Ana Sayfa » Kıbrıs » EROĞLU: “ HALKIMIZ MAHKEME KAPILARINDA SÜRÜNECEK”

EROĞLU: “ HALKIMIZ MAHKEME KAPILARINDA SÜRÜNECEK”

3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu iç ve dış konularla ilgili soruları yanıtladı:

 
 
EROĞLU: “ HALKIMIZ MAHKEME KAPILARINDA SÜRÜNECEK”

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “ Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılmadan devamının Rum tarafının niyetleri ve dünyada yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda Kıbrıs Türk Halkı için vazgeçilmez olduğunu” vurguladı.

         Derviş Eroğlu,  “ Cumhurbaşkanı Akıncı’nın mülkiyette öncelik 1974 öncesi sahibindedir, içinde oturanın durumuna da bakılacak” şeklindeki demecinin yanlış olduğuna” da dikkati çekti.

         Eroğlu, “kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde önceliği 40 yıldır o malı kullanana veren bir anlayışla masada oturduklarını, bu anlayışın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demopulos kararı ile de örtüştüğünü “ belirtti ve “ eğer Rum liderin açıklamaları doğruysa bir

 

anlaşma sonrasında Kıbrıs Türk sosyal ve ekonomik yaşamı ayakta kalamaz” dedi.

         3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ada TV’de katıldığı programda Kıbrıs konusu ve hükümet çalışmaları ile ilgili soruları yanıtladı.

“ GARANTİLERİN DEVAMINDAN TAVİZ VERİLEMEZ”

         Eroğlu, “ bir soru üzerine Kıbrıs Türk Halkı için güvenliğin çok önemli olduğunun “ altını çizdi ve “ Türkiye’nin etkin- fiili garantisinin sulandırılmadan devamının Rum tarafının niyetleri ve dünyada yaşananlar göz önünde bulundurulduğuna Kıbrıs Türk Halkı için vazgeçilmez olduğunu” vurguladı.

         “ Cumhurbaşkanlığı sözcüsünün garantilerin tabu olmadığını söylemesiyle Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı’nın garantileri çözümün önünde engel olarak görmediğini açıklamasının Rum tarafını taviz koparma konusunda iştahlandırdığını” anlatan Derviş Eroğlu, şöyle konuştu:

         “ Anastasiades’in son açıklamalarında garantiler konusunda ortak bir anlayış olduğundan, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin üye olmayan bir garantörünün olamayacağından bahsetmesi Kıbrıs Türk Halkı’nı endişelendirmektedir. Garantilerin devam etmeyeceği bir anlaşmaya Kıbrıs Türkü evet dememelidir.”

“MÜLKİYET KONUSU BÜYÜK SIKINTI YARATACAK”

         3’ncü Cumhurbaşkanı Eroğlu bir başka zoru üzerine de, “ Anastasiades’in henüz Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından net bir şekilde yanıtlanmayan açıklamalarından çıkan sonucun Kıbrıs Türk

 

 

Halkı için mülkiyet konusunda da büyük sıkıntı yaratacak gelişmeler olduğunu gösterdiğini” belirtti.

         Eroğlu, programda kendisinin Cumhurbaşkanı olduğu dönemde mülkiyet konusunda 40 yılı aşkın süredir o malı kullanan ve geliştiren insanların haklarını ön planda tutan bir yaklaşım olduğunu ifade etti ve o önerileri şöyle açıkladı:

 RUMA İADE EDİLMEYECEKLER İÇİN KRİTERLER

       “ Benim Cumhurbaşkanlığım döneminde Rum tarafına ve BM’ye yaklaşık 70 sayfalık öneri sunduk. Bu o güne dek masaya konulan en kapsamlı mülkiyet önerileri kağıdı idi.

O önerilerde bugün bir KKTC vatandaşının sahip olduğu ancak 1974 öncesinde Kıbrıslı Ruma ait olan bir malını iadesi başlıca şukriterlerle sınırlandırılmıştı.

a) İade veya takas edilemeyen mallar.Etkilenmiş taşınmaz malını geri alamayan veya başka bir mal ile takas edemeyen mal sahipleri tazminat alma hakkına sahip olacaktır.

b) Önemli/esaslı biçimde iyileştirilmiş - geliştirilmiş mallar.Önemli/esaslı iyileştirme yapılmış bir malın sahibi Kıbrıslı Türk çözümden sonra da mal sahibi olmaya devam edecektir. Örneğin boş bir arazi üzerine ev yapan veya bir ev üzerine esaslı bir tadilat yapan kişi gibi.

c) Kurumlara ait mallar Kurumlara (örneğin şirketlere) ait etkilenmiş mallar tazminat karşılığında ödenecektir

d) Konut olarak kullanılan Mallar Etkilenmiş mal Kıbrıslı Türk biri tarafından ev olarak kullanılıyorsa, Kıbrıslı Rum tazminat alma hakkına sahip olacaktır

e) Kamu yararı, rehabilitasyon, sosyal adalet ve/veya askeri amaçlar için kullanılan mallar. Kamu yararına kullanılan, rehabilitasyon veya sosyal adalet amacıyla dağıtılan ( sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı durumda olanlara dağıtılanlar dahil – örneğin dağıtılan kırsal kesim arsaları) veya askeri amaçlar için kullanılan etkilenmiş mallar iade edilmeyeceklerdir.

f) Müteakip alıcılar .Etkilenmiş malı satın alan ve daha sonraki satın alanlar sözkonusu malın tapusunu alma hakkına sahip olacaktır.

GÜNEYDEKİ TÜRK MALLARININ GELİŞTİRİLMESİ LAZIM

         3’ncü Cumhurbaşkanı Eroğlu, “ Güney’deki malların Rumlar tarafından bilerek değersizleştirildiğini oysa KKTC’de kalan malların değer kazandığını” da ifade etti ve bu farkın giderilmesi için de masaya öneri koyduklarını anımsattı..

         Derviş Eroğlu şöyle dedi:

“Uzman şehir plancılar vasıtasıyla Kentsel dönüşüme ihtiyacı olan alanlar belirlenip, öncelikle kimsenin yaşamadığı boş alanlardan başlanacaktır şeklinde yazılı bir anlaşmamız vardı. Bu güneydeki Türk mallarının değerlendirilmesi için ortaya koyduğumuz, ve BM Genel Sekreterinin de raporunda yazılı olarak “yeni ve yaratıcı” bir öneri şeklinde övgüyle söz ettiği önerilerimizin bir kısmını oluşturmaktaydı”

“HALKIMIZ MAHKEME KAPILARINDA SÜRÜNECEK”

         Derviş Eroğlu bir başka soru üzerine de, “ Anastasiades’in açıklamalarına göre çözüm sonrasında kurulacak mülkiyet komisyonunun bir malın akıbeti için yeterli olmayacağını, bundan memnun olmayanın önce Kıbrıs’ta mahkemeye gideceğini, onun kararından da menun olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağını” belirtti.

        

Eroğlu, “ biz işte bunun için varılacak anlaşma Avrupa Birliği’nin birincil hukuku haline gelsin, kalıcı derogasyon olsun diyoruz. Çünkü eğer kriterler, kurallar anlaşmaya net bir şekilde girmez konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzarsa Kıbrıs Türkü mahkeme kapılarında yıllarca sürünecek ve ne sosyal yaşamımız ne de ekonominiz kalacak”

 

“ANASTASİADES İŞİNE GELDİĞİ GİBİ KONUŞUYOR”

         3’ncü Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Rum lider Anastasiades’in gayet doğal olarak kendi halkının istediklerini savunmakta olduğunu bunun için işine geldiği gibi konuştuğunu” da ifade etti ve “ Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da kendi halkının haklarını koruması gerektiğini, bunun için halka herşeyi açıkça anlatmasının ve tavrını ortaya koymasının şart olduğunu” vurguladı.

         “ Anastasiades’in Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devam edeceği yönündeki açıklamasının yanlış olduğunu, Rum liderin 11 Şubat 2014 Eroğlu-Anastasşades ortak açıklamasına da ters düştüğünü” kaydeden Derviş Eroğlu “ yeni ortaklık eşit statüde iki kurucu Devlet tarafından meydana getirilecektir. Bu olmazsa büyük zarar görürüz. Rum tarafı hala oyun peşindedir”diye konuştu.

 

SU KONUSU ORTAYA DÖKÜLMEMELİYDİ

3’ncü Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye’den KKTC’ye deniz altından borularla su getirilmesi ve Türkiye –KKTC arasında yaşananlarla ilgli soruları da yanıtladı ve “ hükümetin bu konuda başarılı olduğunun söylenemeyeceğini” söyledi.

Eroğlu “ çok uzun yıllar Başbakanlık yaptınız. Siz olsaydınız bu konuda ne yapardınız” sorusuna ise özetle şöyle yanıt verdi:

 

“Olayı bu noktaya getirmezdim. Hazırlıklar önceden tamamlanır Türkiye ile oturur konuşur, tartışır , kol kırılır yen içinde kalır misali herşeyi geride bırakır anlaşmayı imzalardım. Hükümet bu konuda çok yıprandı. Başbakan yetki veriyor Bakanlar gidip anlaşıyor sonra CTP Parti Meclisi bunu reddediyor veya onaylamıyor. İşi bu şekilde ortaya dökmek, nerdeyse sokağa dökülmesine yol açmak çok yanlış olmuştur.Suyu isteyen biziz çünkü suyumuz kalmadı. Kullanabildiğimiz suyumuzun durumu bellidir. Ben yıllarca Türkiye’de bütün Başbakanlarla bu konuyu konuştum ve suyun gelmesini istedim. Nasip son beş yılda bu işin gerçekleşmesiymiş. Peki, şimdi bu su buraya gelmişken bunu kullanmamak olur mu? Belediyelerin durumu ortadadır. Bir şirket kurdular sermayesi yok. Türkiye bu suyun buraya gelmesi, burada artırma tesislerinin kurulması, bütün ülkeye ulaşması için çok harcama yaptı. Şimdi bu suyun evlere ve tarım alanlarına ulaşması lazım. Bizim belediyelerimizin şebekesinde %30-40 kaçak olduğunu biz söylüyoruz. O halde ne yapılmalı? Bu şebekeler de yenilenmeli. Kim yapacak? Kim parayı toplayacak? Bir çözüm mutlaka ivedi olarak bulunmalı. Bizim belediyelerimiz bugüne kadar su paralarını gereği gibi toplayamadı. Artık toplanması ve bunun için doğru bir mekanizma , işletme kurulmalıdır.”

Derviş Eroğlu “ Başbakan Kalyoncu’nun iki Bakan’ın Türkiye’den gördükleri muamele ile ilgili bir başka soru üzerine ise “ kendisi döneminde böyle olaylar yaşanmadığını, Bakanlar Türkiye’ye gitmeden önce kimlerle hangi koşullarda görüşeceklerinin belirlenmesinin ve Başbakan’ın bakanlarını ona göre Türkiye’ye göndermesinin önceden düşünülmesi gerektiğini” söyledi.

Eroğlu, “ iki Bakan’ın burada kendi Başbakanları ve partileri tarafından içine düşürüldükleri durumun doğru olmadığını, o Bakanlar ve Başbakan için aşağılayıcı olduğunu” anlattı ve  bir an önce bu sorunun çözülmesinin şart olduğunu vurguladı.

 

 

“ REFERANDUM YAPILMAMALI...TÜRKİYE KAMUOYUNUN DESTEĞİNİ KAYBEDİYORUZ”

         3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kendisinin yıllarca Türkiye ile ilişkileri sıcak tutmaya ve geliştirmeye çalıştığını, Kıbrıs Türkü için doğru yolun bu olduğunu da ifade etti ve şöyle konuştu:

         “ Türkiye de de burada da hükümetler gelip geçer. Önemli olan insanlardır. Bizim en büyük desteğimiz Türkiye kamuoyunun bize gösterdiği ilgi, sevgi ve destektir. Şimdi bu konuda endişelerim var. Giderek Türkiye kamuoyunun desteğini kaybediyoruz.”,

         Eroğlu, “ CTP Genel Başkanı Talat’ın su konusunda referanduma gidilebileceğini söylemesiyle ilgili bir soru üzerime ise “ bunun doğru olmayacağını, hükümetin ve Meclis’in konuyu halletmesi gerektiğini” kaydetti.

         Derviş Eroğlu, “ birleri sanki Türkiye ile aramızdaki ilişkilerin, iplerin kopmasını istiyor gibi... Bu beni gelecek açısından endişelendiriyor” diye konuştu.

 

 

 
16 Şubat 2016 Salı 12:04
Okunma: 1673
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu