldıklarını ancak (Erdoğan'ın sözlerinin) Nisan ayından 7 Temmuz'a kadar Kıbrıs sorununda cereyan edenlerin kaydedileceği ve iki lider arasında uzlaşılanların anlatılacağı iyi niyet misyonu raporuna eklenecek gibi görünmediğini belirtti.


Haberde Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın Güvenlik Konseyi'ne yapacağı bilgilendirmenin Ağustos sonuna ve hatta Eylül başına ertelendiğine; Güvenlik Konseyi Başkanı'nın açıklama yapması konusundaki fikrin de terk edilmiş göründüğüne işaret edildi.


STEFANU'DAN CEVAP


Fileleftheros "Erdoğan'ın Gerçek Niyetini Gösteriyor... Stefanu'dan Türk Tehditlerine Cevap" başlıklı haberinde Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye gerçekleştirdiği ziyareti "yasadışı" olarak nitelediği, KKTC'de söylediklerinin ise Türkiye'nin gerçek niyetini gösterdiği yorumunu yaptığını yazdı.


Gazeteye göre Stefanu "Türkiye sürekli olarak, hemen çözüm istediği propagandası yaparken Türk Başbakan Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında Türk tarafının tavrı nedeniyle karşılaştığımız sorunların ne kadar büyük olduğunu gösteren bu tahrikkar açıklamalarda bulunuyor" iddiasında bulundu.


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Rum tarafının müzakerecisi olarak "özellikle, Cenevre'de kararlaştırıldığı üzere yoğunlaştırılmış müzakere aşamasına girilen şu anda çabalarını sürdüreceğini" söyleyen Stefanu, Hristofyas'ın bu aşamaya "hazırlıklı ve ilkelere dayalı yapıcı önerilerle gideceğini" savundu.


"MÜZAKERELERİN NE ANLAMI VAR?"


Simerini "Müzakerelerin Ne Anlamı Var?... Erdoğan'ın Tahrikleri Bütün Siyasi Partilerin Sert Tepkisine Neden Oldu" başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan'ın dünkü açıklamalarının Rum siyasi partileri tarafından yeniden "kınandığını" yazdı.


Habere göre Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Erdoğan'ın sözlerini "kabul edilemez, küstah ve kendini beğenmiş" olarak niteledi ve "zannederim herkese şu mesajı vermesi gerekir: sorumluluklarımızı almamızın, stratejimizi değiştirmemizin, Türk davranışlarını BM'ye şikayet etmemizin zamanı gelmiştir" ifadesini kullandı.


BM Genel Sekreteri'nin Erdoğan'ın bu sözlerine ne dediğini de soran Omiru, şunları söyledi: "İşgal ettiği için verilecek toprağı verecek olan Türkiye, müzakereler devam ederken, bugün işgal altında bulunan herhangi bir toprağı iade etmesinin söz konusu olmadığını söylerken bugün yapılmakta olan müzakerelerin ne anlamı var?"


Rum tarafında düzenlenen "kınama" etkinliklerine katılmak üzere Güney'de bulunan Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panayotis Beglidis ise Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Erdoğan'ın sözlerini "kabul edilemez" olarak niteledi. 


Beglidis "Bu tür açıklamalar kabul edilemezdir. Uluslararası camianın ve AB'nin; halkla ilişkiler oyununa rağmen Kıbrıs sorununu çözmek istemediklerinin Türk Başbakan için geçerli olduğunu gösteren açıklamaları analiz etmesi gerekir" dedi.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, "Erdoğan daha öncekilerden çok daha tahrikkardı. Bu tür yaklaşımlarla Kıbrıs sorununa çözüm bulunamayacağı görüşü tamamen haklıdır. Biz çözüm çabalarımıza devam etmek, değerlendirmek ve mümkün olmazsa, en azından uluslar arası camiaya Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden kimin sorumlu olduğunu göstermek zorundayız " iddiasında bulundu.


