Ana Sayfa » Kıbrıs » ERHÜRMAN:"TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİNİ İSTİYORUZ”

ERHÜRMAN:"TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİNİ İSTİYORUZ”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Tufan Erhürman, “ Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini istediklerini” vurguladı.

 
 
ERHÜRMAN:

CTP GENEL SEKRETERİ ERHÜRMAN KANAL T’YE KONUŞTU:
“ TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİNİ İSTİYORUZ”
“SİYASİ EŞİTLİK, DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”
“ TÜRKİYE VE AKINCI’NIN İLK KEZ GARANTÖRLÜK İÇİN YENİ FORMÜL OLABİLECEĞİNİ SÖYLEMELERİ ÖNEMLİDİR”
“ CTP YÜRÜRKEN SAKIZ DA ÇİĞNEYECEK; HİZMET PARTİSİ OLACAK”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Tufan Erhürman, “ Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini istediklerini” vurguladı.
Erhürman, Kanal T’de “ işin özü” adlı programda Özer Kanlı ve Özdemir Tokel’le güncel konuları değerlendirdi.


CTP Genel Sekreteri, “ New York’taki üçlü görüşmenin ardından Kıbrıs konusunda doğal değil gerçek bir takvimin çıktığını, bunun da yıl sonuna kadar bir çözüm bulmaya yönelik olduğunu” belirtti ve “ liderlilk sergilenerek ortaya siyasi irade konulması halinde sonuca ulaşılabileceğine inandıklarını” kaydetti.


Tufan Erhürman “ Rum tarafının Türk tarafının toprak ve garantilerdeki tutumunu görmeden konuşulmakta olan ve iyi ya da kötü yönde olup olmadığı tartışmasına girmeyeceği ancak geçmişe oranla daha fazla ilerleme kaydedildiği kesin olan 4 başlıkta pozisyonunu net bir şekilde ortaya koymaktan kaçındığını” belirtti.


“ Bu noktada Türkiye ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bir zamanlar ‘virgülüne , satırına dokunulamaz denildiğini’ ileri sürdüğü garantiler konusunda yeni bir formül ortaya konulması için beyin fırtınası yapılmasına olanak sağlamalarını çok önemli bulduklarını “ kaydeden Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sektreteri Erhürman, “ aynı şekilde toprak konusunun diğerlerinden ayrılarak Camp David tipi bir toplantıda ele alınması yönündeki gelişmeleri de çok önemsediklerini” vurguladı.
Tufan Erhürman, bir soru üzerine de “ toprak konusunun ele alınmasından hemen sonra garantiler konusunun sonuçlandırılması için beşli bir toplantı yapılmasının Türk tarafının öteden beri savunduğu bir yol olduğunu” belirtti.


Erhürman “ siz Türkiye’nin burada asker bulundurmasına ve belirli bir istişare sonrasında gerekmesi halinde tek yanlı müdahalede bulabilmesi anlamına gelen etkin ve fiili garanti olayına nasıl bakıyorsunuz şeklindeki bir soru üzerine de, “ Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden yana olduklarını “ vurguladı.


CTP GenelSekreteri, “ Sayın Akıncı’nın Türkiye’nin Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nin garantörü olması önerisinde bulunduğuna ilişkin haberlerin anımsatılması üzerin e de “ bunların sadece haber olduğunu, beyin fırtınası yapıldığını ve henüz tutanaklarda böyle bir şey görmediklerini” söyledi.


“ Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin Kıbrıs konusunda olmazsa olmazları var mı, yoksa kafadan ‘evetçi’ bir partimisiniz?” şeklindeki soruyur da yanıtlayan Erhürman şunları söyledi:


“ Çıkacak metni göreceğiz ona göre kararımızı vereceğiz. Elbette CTP’nin üzerinde durduğu noktalar var. Örneğin biz siyasi eşitliğe çok önem veririz. Dönüşümlü başkanlık bizim için olmazsa olmazdır”.
CTP Genel Sekreteri iç konularda konuşurken de “ partisinin yürürken sakız çiğnemek durumunda olduğunu, o nedenle bir yandan federal çözüme ulaşmayı bir hedef olarak korurken diğer taraftan da artık iyice ağırlaşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuryeti’nin sorunlarının aşılması için çaba göstereceklerini” kaydetti.


Tufan Erhürman, “ CTP’nin bir hizmet partisi olarak yola devam etmesi için üzerine düşeni yapmak kararnda olduğunu” vurguladı.
Erhrüman, “Kasım ayında yapılacak Cumhuriyetçi Türk Partisi Kurultayı’nda Genel Başkalığa aday olduğunu, başka bir aday çıksa dahi bu saatten sonra çekilmesinin söz konusu olmadığını” açıkladı.
Bir başka soru üzerine de , “ 5 eski başbakanın aynı partide aktif siyasete devam edereken aynı dönemde benim genel başkan olmamı, bir şansızlık olarak değil bir zenginlik olarak görüyorum” diyen CTP Genel Sekreteri Erhürman, “ tüm eski genel başkanlarla aday olması söz konusu olanların kendisine desteği ile aday olduğunu” kaydetti.
Tufan Erhürman “ ilk milletvekilliği seçimde n birinci parti çıkmamaları halinde ne yapacağının sorulması üzerine de, “ bu gibi sorularla ilgili tavırnı kurultaydan sonra gelişmelere göre ortaya koyacağını” söyledi.
Erhürman, “ 2017 yılı içinde bir erken seçim öngördüğünü, UBP-DP koalisyon hükümetinin Kıbrıs konusundaki görüşme sürecini beklediğini, ardından erken seçime gideceğini düşündüğünü” de ifade etti.


“ UBP-DP koalisyon hükümetinin ülkeyi kötü yönettiğini, hükümetin yayınladığı yasa gücündeki kararnamelerin teker teker Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararları ile durdurulmakta olduğunu “ söyleyen Erhürman, “ Bakanlar Kurulu kararları ile yapılan pek çok vatandaşlığın yasaya uygun olmadığını ve konuyu önümüzdeki günlerde yargıya taşımaya hazırlandıklarını” kaydetti.


Tufan Erhürman bir soru üzerine de “ Türkiye’nin Kıbrıs’ta spor tesisleri yapmasına , spor ve gençliğe hizmet için katkıda bulunmasına değil, Anayasa ve yasalara aykırı antlaşmalara ve düzenlemelere karşı olduklarını” kaydetti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Erhürman, “ seçimlerle ilgili olarak parti bünyesinde açılan disiplin soruşturmaların kesinlikle sonuçlandırılacağını, ithamname hazırlanması aşamasın da geçildiğini belirtti, “ama çıkan sonuçlar herkesi tatmin edebilir mi bilemem”.


 
1 Ekim 2016 Cumartesi 15:00
Okunma: 656
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)