DİSİ Başkan Yardımcısı Neofitu, Erdoğan'ın KKTC ziyaretini "yasadışı" olarak niteledi. "Erdoğan'ın Omorf'yu (Güzelyurt), Dipkarpaz'ı, işgal altındaki topraklarımızı unutmamız ve iki eşit devleti kabul etmemiz gerektiği açıklaması tahrikkar ve kabul edilemezdir" iddiasında bulunan Neofitu, bunları söyleyen bir liderin Avrupa emelleri olamayacağını ileri sürdü.


EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, "keder sürüyor, işgal devam ediyor ve işgalcinin, yeni-sultan Erdoğan'ın ağzıyla tahriği kabul edilemezdir" iddiasında bulundu. Kıbrıs'ta söz sahibinin kim olduğu ve niyetlerinin ne olduğu konusunda sahte duygulara kapılanların gerçekçi bir şekilde yeniden düşünmesi gerektiğini söyleyen Şilluris, "Türkiye ve yayılmacılık politikası sahte duygularla dizginlenemez. Erdoğan'ın tehditkar açıklamalarını derhal BM'ye ve AB'ye şikayet etmeli ve bir planlama ile Türkiye'ye, AB'de yeri olmadığı mesajı vermeliydik" iddiasında bulundu.


Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis, "İşgal başbakanının küstahlık patlaması, hükümet edenlerin, Erdoğan'ın inisiyatif alacağını sananların vizyonlarını dağıtmıştır. Elbette (vizyonun) yazarlarının Başkan Hristofays'ın akrabaları olduğundan kuşku duyulamaz. Son noktaya geldik. Durumu ancak Tanrı ve halk düzeltebilir" gibi görüşler ileri sürdü.


BEGLİDİS "İŞGAL ASKERİNİN ÇEKİLMESİ KONUSUNU YENİDEN GÜNDEME GETİRELİM"


Fileleftheros "'Türkiye Çözüm İstemiyor'... Beglidis: İşgal Askerlerinin Çekilmesi Konusunu Yeniden Gündeme Getirelim" başlıklı haberinde, Beglidis'in II. Hrisostomos'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Türk askerinin Ada'dan çekilmesi konusunu yeniden gündeme getirmeleri gerektiğini söylediğini yazdı.


Habere göre Beglidis "Türk işgal askerleri konusunu yeniden gündeme getirmeliyiz. Her nereye gidersek işgal kuvvetlerinin Kıbrıs'taki yasadışı varlığını gündeme getirmeli ve her zaman, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda hangi tarafın siyasi irade gösterdiğini, hangisinin çözümsüzlükten sorumlu olduğuna işaret etmeliyiz" dedi.


Başbakan Erdoğan'ın KKTC'deki sözleriyle "samimi olmadığını bir kez daha teyit ettiğini" iddia eden Beglidis "Kıbrıs sorununun çözümünü istemiyor, veya şöyle diyeyim kendi çıkarlarına göre biçilip dikilmiş bir çözüm istiyor" ifadesini kullandı.


Beglidis ve II. Hrisostomos'un açıklamalarından, tezlerinin örtüşmediğinin anlaşıldığına dikkat çeken gazeteye göre, Beglidis, Hrisostomos'la görüşmeleri önemli bulduğunu, yaşam deneyimine sahip olduğunu ve bu deneyiminin değerlendirilmesi gerektiğini ancak herkesin kendi tutumunu koruduğunu, buna saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. II. Hrisostomos ise "ulusal konulardaki görüşlerini aktardığını, Beglidis'in görüşlerini dinlediğini" anlattı.


KÜRT KÖKENLİ ALMAN MİLLETVEKİLİ SEVİM DAĞDELEN AÇIKLAMA YAPTI


Aynı gazete "Sevim Dağdelen Erdoğan'ın Tehditlerini Reddetti" başlıklı haberinde, Sol partiden, Kürt kökenli, Alman Federal Milletvekili Sevim Dağdelen'in, Erdoğan'ın Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığında TC-AB ilişkilerinin donacağı açıklamaları üzerine yazılı açıklama yaptığını yazdı.


Gazeteye göre Dağdelen, Almanya'yı, net şekilde uluslararası hukukun ve "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin yanında yer almaya ve "Türkiye'nin AB'ye, üyelerine ve Kıbrıs'a yönelik tehditlerini" kesin bir dille reddedip uluslararası hukuka ilişkin taahhütlerini yerine getirmesi için Türkiye'ye baskı yapmaya" çağırdı.


Simerini Başbakan Erdoğan'ın KKTC'de yaptığı açıklamaları okurlarına "Erdoğan Kontrol Dışı... Kıbrıs Yok Diyor... Türk Başbakanı'nın Tahrikkarlık Teranesi Sürüyor" başlığıyla aktardı. Gazete "Kıbrıslı Türkler Kendisini Görmezden Geldiler" başlıklı haberinde ise Erdoğan'ın KKTC'de yaşayan TC kökenliler tarafından karşılandığını, 20 Temmuz günü düzenlenen resmi törene Kıbrıslı Türklerin katılmadığını savundu.


Gazete dün SİGMA TV'ye konuşan bazı Kıbrıslı Türk gazetecilerin, dünü (20 Temmuz) "fiyasko" olarak nitelediklerini, tören alanına ikinci tribünün TC kökenliler için yapıldığını ve Kıbrıslı Türklerin düzenlenen törenlere katılımının sınırlı olduğunu söylediklerini yazdı.


KOMİSYON TANSİYONUN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTİYOR


Politis "Brüksel'de Tayyip Erdoğan'ın Açıklamaları Dolayısıyla Hoşnutsuzluk... Komisyon Tansiyonun Düşürülmesini İstiyor" başlıklı haberinde Avrupa Komisyonu'nun, Erdoğan'ın KKTC'deki açıklamalarına karşı özellikle dikkatli göründüğünü, Türk-AB ilişkilerinde gerginliğin bir miktar yatışması umuduyla, en azından dün akşama kadar tepki açıklaması yapmadığını yazdı.


Gazete, Türkiye-AB ilişkileriyle ilgilenen Komisyon çevrelerinin Erdoğan'ın açıklamalarını okuma ve bekleme eğilimi olduğunu, güvenilir bilgilerin ise; ani bir tepki gösterilmesi halinde içten içe yanmakta olan Türkiye-AB ilişkilerinin temeline biraz daha benzin dökmesi korkusu hakim olduğunu savundu.


Habere göre, Brüksel, Türkiye'nin AB Bakanı Egemen Bağış'ın sonbaharda yapacağı ziyareti bekliyor. Erdoğan'ın, Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığında Türk-AB ilişkileri konusundaki niyetinin Bağış'ın ziyareti sırasında netleşeceğini düşünüyor.


AB merkezinde, Ada'daki siyasi gelişmeler ve Ekim ışığı altında, Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne yapması muhtemel etkiler konusunda artan bir endişe olduğu yolunda bilgiler var. Brüksel'deki bazı çevreler, Erdoğan'ın satranç tahtasına piyonları yerleştirdiği ve KKTC'deki açıklamalarının, Kıbrıs sorununun çözümü görüntüsü önünde, bu satranç oyununun bir parçası olduğu inancına sahip...


Gazete diplomatik kaynakların, Erdoğan'ın sözlerinin önemli Avrupa ülkelerinin daimi temsilcilerinde hoşnutsuzluk yarattığını, şantajdan söz ettiklerini, Avrupa Parlamentosu'ndaki çevrelerde de hoşnutsuzluğa neden olduğunu söylediklerini yazdı.


Gazete, Erdoğan'ın KKTC ziyareti ve konuşmalarıyla ilgili haberini "Türkiye Burada... Erdoğan Kıbrıslı Rumların Türkiye'den Korkması Gerektiğini ve Kilise'yi İşaret Ederek İçlerindeki Zihniyetin Tehlikeli Olduğunu Söyleyerek Sert Açıklamalarını Dün De Sürdürdü" başlığıyla okurlarına aktardı.


(ŞA/HA)


 
21 Temmuz 2011 Perşembe 14:56
Okunma: 788
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu